“בעוד עשר שנים לא תהיה לנו מדינה” כך התבטא יונה יהב ראש העיר חיפה, בכנס המנהיגות השני שהתקיים, בין ה – 12 ל 13 למרץ באודיטוריום בחיפה

כנס חיפה למנהיגות נפתח ביום שני, במעמד שר החינוך מר נפתלי בנט ראש העיר מר יונה יהב ויו"ר המכון למנהיגות, תא"ל במיל גל הירש. באולם מלא מפה לפה, באזרחים בחיילים מהפנימייה הצבאית ואחרים, נוער חיפאי צעיר ותלמידים.

פתחה את הכנס בזמר ובמקצבים, להקת “שילובים קוליים” המורכבת מבני הנוער בני הקהילה האתיופית, לצד בני נוער צברים, בצבעוניות רבה ובקולות נפלאים.

להקת “שילובים קוליים” בפתיחת כנס מנהיגות בחיפה (צילם גבריאל קונפינו)

בנט שר החינוך עלה על הבמה וברך את גל הירש שהזמינו, במילים “הנני שלחני” שהם נר לרגליו של זה האחרון ונאם בפני הנוער על ההיסטוריה של המדינה מיום הקמתה, על הנוער של אז שלחם למענה וקרא לנוער של היום להגדיל ראש, להסתכל מסביב מה נדרש לעשות “כי עליכם מונחת המדינה הזאת”.

 

שר החינוך בנט בנאום הפתיחה, בכנס מנהיגות בחיפה. (צילם גבריאל קונפינו)

יונה יהב ראש עיריית חיפה נשמע “כנביא הזעם” של הכנס והוועידה וכך התבטא:        “אין שטח אחד במתווה שלנו שיש בו מנהיגות, אין מנהיגות כלכלית, אין מנהיגות תרבותית ואין מנהיגות דתית”. ” כל האקזיטים נמכרים ובורחים מהארץ, אוצר המילים של הנוער דל עד שלוש מאות מילים “מאחלה ועד סבבה” ומנהיגות מסכסכת שזורה בנו בכל מקום”…

 

יונה יהב ראש העירייה בפתיחת כנס מנהיגות שנערכה בחיפה.(צילם גבריאל קונפינו)

גל הירש יו”ר המכון למנהיגות והכנס בחיפה, גם הוא דיבר בפתח דבריו על הרעה החולה ועם זאת הראה לנוער ולחיילים היושבים באולם פתרונות ואת הדרך הנכונה. “תנו לכולם להשתלב גם לבנות ולבנים הדתיים”, “צריך מנהיגות מלכדת ומרתכת”,  “השיח הציבורי צריך להיות מאוזן ונעים ולאפשר להנהיג בכל התחומים”,              “לתת להנהגה להצליח במשימתה ואת כל הכלים הנדרשים”, ביקורת בונה         ועשיית מעשים, לא ישיבה על המרפסת ועיסוק בריבים פנימיים”.                               המדינה היא “הסארט אפ” של כולנו וכאן אנו חיים”.

 

תא”ל במילואים גל הירש יו”ר כנס מנהיגות בחיפה בדברי הפתיחה. (צילם גבריאל קונפינו)

ההרצאה הראשונה הייתה זו של פרופ’ אהרן צ’חנובר חתן פרס נובל וחבר סגל הפקולטה לרפואה, איש חיפה, שפתח באומרו “אנחנו עדיין מדינה בהקמה זו לא המדינה שנולדתי בה לפני שבעים שנה”. “עדיין לא החלטנו איזה מדינה אנחנו כאן רוצים, ההשקעה היחידה צריכה להיות בהון האנושי שלנו, דבר שאנחנו לא עושים” שלושים וחמישה אחוז מהאוכלוסיה מהמאמץ הלאומי מודרים, הדתיים והערבים והנטל נופל על ששים וחמישה האחוז האחרים”. מכאן עבר לפסים חיוביים כאשר אמר שהחסיר פעימה, בראותו על הבמה את להקת “שילובים”, דיבר על קליטת עליה, השתלבות האתיופים ושאר העולים היטב, דווקא בחיפה”.

פרופ’ צ’חנובר הוסיף ואמר בדבריו, “המנהיג מודל לחיקוי כי הוא מוסרי ומושא להערצה. אני לא מנהיג אני בא מעולם הרפואה. העולם האקדמאי אנטי מנהיגותי באופיו, בחיל האוויר לשם הוזמנתי להרצות, חזיתי במנהיגות אמתית שכזאת.             במדע לא קיימת מנהיגות, כל אחד הוא פרימדונה וגם מודל לחיקוי של גאונות מול יצירתיות. המסקנה שמצוינות היא גם מנהיגות ודרך חיים שניתנת ללימוד של כל     אחד ואחד”. ” אין לי בבית תנור לאפיית מצוינות, רק אהבה אין סופית למה שעושים     והאהבה שלי היא המדע”.

