ההצבעה על חוק חיפה כימיקלים ירדה מסדר יומה של הכנסת לעת עתה | מפלגת כולנו

מהלך חוסם של כחלון לחוק המקודם על ידי ביבי

משה כחלון - שר האוצר (צילום - ירון כרמי)

החוק הדרקוני אשר מקדמת הממשלה, לנשל את סמכויות האכיפה והרישוי של הרשויות המקומיות במפרץ חיפה, ולהעבירן לגוף מיוחד בכפיפה לממשלה, ירד לעת עתה מסדר יומה של הכנסת. זהו חוק בעייתי מאד, המכונה גם "חוק חיפה כימיקלים", אשר נועד לעקוף את החסימה שביצעה עיריית חיפה למיכל האמוניה ולאוניית האמוניה (המהווה מיכל צף ומסוכן).

לחי פה נודע כי מפלגת כולנו דרשה להוריד את החוק מסדר יומה של הכנסת: מזכירות הכנסת הורידה את החוק, בהסכמת יושב ראש הקואליציה. אבל, עדיין לא נאמרה המילה האחרונה בנוגע לחוק הזה. החוק יכול לחזור למליאה, אם החסימה שביצע כחלון תיחלש בדרך כזו או אחרת. הנמשיך לעקוב מקרוב אחר השתלשלות האירועים בכנסת.

 

החוק הוא למעשה חוק עוקף עיריית חיפה:

החסימה שביצעה עיריית חיפה היא אי-מתן היתר להפעלת העסק של האמוניה , עבור המיכל או האנייה והותרת ההיתר על הכנסת איזוטנקים בלבד (איזוטנקים הם מיכלים נישאים בכלוב בגודל של מכולה ולדעת מומחים הם נחשבים לבטוחים ביותר). חיפה כימיקלים מתנגדת לאיזוטנקים, מכיוון שלדעת הנהלת המפעל השימוש בהם מייקר את תעשיית הדשנים.

מסוף הכימיקלים בנמל חיפה. משמאל – מיכל האמוניה (צילום – חי פה)

 

ח"כ אכרם חסון (כולנו) מסר לחי פה:

ח"כ אכרם חסון (צילום – ירו כרמי)

השר כחלון רגיש מאד לנושא הזה. הוא נתן לי גיבוי מלא בעניין הזה. מדובר בחוק שיחזק את המפעלים המזהמים במפרץ חיפה. הרי אם אנחנו הופכים את ראשי הרשויות לפקידים, אז אין טעם ברשויות מקומיות… ראשי הרשויות הם אלה שיודעים מה טוב לציבור שלהם ואנחנו נחזק אותם.

לא ייתכן שיעבור חוק כזה, כאשר אנחנו, במפלגת כולנו, מקדמים תכנית לאומית לשיקום מפרץ חיפה. לשמחתי הרבה יש לנו שר אוצר איכפתי ותומך בתכנית לניקוי מפרץ חיפה ולכן אנו מצליחים לעצור את החוקים שעוקפים את סמכויות האכיפה של הרשויות המקומיות במפרץ חיפה.

 

יעל כהן פארן מסרה לחי פה:

ח"כ יעל כהן פארן (צילום – ירון כרמי)

עשינו עבודה טובה עם חברי הכנסת, בעיקר של כולנו וגם עם שר האוצר כחלון. הקואליציה כרגע רופפת ולכן הצלחנו, במאמץ משותף, לחסום את החוק, לרווחתם של תושבי מפרץ חיפה.

מי שמגיע לו קרדיט אמיתי זה כחלון, שעמד מול הקואליציה וחסם את החוק.

בשבוע הבא יש הצבעה על התקציב וחוק ההסדרים. הצעד הראשון היה להפריד את החוק הזה מחוק ההסדרים ולכן ניתן להעביר את התקציב ללא "חוק חיפה כימיקלים".

ברור לי שמפלגת כולנו לא רוצים להרוס לעצמם את הבסיס האלקטורלי בחיפה.

הפעילים עשו כאן עבודה נהדרת. מגיע כאן קרדיט אדיר לפעילי השטח של חיפה, אשר התרוצצו בכנסת בין הח"כים.

כעת נותר לנו לקוות שהחוק הזה ייעצר עד לסוף המושב הזה ובהמשך – ייעלם לתמיד. אני מרגישה שגם אנשי הליכוד מבינים שזה חוק בעייתי ושאסור לו לעבוד. במקרה הזה הדחיינות עובדת לטובתנו.

אני מקווה שעצירת החוק הזה תסמן את המשך הדרך למען תושבי חיפה: לצמצם את התעשייה המזהמת במפרץ חיפה.

אני לא מאמינה שכאשר ביבי ואנשי נחקרים, הוא עדיין מקדם חוק כזה, שמתעקש על פתרון גרוע, שמסכן את תושבי חיפה, עבור רווחיות של מפעל חיפה כימיקלים.

 

יונה יהב מסר לחי פה:

יונה יהב (צילום – ירון כרמי)

שר האוצר משה כחלון ונוספים,הוכיחו כי ישנם גורמים בממשלה שפועלים בהגינות וביושרה למען תושבי מדינת ישראל ואינם משרתים את האינטרסים של בעלי ההון.
עיריית חיפה מודה להם ולארגונים הסביבתיים שסייעו למאבק. בזכות שיתוף הפעולה והעבודה המשותפת הגענו להישגים משמעותיים. עיריית חיפה תמשיך להיאבק בכל שעה ובכל אמצעי כדי להבטיח את שלומם וביטחונם של תושבי חיפה והסביבה.
כבר בדוח האחרון של המשרד להגנת הסביבה שבחן את רמות הזיהום בערי ישראל ושפורסם לאחרונה, ניתן להבחין בתוצאות המאבק, אך המאבק עוד ארוך ומורכב.

לא ניתן להגיב