נגרייה קהילתית עומדת לקום בהדר: איתן נוימן

איתן נוימן - מקים נגריה קהילתית בהדר

נוימן התנדב והדריך בשנתיים האחרונות בנגרייה בירושליים והוא מקווה להביא את הבשורה גם להדר.

"אני מקווה להחזיר לאנשים את הביטחון בעבודת ידיים"


איתן נוימן, בן 26, פועל בשבועות האחרונים על מנת להקים בהדר נגריה קהילתית. בנגריה הוא מקווה לעשות חוגים למבוגרים וילדים וגם מדי יום להפעיל סדנה, בה כל אחד יוכל לבוא וליצור בעזרת מדריך.

"אני מאוד מאמין בשיתוף פעולה עירוני, ויש לזה משמעות קהילתית. העירייה מבינה שהדר היא שכונה מרכזית ומשמעותית בעיר, ונגריה כזו רק תתרום לשכונה ותביא אליה אנשים גם מחוץ להדר".

נוימן הגיע לשכונה בעקבות בת הזוג שלו, שלומדת בטכניון. כשהשניים החליטו על המעבר לחיפה, היה ברור להם, שאם חיפה, אז רק בשכונת הדר.

"סבתא שלי הייתה גרה ברחוב אחד העם", הוא אומר, "ואח שלי גר כמה שנים ברחוב הלל, ולא היה לנו התלבטות לגבי זה שהדר היא השכונה שהכי מתאימה לסגנון החיים שלנו. למרות שאנחנו גרים כאן רק כמה שבועות, אנחנו כבר מרגישים בבית ואוהבים מאוד להסתובב בשכונה ולפעמים לרדת לעיר התחתית או לבת גלים".

איתן נוימן – מקים נגריה קהילתית בהדר

"הגעתי לחיפה אחרי שנתיים בירושלים", הוא מציין, "בירושלים התנדבתי והדרכתי בנגריה הקהילתית, והמטרה שלי היא להקים בהדר נגריה דומה. בירושלים העירייה נתנה מבנה במיקום מרכזי בעיר, ותושבים יכלו ליהנות מחוגים מקצועיים במחיר מופחת וסדנה מדי יום עם הנחייה. אני מקווה שגם כאן העירייה תסייע לנו ונוכל להציע לתושבי העיר להגיע ולבנות רהיטים או ללמוד לגלף עץ".

נוימן גילה לראשונה את הנגרות כשלמד בבית ספר אנתרופוסופי בהרדוף. בדירתו ברחוב הלל בהדר הוא יצר כמעט את כל הרהיטים.

"המטרה היא להקנות בחוג מיומנויות בסיסיות, שמאפשרות ליצור שרפרפים, כסאות, מדפים, עבודות אמנות ועוד. העלות לא תהייה גבוהה, והמטרה העיקרית היא לכסות על העלויות של החומרים, שיסופקו על ידי הנגריה כמו ברגים, מסמרים, דבק ועוד. את העץ יביא איתו מי שישתתף בסדנה. אני וצוות של מתנדבים נפעיל את הסדנה. אני מקווה להחזיר לאנשים את הביטחון העצמי בעבודת הידיים. מערכת החינוך היום לא נותנת את הדברים האלה, לעומת מה שהיה פעם. אני מאמין שצריך ללמוד את העולם דרך הידיים".

לרעיון של הנגריה שותפים גם אנשי "גן הדר" – מרכז הקיימות של השכונה.

ילדים בגיל 6

נוימן מקווה לעבוד עם ילדים. מניסיונו, כשנותנים לילד בן 6 לגלף עץ ולמבוגרים יותר, כולם מצליחים, אבל הילדים מגיעים לעתים קרובות לתוצאות הטובות ביותר בגלל שיש להם יותר ביטחון עצמי ודמיון, והם מגיעים לתוצאות מאוד מרשימות. יחד עם זאת, ילדים שיגיעו לחוגים (עד גיל 18) יהיו חייבים להיות בליווי של מבוגר.
נוימן פרסם לפני מספר ימים שאלון אותו מוזמנים למלא מי שמעוניינים ליהנות מהנגריה, לכשתוקם.

