"החיים בשכונה הפכו לסיוט" • לתושבים בכרמליה נמאס

הפקק ברחוב רחל בכרמליה בעקבות התקלה במשאית (צילום: תושבי כרמליה)

תושבים בשכונת כרמליה בחיפה טוענים שאיכות חייהם נפגעה קשות בגלל הבנייה המאסיבית בשכונה ובשל המשאיות והכלים הכבדים שנכנסים אליה כל העת.

"עם כל ההבנה, זה לא נורמלי"

"אני מבין את התמ"אות בשכונה, ואת הרווח ליזמים ולדיירים", אומר לחי פה ערן שולמן מוועד השכונה, "אבל אני לא מבין למה אין יד מכוונת, מישהו שמסתכל על השכונה במבט הוליסטי ורואה שמה שקורה כאן הוא פשוט לא נורמלי.

לפני כמה ימים נתקעה במהלך הבוקר משאית ברחוב רחל לכמה שעות! התנועה פשוט נעצרה ואחת הכניסות לשכונה הייתה חסומה כל הזמן הזה".

הפקק ברחוב רחל בכרמליה בעקבות התקלה במשאית (צילום: תושבי כרמליה)

"בנס זה לא נגמר באסון"

"ראיתי משאית אחרת שנוסעת ברחוב צפרירים, בהשתלבות עם רחוב בועז, נסעה קצת קדימה, קצת אחורה, עד שעלתה על אי התנועה ברחוב והורידה את התמרור שהיה עליו", ממשיך שולמן, "רק בנס לא היה שם ילד קטן וזה לא נגמר באסון".

סכנה לתלמידים

"לפני שבוע נערכה פגישה בין יו"ר ועד ההורים בבית הספר היסודי הרצל, ליאוניד ממחלקת פיקוח בנייה בעירייה ומיכאל שחר שאחראי על בתי הספר היסודיים בעירייה", מספרת אימא לתלמיד בבית הספר הרצל שגרה בשכונה. "לפני שבועיים התחילה בניית תמ"א ברחוב בועז. הבנייה צמודה לבית הספר והורי התלמידים דואגים. משאיות יוצאות מהבניין ונוסעות ממש צמוד לבית הספר, זה מאוד מאוד מסוכן. בשעה 13:00 יוצאים לבד מבית הספר הרבה תלמידים מהכיתות הנמוכות ונהגי המשאיות שנוסעות שם בקושי יכולים לראות ילד כזה. אנחנו מאוד מודאגים מהסכנה הזו", היא אומרת.

מעגל התנועה ברחוב צפרירים, אחרי שמשאית עברה עליה (צילום: תושבי כרמליה)

הילדים חוזרים ברגל

"אין סיבה שילדים בבית ספר יסודי לא יוכלו לחזור הביתה ברגל כשבית הספר קרוב לבית, כמו שקורה בשכונות אחרות. גם בימי שלישי אחרי הצהריים יש במקום פעילות של שבט תדהר של תנועת הצופים, משאיות מסתובבות שם והילדים רצים וזה מאוד מסוכן".

"חיים בתוך אתר בנייה"

"פשוט לא הגיוני להתמודד עם בנייה של כל כך הרבה תמ"אות. למעלה מ-10 שנים אנחנו מרגישים שאנחנו בתוך אתר בנייה וההשלכות של כמות כזו של משאיות הן מאוד מורכבות. אני לא מדבר רק על הפקקים, בעיקר בבוקר, כשכולם ממהרים לפזר ילדים ולהגיע לעבודה, אלא גם פגיעה חוזרת ונשנית של המשאיות בגדרות ובכלי רכב חונים, מעבר לזה שזה גם מאוד מסוכן ופוגע ברכוש שלנו. נמאס לנו".

חזירים בנווה שאנן (צילום: תושבי השכונה)
חזירים בחיפה (צילום: אלבום פרטי)

ויש גם את החזירים…

"לצד הבעיה של הבנייה והמשאיות, אנחנו גם סובלים מאוד מכמות החזירים בשכונה", אומר שולמן. "קשה לתאר מה שהולך פה, גם סביב בית הספר הרצל, וגם בכלל. מה שכן, אחרי שחזיר לקח את התיק לאחת הילדות בגן המשחקים בשכונה, הגיעו מהעירייה כדי לטפל באותו החזיר. אנחנו מאוד מרוצים מזה, אבל היינו רוצים לראות כמה שיותר טיפול בחזירי הבר עד לפתרון ממשי הבעיה".

