באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

שכונות החוף של חיפה • תכנית התחדשות עירונית • הוועדה לתכנון ובניה 9/3/21

תכנית מתאר להתחדשות עירונית בשכונות החוף הוצגה אמש [ג' 9/3/21] בפני מליאת הוועדה המקומית

התכנית המשתרעת על שטח כולל של כ – 1600 דונם, תאפשר לממש את הפוטנציאל העצום הגלום בשכונות החוף הוותיקות: נווה דוד, שער העלייה, מערב שפרינצק ועין הים ותמצב את מעמדן כשכונות איכותיות וייחודיות בקרבת חופי הים של חיפה ותהווה מקור לגאווה שכונתית.

התכנית, אותה יזם אגף תכנון עיר – המחלקה להתחדשות עירונית בעיריית חיפה בשיתוף הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, גובלת במערב בחוף הים, בדרום בבית העלמין שדה יהושע ובסיס מש"א ובמזרח בשיפולי הר הכרמל ושכונותיו רמת הנשיא, קריית שפרינצק ורמת שאול.

שכונות החוף – הדמיות: משרד אירית צרף נתניהו – אדריכלות ובינוי ערים

את התכנית ערכה פרופ' אדריכלית אירית צרף, בליווי צוות תכנון נרחב הכולל בין היתר אדריכל נוף, שמאי, יועצי תנועה, סביבה, שימור, תשתיות, פרוגמרמה, חברה ושיתוף ציבור. בתכנון המשקף את מדיניות הנהלת העיר החדשה, מושם דגש על יצירת חיבור בין השכונות לים תוך הפיכת החסם של תשתיות כגון כביש החוף והרכבת להזדמנות, באמצעות קרוי וגשרים שיקשרו בין כל אחת מהשכונות לחוף הים.

ד"ר עינת קליש רותם במועצת העיר חיפה - הדיון על התקציב (צילום: עיריית חיפה)
ד"ר עינת קליש רותם (צילום: עיריית חיפה)

ראש העיר עינת קליש רותם:

שכונות החוף תהפוכנה לשכונות ריביירה, מהיפות בארץ, שיבטיחו איכות חיים גבוהה, מגוון שירותים ופעילויות עירוניות ושכונתיות ונגישות נוחה לחופי הים

בנוסף מאפשרת תכנית המתאר תוספת של כ 8,000 יח"ד בבנייה מגוונת חדשה ומבנים מחודשים ומודרניים שיוקמו בבנייה מרקמית בשילוב בניה גבוהה תוך שמירה על השקפי הנוף בין ההר לים. תמהיל הדירות החדש ייתן מענה הן לתושבי השכונות הוותיקים והן לאוכלוסיות חדשות שייהנו מדיור בר השגה ודירות להשכרה. התכנית שמה דגש על עירוב שימושים: מגורים, מסחר, תעסוקה ופנאי, תוך מתן עדיפות לתחבורה ציבורית ופיתוח שבילי הליכה ואופניים.

התכנית תאפשר גם לחדש ולהרחיב את הדירות הקיימות שיחוזקו נגד רעידות אדמה ויזכו לתוספת ממ"דים ומעליות.

שכונות החוף - הדמיות: משרד אירית צרף נתניהו – אדריכלות ובינוי ערים
הדמיות: משרד אירית צרף נתניהו – אדריכלות ובינוי ערים

המרחב הציבורי יעבור גם הוא תכנון חדש, תוך תוספת של מבני ציבור וחינוך, חיבור לטבע ולוואדיות תוך הדגשת ה"נוף החיפאי", פיתוח גינות ופארקים ירוקים ושבילי הולכי רגל ואופניים. בתוך כך, תעוצב גם כניסה חדשה לעיר לבאים מדרום. אישור התוכנית יצור וודאות תכנונית באמצעות הנחיות בנייה ברורות למסלולי התחדשות, היקפי בינוי, גובה והשימושים שיותרו בכל אזור.

התכנית הוצגה כאמור אמש [ג' 9/3/21] בפני מועצת העיר, לאחר שהוצגה בשבוע שעבר בפני תושבי השכונות בכנס שיתוף ציבור, שהתקיים בזום ושודר בשידור חי בפייסבוק של העירייה ובחי פה – תאגיד החדשות.

לאחר המפגש הועלתה התכנית לאתר "תובנות" להמשך התייחסות והערות הציבור, אשר יובאו לדיון ויוטמעו ככל שיידרש במסמכי התכנית. לאחר מכן, התכנית תובא לדיון נוסף לצורך אישורה ע"י מליאת הועדה המקומית לתכנון ובנייה וקידומה לתכנית סטטוטורית.


