הוועדה המקומית חיפה הפסיקה לאשר תכניות לתמ”א 38 עד סוף 2017 | “נדרש תכנון מעמיק”

לטענת הוועדה ריבוי הבקשות לאישורי חיזוק מבנים מצריך מסמך מיוחד, ועד שמהנדס העיר לא יכין מסמך כזה, לא יאושרו שוב תמ"אות בעיר.

שנה וחצי חלפה מאז שאושר מסמך המדיניות לתמ”א 38 בעיר חיפה, וכעת מסתמן כי יש צורך לבצע עדכונים מהותיים לאופן שבו נבחנות ומאושרות תכניות על ידי משרד מהנדס העיר והוועדה המקומית חיפה.

היום, ג’, 21/11/2017, הייתה אמורה להתקיים וועדת משנה, שבה היו אמורים לדון בבקשות להיתרים על פי תמ”א 38. בישיבת הכנה עם הצוות המקצועי ויו”ר הוועדה הוחלט כי לאור ריבוי בקשות האישורים ולאור התלונות המתקבלות ברחבי העיר על פרויקטים שאינם לוקחים בחשבון הסדרי חניה, תנועה ומבני ציבור, יש להעמיק בתכניות ולבדוק את המענה בתשתיות לרבות כבישים וחניה, כמתחייב, על פי סטנדארטים של תכנון אורבני.

 

לאור זאת יו”ר הוועדה הורה להנחות את מהנדס העיר לגבש עדכון למסמך המדיניות שיוצג עד סוף 2017. כל הבקשות שהיו אמרות להיות נידונות היום, נדחו.

מחאה ציבורית נגד תמ”א 38 ללא תכנון כולל

תלונות על היעדר תכנון כולל מתקבלות מכל רחבי העיר:

יש לציין, שבשנה האחרונה, כמות התחלות הפרויקטים של חיזוקי המבנה בחיפה נמצאת בעלייה. בשכונות כמו כרמליה תושבים מתלוננים על פגיעה באיכות החיים שלהם בגלל שיש תנועה של משאיות, פקקים, אבק ועוד. ברחוב חביבה רייך ברמז תושבים מסבירים שלא ייתכן לאורך שנים לחיות באתר בנייה בגלל עוד ועוד בניינים שעוברים פינוי בינוי. התושבים טוענים, שהם יכולים להתמודד עם תקופת הבנייה, אבל חייב להיות תכנון יותר קפדני, שידאג לכך שלא יהיה מחסור בחניות לאחר סיום העבודות.

נדרשת התאמת תשתיות עירוניות:

כשבניין אחד ברחוב עובר תמ”א, ומבניין בן 3 קומות הוא הופך לבניין בן 5 קומות, ההשלכות על הרחוב ומי שגר בו לא משמעותיות, יחסית. במקרה כזה מצטרפות לרחוב עוד 8 משפחות, מה שאומר שיש עוד מעל 10 רכבים. השאלה היא מה קורה אם יש ברחוב מספר פרויקטים של תמ”א 38 או פינוי בינוי, ולרחוב נוספות, לדוגמא, 60 יח”ד. האם הוועדה המקומית, שנותנת את ההיתרים, יכולה באמת לקחת בחשבון את ההשפעה של עשרות יח”ד ומשפחות על רחוב מגורים? האם נלקחים בחשבון כל המשתנים – העומס בכבישים, התשתיות, כמות החניות, מוסדות החינוך וכו’ בכל אחד מההיתרים המתקבלים.

נדרשת תפיסה תכנונית פרטנית לכל רחוב ורחוב

שאלה נוספת היא האם הוועדה לוקחת בחשבון בעת מתן ההיתר את הבקשות הנוספות, שיכולות להתקבל באותו רחוב מגורים. כלומר האם יש לוועדה המקומית יכולת לראות את הרחוב והשכונה בצורה הוליסטית, ולא לתת היתר בלי לקחת בחשבון שלא ירחק היום וגם בבניינים הסמוכים ירצו לעשות את אותו פרויקט.

