"יש לייבא את האמוניה לישראל באיזוטנקים" | ועדת המשנה למוכנות העורף בראשותו של ח”כ עמיר פרץ

אלה שפעלו למען בטחון תושבי חיפה מגיבים כאן, בחי פה, להחלטה | לקראת הכרעה בנוגע לשיטה של יבוא האמוניה: האיזוטנקים הם השיטה הבטוחה ביותר לתושבי חיפה והיקרה ביותר עבור המפעל.

ועדת המשנה למוכנות העורף בראשותו של ח"כ עמיר פרץ,  הגיעה למסקנה והכריעה כי יש ליישם את פתרון יבוא האמוניה במכליות קטנות (איזוטנקים) גם במפרץ חיפה, כפי שהוא מיושם כיום בנמל אשדוד, וזאת עד למימוש ההחלטה להקמת מפעל לייצור מקומי של אמוניה במישור רותם.

יו"ר ועדת המשנה להגנת העורף ח"כ עמיר פרץ:

"יבוא האמוניה במכליות קטנות הוא פתרון טוב שעונה על צרכי הביטחון של מעל מליון תושבי מפרץ חיפה. הוא גם פתרון שיכול להחזיר את מפעל ׳חיפה כימיקלים׳ צפון ועובדיו לשגרת פעילות מידית. אני קורא לממשלה לפעול ולקדם במקביל את הפתרון הטוב ביותר לטווח ארוך להקמת מפעל לייצור אמוניה בדרום הארץ".

כזכור עם סגירת מיכל האמוניה במפרץ חיפה, נבחנו 12 חלופות על-ידי המשרד להגנת הסביבה (בפן הסביבתי-בטיחותי) והמל"ל (בפן הביטחוני-אבטחתי), אשר נועדו לשמש מענה לטווח קצר ליבוא ולשינוע האמוניה הדרושה לצרכי התעשייה בישראל ובמיוחד לחברת חיפה כימיקלים.

איזוטנק אמוניה – ארכיון (צילום – חי פה)

בהמשך לפעילות הוועדות המקצועיות, ועדת המשנה למוכנות העורף בראשותו של שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ, ערכה סיור בנמל ובעיריית חיפה, שלושה דיונים מסווגים עם כלל נציגי הממשלה והגופים הביטחוניים הרלוונטיים ודיון נוסף בלתי-מסווג בהשתתפות כלל הגורמים האזרחיים, מהאקדמיה, התעשייה, השלטון המקומי, ארגוני העובדים והסביבה. מסקנתה כי יש ליישם את פתרון יבוא האמוניה במכליות קטנות (איזוטנקים) גם במפרץ חיפה, כפי שהוא מיושם כיום בנמל אשדוד, וזאת עד למימוש ההחלטה להקמת מפעל לייצור מקומי של אמוניה במישור רותם.

במכתב המפרט את סיכום פעילות הועדה חותמים יו"ר ועדת המשנה ח"כ עמיר פרץ ויו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ אבי דיכטר על המסקנות הבאות:

"אנו סבורים שנכון לתמוך ולקדם את פתרון האיזוטנקים כפתרון זמני, עד שימומשו הפתרונות לטווח הארוך, ואנו דוחקים בגורמים הרלוונטיים (עיריית חיפה והמשרד להגנת הסביבה) לזרז את מתן הרישיון להקמתו של מתחם איזוטנקים ממוגן", אשר יאפשר לחברת חיפה כימיקלים לשוב ולהפעיל את מפעליה ללא מגבלה משמעותית ולאפשר לעובדיה לשוב ולעבוד".

מעיריית חיפה נמסר בתגובה להחלטה:

"ראש עיריית חיפה יונה יהב מברך את וועדת החוץ והביטחון ככלל ואת חברי הכנסת פרץ ודיכטר בפרט, על האומץ להעמיק בעיניים נטולות אינטרסים ולקבל החלטה שטובת כמיליון מתושבי מדינת ישראל היא השיקול היחיד בה. אנו נמשיך להתעקש שכלל העוסקים בנושא יזיזו הצידה כל שיקול אחר מלבד טובתם וביטחונם של תושבי המטרופולין הצפוני".

 

ירון חנן, אשר הוביל צוות מומחים והגיש למדינה את ההמלצה לחלופת האיזוטנקים, מסר לחי פה:

ירון חנן (צילום – ירון כרמי)

אנו שמחים על ההחלטה שעמלנו עליה קשות, כולל הופעה שלי בפני ועדת החו"ב. בכל מקרה היא זמנית ומזמן הממשלה הייתה צריכה לקדם את פתרון הקבע כפי שהצענו, מפעל אמוניה בדרום, רחוק ממרכזי האוכלוסייה. לצערנו כל יתר הצדדים עדיין נעולים על חלופת אוניית המיכל במפרץ חיפה, שבמצב הביטחוני כיום כבר לא צריך להסביר את סכנותיה האיומות. אנו נעביר נייר עמדה מקצועי לפורום המנחה הלאומי שיתכנס בקרוב לקבל החלטה ממשלתית בנושא. לכן המאבק החשוב הזה, לא תם! 

