גשם ביולי 2024: מראה נדיר בצפון

בראשון 14/7/24 תושבי צפון הגולן הופתעו לגלות שמים נפתחו...

פקקי ענק ושיאים של תסכול • תושבי השכונה בחיפה זועמים

(חי פה) - פקקי תנועה ענקיים, המתנה מורטת עצבים,...

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

יום הבסטיליה • רשמים מקבלת הפנים בחיפה

ביום שישי, 12 ביולי, ערך קונסול צרפת בחיפה, מר...
באנר חברה כלכלית 100724
באנר גורדון 240624
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חזית הים רחב
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר קריית אתא קיץ 2024

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

הציור שנגע בחיים ובשכול

בכתבה קודמת הבאנו את סיפורה של מגי רום, אמנית...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

"לב הכרמל״ בחיפה ממשיך לפעול אחרי השתלה מוצלחת

במרחק של כ-100 מטרים ממגדל המים ותחנת מכבי האש...

כנס בוגרי יחידה 8200 התקיים בחיפה

בימים אלה ערכה עמותת בוגרי 8200, לה אלפי בוגרים ברחבי הארץ, מפגש בוגרים בחיפה. המפגש, ברוח הכותרת "בחיפה זוכרים", נערך במרכז "חדרים" שליד בית הספר הריאלי באחוזה ביוזמתו של משה גן-צבי.

במפגש, אותו הנחה ערן דובובי, השתתפו כ-70 חברות וחברי העמותה ובמהלכו הוקרן סרט שהכינה עמותת הבוגרים, הקרויה על שם היחידה בראשית ימי המדינה (ש.מ. 2 – שרות מודיעין 2).

לאחר הסרט התקיים דיון על מלחמת אוקטובר 1973 ועל הכישלון המודיעיני בפתיחת מלחמת 'חרבות ברזל'. הדיון נוהל ע"י נעם שפירא, ראש תחום המורשת בעמותה.

חיילים ביחידה 8200 בשנת 1973. (צילום באדיבות עמותת שמ 2).
חיילים ביחידה 8200 בשנת 1973. (צילום באדיבות עמותת שמ 2).

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

יעל הורוביץ
יעל הורוביץ
יעל הורוביץ, מתעדת סיפורי חיים והנצחה של בני הדור הוותיק, מפיקה ספרים ותערוכות היסטוריות למשפחות, לארגונים ולחברות. צילום ותיעוד. ייעוץ וסדנאות לכתיבת סיפורי חיים בקבוצות קטנות. ליצירת קשר עם יעל הורוביץ, "משעולי חיים": 050-3266760 | [email protected] לכל הכתבות של יעל הורוביץ

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

  1. באותה תקופה יחידת 8200 היתה מאוד ערכית.עבדו ביחידה יותר מעדות המזרח שדברו וכתבו בערבית ברמה גבוה.לא היו שום הדלפות או בגידות.רמה פי אלף יותר מ 8200 כיום.שלא יודעים ערבית ברמה גבוהה.

  2. פעם היה לי קשר עם אחד מבוגרי 8200 והוא סיפר לי מה באמת קרה במלחמת יום הכיפורים ומה הדבר שמכונה 'הכשל המודיעיני'; אני מניח שזה לא מה שדובר בכנס האמור של חלק מבוגרי 8200, ואין לי דבר וחצי דבר נגדם, אלא שהם עסוקים בנרטיב השגוי, אם תרצו ב'קונספציה' השגויה בעניינה של מלחמת יום הכיפורים – באמת על מלחמת יום הכיפורים וב'כשל המודיני' שכביכול קרה בה איש איננו מוכן, גם היום, להתעסק, למרות שהיו ניסיונות לעשות כן; האם אותו הדבר קרה גם באסון ה-7 באוקטובר ? הסיכוי להצליח לברר זאת, במילים אחרות, מה באמת קרה ב-7 באוקטובר ? הוא קטן; על פניו, בהתאם לתחושות הבטן ולממצאים ממה שקרה ב-7 לאוקטובר יכול להיות שמנגנון ההפעלה היה דומה (ברור לחלוטין שלא זהה) – זה מדאיג, זה לא טוב, קרוב לוודאי שאת האמת הציבור לא יידע, אולי בודדים, למעט אותם אלו שניהלו את כל העניין, והלוואי שאתבדה ומדובר רק בתחושת בטן שגויה.

  3. מקווה שהבוגרים שונים מאלה שמשרתים היום ב8200
    שמאלנים שבגדו במדינה בשבת השחורה של 7/10

    • תמי מיקל היקרה, חשוב לא לעשות הכללות. ביחידה 8200, עד כמה ששמעתי יש יותר מ-2 או 3 חיילים. חלקם שמאלנים, קרוב לוודאי שחלקם עשו דברים חמורים ואולי הם אפילו 'בוגדים', חלקם הם שמאלנים – דבר אחד אני בטוח – רובם הגדול הם חיילים וחיילות – בני אדם – נאמנים למדינה היהודית, לארצם ולמולדתם והם עושים מאמצים, גם לפני ה-7 באוקטובר וגם אחריו לממש את ייעודם ותפקידם – אז בשום מקרה אסור לעשות הכללות, ועדיין כל אחד יכול לטעות – ובוודאי שחא כולם טעו; לחיילים הרבים ביחידה 8200 יש גם מפקדים, בכללם גם מפקדים בכירים והם כולם בני אדם; ברור כי מאורעות ה-7 באוקטובר לא היו קורות אם מפקדים, בעיקר בכירים, ביחידה 8200 היו נוהגים אחרת; בוודאי ובוודאי שחלק מהמפקדים ביחידה 8200 ויתכן שאף חלק קטן מחייליה לא קורצו מהחומר הנכון ולא היה צריכים להתמנות ולשמש בתפקידם ולא משנה אם הכינויים שנתת נכונים, אם לאו. אכן, ביחידה 8200 אירעו קלקוחים שלא היו צריכים לקרות – היו שם רבים מידי ו/או בכירים מידי שהגיעו לתפקיד הלא נכון וטעו גם אותם אלו שמינו אותם; אכן, בעיה, מורכבת וקשה.

