קשישים לא יכולים ליהנות ממועדון גמלאים שאינו מונגש בכרמל

העירייה התחילה בבניית פיר מעלית, שבנייתו הופסקה, כיון שמדובר במבנה לשימור. מעל שנה אין התקדמות בבניית המעלית. מהעירייה נמסר בתגובה כי מאחר ומדובר במבנה לשימור, נדרשים תכנון ואישורים מיוחדים. ד"ר יעל בנבנישתי: "העירייה מפגינה בורות במה שנוגע לטיפול בקשישים"

עיריית חיפה החליטה להנגיש מבנה בשדרות הנשיא במרכז הכרמל, המשמש כמועדון קשישים של מיל”ב. ההנגשה נקטעה לאחר שהתחילה בניית הפיר, כיון שהתברר, שמדובר במבנה לשימור. במבנה זה נמצאת בקומת הקרקע הספרייה העירונית, אשר עלתה באש בינואר 2017 ובקומה השנייה מועדון הקשישים.

“מועדון ‘מילב’ כרמל אשר חברים בו מאות גמלאים, נמצא בקומה השנייה של הבניין”, אמרה לכתבת חי פה תושבת חיפה שמגיעה מדי פעם לפעילות במועדון, “לפני למעלה משנה התחילו לבנות מעלית עבור הקשישים, שמגיעים לפעילות. זה מצוין כי יש כאלה שלא מסוגלים לעלות את המדרגות והם נשארים בבית ולא באים. העירייה הקימה את השלד של פיר המעלית, והובטח לנו שלקראת ספטמבר 2017 ההנגשה תושלם. בפועל מה שקרה הוא שהעבודות הופסקו. כאשר בקשנו הסבר אמרו לנו שיש התנגדות למיקומה של המעלית, בגלל שהבניין הוא מבנה לשימור. כמובן, אנחנו לא הבנו איך יכול להיות שהעירייה מתחילה שיפוץ במבנה שמיועד לשימור. הרי מלכתחילה אפשר היה למנוע מאיתנו את כל עוגמת הנפש והוצאת הכספים המיותרת”.

הכניסה לספריית מיינץ שנשרפה. מימין פיר המעלית העומד כשלב זמן רב ומעליו מועדון הקשישים שאינו מונגש
הכניסה לספריית מיינץ שנשרפה. מימין פיר המעלית העומד כשלב זמן רב ומעליו מועדון הקשישים שאינו מונגש

 

עמותת מילב מפעילה רשת של 18​ מועדוני גימלאים בחיפה. במועדונים ניתן ליהנות מפעילות חברתית ותרבותית. בשדרות הנשיא נמצא אחד המועדונים. מיל”ב היא עמותה המקבלת תקציב מהעירייה וממשרד הרווחה על מנת להפעיל את המועדונים בעיר.

לטענת הגמלאית, עברה שנה מאז שהתחילו העבודות על מנת להנגיש את המבנה ושום דבר לא מתקדם. כשנעשית פניה לעירייה, התשובה שמתקבלת היא שמנסים לקבל אישור להנגשת המבנה אך זה לוקח זמן כי זה מבנה לשימור:

“עברה שנה מאז שהפסיקו את העבודות. אני והחברים שלי פשוט לא מבינים למה העירייה לא מגבילה את עצמה בזמן סביר לביצוע העבודה. כשעבדתי לפני שיצאתי לפנסיה, הבוס שלי היא שואל אותי כמה זמן ייקח לי לעשות משימה כזו או אחרת והייתי אומרת לו את משך הזמן. כאן אין הגבלת זמן. התשובה היא תמיד: ‘בהקדם האפשרי’, והזמן עובר. בינתיים עברה שנה. יש לי חברים, שיושבים בבית בודדים ורוצים להגיע לאחד החוגים במועדון ולא יכולים כי אין מעלית. בכנות אני לא מאמינה שבמשך שנה לא ניתן לתכנן מעלית במבנה לשימור, כל מה שצריך זה רק שיהיה למישהו אכפת מכמה קשישים, שרוצים ליהנות ביחד ואז יהיה פתרון להכל”.

