כ-100 תושבים הפגינו מול שוק אלנבי בדרישה להוריד את האנטנות

תושבי קרית אליעזר הפגינו אמש (א’) בהמוניהם, הורים וילדים מול שוק אלנבי בדרישה להוריד את האנטנות שהוצבו מעל בניין שוק אלנבי באישור העירייה וללא כל התראה מוקדמת. אחת התשובות: “כשהשמענו את צעקתנו נגד האנטנות איימו עלינו שיעשו לנו חיים לא קלים”. מארגן ההפגנה: “אנחנו מתנגדים בכל תוקף ומתארגנים בכל צעד אפשרי להוריד את הגזרה הזאת שבאה עלינו”.

כתבת ווידאו מהפגנת התושבים – רחוב אלנבי בחיפה
צילום: סמר עודה. עריכה: חי פה

003-_הפגנה_אנטנות.JPG

מחאה נגד האנטנות צילום: סמר עודה
יום בהיר אחד ללא כל התראה או הודעה קודמת הבחינו תושבי קרית אליעזר המתגוררים ברחוב אלנבי בחיפה, כי מעל בניין שוק אלנבי המפורסם, מציבים אנטנות סלולאריות בעוצמה גבוהה של 5 מיקרו-ואט. האנטנות שעדיין לא פועלות הותקנו באישור עיריית חיפה למרות שמדובר באזור מאוכלס וצפוף שבו נמצאים גני ילדים ובית ספר, דבר שמנוגד ואינו תואם את הדרישות לקבלת אישור.

התושבים המבוהלים והזועמים החליטו לארגן מחאה נגד, ואמש כאמור הם יצאו בהמוניהם ודרשו להוריד את האנטנות מסביבתם. נציגי ארגונים סביבתיים וחבר מועצת העיר אביהו האן הגיעו לתמוך בתושבים. בין הקריאות שנשמעו ואף גרמו לשוק אלנבי לסגור את דלת הכניסה למקום: “אנחנו כאן, אנחנו כאן ” – לא קונים לא קונים משוק אלנבי לא קונים” – “לא נסכים לא נשתוק, תורידו את האנטנות מהר מהר מיד מיד”.

דוד פיסו, אחד מנציגי השכונה וממארגני ההפגנה:
“אנחנו מוחים נגד האנטנות הסלולאריות מעל מבנה שוק אלנבי. שמו לנו את האנטנות בלב השכונה ליד בתי ספר וגני ילדים, זה מסכן את החיים של כולם. יש בידינו חוות דעת של מומחים שטוענים כי אין שום הגיון לשים את האנטנות כאן, זה מסכן את החיים וזה יגרום לכאבי ראש מידיים תוך מספר שבועות לתושבים המתגוררים כאן. אנחנו כאן מתנגדים בכל תוקף ומתארגנים בכל צעד אפשרי להוריד את הגזרה הזאת שבאה עלינו. גורמים בעירייה בישרו לנו שניתן אישור לאנטנות מאחר והן עומדות בכל הקריטריונים ובמשרד להגנת הסביבה אומרים שהנושא בבדיקה וישלחו נציג מטעמם לבדוק אם אכן האנטנות עומדות בקריטריונים”.

דודי מלבוים, מעמותת אדם וסביבה: ” תושבי השכונה ביקשו מאיתנו נציגי הארגונים להגיע ולעזור להם במאבק. אנחנו יודעים שחיפה היא בירת הסרטן העולמית והארצית ואנחנו ראשים קטנים. אבל ראש העיר החליט שתושבי השכונות בעיר התחתית תושבי קרית אליעזר לא איכפת לו מהם פשוט. לכן אנחנו רואים כאן הפקרות שמתחילה במועצת העיר ומאשרת הקמה של אנטנות, אנחנו לא נתן לזה יד עד שלא ירדו. התושבים פוחדים וזועמים. אף נציג מהעירייה לא בא לכאן ואנחנו באנו לעזור להם במאבק הזה”.