 

ח"כ יעל כהן פארן, יו"ר השדולה למען מפרץ חיפה בתגובה על החלטת ועדת המשנה בעניין ייבוא האמוניה: "ניצחון מוחץ לתושבי מפרץ חיפה וצעד קדימה לקראת הבראת המפרץ. מודה לח"כ עמיר פרץ, לשעבר שר הביטחון והשר להגנת הסביבה על שהוביל לצדק סביבתי"

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני), יו"ר השדולה למען מפרץ חיפה ומי שמובילה את המאבק בזיהום הסביבתי במפרץ מברכת על החלטת ועדת המשנה למוכנות העורף שהכריעה כי יבוא האמוניה לישראל יתבצע במכליות קטנות – עד להקמת מפעל לייצור מקומי.

ח"כ כהן פארן, אשר הובילה מאבק בכנסת נגד אוניית האמוניה ובעד חלופת האיזוטנקים:

ח"כ יעל כהן פארן (צילום – ירון כרמי)

"המאבק להסרת איום האמוניה מעל תושבי מפרץ חיפה היה אחד מהמאבקים הסביבתיים הקשים בשנים האחרונות ועם זאת הוא צלח ובגדול. אני מברכת על החלטת ועדת המשנה למוכנות העורף על החלטה אמיצה, שקולה ונכונה הן מהבחינה הסביבתית והן מהבחינה הביטחונית. זהו ניצחון מוחץ לתושבי מפרץ חיפה וצעד ענק לקראת הבראת המפרץ. מקרה האמוניה הוא דוגמא לכך שהעתקת ריכוזי חומרים מסוכנים אל מחוץ לריכוזי אוכלוסייה היא פעולה אפשרית שמשלבת שלושה מרכיבים עיקריים: שמירה על הבריאות, הגנה על הסביבה והמשך התעסוקה בתעשייה. אני מודה ליו"ר הוועדה, חברי לסיעה, ח"כ עמיר פרץ, שהוביל החלטה אמיצה, שיש בה משום צדק סביבתי ושמירה על בטחון האזרחים.

 

הפרופסור אהוד קינן, אשר עמד בראש צוות מומחים בנוגע למתווה האמוניה, מסר לחי פה:

פרופ' אהוד קינן (צילום – דורון גולן)

שמענו בדיון מפיו של עו"ד יורם ראב"ד את הטענה השחוקה כאילו אין בעולם איזוטנקים בכמות הנדרשת לייבוא סדיר של אמוניה עבור חיפה כימיקלים. זה כמו לומר שהפסקנו לשתות תה בגלל המחסור העולמי בכפיות. מעבר למלאי הקיים בעולם, קיימות יותר מעשר חברות שבונות ומספקות איזוטנקים בתוך פחות מ- 3 חודשים ממועד הרכישה. הרעיון להציב פצצה ענקית של נשק כימי בדמות מיכל אמוניה צף בלב העיר חיפה, הוא לא רק אידיוטי, מסוכן ובלתי חוקי, במיוחד בימים אלו, אלא גם חסר הצדקה כלכלית. זה נשמע כאילו ממשלת ישראל פועלת בשליחותו של הנשיא חסן רוחאני. 

 

 

ח"כ ד"ר אכרם חסון (כולנו), אשר פעל בכנסת למניעת הכנסת אניות האמוניה המסוכנות למפרץ חיפה:

אכרם חסון (צילום: ירון כרמי)

זו הייתה עמדתנו הברורה: כל עוד שלא יוקם מפעל אמוניה במקום מתאים  בארץ שלא יסכן  את האוכלוסיה אין שום אפשרות, פרט לפתרון האיזוטנקים. פתרון זה הוכיח את עצמו עד עכשיו. התעשיה לא נפגעה והכל התנהל כרגיל. לכן,  כל ההפחדות  שהיו, נעשו בכוונה תחילה כדי לערער את בטחוננו.

 

מעמותת צלול נמסר לח פה:

בהמשך להחלטת ועדת המשנה למוכנות העורף בסוגיית יבוא האמוניה לישראל במכליות קטנות – עד להקמת מפעל לייצור מקומי.

עמותת צלול מברכת את חברי הכנסת אבי דיכטר ועמיר פרץ על המלצת ועדת חוץ ובטחון לבחור בחלופת ייבוא אמוניה באמצעות איזוטנקים כעדיפות ראשית, תוך קריאה לגורמים האחראיים לזרז את הקמת מתחם לאחסון בטוח של מיכלים אלה.
עמותת צלול מתריעה מזה למעלה משנה, כי ייבוא איזוטנקים על ידי אוניה שתעגון דרך קבע בנמל חיפה הינה סכנה גדולה לביטחון אלפים מתושבי מפרץ חיפה, ומהווה למעשה מיכל אמוניה צף ובלתי ממוגן. טענה זאת נסמכת על חוות דעת של אחת החברות המומחיות בעולם לניהול סיכונים ימיים, אשר קבעה מעל לכל ספק את מסוכנות חלופת האוניה.
צלול מקווה כי גם באשר לפתרון ארוך הטווח תתעשת המדינה, וכי במקום מקשר ימי מסוכן תפעל הממשלה בכל הכוח על מנת להקים מפעל לייצור אמוניה בדרום, כפי שקבעה החלטת הממשלה המקורית בנושא.
צלול מחזקת את ידי ראש עירית חיפה יונה יהב על עמידתו האיתנה בפני לחצי הממשלה, ועל תרומתו הקריטית לקידום השמירה על ביטחון הציבור מפני איום חמור זה.

 

 

לא ניתן להגיב