באנר טירת כרמל 240624

הדר בחיפה: האם נזכה לראות את השכונה שבה לימיה היפים?

(חי פה בהדר) - לאורך השנים דיברו ראשי העיר...

כנימות השתלטו על עצים ברחבי חיפה

(חי פה) - תושבים רבים מחיפה, המתגוררים שונים בחיפה...

פקקי ענק ושיאים של תסכול • תושבי השכונה בחיפה זועמים

(חי פה) - פקקי תנועה ענקיים, המתנה מורטת עצבים,...

האם יש פרפרים פה בקיץ ?

הבהרה קטנה: אנחנו אמנם רצים לחפש פרפרים אבל לא...
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חזית הים רחב
באנר חברה כלכלית 100724
באנר גורדון 240624
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
באנר קריית אתא קיץ 2024
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר מוזאוני חיפה 140724

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

הבית של הנוער בסיכון בחיפה בסכנת סגירה • ״הבית ברחוב חיים״

משרד הרווחה והביטחון החברתי עורך בימים אלה (מאי 2024) מכרז על מנת למצוא עמותה שתפעיל את קורות הגג לנוער בסיכון ברחבי הארץ, וביניהם גם את הבית ברחוב חיים בחיפה. לטענת ארגון כח לעובדים תוצאות המכרז עלולות לגרום לנזקים לנוער בסיכון שמשתמש בשירותי הבית ברחוב חיים, שהוא הוסטל לטיפול ראשוני לנוער בסיכון בחיפה ובנוסף על פי המכרז ההוסטל עלול להיות במחוז חיפה ולא בעיר עצמה.

״הבית ברחוב חיים״

במדינת ישראל יש 8 קורות גג שהם הוסטלים קצרי טווח לבני נוער בסיכון. מסגרות אלו מעניקים שירות ראשוני לבני נוער במצוקה. 7 קורות גג מתוך ה-8 מנוהלות על ידי עמותת אותות. קורת הגג בחיפה נקראת ״הבית ברחוב חיים״, על אף שהיא נמצאת ברחוב מוכר במרכז הכרמל.

מדובר בהוסטל ראשוני, שקולט נערים ונערות במצבי סיכון ללא עורף משפחתי. הם מגיעים אל הבית, כיון שהם סובלים ממספר בעיוות וביניהן התמכרויות, טראומות בעקבות תקיפות מיניות וקשיים בבית. אחרי קליטה והבנת הרקע, הבית ברחוב חיים, באמצעות צוות טיפולי, מספק להם בית חם, טיפול ראשוני פסיכולוגי וסוציאלי, מיטה חמה ואוכל חם וכל הדברים הבסיסיים.

עמותת אותות היא מלכ"ר (מוסד ללא כוונות רווח) שעובד בשיתוף ובפיקוח משרד הרווחה והמממן העיקרי שלו הוא ממשרד הרווחה. עמותת אותות פועלת למעלה מ-40 שנה ומנהלת את הבית ברחוב חיים כ-9 שנים.

המכרז של משרד הרווחה

יש לציין שהמכרז של משרד הרווחה לניהול קורות הגג הוא לטווח של שנתיים עם אפשרות להארכה ולטענת גורמים בעמותה קשה מאוד לתחזק עובדים לתקופה כל כך קצרה, כי עובדים מדרך הטבע מחפשים יציבות. "משרד הרווחה בהתאם למדיניות של משרד האוצר מעוניין כל הזמן להחליף ארגונים, שמנהלים עבורו, כדי לא להיות תלוי יותר מדי באף אחד מהארגונים. הדבר הזה יוצר חוסר יציבות, שפוגע בכל המערכת וקודם כל בבני הנוער, שמגיעים אלינו.

בנוסף, בהתאם למכרז הם מעוניינים לצאת מהערים הגדולות לערים הקטנות וגם זה בעייתי. הרבה מאוד נוער בסיכון וללא עורף משפחתי מתנקז לערים הגדולות. כשארגון מפעיל הוסטל כזה הוא יוצר קשרים עם הקהילה, וברגע שהארגון מתחלף צריך מחדש לקשור את הקשרים, להשקיע במבנה ולגייס צוות עובדים. שלא לדבר על הקשר הטיפולי בין העובדים לבני הנוער והאמון, שנוצר ביניהם ומופר. אנחנו מאוד מודאגים מהעתקת הפעילות. הדבר יביא לפגיעה בעובדים שלנו אבל בראש ובראשונה בנוער, שזקוק לנו".