חבר המועצה אביהו: “בדקתי את הנושא הזה ויש כאן גני ילדים בסביבה הקרובה והנושא עלה בועדה וההחלטה היא נחרצת שאם יש גני ילדים בסביבה לא מאשרים ולצערי הועדה הוטעתה ונאמר שאין גני ילדים ולכן התקבל אישור. אני במידי שולח לראש העיר ויו”ר הועדה חדווה אלמוג שבעזרת ד”ר מונה נופי, טענו שאין פה בעיה ואין כאן גני ילדים, ואדרוש את הורדת האנטנות מידית. אין מצב שגני ילדים ואנטנות בעוצמה כזאת יהיו ביחד זה סיכון שלא ניתן לעבור עליו על סדר היום”.

אתי ברוך תושבת השכונה המתגוררת באזור מעל 50 שנה: “יש כאן אזור שמאוכלס בצפיפות רבה ולפתע יום אחד ראינו שמעל שוק אלנבי הקימו לנו אנטנות לא בריאות וכשהשמענו את צעקתנו התחילו לאיים עלינו. אפילו לי אמרו שאם אני אדבר הרבה לא יהיו לי חיים קלים. צריכים להגיע לכאן נציגים ולבדוק את זה, יש כאן ילדים ומשפחות וצריך להעיף את זה מהשכונה”.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה בתגובה: “בהתאם לנתונים המצויים ברשות המשרד, למוקד השידור ברחוב אלנבי 117 הונפקו היתרי הקמה של המשרד להגנת הסביבה לאחר שנבדק ונמצא כי עומד בתנאי המשרד. לפי תנאים אלו מוקדי שידור סלולריים אינם יכולים לגרום לחשיפה העולה על עשירית מסף החשיפה הבריאותי שנקבע על-ידי ארגון הבריאות העולמי. יש לציין כי המשרד מפעיל מערכת לפיקוח רציף המודדת בכל רגע נתון את הספקי השידור של מוקדי השידור ובאמצעותה מפקח באופן שוטף על רמת החשיפה. בנוסף המשרד מחייב את החברות לבצע בדיקה תקופתית פעם בשנה לכל מוקד שידור ולהעבירה לצורך פיקוח ובקרה”.

מאיגוד ערים לאיכות הסביבה חיפה נמסר לחי פה בתגובה: “ההקמת אתר סלולארי על גג בניין ברח’ אלנבי 117, הכולל 6 אנטנות של חברת פלאפון, אושר על ידי המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים להגנת הסביבה לאחר בדיקה ארוכה וקפדנית, שנועדה להבטיח היעדר כל השפעה של האנטנות על התושבים ובדגש על מוסדות החינוך המצויים בסביבה. איגוד ערים מבין ומכבד את חששותיו של הציבור אך בדיקה של המשרד להגנת הסביבה והאיגוד לא העלתה בעיה בהקמת האנטנה”.

“לפי התקן, תנאי הסביבה, מיקום גני הילדים והפרש הגבהים, לא היה מקום להתנגד להקמת האנטנה. המרחק והפרש הגבהים בין האתר ובין כל מוסד חינוכי המצוי בכיוון האנטנות, מבטיחים שרמת הקרינה תהיה נמוכה באופן משמעותי מהתקנים. לאחר קבלת אישור המשרד להגנת הסביבה להקמת האנטנות נדרשת החברה לשלושה חודשי הרצה מערכות במהלכן יבוצעו ע”י המשרד להגנת הסביבה בדיקות מקיפות ורק אז ובמידה יעמדו בכל התקנים המחמירים ביותר יינתן היתר להפעלת האנטנות ע”י הממונה על הקרינה במשרד להגנת הסביבה שהוא בעל הסמכות הבלעדית בנושא”.

IMG_4231.JPG

גרמו לבעלי המקום לסגור את הכניסה צילום: סמר עודה
IMG_4212.JPG
בניין שוק אלנבי צילום: סמר עודה

אנטנות סלולריות בחיפה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.