גם הספרייה במבנה הזה עדיין עומדת נטושה, לאחר השרפה שפרצה בה בינואר 2017:

יש לציין עוד כי לפני למעלה משנה פרצה שריפה במבנה בשדרות הנשיא. בקומה הראשונה במבנה הייתה ספריה עירונית, שלא שופצה מאז. מנויי הספרייה הופנו לספריה העירונית ברחוב הירקון. לטענת הגמלאית וגמלאים נוספים, היתרון של הספרייה בשדרות הנשיא הוא שיש תחנת אוטובוס צמודה למבנה ולכן קשישים רבים שנעזרים בתחבורה ציבורית היו מחליפים ספרים בקלות במקום. לעומת זאת, ברחוב הירקון אין אפשרות להגיע עד לספרייה עצמה ותחנת האוטובוס מרוחקת:

“חלק מאיתנו ניידים ובמצב בריאותי טוב ואין לנו קושי להגיע לספרייה ברחוב הירקון. אבל אני מכירה הרבה קשישים, שמאז שהספרייה נשרפה ונסגרה לא מחליפים ספרים יותר, כי הם לא יכולים להגיע לספרייה ביד לבנים. מדובר בדברים קטנים, שהם מאוד משמעותיים לאיכות החיים בגיל השלישי. אנחנו מרגישים שלא נעשה מאמץ כל שהוא להתחשב באזרחים הגימלאים ובהם קשישים , הן באי הספרייה והן חברי מועדון מילב.”.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

העירייה פועלת לשיקום המבנה והנגשתו עבור מועדון מיל”ב. מאחר ומדובר במבנה לשימור, נדרשים תכנון ואישורים מיוחדים. עם השלמתם בהקדם האפשרי ישוקם המבנה ויונגש באמצעות מעלית.

ספריית מינץ נסגרה באופן זמני בעקבות שריפה על פי חוות דעת קונסטרוקטור והיא תשוב לפעול במקום לאחר חידוש המבנה. עד לסיום שיקום וחידוש הספרייה מקבלים מנויי הספרייה מענה בספריית יד לבנים.

 

ד”ר יעל בנבנישתי: עיריית חיפה מפגינה בורות מפחידה ביחס לצרכי הגיל השלישי

 

ד”ר יעל בנבנישתי (צילום: יוסי ויינר)

“חוסר הנגשה של מרכזי היום היא דוגמא אחת מיני רבות לבורות, אטימות וחוסר נכונות של עיריית חיפה בראשות יונה יהב ביחס לצרכים האמיתיים של אוכלוסיית הגיל השלישי”

את הדברים השמיעה היום ד”ר יעל בנבנישתי מרשימת חיפה מתעוררת בראשות מנדי זלצמן, בהמשך לכתבה זו, של מיכל ירון ממערכת חי-פה, שחשפה כי מועדון הקשישים מיל”ב בכרמל אינו מונגש לקשישים וסובל מהזנחה פושעת.

ד”ר בנבנישתי, מומחית לגרונטולוגיה – מדעי הזקנה, ומנכ”לית משותפת לקרן מגדלי הים התיכון המשקיעה בטכנולוגיות לגיל השלישי, לא חסכה דברי ביקורת גם על התדמית המוחלשת שהעירייה בוחרת לטפח ולשמר ביחס לאוכלוסיית גיל הזהב. “שיוך הגיל השלישי למחלקות הרווחה בעירייה  מייצר ומקבע תדמית בעייתית של אוכלוסייה נצרכת. ככזו, היא נדרשת להסתפק בפעילויות של מרכזי יום מוזנחים, מעט מאוד מופעי תרבות והתעלמות מוחלטת מהטכנולוגיות החדשות שיכולות להנגיש להם שירותים ולשפר את איכות חייהם.  ”

“העיריה לא השכילה  להבין שתושבי הגיל השלישי הם קבוצת כוח משמעותית שמניעה את הגלגלים העסקיים המקומיים והארציים”, סיכמה בנבנישתי ” עם גמישות תפיסתית והתאמות טכנולוגיות נדרשות, אוכלוסיות מבוגרות יכולות להפוך למשאב אנושי חיוני ותומך בפעילות עסקית, יזמית וחינוכית בעיר. למרות שהעולם הבין את זה והתקדם, חיפה נשארה מאחור”.

הגיבו כאן לכתבה