תגובת העירייה תצורף לכתבה כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

30 תגובות
 1. אורית אמר/ה

  החזירים אינם בעיה. הבניה ממש בעיה. מולי בונים 3 בניינים (במקום הבתים מוקפי העצים שהיו). כל החניות בצד השני נסגרו ע"י העריה בעוד הפועלים חונים בחניות שלנו. המשאיות נתקעות באמצע רחוב רחל, המכוניות מלאות באבק בנייה, הרעש של הדחפורים נמשך ימים. העירייה מעדיפה את הקבלנים והפועלים על דיירי הרחוב.

  1. אורנה אמר/ה

   החזירים הם בעיה גדולה מאוד! מטרד נוראי

  2. תשובה אמר/ה

   למה אינך הולכת לשמאי מקרקעין ומבקשת שיכין שומה לירידת ערך הדירה שלך לפי הוראות סע' 197 לחוק התכנון והבניה. לפחות תקבלי פיצוי כספי נאות. ההליך מאד פשוט וזול.
   הבעיה שניתן לתבוע רק בחלון הזמן המתחיל ביום אישור היתר הבניה לבניה הפוגעת.

 2. אבי אמר/ה

  וברחובות הרופא וסמולנסקין יותר טוב ? זוועת אלוהים !

 3. אייל אמר/ה

  כל שכונות הכרמל סובלות ממתקפה של קבלנים ללא שום אכיפה, ללא שום שליטה בנעשה, ללא שום התחשבות בתושבים
  משאיות נכנסות בשעות הבוקר העמוסות ביותר, מפריעות לילדים בדרך לגנים ובתי ספר, עוד בית אחד מסתיים מתחיל אחד ליד.
  זו מתקפה שנמשכת שנים על שנים על איכות החיים המעטה שעוד נותרה בין עדרי חזירי בר ענקיים לבין הגהנום בכבישים שמתרחש מצעירים בסופי שבוע שמשתלטים ברכבים משודרגים ואופנועים רועשים על מרכזי העיר במושבה ובכרמל.
  איכות החיים נהרסת מדי יום, לעירייה לא מזיז כלום. לא עושים אפילו בדיקה אם נעשות פעולות מסוכנות על ידי הקבלנים. אין מדרכות ליד אתרי הבנייה. אנשים הולכים באבק בכבישים. רעש מחריד מ-7 בבוקר. תלישת עשרות עצים, הריסת מדרכות וכבישים על ידי משאיות שעולות וגורמות סדקים והפלת תמרורים. קבלנים חאפרים שלא ברור אם בכלל יש להם רשיון והכל נעשה באפס התחשבות כלפי בניינים בסביבה, זריקת זבל בנייה לתוך ואדיות ולתוך מגרשים אחרים סביב.
  בנייה גבוהה שמסתירה נוף אויר חריגה בגובה ובגודל לכל השכונה. 7-8 קומות ליד בנייני 3-4 קומות. הסתרת דודי שמש, השתלטות חניות במקום מדרכות עם הפרעה להולכי רגל להיכנס לבניינים כל ערב, למהנדס העיר לא אכפת מכלום.
  מזעזע, פשוט לקחו שכונות טובות ושקטות והרסו אותן עד היסוד.
  כבר לא מדברים על הפקקים האדירים מעומס התושבים שהשכונות לא תוכננו אליו. עומס בכיתות הלימוד. התפוצצות צינורות מים. העדר מסחר בשכונות, העדר סניפי בנקים ודואר שנסגרים מול גידול מתמיד באוכלוסיה שזקוקה להם,
  נראה שהכל בחיפה מתנהל הפוך ויוצר מפגעים ומטרדים, ורק יודעים להעלות את הארנונה ולהוסיף עוד קנסות.

 4. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  החזירים הם ממש לא הבעיה

 5. אחת שיודעת אמר/ה

  עןד כתבה מוזרה מבית היוצר של כתוב המשועמם והכותבת של חיפה נופלת שוב בפח של האיש שמחפש תשומת לב

 6. רויטל אמר/ה

  ברמז זה לא שונה וגם בשכונות נוספות כמו נווה שאנן, כל הזמן בניה, תמא, פינןי בינוי, בניית מרפסות, ממדים ומה לא? אבק.לכלוך.רעש. אין איכות חיים

 7. ציציפס אמר/ה

  בבחירות הקרובות תעשו משהו ואל תשבו בבתי קפה.
  השינוי אצלכם בידיים.

