"נחוץ מנהיג שיהיה קטר ולא מנהיג קוטר" הכנס לתאגידים 2015

יונה יהב (צילום: ירון כרמי)

הבוקר 29.12.15 התקיים בחיפה, הכנס הכלכלי השנתי בצפון לתאגידים של פירמת ראיית החשבון והייעוץ PwC Israel ומשרד עורכי הדין ש. פרידמן.

במהלך הדיון דיברו על מנהיגות שנדרשת לצפון בדומה לבאר שבע וגוש דן. יונה יהב התלונן (קיטר) שהוא לבד אף אחד לא עוזר לו והממשלה מתעלמת ממנו.
מר' אקרמן(נשיא אלביט) נכנס לדבריו ואמר "נחוץ מנהיג שיהיה קטר ולא מנהיג קוטר"
האמירה התקבלה במחיאות כפיים רמות ותשואות מהקהל.

מתוך הכנס הכלכלי השנתי בצפון לתאגידים: ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "בשנים האחרונות, עזבו את הצפון 88 אלף צעירים. לשם השוואה, אוכלוסיית רעננה מונה כ- 67 אלף תושבים, תעשו את החשבון לבד"

טובי בכר: "בחיפה נוצרה תשתית איכותית של תחום מדעי החיים, כאשר הסייבר של חיפה והצפון הוא ענף הביוטק"

יוסי אקרמן: "אני רוצה להציע לראש העיר, להפסיק להגיד חיפה והצפון, כפי שלא מציינים באר שבע והנגב..
חיפה היא חלק מהצפון וכך צריך להתייחס אליה"

במהלך הכנס, התקיים פאנל בכירים בהנחיית רו"ח גיל ברק, שותף, ראש משרד חיפה ב- PwC Israel ובהשתתפות יוסי אקרמן, נשיא אלביט מערכות לשעבר, יונה יהב, ראש עיריית חיפה, אריה ריכטמן, מנכ"ל קליל, טובי בכר יו"ר התאחדות התעשיינים מרחב צפון, דוד קסטל ונשיא לשכת המסחר והתעשייה בחיפה והצפון אשר עסק במבט אל האתגרים הקיימים בפיתוח אזור הצפון, החסמים הקיימים בדרך להגשמת מטרה זו והצעדים בהם יש לנקוט בכדי להגיע למטרה.

 

יונה יהב: "בקצב הזה, לא נזכה להגיע ליום העצמאות ה- 80 של המדינה. לא בגלל האויבים שלנו, אלא בגלל ההתנהלות הפנימית שלנו כמדינה.
האל נתן לנו הזדמנות אחרונה אחרי השואה, להקים מדינה, הסטארט-אפ האנושי הגדול בעולם באלף השנים האחרונות, אך אנו לא יודעים לשמור עליו. ב- 40 השנים האחרונות, נסוגנו מהאתוס הציוני של ביזור אוכלוסיה וביזור אמצעי ייצור.
אין למדינה ראייה הוליסטית בשום צורה. גם כאשר פועלים לקידום הנגב והדרום באמצעות מעבר של בסיסים, אין שכל מאחורי מהלך זה, מה יעשו עם אנשי הקבע? כמו כן, בדיונים האחרונים שהתקדמו בנושא פיתוח הצפון והגליל, דיברו על הקמת אוניברסיטה חדשה בצפון. איזה יתרון ייווצר מהקמה של אוניברסיטה כזו? מה יעלה בגורל אוניברסיטת חיפה? ההתמקדות צריכה להיות בכך שאין בחיפה והצפון פיננסים, אנרגיה ועיתונות. כל מי שלומד במוסדות להשכלה גבוהה, מרגיש צורך ממשי להגר מפה. בשנים האחרונות, עזבו את הצפון 88 אלף צעירים. לשם השוואה, אוכלוסיית רעננה מונה כ- 67 אלף תושבים, תעשו את החשבון לבד.