הידיעה מאמש, ושידור הוועדה בנושא:

צפו בשידור הוועדה – ג' 9/3/21

ישיבה מיוחדת של מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, בה תוצג תכנית המתאר להתחדשות עירונית בשכונות החוף.

סדר יום מליאת הוועדה מס' 30:

1. אישור פרוטוקול מליאת ועדה מקומית מס' 29 מיום 23/02/2021 יא' באדר תשפ"א.
2. חפ/2350 – תכנית מתאר להתחדשות עירונית שכונות החוף, חיפה.

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה חיפה חפ/2350 – תכנית מתאר להתחדשות עירונית שכונות החוף, חיפה – מטרות התכנית:

הנעת תהליך התחדשות עירונית בשכונות החוף, תוך מיצוב מעמדן כשכונות איכות ייחודיות השוכנות לחוף הים של חיפה. יצירת חיבור בין השכונות לים, יצירת נגישות טובה בין השכונות ובתוכן, חיזוק הקשר בין האזור לשכונות הגובלות ולמוקדים כלל עירוניים, מרכזי תחבורה ותעסוקה. התכנית תממש מטרות אלו, ותייצר ודאות תכנונית באמצעות מתן כלים להתחדשות עירונית וקביעת הנחיות להיקפי הבינוי, גובה ושימושים עפ"י אזורי תכנון , התווית דרכים חדשות וטיפול בדרכים קיימות, קביעת הנחיות תחבורתיות, הנחיות נופיות ואקולוגיות, והנחיות ביחס לשטחים בנויים ופתוחים לצרכי ציבור.

הישיבה תהיה סגורה לקהל הרחב בשל מגבלות הקורונה, אך כאמור, תשודר בחי פה, בשידור חי.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

15 תגובות

 1. לפי ההדמייה הבניינים חד גוניים, משעממים ואטומים ולא מוסיפים יופי לנוף לנוסעים בכביש החוף. הצבע אפור, החלק הפונה לכביש החוף אטום ללא מרפסות, במקום שישימו שם מרפסות חינניות. מספיק בשכונת רמת הנשיא בנו כמה רבי קומות משעממים וחד גוניים לכיוון כביש החוף. שיפסיקו עם סימטריה משעממת ומדכאה בבנינים.

 2. עשרות שנים מבטיחים התחדשות עירונית בשער עלייה.ב2015 נפגשנו עם ראש העיר הקודם יהב,מאז במשך 6 שנים הכנתם רק..תוכנית אב(ועכשיו הכנסתם את כולם לתרדמת של שנה וחצי נוספות).חוסר היעילות שלכם זועק לשמיים.מה קשורים הדיירים להתחדשות בשטחים הציבוריים?הרי אלו תהליכים של עשרות שנים ובינתיים הדיירים גרים במבנים מסוכנים,למה לא להתמקד באישורים מהירים לבנייה לכל בניין תחילה?למה בשביל עיבוי ותמא כ"כ הרבה בירוקרטיה??

 3. לברוך כהן ולשאר תושבי שכונות החוף: אנו לוקחים ברצינות מלאה ובאחריות גדולה את תכנון התחדשות השכונות הותיקות. עומדת לנגד עיננו טובת העיר והתושבים. אשמח להקשיב, לשוחח ולהסביר כשנפגש עם כל קבוצות התושבים בשכונות. מקווה שזו הדרך שתחליף את המעליזים למינהם. בברכת התחדשות וחג שמח, אירית.

 4. לאירית היקרה,
  תושבים מאוד מקווים שאת וכל צמרת התכנון לוקחים אותם ברצינות. כי תושבים הם בסופו של דבר החלק החשוב ביותר בנוסחה המצליחה. תושבים לא ייתנו הסכמתם לתוכניות עיבוי למינהם בשום פנים ואופן, כל התוכניות יחזרו למגירה ותושבים ימשיכו לחכות לראש העיר יותר קשוב לרצונם של דיירים.

 5. לאייל חיפה: 1. את הפרוייקטים בחיפה התחלתי עוד בתקופת ראש העיר יונה יהב. אנא בדוק בפעם הבאה טרם תכשל בהוצאת דיבה. 2. המכפיל הממוצע הוא 3.5-4.5, כך נאמר וכך גם הוסבר. אשמח להבהיר בכינוסי תושבים. אירית.