תגובת עמותת אותות:

עמותת אותות מטפלת במקצועיות והצלחה רבה בנוער וצעירים בסיכון מזה למעלה מארבעים שנה, בשיתוף פעולה ובפיקוח משרד הרווחה. בימים אלו העמותה נמצאת בתהליך מכרזי מול המשרד. העמותה מביעה תקווה ואמונה שהמשרד ישקול בכובד ראש ובאחריות המתבקשת את החלטותיו, כשמול עיניו טובת בני הנוער מקבלי השירות, בחיפה ובכל הארץ.

ראש ענף רווחה בארגון כוח לעובדים מרטין וילר:

ראש ענף רווחה בארגון כוח לעובדים מרטין וילר (צילום: אלבום פרטי)
ראש ענף רווחה בארגון כוח לעובדים מרטין וילר (צילום: אלבום פרטי)

כוח לעובדים הוא ארגון עובדים כללי, שמייצגת עשרות אלפי עובדים במגוון תחומים, וגם בעמותות המעניקות שירותי רווחה לפי מכרזים ממשלתיים, שמפרסם משרד הרווחה. הארגון מייצג את העובדים בבית ברחוב חיים.

ראש ענף רווחה בכוח לעובדים מרטין וילר:

אנחנו ארגון העובדים היציג של 90% מעובדי קורות הגג בכל הארץ. העובדים בבית ברחוב חיים מאוגדים בכח לעובדים ויש לנו הסכם קיבוצי עם העמותה המפעילה את הבית ברחוב חיים ואת שאר קורות הגג ברחבי בארץ. הגשנו עתירה לבית הדין לעבודה בדרישה לעצור את המכרז ולהיכנס להיוועצות איתנו.

"עיר גדולה צריכה מבנה לנוער בסיכון כי אין להם איפה להיות. כל נער או נערה יכולים להגיע לבית ברחוב חיים ולהגיד שאין להם איפה להיות והם יכנסו לתהליך של 3 חודשים של טיפול, ומשם הם יעברו למסגרת ארוכת טווח. זה חלק משירותי הרווחה, ורובם מופרטים לגופים פרטיים.

מי שמפעילה את הבית ברחוב חיים היא עמותה מוערכת בשם אותות שמפעילה 7 מתוך 8 קורות גג בארץ. יצא מכרז להפעלת קורות הגג. לפי מדיניות ההפרטה אחת לכמה שנים צריך להוציא מכרז. יצא מכרז שאומר שבוודאות שעמותת אותות תאבד חלק מהקורות, עובדים יפוטרו וכל הרצף הטיפולי יפגע. משרד הרווחה מתמרץ להוציא את קורות הגג מחוץ לערים הגדולות. לטענתם, לא משנה איפה קורת הגג מופעלת ויש בני נוער שמגיעים מכל מיני מקומות, אבל בעצם מדובר בניסיון להוזיל עלויות של שכירות.

קורת גג היא מבנה גדול, בד"כ וילה, בחלק מהמקומות משלמים שכירות שהמדינה מממנת או שזו תרומה. במכרזים הקודמים ההגדרה היתה באיזו עיר קורת הגג תהיה, ועכשיו מדובר על מחוז, מה שלא מחייב, שקורת הגג תהיה בעיר הגדולה. מחוז חיפה, למשל, הוא עד רמת הגולן. הבעיה היא שהנערים יאבדו את הדמויות המטפלות ויהיה קושי לגייס עובדים חדשים. משרד העבודה לא מקשיב לקולות מקצועיים וחבל".