יהב הוסיף כי "למנהלי המחוזות של הבנקים אין פה סמכות, כאשר רוצים לעשות עסקה גדולה, צריך להגיע למרכז הארץ. בסופו של דבר, הכול זה מס שפתיים. הוועידה לקידום הצפון הייתה אך ורק בשביל יח"צ. אף אחד לא קם בבוקר וחושב מה לעשות עם חיפה והצפון. במשרד הנגב והגליל, באר שבע כלולה, אך חיפה לא. אנחנו העם היחיד שב-67 שנותיו הוציא מקרבו קרוב למיליון מהגרים, אנחנו בבעיה סופר קשה. אנחנו גם בבעיה חינוכית קשה, לדור הצעיר אין שום קשר למדינה. תעשו משהו, אני לא יכול להיות לבד בשטח! כל עוד לא יהיה סידוד מערכות בחשיבה הממשלתית ושינוי בשיטת המשטר, לא יהיה שינוי אמיתי. משנת 1900 ועד לימים אלה, התחלפו עשרה ראשי ערים בחיפה. זה נתן מספיק זמן בשביל לחשוב על עשייה בטווח הארוך. לעומת זאת, בכל משרד ממשלתי משנת 48 ועד היום עברו קרוב ל-40 שרים, איך ניתן בכלל לחשוב על תכנון ארוך טווח?

הצבנו כבר לפני עשור את חיפה כבירת הביוטק. העירייה השקיעה כחצי מיליארד שקל, לא מכספי משלמי המיסים, ובונה את פארק מדעי החיים הגדול בארץ. עם זאת, בלי עזרת הממשלה, לא יהיו דיירים.אם נמשיך לבנות רק את מדינת תל אביב, זה יהווה הרס עבור מדינת ישראל."

טובי בכר הגיב לדבריו של יהב וציין כי "אני מבטיח שנחגוג את יום העצמאות ה- 80. גם אם אנשים יתעייפו בדרך, יש לנו עוד הרבה אנרגיה. לדעתי, פעמים רבות, הממשלה והציבור הולכים לפי דעת הקהל, לכן אנו צריכים לייצר אווירה שתוביל את כולם לצפון. אנו צריכים להחליט מה הסייבר של חיפה והצפון. לדעתי, מדובר בענף הביוטק. בשנים האחרונות, נוצרה בחיפה תשתית איכותית של תחום מדעי החיים, גם בטכניון וברמב"ם. הדבר בולט במיוחד בתעשיות המסורתיות שנמצאות בחיפה. כל תעשייה רוצה את השילוב של ההייטק, מה שניתן להשיג באמצעות מדעי החיים, המהווה גורם מאחד. לכן, אנו חייבים למנף את היתרון שיש לנו בתחום, לרכז אותו מטעם ראשות העירייה ולפעול להצלחתו."

אריה (ריצ'י) ריכטמן: "הצפון זה תעשייה והתעשייה זה הצפון. התעשייה המסורתית חייבת לשאוף לחדשנות, אין ברירה אחרת. ההרכב האנושי של הצפון הוא שונה מאוד משאר המקומות, ולכן אני חושב שיש לממשלה תפקיד מאוד חשוב בתהליך זה. הממשלה יכולה לייצר סביבה תחרותית, לטפל בנושא התקינה והיטלי הסחר". ריכטמן אף פנה לראש עיריית חיפה והגיב לדבריו: "אתה תהיה חייב לקחת מנהיגות ולא להיות רק נביא זעם. בוא נארגן את הכול ונעלה יחד לכנסת, בכדי למנוע אסון בטווח הארוך."

יוסי אקרמן: "המדינה חייבת חוסן צבאי כדי להגן עצמה, אין ספק כי מדובר בקונצנזוס. עדיין, ישנם חוסנים לאומיים נוספים למדינה, אשר באה בדמות הפריפריה. כאשר מזניחים את הצפון, נוצרת פגיעה בחוסן הלאומי של מדינת ישראל. לא בכדי, אומרים כי מצפון תיפתח הרעה. צפון הארץ מהווה חוסן לאומי עבור תל אביב והמרכז. הצפון חייב להיות מקום כלכלי שצעירים מכל הארץ ירצו להגיע אליו. הגיע הזמן לעשות שינוי, גם ברמה האישית, באמצעות מעבר לצפון וגם ברמה המנהיגותית, שצריכה לעודד הגירה זו. אני רוצה להציע לראש העיר, להפסיק להגיד חיפה והצפון, כפי שלא מציינים באר שבע והנגב. צריך להחליט אם חיפה בצפון או לא. אני מצפה מראש העיר להיות המנהיג של הצפון ולא תוותר על ההגדרה הזאת. כיום אין חברי כנסת מהצפון. על מנת שנוכל לאחוז באדמות הגליל, יש צורך בחקלאות ענפה. כיום יש קיטון בענף זה, מצב שמהווה סכנה קיומית למדינת ישראל. שר הנגב והגליל הגיע לכאן פעם אחת ולא ידע למצוא את הדרך. המנכ"לים של תעשיות הנמצאות בצפון צריכות לפעול ביתר שאת לקידום האזור. הקמנו ברמת ישי מקום עבור צעירים, שיעדיפו לבוא אליו מאשר להגיע לת"א. רצינו להביא את רחוב רוטשילד בת"א לצפון. הצפון זה לא רק בשביל צימר פעם בשנה."