“דרך החיים הזו יוצרת מודלים פורצי דרך ואפשרות לעסוק עם שתי רגליים שנטועות בשני עולמות, בעיקר בישראל, במדינה שחיה על הסף ובעולם כולו”.

 

 

פרופ’ צ’חנובר בכנס חיפה למנהיגות (צילם גבריאל קונפינו)

בצהרים התקיים טקס הענקת אות “בוגר המופת”  של עמותת הפנימיות הצבאיות במעמד אלוף במיל’ אבי מזרחי היו”ר של העמותה.                                            לאחר מכן התקיים מושב ראשון, של חינוך ויזמות עם הפרופסורים רון רובין נשיא אוניברסיטת חיפה, מונא מרון ראש החוג לנוירוביולוגיה באוניברסיטת חיפה, זאב דגני מנהל גימנסיה הרצליה וד”ר רבקה ודמני סגנית יו”ר המועצה להשכלה גבוהה.

אחה”צ ולאחר ההפסקה, עלה מפקד חיל האוויר לשעבר, אלוף אמיר אשל אל הבמה ונתן הרצאה מאלפת ומדהימה “מנהיגות – מסלול המראה מהמראה”.

אמיר אשל החל באומרו ” ששתי גישות גורל נגזרו עלינו, האחת לשם מה אנחנו ומה נרצה להיות והשנייה מה עושים עם זה. מסלול ההמראה הזה מתחיל מהמראה והביא דוגמאות שלנו כפורצי תחומים וגבולות, מדע חקלאות חיל אוויר וטכנולוגיות שונות.  שלב ההמראה במטוס קרב, זה כמו בעיטה מאחור, המעיף אותנו פיזית ומעבר לזה נפתחים השערים לשמים אל האופק והאור, גם במנהיגות יש מנועים שבהם מזנקים לעולמות אחרים. המראה למנהיגות מתחילה במראה, כמו אותו אריה בתמונה, שנמצא אצל כל אחד מאיתנו אם רק נחליט לרצות ולהוות דוגמה. המנהיג הוא זה שמוביל אנשים להישגים שאם לא הוא, לשם לעולם לא היו מגיעים. בסופו של דבר אנשים זה הסיפור, מנהיג צריך לראות אותם ללמוד מהם, להבין אותם, לגייס לרתום ולאהוב אותם, הם לא מכשיר ייצור, יש לתת להם השראה, להעניש וללטף אותם כאשר צריך וזה ברור. זה שנתן לנו דוגמה אישית, פיקד עלינו והראה לנו צניעות הוא מודל לחיקוי ומנהיגות”.

” האצילות מחייבת, מי שנמצא למעלה, יש לו יותר חובות כמו לתת דוגמה אישית לעשות תיקון ולהודות בטעות. בכל מרכיב בכל דרך ורמה, אנחנו זקוקים למנהיגים בכירים ומגוונים בתחומים שונים שיהוו דוגמה.

לסיכום אמר אלוף אשל, “לפני שבעים שנה היינו מוטלים בצריפי בירקנאו בשואה,      לא מזמן “במצעד החיים” הייתי שם בשמים מעל, במבנה של הטייסת של חיל האוויר הישראלי בטיסה. כל אחד יכול זה רק עניין של רצון וקבלת החלטה.

 

גם חתול יכול לראות אריה במראה, מפקד חיל האוויר לשעבר בהרצאתו בחיפה. (צילם גבריאל קונפינו)
“מהמראה להמראה” אלוף אמיר אשל מפקד חיל אוויר לשעבר, בהרצאתו בכנס מנהיגות בחיפה. (צילם גבריאל קונפינו)
“ממחנה בירקנאו” שבתקופת השואה לפני 70 שנה, לטיסה של חיל אוויר ביום “מצעד החיים” ויום האזכרה. מפקד חיל האוויר לשעבר אמיר אשל בהרצאה בחיפה

עו”ד ניצנה דרשן לייטנר מייסדת ומנהלת ארגון “שורת הדין” הסבירה מעל הבמה כיצד אפשרי להילחם בפייסבוק, בואינג והזמרת לורד באותות ובמופתים, עם מעט אנשים מתנדבים, עורכי דין ישראלים, נגד המאוד גדולים וחזקים בזירה המשפטית הבינלאומית והמעטים מול הרבים, להם יכולים ואותם מנצחים. לזה קראה “מנהיגות בזירה המשפטית”, תוך ניהול בית עם שישה ילדים והקרבה עצמית.