תמ”א 38 ברחוב שונמית. הרחוב סתום בכלי רכב (צילום: ירון כרמי)

בשנים האחרונות, מי שעוקב בעניין ולעתים מגיש התנגדויות בנושא הוא יו”ר סיעת הירוקים אביהו האן. האן פנה לוועדה לגבי הפרויקט ברחוב ברל כצנלסון בנווה שאנן, כיון שלטענתו לא הוצגו על המסמכים על מנת להראות שהפרויקט לא יפגע בתשתיות ובתושבים הקיימים. הוועדה קיבלה את הערר שלו, ומספר ימים לאחר מכן המסמכים הוצגו והפרויקט המשיך להתקדם. במקרים רבים תושבים פונים להאן על מנת שיסייע להם לדרוש מהעירייה לא לתת הקלות ליזם.

כמות החניות המאושרת נמוכה מכמות המכוניות הכוללת בבניין

פרויקטים של תמ”א 38 דורשים כמות של חניות לכל יח”ד נוספת. ברחוב חביבה רייך ברמז, תושבים טענו כי יש פרויקטים מאושרים, עם כמות חניות מופחתת. כתוצאה מכך אם כיום קשה להם למצוא חניות ליד הבתים, כשהפרויקטים האלה יושלמו, הקושי יהיה אפילו גדול יותר. במקרים רבים תושבים מוצאים את עצמם נאלצים להילחם על מנת שאיכות החיים שלהם ברחוב המגורים לא תפגע בגלל ריבוי פרויקטים של תמ”א 38, וכעת גם העירייה מבינה שיש צורך בחשיבה נוספת לפני שמאשרים עוד פרויקטים.

אביהו האן, המוביל את המחאה נגד תמ”א 38 בהיעדר תכנון מקיף, מסר לחי פה:

אביהו האן – יו”ר הירוקים של חיפה במועצת העיר (צילום: ירון כרמי)

זרם בקשות תמ”א 38 בחיפה אינו פוסק ואף מתעצם. לצערי תמ”א 38 הפך להיות מכשיר תכנוני מרכזי של מנהל ההנדסה בעיריית חיפה וזאת במקום תכנון אורבני מסודר. רכס הכרמל , כרמליה, אחוזה, רמת התשבי, כרמל מערבי, רוממה, הפכו להיות אתר בניה אחד גדול ללא תכנון וללא פתרון של תשתיות חניה, תשתיות תחבורה, תשתיות ביוב ומים, פתרונות לגני ילדים ובתי ספר, פתרונות למרחב ציבורי ירוק, גני שעשועים , בקיצור בוקה ומבולקה , בלאגן עירוני אחד גדול וכל זאת תחת שרביטו של ראש העיר יונה יהב.
במשך יותר מחמש שנים אני היחיד שמתריע בשער שתמ”א 38 ללא תכנון עירוני וללא תכניות בינוי עיר ייצור כאוס אורבני , העליתי לפני כשלוש שנים הצעה לסדר למועצת העיר ” התמ”א שתהרוג את חיפה ” לצערי הצעתי נפלה על אזניים ערלות של יונה יהב וכל חברי הקואליציה העירונית.

בחודש יולי 2017 העליתי שוב הצעה לסדר למועצת העיר “מגיעים לנקודת אל חזור – התמ”א 38 הורסת את חיפה – נדרש להכין תכניות ( תב”ע) “לשכונות/איזורים ” וזאת ע”פ סעיף 23 לתמ”א 38. הכנת תכנית כזו לשכונה , לאיזור עומדת בכל הערכאות התכנוניות הנדרשות כולל ועדות ערר ועתירות מנהליות בבית המשפט , לצערי, יונה יהב, סגניתו חדוה אלמוג וכל חברי הקואליציה העירונית הצביעו כנגד הצעתי.  העירייה והעומד בראשה מעוניינים להמשיך ולשמור על ” גמישות תכנונית ” והמשמעות של החלטה זו ברורה, המשך תכניות תמ”א 38 ללא בקרות תוך יצירת כאוס אורבני!
עצירת חלק מתכניות תמ”א 38 בועדה המקומית של חיפה אינם אלא אחיזת עיניים זמנית עקב לחצים של ועדי שכונות , תושבים ופעילים.
הגיע הזמן לקחת את המושכות ולקדם תכניות התחדשות עירונית בהיקפים גדולים כדי להוציא את חיפה מהקיפאון שבו היא נמצאת. אני אעשה זאת !

הגיבו כאן לכתבה