גיל ברק: "אזור הצפון נמצא כבר שנים בנחיתות, לא רק מול מרכז הארץ אליו התנקזה מרבית העשייה העסקית בשנים האחרונות, אלא גם לעומת אזור הדרום, בו מושקעים הרבה מאד משאבים עם העתקת בסיסי צה"ל לאזור והכרזת באר שבע כבירת הסייבר של ישראל. תחת מציאות זו, וכמי שרואים עצמם כשותפים מלאים לעשייה העסקית בצפון הארץ, אנו עדים לאתגרים הרבים העומדים בפנינו, ביניהם: מציאת פיתרון לבעיית התעסוקה הקיימת באזור, פיתוח תשתיות שיהוו חיבור אמיתי בין הפריפריה למרכז והצורך בעידוד להקצאת משאבים, הן ברמה הממשלתית והן ברמה הפרטית בכדי להתמודד עם אתגרים אלו."

ברק הוסיף כי "לצד אתגרים אלו, אנו עדים להתעוררות של העוסקים במלאכה, המבינים כי משהו חייב להשתנות כאן ומהר. הממשלה מדברת על תוכניות לעידוד הפעילות העסקית בצפון, העתקת בסיסי צה"ל מהמרכז לצפון, יצירת מקומות עבודה, הקמת אוניברסיטה בצפון, שיפור משמעותי של התשתיות באזור ועוד. לפיכך, כולי תקווה כי הגורמים אשר מניעים בפועל את התעשייה, ירתמו ויפעלו למען מטרה זו, עד הגשמתה. כולי תקווה כי בשנת 2020, נוכל לציין את ההישגים אליהם הגענו ברמה המקומית ונזכה לראות צעירים רבים שיגיעו לצפון במטרה להתיישב בו ולפתח אותו".

דוד קסטל: " ישראל היא מדינת החדשנות בעולם וחיפה היא בירת החדשנות בישראל. היחס שאני מקבל מכל לשכות המסחר בעולם הוא מאוד חיובי ומפרגן. יש הערצה לחיפה ולמדינת ישראל. אנשי עסקים בעולם לא מתעניינים בפוליטיקה, אלא מתעניינים בחדשנות ותעשייה. זה מנוף שאנו חייבים לנצל אותו. אני לא אוהב את המילה פריפריה, הצפון זה מרכז כלכלי בפני עצמו. ביקרתי ראשי רשויות בצפון בכדי להקים פורום משותף. כולם הסכימו שראש העיר יהיה היו"ר, במטרה לייצר כוח פוליטי מול מקבלי ההחלטות בירושלים. אנו נפעל ככל שניתן, בכדי לתת עתיד טוב יותר לילדנו ולנכדינו בצפון. כיום, יש לנו בעיה קריטית של מקומות תעסוקה, ענף התיירות לא מפותח, התשתיות לא במצב טוב. ישנם כמה מנופים שאנו חייבים לשפר אותם ביחד, למען צפון גדול וחזק.

בהמשך, נשא דברים שר הפנים ושר החינוך לשעבר, גדעון סער, אשר התייחס לחשיבות בקידום רפורמות בישראל, החסמים הקיימים בתחום והדרכים בהם צריך לנקוט בכדי להתמודד איתם.

לקראת סוף הכנס , אייל ולדמן, מנכ"ל מלאנוקס נשא דברים על ה'אני מאמין' שלו להצלחה עסקית, תוך מתן דגשים לניהול בריא בארגון.

 

לא ניתן להגיב