 8. מוסר השכל אמר/ה

  טוב זה לכבוד ראשת עיר עם תואר "אדריכלית", והיא עוד ניבחרה כשהיתה באמצע תביעה משפטית על כישלון אדריכלי שבנתה.
  רציתם שינוי. מוסר השכל – כמו "אשת דג הזהב" – תפסת מרובה לא תפסת כלום

  1. תיקון אמר/ה

   העבריינית נבחרה רק לאחר שהורשעה ע"י בית המשפט ונקצב עונשה.

 9. אדי מור אמר/ה

  כל הכבוד ל'חי-פה' על ההזדמנות שהוא מעניק לתושבים להתבטא, ואף מרכז את 100 התגובות האחרונות ברשימת מעקב נוחה. אני מציע לעורכי העיתון להוסיף מתכונת לטורי התגובות לכתבות, ולהקים פורומים לנושאים מקומיים, בנוסח 'קפה דה מרקר' שנסגר, או קבוצות דומות בפייסבוק. תחי הדמוקרטיה!

 10. בני אמר/ה

  אפשר לבנות בעיר אחרת. למה מרשים לקבלנים להכנס עם משאיות ענקיות? יש משאיות קטנות יותר. יש גם כלי חפירה והרמה קטנים יותר. לקבלנים זה נוח, לא אכפת להם לעשות נזקים ולהפריע לשרגת החיים כי אף אחד לא דורש מהם לעבוד אחרת. תואיל העיריה להוציא הנחיות כאחה שיאפשרו בניה עם הפרעה מינימלית לשגרת החיים. ועל ביצוע ההנחיות יש כמובן לפקח ולאכוף.

 11. אריה אמר/ה

  כתבה מאד עניניתם וקולעת ללא הרבה חוכמות מתארת מצב אמיתי של השכונה היפה שלנו.

 12. עומרי אמר/ה

  בכיינים צבועים.
  על מה ולמה התלונות שלכם??? אתם מחזרים אחרי הקבלנים לשדרג את הבתים שלכם!!! הקבלנים לא באו בוקר 1 והחליטו לבנות זה אתם ורק אתם שהזמנתם אותם!!! כך גם לגבי סירובכם לפתוח את הדרך לכביש החוף, תתקעו שעות בפקקים שלכם ופקקים זה הדאגה הקלה שלכם, חלילה אם תפרוץ שריפת ענק בכרמליה כולם תתקעו בשכונה כי ישנה רק יציאה 1,.
  תפסיקו ליילל ולהאשים אחרים.

 13. דין דין אמר/ה

  מצד אחד רוצים התחדשות ובניה ומצד שני מתלוננים על המשאיות והקבלנים. אז רציתם שיביאו חומר במסוקים ואז הרוכשים ישלמו את המחיר.

 14. א.א. חיפה אמר/ה

  אני קוראת שקשה לכם חיים אלה ברחוב שלכם. והמצב נורא. עיריה מבינה רק דרך אחד הפגנה גדולה. אולי להתחשב בשעות מסוימות שלא יעבדו שיתנו לכם למשל בצהריים קצת לנשום אויר.
  אנחנו החיפאים עצלנים לכו לראות בתל אביב יוצאים ומפגינים
  אין להם בעית כל דבר שמפריע יוצאים ומפגינים!!!

  1. עידית אמר/ה

   מצחיק. את מציעה שיפסיקו לעבוד בין שתיים לארבע, כאילו אנחנו בשנות החמישים של המאה הקודמת. אולי שהתושבים גם יצאו להפגין עם דגלים אדומים?
   ורק לידיעה, בתל אביב המצב הרבה הרבה יותר קשה. שם העיר כולה בחפירות, כולל עבודות לילה בין 22.00 לחמש בבוקר

 15. אזרחית חיפה אמר/ה

  מה אתם רוצים שלא יבנו וחיפה תהפוך לשכונת בתי הורים?????
  בניה זה באמת מתרד חויתי לפני הרבה שנים כאשר בנו את רמת אלמוגי ןלא קרה לנו דבר.
  החזירים זה הבעיה אי אפשר לעשות הליכות בערב בגלל הפחד מהחזירים
  חזירים החוצה מחיפה

 16. עופר "המפנה" חיפה אמר/ה

  לא התייחסתם ובאתם לעזור כשבגאולה חיפה היה בלגאן כזה , אני לא מתייחס לבעיותכם .

