תושבי רמת התישבי במאבקם נגד מדיניות התמ”א בשכונתם

עיריית חיפה במבחן התמ”א


מחאת תושבי רמת התשבי נגד מדיניות התמ”א 38 הפרועה של עיריית חיפה עולה שלב למחאה של ממש. ‏רמת התשבי היא שכונה שקטה וסגורה, אשר תושביה רגילים לחיות בשקט. שכונה זו מתאפיינת במבנים נמוכי קומה וברחובות צרים. כך היה מאז ומעולם.

09_-_תושבת_רמת_התשבי_בכנס_תושבים.jpg

תושבת רמת התשבי בכנס תושבים

6 קומות בשכונה שטוחה


…בשנים האחרונות החלה עיריית חיפה לקדם תכניות של תמ”א 38 במתכונת פינוי בינוי, אשר שינו את פני הדברים בשכונה הקטנה ויצרו מתח הולך וגובר בין התושבים לבין מקבלי ההחלטות בעיריית חיפה.

בדרך כלל ניתן לצפות כי ‏תכניות פינוי-בינוי יעלו את ערך הבתים והשכונה כולה, מאחר שנבנים בניינים חדשים ובהם דירות בעלות ערך גבוה מהממוצע בשכונה. לדירות אלה נכנסים תושבים בעלי יכולת כלכלית גבוהה מהממוצע.

‏אבל במקרה של רמת התשבי, עוד בטרם החלו להתממש תכניות התמ”א כבר הייתה בשכונה הקטנה מצוקת חניה. ‏בשנים האחרונות אושרה הקמת מבנים נוספים, המתנשאים לגובה של 6 קומות. זאת מבלי להתחשב ומצוקה את החנייה הקשה אותה חווים תושבי השכונה.

חניה_כפולה_ברמת_התשבי.jpg

חניה כפולה ברמת התשבי. צילום: ירון כרמי
בניין_חדש_בן_6_קומות_ולך_ונבנה__ברמת_התשבי.jpg
בניין חדש בן 6 קומות הולך ונבנה ברמת התשבי

מטה המאבק


‏תושבי רמת התשבי הקימו מטה מאבק, על מנת לייצג אותם בוועדות התכנון ולנסות למזער את הנזק הנגרם לבעלי הדירות כתוצאה מתכנית הבניה בשכונה. ‏בכנס מטה החירום, אליו הוזמנתי, עלו חלופות שונות על ידי התושבים, כאשר מצד אחד נבחנו חלופות של מאבק בעירייה ומן הצד השני נבחנו חלופות של תיאום עם העירייה. ‏בשלב זה החליטו התושבים לנסות ולהגיע להתדיינות עם ראש העיר יונה יהב ועם חדוה אלמוג, הממונה על מינהל התכנון. במסגרת ההתדיינות, ינסו נציגי התושבים להביא לפני מקבלי ההחלטות את מצוקתם הולכת וגוברת ויידרשו ‏לקחת בחשבון יחס של לפחות שתי חניות לדירה, בכל דירה חדשה אשר מתוכננת בשכונה.
בנוסף, יעלו התושבים לפני יונה וחדווה דרישה לתכנון יצירתי אשר מיועד לפתור את מצוקת החנייה הקיימת כבר היום.

תושבים_בכנס_-_רמת_התשבי.jpg

תושבים בכנס – רמת התשבי

עמימות בהליך התכנון


בראש מטה הפעולה עומד ראש ועד השכונה, מר אבי רוט. ‏אבי רוט סקר בפני התושבים שהגיעו למפגש את מגוון התכניות הנמצאות בשלבים האלה בביצוע ואת התכניות הנמצאות בהליכי תכנון. ‏ ‏מהסקירה עולה כי רב הנסתר על הגלוי ולמעשה בידי תושבי השכונה בכלל ובידי וועד הפעולה בפרט, קיים מידע חלקי בלבד על תכניות העירייה באשר לעתיד השכונה.
‏מצב זה של מידע חסר ועמימות תכנונית הוא מצב אותו אנו מזהים במגוון שכונות ברחבי העיר חיפה. התושבים אשר רכשו נכסים ממיטב כספם אינם יודעים, על-פי רוב, ‏מה הן התכניות אותן מקדמת עיריית חיפה בשכונה שלהם. כתוצאה מכך, בעלי נכסים נמצאים במצב של חוסר שליטה ‏באשר לעתיד שכונתם בכלל ועתיד נכסיהם בפרט.

בניה_חדשה_בעובדיה_14.jpg

עמימות בשלבי התכנון. בניה חדשה בעובדיה 14. צילום: ירון כרמי
מצב זה מאפשר ליזמים יתרון משמעותי של מספר שנים על פני התושבים, אשר אין להם מושג באשר למה שקורה מתחת לאפם. התושבים נחשפים לתכניות בשלב מאוחר יחסית של הליך התכנון, שלב בו היזמים כבר השקיעו עשרות או מאות אלפי שקלים בהליכה התכנון ובנייה ולאחר שביצעו מספר מפגשים עם מינהל התכנון בעיריית חיפה. ‏בשלב מאוחר זה, תאשר מוגשות התכניות לאישור מינהל התכנון ולוועדת התכנון המקומית, יש נטייה המובהקת של מהנדס העיר לאשר את התכניות, זאת מהסיבה הפשוטה : בשלבים המוקדמים של הליך התכנון, כבר בוצעו מספר פגישות בין היזמים לגופים שונים במינהל ההנדסה ובמשרד מהנדס העיר והסכמות שונות כבר ניתנו.

בגמר הפגישה דיווח ‏אבי רוט על כך שמתואמת לוועד השכונה פגישה עם יונה יהב, ראש עיריית חיפה. בפגישה ינסו הנציגים להגיע לתאום מתמשך ‏עם עיריית חיפה באשר לעתיד השכונה.

באשר למבנה ברחוב עובדיה 35: זהו מבנה לשימור אשר לגביו הגישו יזמים תכנית להריסה של 15 יח”ד ובינוי של 44 יח”ד. תוכלו למצוא פרטים על תכנית שימור המבנה , בכתבה הבאה

תמונות נוספות מרמת התשבי


אבי_רוט_-_יור_וועד_רמת_התשבי.jpg

אבי רוט – יור וועד רמת התשבי
בניה_ברחוב_שונמית_-_השלד_עומד_הקבלן_נתקע_ואין_חניה_.jpg
בניה ברחוב שונמית – השלד עומד הקבלן נתקע ואין חניה
בניה_חדשה_ברחוב_עובדיה_24.jpg
בניה חדשה ברחוב עובדיה 24
הודעה_על_בקשה_להיתר_בניה_-_עובדיה_35.jpg
הודעה על בקשה להיתר בניה – עובדיה 35
חניה_משולשת_ברחוב_שונמית_-_רמת_התשבי.jpg
חניה משולשת ברחוב שונמית – רמת התשבי
מצוקת_החניה_ברחוב_שונמית_-_רחוב_צר.jpg
מצוקת החניה ברחוב שונמית – רחוב צר
ניר_מריאש_-_תושב_רמת_התשבי.jpg
ניר מריאש – תושב רמת התשבי – השתתף בכנס התושבים
עומס_חניה_ברחוב_שונמית.jpg
עומס חניה ברחוב שונמית
רחוב_צר_ומצוקת_חניה_-_רחוב_עובדיה_-_רמת_התשבי.jpg
רחוב צר ומצוקת חניה – רחוב עובדיה – רמת התשבי

הגיבו כאן לכתבה