ניצחון לעובדי חיפה כימיקלים: הסכם פשרה נחתם בין הנהלת החברה לעובדי המפעל הצפוני

מפרץ חיפה נמל, מיכל האמוניה, מסוף הכימיקלים (צילום: ירון כרמי)

הסכם פשרה להסדר סיום העבודה בין הנהלת קבוצת חיפה (חיפה כימיקלים) לעובדי המפעל הצפוני, המאוגדים על ידי ארגון כוח לעובדים נחתם בסוף השבוע.

על פי ההסכם שקיבל תוקף פסק דין על ידי נשיא בית הדין האזורי בחיפה, אלכס קוגן, תעניק החברה מענקים מיוחדים ל-169 עובדים שעבדו בחברה עד מועד היציאה לחופשה ללא תשלום (נובמבר 2017). עובדים בעלי וותק של שלוש שנים ומעלה יקבלו מענק פיצויים שינוע בין 22% ועד 42% לפי מדרגות וותק. עובדי החברה הוותיקים ביותר, שלושים וחמש שנים ומעלה, יקבלו פנסיה מוקדמת.

כחלק מההסכם, ארגון כח לעובדים יקבל מהחברה סכום בגובה של כ-1.6 מיליון שקלים, אשר ייועד לעובדים הזכאים לכך, על פי החלטת הארגון. בנוסף, ייעדה החברה סכום נוסף לטיפול במקרים חריגים במסגרת וועדת חריגים.

כזכור, לפני כמעט כשנתיים, החברה נאלצה לסגור את מפעלה המרכזי שהיה ממוקם בחיפה, מפעל משגשג ומצליח, אשר העסיק כ-250 עובדים ומאות נוספים במעגלים משניים, וזאת בשל העובדה שעיריית חיפה והעומד בראשה, סרבו לתת למפעל רישיון עסק, ללא כל ביסוס מקצועי.

מנכ"ל קבוצת חיפה, מוטי לוין: ״עם כניסתי לתפקיד לפני כשנה וחצי למדתי את גודל השבר שקבוצת חיפה חוותה בעקבות סגירת מפעלה הצפוני, בהחלטה שרירותית של ראש העיר שכיהן באותו מועד. נזקים אדירים נגרמו לקבוצת חיפה ולכלכלת ישראל, אך למרבה הכאב, את המחיר שילמו גם מאות עובדים מסורים שאיבדו את מקום עבודתם".

"מרגע שהבנתי שאין ביכולתו של המפעל להיפתח מחדש, הנהלת החברה ריכזה מאמצים בכדי לדאוג לעובדי המפעל, להסכם המטיב עימם ככל האפשר. במקביל, אפשרנו לעובדים לסיים את עבודתם על מנת להתחיל לעבוד במקומות חדשים, ולשמור על זכאותם למענקים עתידיים באם יהיו. הצענו לעובדים את עזרתנו במציאת מקומות עבודה חדשים וכן הודענו כי נשמח לקלוט עובדים מנוסים ואיכותיים, שיסכימו להעתיק את מקום מגוריהם לסביבת המפעל הדרומי של הקבוצה, שחווה תנופת פיתוח ומהווה עוגן לעתיד טוב יותר לקבוצת חיפה. אני חושב שמדובר בהסכם מכובד, מידתי וראוי, ואני רוצה להודות לעובדי חיפה צפון על תרומתם ארוכת השנים לקבוצה, ולאחל להם בריאות והצלחה בהמשך הדרך".

תגובה
  1. יעקב מנין אמר/ה

    אחרי סבל שנגרר מגיע לעובדים הסכם פרישה טוב כמובן שיותר טוב שמקום העבודה לא נסגר והעובדים היו ממשיכים לעבוד תודות לנשיא בית הדין לעבודה כבוד השופט אלכס כוגן שנכנס לעובי הקורה בסכסוך הזה העובדים קבלו הסכם טוב

לא ניתן להגיב