את השאלון מילאו כבר קרוב ל- 300 אנשים. מחצית מאלה שהשיבו על השאלון הם תושבי הדר.

מוצרי עץ שנבנו בנגריה קהילתית בירושלים

איתן נוימן, צפוי להיפגש עם מנכ"ל התאגיד העירוני "קהילת הדר", יעקב ברודר, כדי לבחון את הדרכים למימוש הרעיון. לפי התוכניות, בנגרייה ייפתחו חוגים לעבודה בעץ למתחילים ולמתקדמים וסדנה פתוחה שבה יתאפשר לעבוד על פרויקטים אישיים בהנחייתו של מדריך מקצועי. לפי המודל המתוכנן, ההשתתפות בסדנה תעלה 50 שקל לכיסוי הוצאות הביטוח, ההוצאות השוטפות והחומרים שיסופקו על ידי הנגרייה כמו דבק, מסמרים, ברגים ומוצרי פרזול, והמשתתפים יתבקשו להביא את העץ בעצמם.

את הנגרייה יפעיל צוות של מדריכים מתנדבים בעלי ניסיון בעבודה בעץ, ובתמורה להתנדבותם הם יוכלו להשתמש בנגרייה באופן חופשי.

נוימן:

"אני מקווה שהמגעים עם העירייה יישאו פרי ושהרעיון יקרום עור וגידים. אשמח מאוד אם הנגרייה תהיה בהדר, בשכונה שבה אני מתגורר, ואם לא זה אפשרי גם בשכונות אחרות. ביחד איתי שותפים לרעיון גם גן הדר – מרכז הקיימות של השכונה".

ספר קצת על חזון הנגרייה הקהילתית.

"הרעיון הוא ליצור מרחב עבודה קהילתי על כל המשתמע מכך. זה יהיה מקום שבו גם אמנים בתחילת דרכם יוכלו להתנסות, ליצור, לרכוש מיומנות ולהתפרנס. זה יהיה מקום שיהיו בו סדנאות וחוגים עם תוכן המיועד לכל רמות הידע – מסדנאות קצרות לרכישת מיומנות ספציפית ועד לסדנאות מקצועיות ולסדנאות אמן של גילוף, חריטה ועבודה עם עץ ממוחזר. זה יהיה מקום שכל אחד יוכל להביא אליו את היכולות שלו. אני מסתובב בשכונה ורואה שיש כאן כל כך הרבה ידע ואנשים שרק רוצים להעביר אותו הלאה, ואני רוצה לתת להם את המרחב לכך".

לדבריו של נוימן, המקום יהיה פתוח לכל הגילאים, אם כי בשל צורכי בטיחות, ילדים ובני נוער עד גיל 18 יהיו חייבים בליווי של מבוגר:

"אני בעד עבודה עם ילדים, כפי שזה קורה בחינוך האנתרופוסופי. אני מבין את הערך שזה נתן לי ורוצה מאוד להעביר אותו הלאה, אבל מדובר בעבודה מורכבת, ולכן נוכחות צמודה של מבוגר היא הכרחית. עם זאת, אשמח אם בתי ספר, מתנ"סים ומועדוני נוער יגיעו לכאן עם ילדים לפעילות בצורה מאורגנת".
למרות שהרעיון נמצא עדיין בחיתוליו, הרישום לפעילות כבר החל והוא מתקיים בעמוד הפייסבוק "איתן נוימן – אמנות בעץ".

2 תגובות
  1. אלאונורה אמר/ה

    בחיפה יש כבר את הנגריה של מילב בשביל הפנסיונרים, שמייצרים צעצועים נהדרים מעץ.

    1. נעמי קלרפלד אמר/ה

      נכון אבל חייבים להיות עם נסיון קודם שם. לא מלמדים. היוזמה מבורכת

לא ניתן להגיב