עו”ד ניצנה דרשן לייטנר (במרכז בלבן) מייסדת ומנהלת אירגון שורת הדין בכנס מנהיגות בחיפה. (צילם גבריאל קונפינו)

מני ברזילאי מפתח שיטת “מיכא”ל”, הנלמדת במדינות מספר בעולם ובעיקר בישראל, סיפר על ילדותו הקשה והענייה, לאחר שעלה לישראל עם משפחתו ממרוקו השכנה.    הילד שגדל בעוני בקטמונים ורצה להיות רמטכ”ל נפצע בראשו, וכך נקבע הגורל, שגם לאחר שיקומו לא התקבל לאוניברסיטה בשל פסיכומטרי אפס ובגלל שהיה מוגבל.        מני לא וויתר ובכוח הרצון לימד עצמו בשיטה שפיתח יותר ויותר, בסופו של דבר התקבל לכל אוניברסיטה לכל תחום שרצה ומשם פיתח את שיטת מיכא”ל (מיצוי כישורים אישיים למצוינות). לדבריו “כל ילד נכשל מנודה מחברים “ולא מוצלח”, הוא הפוטנציאל למנהיגות. בכל אחד מאיתנו חבוי ילד מנהיג שכזה” נתן דוגמה קטנה מהזמן האחרון,    “החלטה מנהיגותית  של אדם אחד שהביא “הומלס” לאכול “במקדונלדס”, גורש משם בבושת פנים ועם זאת לא השלים, העלה פוסט מצולם שזכה לעשרות מיליוני לייקים וצופים ויותר משני מליון שיתופים ומניית מקדונלדס צנחה ביום המחרת בשמונה אחוזים.

“הכל תלוי בכמה המנהיג מצליח להשפיע על המודעות של המונהגים שלו”                כך סיכם מני ברזילאי האיש שהגיע משום מקום ועשה דרך ארוכה עד לפה.

מי הוא המנהל ומי הוא המנהיג”
מני ברזילאי מפתח שיטת מיכא”ל בכנס מנהיגות בחיפה. (צילם גבריאל קונפינו)
איש בעל מנהיגות אישית, משפיע על מניית מקדונלדס הענקית, מני ברזילאי בהרצאה למוטיבציה מנהיגותית (צילם גבריאל קונפינו)

לאחר הופעתו של מייקל קוברין אמן גיטרות , זמר ויוצר חיפאי, היה מושב מסכם בהנחיית גל הירש במקום עמית סגל העיתונאי.

מייקל קוברין בהופעה חיה, בכנס מנהיגות בחיפה. (צילם גבריאל קונפינו)

מושב הסיום בהשתתפות מר נחמיה שטרסלר כלכלן ועיתונאי, אלוף במילואים אבי מזרחי, יו”ר עמותת בוגרי הפנימיות, מר ישראל דנצינגר,מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה,מר יונה יהב ראש העיר חיפה ובהנחיית יו”ר הכנס תא”ל במילואים גל הירש.

מושב מסכם בכנס מנהיגות חיפה, מימין לשמאל, נחמיה שטרסלר, אבי מזרחי, ישראל דנצינגר, יונה יהב וגל הירש. (צילם גבריאל קונפינו)

70/70 שבעים שנה לאחור ושבעים שנה לעתיד, הפקת לקחים בראי המנהיגות הנוכחית.

יונה יהב ראש העיר חיפה, חזר על דבריו על הנוער עם אוצר מילים דל בין “אחלה לסבבה” שלוש מאות מילה ובדרך הזאת בעוד עשר שנים לא תהיה לנו מדינה”

נחמיה שטרסלר  “מבחינה כלכלית וביטחון הטוב ביותר הוא השגת שלום, במקום עוד ועוד מלחמות וכביכול ניצחון”

ישראל דנצינגר ” מנהיגות חדשה של חזון, תביא לנו השארות כאן לעוד שמונה מאות שנים ופתרון”

אלוף מזרחי סיפר על מפגש עם הנשיא פרס ז”ל, שבו קיבל על רגל אחת את כל הפילוסופיה והתורה כולה, ההבדל בין אדם אופטימי לפסימי שכל אחד מהם ימות בסופו  של דבר, רק שכל אחד מהם חי באיכות חיים שונה”.

אם לסיים כנס כזה עם תקווה הרי שגל הירש הזמין את האופטימי מכולם, חיים קוזניצקי לשאת דברים על הבמה, האיש הגיבור, שהגיע כאוד מוצל מאש השואה ונלחם בחטיבת גבעתי למען המולדת והמדינה החדשה, הוא באמת האיש המתאים, לסכם כנס מנהיגות, להשראה, לאופטימיות ולתקווה לעוד שבעים שנה.

חיים קוזנצקי האיש והאגדה, אוד מוצל מהשואה שהפך לגיבור התקומה. בסיום כנס מנהיגות בחיפה. (צילם גבריאל קונפינו)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.