 6. הבהרה לתגובה "האינטרס הכספי מול איכות החיים": התגובה משקפת דיעה אחת(יחידת דיור אחת)בלבד והיא לא מייצגת ולא מתיימרת לייצג בעלי דירות/תושבים אחרים.
  למען הסר ספק והתנצלות כלפי מי שקרא ולא הבין או חש אי נוחות עם הדברים

 7. תושבים בשכונת שער העלייה פה אחד מתנגדים לתוכנית שכוללת עיבוי מבנים ישנים.
  אני כתושב מציע לכל אחד שחושב שיש תומכי עיבוי בשכונה להגיע לסיור ולבצע סקר קצר, ואז הכל יתברר לו.

 8. הדיירים צריכיכים להתנגד בתוקף לשיטת עיבוי-בינוי ע"י תוספת קומות לבניין הקיים. שיטה זו מסכנת את יציבות הבניין המשולב ביחוד בעת רעידת אדמה. סיפור "חיזוק המבנה" הקיים לעמידות ברעידת אדמה הוא שקר גס, רמאות ואחיזת עיניים. שיטת בניה זו אינה עומדת בתקני התכנון והבניה וכל קונסטרוקטור ברמה נאותה יודע זאת. שיטה זו מהווה שערוריה הרבה יותר גדולה משיטת הפל-קל הידועה לשמצה. התוצאות העגומות התגלו כבר בבניינים שנבנו כך, אם ע"י הופעת סדקים ואם ע"י חדירת מי גשם לבניין.
  שיטת עיבוי-בינוי מחייבת שדרוג של כל התשתיות הציבוריות והתאמתן לגידול משמעותי באוכלוסיה, אך העירייה נמנעת מפעולות אלה.
  נשאלת השאלה מדוע נדרשות עוד שנתיים לאישור תכניות המתאר החדשות?! רבים מהבניינם בשכונות אלו נמצאים במצב גרוע מבחינת תחזוקה ויציבות המבנה, עם שקיעת יסודות וסדקים בקירות ובאלמנטים התומכים.
  יש מקום לזירוז הליכים ואישור התכניות מהר ככל שניתן. יש להתייחס לתכניות אלו כאל פרויקט ביצועי דחוף ולא כאל עבודת מחקר רבת שנים בפקולטה לארכיטקטורה עם הזזת תכניות משולחן אחד למשנהו.
  צר לי על התושבים שככל הנראה לא יזכו לראות את הפרוייקט הזה מתממש.

 9. לאור הבלאגן התחבורתי הצפוי מתוספת אלפי יחידות בכל שכונה ואיך שזה הרס את רחוב חביבה רייך אני גם מצפה להתייחסות הרבה יותר רצינית לבעיית חניה ותחבורה כשמוסיפים כמויות אדירות של רכבים למעשה לכבישים קיימים.
  להגיד: "תהיה תוספת של כביש נוה דוד-כבביר ונחבר עוד כביש קטן באמצע השכונה שהיום ללא מוצא, ונוסיף חניונים
  ציבוריים" זה באמת לא משהו רציני מספיק.
  גם אם ייבנו בכל שכונה עוד חניונים ל-300-400 כלי רכב ציבוריים זה לא טיפול בפקקים הענקיים שיווצרו בהן. להגיד שאפשר להסתמך על הליכה ואופניים.. הייתי שמח לדעת האם המתכננים הגיעו לישיבת המועצה בהליכה או אופניים? לתגבר קוי אוטובוס רק יוסיף עומס על כבישי השכונות. בתחילת המצגת סימנה "כביש ראשי אחד שיתפור את השכונות ויעבור בהן". אתם יודעים מה קורה כשמייצרים כביש ראשי אחד? הוא נסתם. והוא ייסתם לכל הכיוונים ליציאה לדרך ההגנה וליציאה לדרך הים ובצמתים שמתחברים לכרמל כשתושבי הכרמל יירדו דרך נוה דוד לקצר את הדרך לכביש החוף.
  השכונות יהיו גהנום תחבורתי ולא שמעתי שום מענה לנושא של איך מטפלים בתוספת עשרות אלפי רכבים בשכונות האלו כשלמעשה הכל מתנקז לרחובות קיימים שכבר עמוסים מאד (למשל במקטע רמת הנשיא).
  זה פשוט לא רציני לא להראות סקרי תחבורה על מה שיקרה כשייבנו את כביש כבביר – נוה דוד ופינוי בינוי בנוה דוד כבר ממנו כל השכונה הולכת להיות פקק ענק אז עוד עשרות אלפי רכבים בעתיד?? איפה? איך?

