כנס חיפה לסולידריות • פרעות, תכנון אורבני ויחסי שכנות • צפו בראיונות הווידאו

כנס חיפה לסולידריות (צילום: אקי פלקסר)

ביום ה', 12/5/22 התקיים במוזיאון חיפה לאומנות, כנס חיפה לסולידריות. אורחת הכבוד הייתה ליסה אן סטדלבאוור, שגרירת קנדה בישראל. הרקע לכנס היו האירועים הקשים במאי 2021, כאשר בוצעו פרעות על ידי צעירים ערבים ברחבי העיר ומספר ימים אחר כך בוצעו גם התקפות נגד של צעירים יהודים נגד ערבים.
מטרת הכנס, על פי המארגנים, היא לחזק את הסולידריות בין הזרמים השונים בעיר חיפה.

גילה לבני זמיר ממארגני הכנס ורכזת חממת לחקר דתות באוניברסיטת חיפה מסרה לחי פה:

"שנה לאחר האירועים הקשים של מאי 2021, התכנסנו 4 ארגונים הפועלים בחיפה ויזמנו את "כנס חיפה לסולידריות 2022" כדי להסיק מסקנות מהאירועים, לדון בסוגיות הבוערות לחיינו בעיר ולחפש פתרונות לחיזוק הסולידריות בין קהילות בחיפה.
הכנס הינו יוזמה משותפת של שותפות חיפה- בוסטון, העמותה לקידמה חברתית בחיפה, מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערביים וחממת חיפה לחקר דתות באוניברסיטת חיפה.

נקודת המוצא שלנו היא הסיפור החיפאי:
העובדה כי בחיפה חיה אוכלוסייה בעלת מגוון תרבותי ודתי מרתק. לקיום המשותף בחיפה יש שורשים היסטוריים והפוטנציאל החברתי, התרבותי והכלכלי של העיר הוא אדיר.
אירועי מאי 2021 הקשים אשר פגעו באזרחים ערבים ויהודים והביאו לכאן מפגני אלימות, גזענות והסתה כנגד ערבים ויהודים אשר גרמו לכולנו לחוש מאויימים ומבוהלים. יש כאלו שחשו זאת על בשרם, ברחוב וגם בתוך ביתם. בתוך כל זאת נעדרה נוכחות השלטון המקומי והתחושה היתה כי לעיר אין מנהיגות אשר תנתב את המצב ותרגיע את הרוחות.

אלו היוו קריאת השכמה לפעילות ופעילים חיפאיים אשר התארגנו מעכשיו לעכשיו בפעילויות ומעשים כדי לדרוש חזרה לשפיות. זה היה בעצרות סולידריות משותפות, ארועים שהמחישו את הלכידות החיפאית ומעגלי שיח. זוהי הרוח החיפאית האמיתית ואותה אנו רוצים להמשיך באופן ממוסד ולהעמיק את המודעות לסכנות שעדיין מרחפות על כולנו ואת היכולת שלנו למגר אותן.
מכאן גם אנו ממוקדים במושג סולידריות אותו אנו רוצים להנחיל לשיח הציבורי כמושג המוביל את אופי החיים בחיפה כעיר מעורבת, בה חיה חברה הרואה את הצרכים והאינטרסים המשותפים כערך לקידום הקהילות והעיר. אנו לא חייבים להסכים בדיעותינו אבל אנו מוסכם על כולנו כי מגיעה לנו איכות חיים, חינוך טוב, שירותי בריאות, פיתוח כלכלי ותכנון עירוני הרואה את כלל התושבים ויודע כיצד להפוך את המגוון המורכבות ליתרון.


כנס חיפה לסולידריות (צילום: אקי פלקסר)
כנס חיפה לסולידריות (צילום: אקי פלקסר)

שייח מחמד שריף עודה בכנס חיפה לסולידריות

(צילום: אקי פלקסר)

בידי קדם, בתקופת האימפריה האיסלאמית, צמחה התרבות הערבים ואתה קמה לתחייה גם התרבות היהודית. אנחנו חייבים לספר את הסיפור היפה של חיפה ולהמשיך לשמור על הפסיפס האנושים המדהים שיש לנו כאן


עו"ד אלביר נחאס בכנס חיפה לסולידריות

הכנס הזה נועד להעמיק את הקשר. להכיר את האחר ולכבד את האחר. המסר שייצא מחיפה למקומות אחרים הוא חשוב. חיפה היא מקום שנוהרים אליו אינטלקטואלים, עורכי דין, שופטים ורופאים ערבים. אלה שיושבים בעמדות השפעה הם אלה שצריכים להראות שאפשר לחיות ביחד. יש להעביר לצעירים את המוטיבציה לחיות יחד בשיתוף פעולה.

