עיריית חיפה מזגזגת? בקשות לתמ”א 38 עלו לדיון כבר השבוע, יום ב’, 04/12/2017

לפני כשבועיים הוחלט כי לא יתקבלו אישורים לבקשות לתמ"אות עד שלא ייצא מסמך נוסף של מהנדס העיר אריאל וטרמן. יזמים וקבלנים התנגדו מאוד למהלך. אתמול בוועדת המשנה לתכנון ובנייה הודיעה ראש מנהל ההנדסה בעירייה חדווה אלמוג על דיון מחודש בבקשות

תאטרון מוצקין – סלאח שבתי – רחב

מ”מ ראש העיר וראש מנהל ההנדסה בעירייה חדווה אלמוג הודיעה אתמול בוועדת המשנה לתכנון ובניה שהיא מחזירה את הבקשות לאישור תמ”אות לדיון בינואר 2018

כזכור, לפני כשבועיים הודיעה העירייה שעד שמהנדס העיר אריאל וטרמן לא יוציא מסמך שיצטרך לתכנית המדיניות לחיזוקי מבנים בעיר לא יאושרו תכנית לתמ”אות. הדבר עורר סערה גדולה, כיון שלדעת יזמים, קבלנים ותושבים, לא ייתכן לקבל החלטה לעכב פרויקטים של תמ”אות, שהושקע בהם כבר כסף ועבודה.

פינוי בינוי בשכונת בת גלים – התחדשות עירונית (צילום: ירון כרמי)

אתמול התקיימה ישיבה, שבה הודיעה אלמוג שעל אף ההחלטה הקודמת לא לאשר בשלב הנוכחי פרויקטים, בפועל בישיבה הקרובה בינואר 2018, שוב יאשרו פרויקטים. “זו לא החלטה של אלמוג”, אמר היום יו”ר סיעת הירוקים של חיפה אביהו האן, “אלא נדרש לקיים דיון בנושא בוועדת המשנה לגבי ההחלטה אם להחזיר אישור של תמ”אות או להמשיך להקפיא. לא יתכן שהיא תקבל החלטות כאילו הועדה המקומית היא ועדה של אדם אחד בלבד. אנו חברי המועצה בוועדה צריכים לקבל החלטה על פי החלטת הצבעה, על פי רוב בהתאם לתקנות. חדוה סירבה לקיים הצבעה בנושא והעלתה את הבקשות להיתרי תמ”א 38 אחד אחד. הודעתי לה שאתנגד לבקשות וכך פעלתי. אגיש הסתייגות לבקשות והם יועלו לדיון מחודש במועצת עיריית חיפה בחודש ינואר 2018. צר לי שהועדה המקומית מנוהלת בצורה חובבנית תוך החלטות שמשתנות על פי גופי לחץ כאלה או אחרים. זה לא רציני, זה פוגע בעיר. נדרש לפעול על פי מדיניות ועל פי תכניות עיר מאושרות. צר לי שההצעה לסדר שהעליתי לפני מספר חודשים להכין תב”עות לשכונות בחיפה לא אושרה על ידי יונה יהב וחדוה אלמוג וחברי הקואליציה העירונית והיום אנו משלמים על כך ומקדמים תכניות בינוי לא מתוכננות ופרוביזוריות שפגועות באופן קשה באיכות חיי תושבי חיפה”.

שרית גולן שטיינברג (צילום – ירון כרמי)

חברת המועצה שרית גולן שטיינברג אמרה בתגובה כי היא מצפה שהעירייה כן תתעקש על הצורך במסמך ברור, לפני שמחדשים אישורים לפרויקטים של חיזוק מבנים. “אני מקווה שברור למי שנותן את האישורים וגם לתושבי העיר מה הנזק, שעלול להיות מאישור תמ”אות ללא מסמך מדיניות ברור, שלוקח בחשבון את האינטרס הציבורי. קל לבנות, וברור שגם הקבלנים והיזמים וגם מי שביתם משופץ יהיו מרוצים. חשוב להבין שבשכונה כמו כרמליה וגם בעוד שכונות לאט לאט מתווספים עוד ועוד פרויקטים. גם עם נתעלם מהקושי האדיר בלחיות בשכונה שחלקים לא מבוטלים ממנה הם כמו אתרי בנייה, חשוב להבין את הנזק לטווח הארוך. שכונה מיועדת למספר מסוים של תושבים – מבחינת השטחים הציבוריים, הכבישים, מספר החניות ובכלל התשתיות. ברגע שמגדילים את מספר התושבים בצורה משמעותית ללא חשיבה מספיקה, גורמים לפגיעה קשה באיכות החיים של התושבים. ברור שכולם מקטרים בגלל הרעש, האבק וחוסר האפשרות לנסוע כשיש הרבה משאיות, אבל זה קושי זמני שמסתיים כשהבנייה של הפרויקטים מסתיימת. כרמליה, רמז ועוד שכונות הן היום שכונות שמאוד נעים לגור בהן. אם הן ושכונות נוספות יהפכו להיות שכונות ללא חניות עם פקקי תנועה קשים מאוד בבוקר ועוד מפגעים נוספים, זה נזק קשה וקבוע. חייבים היום לעצור ולחשוב איך אפשר להוציא את כולם מרוצים. אף אחד הוא לא נגד חיזוק מבנים. ברור שגם אני וגם יתר התושבים רוצים שכל אחד בעיר יגור בדירה חדשה וגדולה יותר. אבל זה לטובת כולם שתהיה חשיבה הוליסטית, שתאפשר לכולנו ליהנות מאיכות חיים. קל לבנות, אבל אם זה נעשה ללא תכנון מוקדם, אי אפשר אחרי זה לתקן ולהוריד מבנים. חייבים עכשיו לעשות חשיבה על מנת שלא נצטער אחרי זה, שלא חשבנו כשעוד היה אפשר”.

 

עו”ד רון ברנט

עו”ד רון ברנט, שמייצג את התושבים ברחוב אידר 44, אמר בתגובה כי הוא מברך על החלטת הוועדה לאשר את הבקשות התלויות ועומדות. “בקשות אלו עברו הליך תכנוני ארוך ומפרך ועומדות בכל הדרישות. אני תקוה כי אכן יתר הבקשות יועלו לדיון בהקדם ויזכו לטיפול יעיל. ככל שתועלינה דרישות חדשות ובלתי סבירות אנו נאלץ לשוב ולנקוט הליכים משפטיים”.

כללית  – מיון לייד הבית – רחב

 

 

יד עזר לחבר – רחב
תגובות
בטעינה...