 10. במשך שנים הבטיחה עיריית חיפה, שהיא פועלת לשיקוע של קווי הרכבת, כדי למנוע את הסתרת הים בחומת עמודי החשמול שתוקם לאורך כל קו החוף ודרך כל העיר.
  במשך שנים נאמר שהשיקוע חיוני כי ייאפשר לסלק כל מכשול בדרך לים.
  לפתע בהצגת התוכנית הזאת גורמים לתושבים לבלוע צפרדע חדשה: "שימוש במסילה הקיימת לקו רכבת קלה".
  רגע רגע רגע.
  אם יש מטרונית למה צריך עוד קו רכבת קלה?
  למה להשאיר מסילות מוגבהות על תל אדמה שיוצר חיץ מול החוף?
  האם התקיים דיון על הנושא הזה?!
  מבדיקתי לא התקיים שום דיון על הנושא במועצת העיר, גם חברת המועצה שרית גולן הופתעה מהנושא כפי שאמרה, גם אחרים לפתע גילו שבכלל יש כוונה להשאיר את פסי הרכבת בטענה שאפשר יהיה לחצות אותם.. באמת?? הם כרגע לכל האורך על אדמה מוגבהת, מפריעים מאד בגובה ובבולטות שלהם. בהנחה שישקיעו מליארדים לשיקוע הרכבת הכבדה האם הגיוני לשמור מעל עדיין פסי רכבת "קלה"?

 11. הדיירים משתוקקים לפינוי בינוי ולמגדל חדש שכל דירה בו שווה הרבה כסף,לפעמים פי 2 משווי דירתם.
  מצד שני אנשים צריכים לשאול את עצמם האם מה שמעניין אותם זה לעשות אקזיט ולעזוב למקום אחר כי אם באמת שכונות שלמות ייבנו במכפלות של 5 זה הרס טוטואלי,צפיפות נוראית.
  הבעיה היותר חמורה זה שאם נותנים מגבלת דירות לשכונה מסוימת יתכן שהיזמים הזריזים ישיגו פינוי בינוי והמאחרים גם עיבוי בינוי לא יקבלו כי מכסת הדירות בשכונה תגיע לסיומה.
  לדעתי הפתרון הטוב לדיירים ולשכונות האלו הוא עיבוי בינוי במכפיל 2 לכולם!!
  כולל מבני הרכבות(כמו שעשו למשל בלאון בלום פינת חנה סנש).
  נכון,שווי הדירה המתקבלת נמוך בהרבה מדירה חדשה במגדל כי הרי זה סוג של בנייה של טלאי על טלאי והתוצאה לא תמיד הכי אסטתית אבל יש גם יתרונות:המבנה מחחזק,גישת נכים,מרפסת,חנייה מסודרת וזו גם לא תהיה שכונת סלאמס צפופה ובלתי נסבלת אלא מבנים קטנים(יחסית)של 8-7 קומות עם איכות חיים מסוימת.
  ליזמים זה בטח כלכלי,שימו לב בקריות למשל עם מחיר מטר נמוך בהרבה מאות מבנים בתחדשות תמא ,כי העלויות של עיבוי בינוי זניחות ליזמים מול בינוי בינוי היקר והמורכב.
  אנו כדיירים בשער עלייה תומכים בעיבוי בינוי(בתנאי שתהיה שיוויויות בין כלל הדיירים בשכונה) והכי חשוב בהקשר הזה שההיתרים יתקבלו מהר כי עשרות שנים מבטיחים פה חיזוק ומצב המבנים מדרדר מיום ליום.

