שנה וחצי אחרי שנשרפה, הספרייה במרכז הכרמל עדיין סגורה

בחודש ינואר אשתקד פרצה שריפה במבנה ספריית מיינץ בשדרות הנשיא. שנה וחצי אחרי, הקוראים הוותיקים של הספרייה, רבים מהם קשישים, פונים שוב ושוב בבקשה לקדם את השיפוץ כיון שהספרייה הייתה בית שני בשבילם, בינתיים ללא הצלחה. מהעירייה נמסר בתגובה כי מאחר שספריית מיינץ נמצאת במבנה לשימור, נדרשים תכנון ואישורים מיוחדים. עם השלמתם יחל שיקום וחידוש המבנה.

ספריית מיינץ בשדרות הנשיא סגורה כבר למעלה מחצי שנה מאז שפרצה שריפה במבנה, שעדיין לא שוקם. עשרות קוראים וותיקים מחכים לראות את הספרייה שלהם חוזרת לפעול, אך לא רק שהפעילות לא מתחדשת, המבנה כולו מוזנח והפך למטרד סביבתי.

על אף פניות חוזרות ונשנות של קוראים בספרייה העירונית בשדרות הנשיא 103 במרכז הכרמל (ספריית מיינץ), המבנה עומד כבר שנה וחצי ללא פעילות. בינואר 2017 פרצה במקום שריפה שפגעה קשות בספרייה הממוקמת בקומת הקרקע במבנה. מאז השריפה הגיעו לטענת הקוראים מהנדסים, קבלנים, אנשי ביטוח ועובדי עירייה רבים למקום והובטח להם פעמים רבות שהספרייה תשופץ בקרוב, אבל בפועל הם נאלצים לראות את החודשים עוברים והספרייה עדיין סגורה.

הכניסה לספריית מיינץ
הכניסה לספריית מיינץ

יש לציין, שהספרייה נמצאת במבנה לשימור ולכן על מנת לשקמה יש צורך באישורים מיוחדים ולא ניתן פשוט לשפץ את המבנה תוך כדי הכנסת שינויים. הדבר מעכב את תחילת השיקום, כיון שעד שלא יהיו אישורים מיוחדים לא יהיה ניתן להתחיל בשיפוץ. בשלב הנוכחי העירייה בוחנת מספר חלופות עבור קוראי הספרייה על מנת לתת להם מענה טוב יותר ככל שהתקופה בה הספרייה סגורה מתארכת. הספרייה ממוקמת בקומת הקרקע. השריפה לא פגעה בקומה העליונה, שבה נמצא מועדון מיל"ב.

ספריית מינץ

קוראי הספרייה שלחו מכתב לעיריית חיפה, בו הם מוחים על העיכוב בשיפוץ. לטענתם, בעבר הספרייה הייתה שוקקת חיים, אבל מאז השריפה המקום פרוץ ומוזנח ובעלי חיים, שעוברים שם, עושים במקום את צרכיהם. בנוסף, השירותים הפרוצים הפכו למזבלה מעוררת גועל על ידי עוברי אורח מפוקפקים.

אולם, על אף הפניות הרבות של התושבים, השיפוץ אינו מתקדם והם נאלצים להשאיל ספרים מספריות אחרות. לדבריהם, הספרייה שלהם הייתה מונגשת, בעוד שלא כל הספריות האחרות מאפשרות גישה נוחה לנכים ולקשישים ולכן חלק מקוראי הספרייה לא מצליחים להגיע לספריות אחרות וסובלים מאוד מכך. הקוראים שוב ושוב מנסים להבין מדוע מבנה במקום כל כך מרכזי במרכז הכרמל מוזנח בצורה כזו ומדוע אין התחייבות לתאריך שעד אליו הספרייה תחזור לעבוד. "עד מתי נצטרך לחכות עד שהרשות תסיים לשפץ ולתקן את נזקי השרפה שהייתה בבניין הספרייה העירונית? כנראה שלא אכפת לעירייה מעשרות בני הגיל השלישי המתגוררים בסביבה והספרייה הייתה עבורם בית שני", הם מציינים בכאב.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

ספריית מיינץ נסגרה באופן זמני בעקבות השריפה, על פי חוות דעת קונסטרוקטור.
עד לסיום שיקום וחידוש הספרייה מקבלים מנויי הספרייה מענה בספריית יד לבנים ובימים אלה נבחנת אפשרות מתן מענה נוסף באחד מבתי הספר הסמוכים.
מאחר שספריית מיינץ נמצאת במבנה לשימור, נדרשים תכנון ואישורים מיוחדים. עם השלמתם יחל שיקום וחידוש המבנה.
חקירת המשטרה וכיבוי אש לא מצאו את הגורם לפרוץ השריפה.

לא ניתן להגיב