אביהו האן בכנס חיפה לסולידריות

בהיבטי תכנון ובניה, העיר לא עושה את העבודה כמו שצריך. התכנון צריך להיות מונחה שכונה, טופוגרפיה והתאמה לאלה שגרים בשכונה.


ד"ר רונן בן אריה בכנס חיפה לסולידריות

כאשר חיים בעיר מעורבת ונכנסת אוכלוסייה ערבית לשכונות שנחשבו בעבר לשכונות יהודיות, יש אחריות ציבורית של העירייה לתת מענה לתהליכים האלה. זה צריך להגיע עם גיבוי של תשתיות ציבוריות, כגון בתי ספר שתומכים גם באוכלוסייה ערבית. לא ייתכן שתושבים ערבים ילמדו רק באזור העיר התחתית. כך גם במגוון שירותים עירוניים, אשר צריכים להיות גם בשפה הערבית.


ד"ר רולי רוזן בכנס חיפה לסולידריות (התכנית ללימודי שלום וחקר סכסוכים באוניברסיטת חיפה)

התובנות מהסכסוך האלים של מאי 2021: יש ברקע עניינים של אפליה, עוני ועוד. הדברים פרצו ברגע הסכסוך. התפרעויות עירוניות הן תופעה שהולכת ומתפשטת בעולם, בגיבוי הרשתות החברתיות, המאפשרות לקרוא לאנשים לצאת.
חשוב שלא להיגרר למיליציות מקומיות שנלחמות אחת בשנייה ומסלימות את המצב. גם המקום של משמר לאומי המגן רק על צד אחד הוא מסוכן. חשוב שיהיה כוח משותף שמגן על כולם.
חשוב שיהיה תהליך מקומי, עם המנהיגות המקומית, לפני שהדברים קורים, כדי שניתן יהיה למנוע הסלמה, תוך שיתוף פעולה, גם כאשר מתפתח אירוע.


ד"ר אילת מעוז בכנס חיפה לסולידריות (אנתרופולוגית בפקולטה לארכיטקטורה)

העיר אינה מתוכננת תוך התמודדות על היבטיה השונים, עם מבט לעתיד, אלא מתוכננת על ידי מגמות הנדל"ן. התכנון הזה מנציח את הפערים ומעודד את הנצחת העוני והפשיעה. אנחנו מציעים פרוגרמה אחרת של תכנון המכוונת ליצירת שלום חברתי…


אילנית שלום, תושבת ק אליעזר, בכנס חיפה לסולידריות (חברת פורום הנהגת ההורים)

הובלנו מפגשים יהודים וערבים. חגגנו חגים משותפים. אנחנו חיים בשכנות טובה עם ערבים. במהלך פרעות 2021 פחדתי אפילו לצאת לרחוב לזרוק את האשפה, בשל נוכחותם של אנשים אלימים.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. משה אמר/ה

  ומה אמר אחמד עודה ?

 2. R אמר/ה

  לקבל את הערבים אבל אתם מלכלכים על הדתיים ללא סוף. אחדות צבועה מיהודים ששונאים את עצמם.

 3. דין דין אמר/ה

  רוב האוכלוסיה רוצה בדו קיום ערבי יהודי. אבל יש גרעין ערבי שלא חושב כך. גרעין זה מאפיל על האוכלוסיה הערבית .כאשר מתרחשות מהומות ככל הציבור הערבי אשם בהן. והציבור היהודי לא עושה הכללות כולם אשמים.

 4. אייל אמר/ה

  שקרים וסילוף המציאות שקרתה לפני שנה בגל הטרור שעודדו כאן.
  האמת מתביישת ונכלמת אל מול דברי הטיוח והסילוף שבכנס השקרים הזה.
  כל משתתפיו מהשמאל בקיצוני שעושים פוליטיזציה של תכנון ושאר תירוצים עלובים צריכים להיות מקצים מחמת מיאוס מהציבוריות שלנו כדי שנחלים ונתרפא כמדינה מ5לו כמוהם הפועלים להרוס אותה את זהותה ואת מטרותיה כבית בטוח לעם ניהודי בארצו ובמולדתו.
  כל השאר ודבריהם קשקושציה מוכרת ונתעבת.

הגיבו כאן לכתבה