 12. ראו דבר מענין פרופ' אירית צרף (נתניהו) מקבלת מהעיריעה את ביצוע כל התוכניות ללא מכרז, האם חברותה עם ראש העיר זה הקריטריון? ככה נהוג בשלטון המבקש לנקות אורוות ולייצר שקיפות?
  בנתיים לא קודמה להיתרים ומימוש שום תוכנית שהציגה פרופ' אירית צרף בשנים האחרונות באף עיר (היא מוזמנת לתקן אותי, בדקתי..). היחידה שמומשה כללה בניית רבי קומות ביחס 1:4.5.
  אינני מגיב מטעם קבלנים ורווחיהם לא מענינים אותי. כן מענין אותי שתושבי נוה דוד שער עליה ושפרינצק עחן הים זכאים בפינוי בינוי לקבל דירה עם נוף ים פתוח, ולא "נוף מרקמי" לאיזה שביל הליגה שבו כל השכונה תעבור להם ליד המרפסת בגן הבנים או גן אופירה. הציבור רוצה דירה שקטה, בבנין עם נוף לים, שקט, חניה.
  לשיא של עזות מצח, חוצפה וחוסר התחשבות במציאות תוך הלבשת פנטזיה של שימור מרקם שאינו בתוכנית השימור הגיעה הצגת "עיבוי מתחם מנספלד". מאיפה החוצפה להחליט שדווקא הם לא יזכו לדירות חדשות וסביבם כולם כן? מאיפה הפנטזיה שמכפיל של 1:2.5 יהיה כדאי, כשאפילו בתל אביב היקרה בארץ המכפיל 1:3-1:3.5.
  אין ספק שהכוונות בתוכנית נפתאות ראויות, בעולם הפנטזיה החינו רוצים שהכל יקרה. בעולם המציאות, יש להגדיל את הבנייה הרוויה כך שאף מבנה לא יפחת מ-12 קומות ולהגיע כמו מתחם אלמוג שבבנייה כרגע, עד 31 קומות. מתחם כמו מנספלד נטול כל ערכי שימור לגלח ולאפשר לתושבים דירה חדשה ברב קומות עם מעלית חניה נוף לים.
  הגיע זמן שפרופסורים ינחתו אל קרקע המציאות אחרת הכל הולך ישר למגירות… כלום לא יתממש חוששני שמרדימים את הציבור תושבי השכונות בהדמיות יפות על גשר ופארק ושדרת חנויות, כשהם יגורו בשיכונים עוד עשרות שנים כשיזמים יעשו פינוי בינוי בשכונות ובערים אחרות או ייבנו רק בשכונות חדשות בחיפה כמו נאות פרס ב-ג או גבעת זמר.

 13. בשבוע שעבר ביקרנו על כך ששידור שיתוף הציבור של תוכנית האב לשכונות החוף לא סוקר באף כלי תקשורת חיפאי כולל פה.היתה התעלמות מנושא שכל כך חשוב ומעסיק המון אנשים בשכונות החלשות של חיפה.
  אז עכשיו מתקנים ומסקרים את ישיבת הועדה המקומית בנושא וזה חשוב.
  לעצם הענין ופה אני נותן כמובן דיעה אישית,הפינוי בינוי שהיזמים מבטיחים במשך עשרות שנים בשכונות החוף לא יתממש.די היה לשמוע את הגב האדריכלית צדף נתניהו שחזרה שוב ושוב בשידור על צמד המילים:עיבוי בינוי(תמא בשפת העם)כדי להבין שרוב המבנים בשכונות החוף לא יכללו בפינוי בינוי שזה הריסה ובניה מחדש של מגדלים.מה גם שהעירייה הציגה מצג לפיו שער העלייה למשל תכפיל פי 2 את יחידות הדיור בשטחה בו בעת שהיזמים בונים על פינוי בינוי במכפלות של 5..

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

אבא ליום אחד…..וחוזר חלילה • סיפור קצר

מתאים לקריאה גם לילדים! מתחם של שלושה מגרשי כדורגל שימש בעבר הרחוק את השחקנים בחיפה. עבר ישן שהיה קרוב להקמת המדינה. מגרשי הבכירים "מכבי" ו"הפועל"...

סמים בחיפה • כ-1.5 ק"ג סמים נתפסו על-ידי פקח עיריית חיפה

(חי פה) פקחי עיריית חיפה הגיעו לאירוע אלימות במשפחה ומצאו שקית מלאה בחומר החשוד כסם מעיריית חיפה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: מהלך סיור שגרתי,...

פשיעה בחברה הערבית • נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו

(חי פה) נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו בעוספיא. אב ובנו נעצרו מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: שוטרי המפקדה המשימתית...

תאונת עבודה • נפצע במהלך עבודתו בבית עסק

(חי פה) גבר כבן 20 נפצע במהלך עבודתו בבית עסק בשדרות וייצמן בקרית מוצקין ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: הלילה בשעה 23:40 התקבל דיווח...

חיפה • שריפה במבנה מגורים

( חי פה) שריפה במבנה מגורים ברחוב כברי בקרית חיים. מכבאות והצלה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 05:20 התקבלה הודעה במשל"ט כבאות והצלה לישראל...