    • תמי היקרה, אבקש רק להוסיף רקע נוסף; בזמנו, בסמוך לקום המדינה, היתה מעצמה גדולה וחזקה, ברית המועצות, שהיתה לה השפעה על האזור וגם על המדינה הסוציאליסטית שקמה, היא מדינת ישראל. ברית המועצות הפעילה בישראל סוכנים ומרגלים רבים והיתה לה אהדה מסויימת בחלקים קטנים מהציבור שהחשיבו עצמם לקומניסטים אשר סגדו למי שהם כינו 'שמש העמים', הלא הוא הצדיק בעינייהם – יוסף סטאלין – חלקם אף החזיקו סליקים בהם הם צברו נשק ואמצעי לחימה על מנת לבצע הפיכה משטרית ולתפוס את השלטון – כולם כסילים והזויים שאיבדו את הזהות היהודית שלהם והתנכלו לעמם ולמדינתם, לימים רובם התפקחו; ראש הממשלה דוד בן גוריון היה ער לבעיה והצליח להתמודד איתה, בעזרת השם. מאז, כאמירת הקלישאה, 'עברו הרבה מים בירדן'; אלא, שהירדן יבש בחלקו והזרימה שבו היא לא כמו פעם, ברית המועצות כבר לא קיימת, לפחות לא באותה מתכונת, כבר לא נותרו סוגדים ל'שמש העמים' שלימים התברר שהיה מנהיג חזק – רב טבחים – שמעטים המנהיגים שהיו אחראים למוות וייסורים כה גדולים בדומה לו – למרות שלא היה מספר 1 בעניין זה. קמה השפעה חזקה אחרת – ארצות הברית (ויש גם השפעות נוספות של אנטישמים מהאיחוד האירופאי, והיום אנחנו מודעים, יותר ויותר להשפעה של מממנת ומחוללת הטרור העיקרית בעולם, במיוחד נגד ישראל – היא קטאר – שחלק מהגורמים המשפיעים בישראל ניזונים ונסמכים על שולחנה); ההשפעה האמריקאית (ממשל ביידן מוביל את התנהלותה היום) והיא עצמה מצייתת ל'אחים המוסלמים' שהם ממחוליי הטרור הגדולים בעולם, בעיקר נגד ישראל, והחמאס הוא חלק מהם; ארצות הברית החלה לגייס תמיכה וסוכנים בתוך ישראל ולא מהיום. כבר בשנות ה-80 של המאה הקודמת ארצות הברית או למעשה הסוכנים שלה מצאו עצמם מתערבים ומשפיעים על מלחמות ישראל ועל מערכת הבטחון בישראל; ההשפעה היתה הרסנית לאורך השנים וה-7 באוקטובר היא אינדיקציה פומבית להתנהלות הכפופה להשפעות חוץ ולאובדן חלק משמעותי מהצביון היהודי של המדינה – והיא רק אינדיקציה אחת מיני רבות למה שמתחולל כאן עשרות שנים – בעיקר מאז אסון הסכמי אוסלו – ואת אכן צודקת – אנחנו חייבים לטפל בעניין אם אנו חפצי חיים. ברכות.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

איזה סוג צמיד מתאים לכן?

בואו נדבר על צמידי יוקרה, צמידים אלו הם הרבה יותר מרק פריט אופנתי, הם גם סמל ליוקרה, סטייל אישי וסטטוס. בחירת הצמיד המושלם למפרק...

תאונת דרכים עם 5 פצועים

(חי פה) תאונת דרכים ברחוב הרצל בטירת כרמל. ממד״א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 03:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על תאונת דרכים בין 2 כלי רכב ברחוב הרצל בטירת כרמל. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח רמב"ם, 5 פצועים בהם: 2 בינוני, גבר בן 63 עם חבלת בטן, אישה בת 39 עם חבלה בפלג גוף עליון ו- 3 פצועים במצב קל. 

ישר מהאולימפית: איתן אזולאי חתם ל-4 עונות במכבי חיפה

מכבי חיפה ממשיכה במלוא המרץ את הכנותיה לעונת המשחקים החדשה לשנת 2024/25, ואחת מהכנותיה היא שהקשר, איתן אזולאי, קפטן הנבחרת האולימפית של ישראל, חתם...

לא חוזרים ל-6 באוקטובר • יוצאים למחות בצומת בחיפה • חמישי 8/8/24

(חי פה) - ביום חמישי 8/8/24 ייערך בחיפה אירוע האחדות הגדול במסגרתו החיפאים יוצאים לצומת מרכזית בליווי משפחות החטופים. 100 ב 100 - 100...

ותיקים • אירוע סוף שנה בקריית ביאליק

(חי פה) - ביום שלישי 23/7/24 ייערך אירוע סוף שנה מיוחד ומרגש לותיקים של קריית ביאליק. האירוע ייערך באשכול פיס רחוב דפנה 52. האירוע...