 17. קאלישהביתה אמר/ה

  אין דין ואין דיין. עיר רפאים, והכול באשמת קאליש. הרסה לנו את העיר היפה שלנו.

 18. קרן אמר/ה

  שכונה שהיא "אובר רייטד". תמיד היתה פקוקה, קשה לצאת ממנה. אבל המחיר לבית חדש שם בשמים בכלל לא מצדיק את הכסף.
  איכות חיים זה לא רק בית יפה לגור בו זה גם תשתיות ויכולת לצאת מהשכונה.

 19. .... אמר/ה

  ועם כל "איכות החיים" הזאת עדיין המחירים של הדירות שם בשמיים.
  חחחחח עדיף לגור בטירת הכרמל אן כבר, בלי עליות וירידות כל הזמן וגן יותר קרוב למת"מ ולים.

 20. שלמה אמר/ה

  יאללה בכיינים כשבנו את הבית שלכם לא קיטרתם

 21. פרשנדתא אמר/ה

  בעניין בטיחות ליד אתרי הבניה בעיר : ראיתי השבוע שיש אתר בניה ברחוב מוריה כ 100 מטר מצומת כרמליה לכיוון חורב . היו משאיות כבדות וטרקטורים שנכנסו ויצאו לאתר הבניה שהיה צמוד למדרכה .
  באותו מקום היה אדם לבוש באפוד זוהר שהסתובב במקום ונראה לי שכיוון והזהיר את הולכי הרגל בסביבה וכיוון את תנועת המשאיות בכניסה לאתר .
  דבר כזה יכול מאוד לעזור למנוע תאונות וכו.
  צריך לחייב את הקבלנים שעובדים באתרי הבנייה להציב מטעמם ועל חשבונם איש בטיחות כזה.

 22. חאלד' אמר/ה

  לקרוא לילד בשמו זאת הירושה שהשאיר יונה יהב חיפה הלכה לעזעזל עובדי עיריה המפנים פסולת חוסמים כבישים הנהג משחק בטלפון והשני מדבר עם חברים בזמן שרכב עיריה ממשיך לחסום את הרחוב כמו הרצל החלוץ נוסעים בפראות ברחובות צופרים ולא רואים אף אחד ממטר קליש לא אשמה תפסיקו להאשים אותה..יש מצב חמור בעיר היא מנסה לעשות סדר אך יש גורמים שלא נותנים לזה לקרות..בתי משפט וכו"ל אחד מגן על השני כולם משפחה

 23. א.א. חיפה אמר/ה

  חאלד הכי טוב להאשים את יונה. . השעיר לעזאזל
  אתה חאלד כולכם מנסים לסכסך בנינו. מה קשור בניה שהתחילה לבניה של היום תמונה היא מעל שנתיים. ולרוב מי שאוסף הפסולת ונהגי המשאיות , הם אחיך או קרובי משפחתך. הם עושים את הפקק. אבל תגיד לי אדם עובד שעות לא מותר ל לנשום אויר. גם אתה בטח עושה זאת . די ללכלך על עובדי העיריה ,נמאס מכל המסכסכים ..

 24. חנה אמר/ה

  זה בכל חיפה לצערי התמה הרס לנו את החיים בחיפה..רחוב יותם אהוד שמשון איפה לא..צפיפות נוראית בלתי נסבלת

 25. א.א. חיפה אמר/ה

  חנה העיר חיפה העיר ותיקה מאוד. לכן יש התיישנות רבה של בנינים וגם הרצון לחיות בה. היא לא תמיד בנתה והבניות היו מדודות . אנחנו החיפאים יותר מידי צפו קים היחיד אתה בכרמליה . מה אנחנו נגיד אלה החיים בקריות ועם כל מפעלים החונקים אותנו. הים שהנמלים השתלטו עליה אז אתם מתבכיי ים קצת הפריעו את מנוחתם. העיר נבנית יש מחיר.תגידו תודה שעוד מעט יגמר . אנחנו נשאר עם ריחות כימיים.

 26. אבי אמר/ה

  כנ"ל ברחוב הרופא. בניה מסיבית שאין לה שום הצדקה, בעיקר בנתיב העיקרי של יציאה מבית החולים כרמל. הצפי הוא שבגלל הבניה המסיבית באזור זה, יתווספו תושבים ומכוניות לאזור, שתשתית הכבישים והמידרכות בו ממש אמללה, והאמבולנסים יאלצו לעמוד בתור ליציאה דחופה מהרחוב.

הגיבו כאן לכתבה