יש להקפיא את הליכי המכרז לקורות הגג

בעתירה של ארגון כוח לעובדים לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים הם מבקשים מבית הדין להורות למשרד הרווחה והביטחון החברתי להקפיא את הליכי המכרז לקורות הגג. בנוסף, הם מבקשים שמשרד הרווחה יתייעץ עם כוח לעובדים בקשר לכל הוראות המכרז המשפיעות על העסקת העובדים, שכרם, תנאי העסקתם ויחסי העבודה הקיבוציים. נקודה משמעותית נוספת היא שכוח לעובדים מבקשת מבית הדין, שהסכמי העבודה שחלים כרגע בין עמותת אותות לבין העובדים ימשיכו לחול על כל זכיין, שיפעיל את קורות הגג במקום העמותה.

תגובת משרד הרווחה:

המשרד מוביל תהליך מקצועי שבמסגרתו יהפכו קורות הגג למסגרות מוכוונות טראומה לצעירים ולבני נוער בהתאם למגמה המקובלת בעולם. המודל הישן התבסס על מזעור נזקים והציע מיטה וארוחה חמה, לעומת המודל החדש שהופך את קורות הגג למסגרות שמאפשרות מרחב טיפולי תוך שימת דגש על טובת בני הנוער והמענה המקצועי שיקבלו במסגרות ולשם כך אף הגדיל את התקציב במכרז החדש למסגרות אלו.

כמו כן, המכרז מאפשר גמישות לגבי המיקום הגאוגרפי על מנת לאפשר למפעילים להציע מבנה המותאם לצרכים הטיפוליים. יצוין כי המשרד פועל על פי החוק שמחייב לפרסם מכרזים חדשים להפעלת מסגרות בכל כמה שנים. המשרד רואה חשיבות במתן מענה טיפולי אשר יתאים לצרכי נוער במצבי סיכון, לרבות מיקומו של המבנה, ואף הגדיל את התקציב על מנת למצוא מבנה שיתאים לספק מענים טיפוליים אלו.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

3 תגובות

  1. זהו צריך לעשות מלחמה מכדי שלא יסגרו את ההוסטל של נוער בסיכון, רק זה חסר שבני הנוער ידרדרו לפשע , ולסמים, העיר שורצת בנרקומנים, אשר יכולים לפתות בני נוער , לסמים ולפשע, ושלא נדבר על זנות, צריך להביא לדיון עוד השבוע, לועדת הרווחה של הכנסת , וזה מה שאני הולך לעשות על מנת שלא יסגרו את המקום, [email protected]

  2. אנחנו כחברה ומשרד הרווחה ועירית חיפה שבאחריותם הנושא צריכים להקל על הילדים הללו, ולאפשר לעמותה להמשיך דרכה לפי בקשתה וצרכיה, הם קרובים לילדים וכפי הנראה יודעים את הצרכים.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

משרד הבריאות מזהיר: אמבה נדירה גרמה לדלקת מוחית בילד בן 10 מאזור הצפון • פארק המים נסגר

(חי פה) - משרד הבריאות עדכן כי ילד כבן 10 ממחוז הצפון, ללא מחלות רקע, לקה בדלקת מוחית חמורה ומאושפז במצב קשה בטיפול נמרץ...

נלכדו יתושים נגועים בקדחת מערב הנילוס

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בפעולת ניטור לכד המשרד להגנת הסביבה יתושות שאובחנו לאחר מכן במעבדות משרד הבריאות כנגועות בנגיף קדחת מערב...

גמר גביע ראש העיר טירת כרמל • חמישי 25/7/24

אתם מוכנים? ביום חמישי 25/7/24 זה קורה! גמר גביע ראש העיר 2024 - הפנינג ספורט וקהילה לכל המשפחה. פרטים נוספים: יום חמישי 25/7/2024 מהשעה 18:00 מגרשי המתנ"ס,...

הפגנה למען עסקה לשחרור החטופים • רביעי 24/7/24

(חי פה) - היום, רביעי 24/7/24 בשעה 19:30 בכיכר ספר בחיפה תתקיים מחאה למען עסקה להשבת החטופים הביתה. ממחאת העם נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חיפאיות...

קריית אתא בונה מעונות יום חדשים לילדי השכונה

עיריית קרית אתא פרסמה מכרז לבניית שני מעונות יום בשכונת גבעת אלונים. במסגרת השלמת תוכניות הפיתוח העירוניות בשכונה החדשה ובהמשך לבניית בית ספר חדשני,...