ח”כ אכרם חסון: “לא להחליש את מאבקה של עיריית חיפה במפעלים המזהמים”

ועדת הפנים התכנסה אתמול (ב’) בכנסת, ודנה בסעיף בחוק ההסדרים שיאפשר לממשלה להעניק רישוי לעסק שיש בפעילותו חשיבות לאומית ולא לרשות המקומית, מה שיחליש את מאבקה של עיריית חיפה במפעלים המזהמים.  כחלק מהחוק, סמכויות למתן רישוי עסקים היו אמורות לעבור מהרשויות המקומיות למדינה. ח”כ אכרם חסון (כולנו) התנגד וביקש לפצל את הסעיף מחשש שיחליש את מאבקה של עיריית חיפה במפעלים המזהמים. לאור כך סעיף זה פוצל מהחוק ונערכה הצבעה נפרדת, כך שח”כ חסון יכול היה להתנגד.

על פי הצעת החוק, הממשלה רשאית להחליט, כי עסק שיש בפעילותו חשיבות לאומית, יוכל לקבל רישיון עסק, שלא כמקובל היום, על ידי הרשות המקומית, אלא באמצעות מנגנון אחר:  בדיקת צוות מנכ”לי משרדי ממשלה (משרד רוה”מ, משרד הפנים ומשרד האוצר), שייקרא “הצוות המייעץ”, שימליץ כי אכן מדובר בעסק בעל חשיבות לאומית, והעברת ההמלצה לממשלה, שתקבל את ההכרעה הסופית.

לאחר שהממשלה תחליט שמדובר בעסק בעל חשיבות לאומית, משרד הפנים יעניק לה רישיון עסק, לאחר שיבדוק מול הגופים המאשרים שהעסק עומד בכל הדרישות, כגון היתר בניה כחוק ועל פי התב”ע, תנאי המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות, דרישות רשות הכבאות, וכו’. הרישיון לא יינתן, אלא אם ניתנה לראש הרשות המקומית הזדמנות להביע עמדתו.

ח”כ אכרם חסון, המשמש גם חבר בועדת הפנים אמר:  

“תושבי חיפה הם לא שפן ניסיונות של אף אחד. החוק הזה, הוא חוק עוקף ראשי רשויות והופך אותם לפקידים מיותרים. זו בדיוק הדרך להחליש את השלטון המקומי ולתת לטייקונים להמשיך ולשלוט בנו ולקבוע סדר יומנו. זה לא רק לא דמוקרטי, זהו צעד מסוכן, לא מוסרי ולא אחראי. אתנגד לו בכל הכוח”.

| ההחלטה: עותק משולחן הכנסת

הצעת שינוי חוק רישוי עסקים – חוק חיפה כימיקלים – 19.2.2018
הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חדשות חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו