כך קברו הפוליטיקאים את הסקר האפידמיולוגי בחיפה

"הפרדוכס החיפאי"- כיצד נפגשים המאוויים הנסתרים של בעלי המפעלים המזהמים ושליחיהם הפוליטיקאים עם תת-ההכרה של הציבור?

הבלוג של ירון חנן


הערת עורך חי פה:

הודעה משותפת למשרד הבריאות ולמשרד להגנת הסביבה התקבלה במערכת חי פה:

"שר הבריאות והשר להגנת הסביבה קיבלו את המלצת הוועדה המדעית המלווה למחקר הניטור האפידמיולוגי של מפרץ חיפה שלא להמשיך את המחקר – גם בנושא הערכת החשיפה לזיהום אוויר ומדדי גדילה בילודים"


הנה לכם עוד המשך ישיר לתקופת כהונתו של אבי גבאי שהתמנה בחודש מאי 2015 כשר להגנת הסביבה, וסיים את תפקידו כעבור שנה:

כזכור ב 2014 המליץ צוות מקצועי במשרד להגה"ס על קיום מחקר אפידמיולוגי שיבחן את הקשר בין זיהום האוויר מריכוז התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה לבין התחלואה החריגה שהתגלתה בנפת חיפה.

המחקר התחיל באישור משרד הבריאות והמשרד להגה"ס. במרץ 2015 נבחר צוות חוקרים מובילים מאוניברסיטת חיפה בראשות פרופ' בוריס פורטנוב ופרופ' רפאל כראל  לאחר שנקבעו ההנחיות לביצוע המחקר והוגדר המתווה ביחד עם צוות ההיגוי הבין-משרדי. החל הצוות לבצע את המחקר על פי ההנחיות שקיבלו.

הממצאים הקשים מכים בתדהמה את הציבור

כבר בתחילת 2016  כשהחלו להתגלות הממצאים הקשים, החלו גם הדלפות שמקורם בוועדת ההיגוי שליוותה את החוקרים. היו אלה ממצאים שהדהימו את הציבור:  התברר שהממצאים החמורים בלטו כבר בשלב הראשון של המחקר  והקשר בין הזיהום החריג לתחלואה החריגה התגלה ונחשף די מהר. הכתבות בתקשורת בערוץ 2 ובעוד כלי תקשורת הבהילו ובצדק רב את הציבור, אבל לא רק הציבור נבהל. לא פחות מכך אחזה החרדה גם את הפוליטיקאים. ראשון לזעוק ולתקוף את ממצאי הסקר היה יונה יהב ראש עיריית חיפה. בכתבה של חיים ריבלין מערוץ 2 הוקלט בסתר עוזרו האישי של יהב בהשתלחות בוטה וחסרת רסן כנגד אותם חוקרים מהמובילים בישראל.

הלחץ מכיוון ראשי הערים המבוהלים, הביא למופע חסר תקדים מצד הממשלה:

שני השרים אבי גבאי ויעקב ליצמן מיהרו להופיע מול מועצת העיר חיפה ומול מצלמות הטלוויזיה והעיתונות הם הציגו מצג הרגעה הזוי שבו הודיעו כי הם מקימים ועדה "מדעית"  שתבחן את מסקנות החוקרים ותפרסם את מסקנותיה בקרוב.

התרענו כבר אז שלא מדובר באיזו ועדה מדעית תמימה אלא בועדת טיוח שכל מטרתה לבטל לגמרי על הסף את מסקנות החוקרים, שכבר היו ידועות לגבאי וליצמן.

המסקנות נאסרו לפרסום

ההמשך היה ידוע מראש:  על החוקרים נאסר לפרסם את מסקנותיהם והם חוייבו למסור אותם רק למשרדים הנ"ל.

וכך ביום הקובע באוגוסט 2016 נשלף תרגיל קלאסי של יחסי ציבור מצד דוברי המשרדים שהקפידו בדיוק ביום פרסום מסקנות החוקרים, לפרסם תחילה את "חוות הדעת המקצועית" כביכול של הועדה הפסאודו "מדעית" . דוח המחקר האפידמיולוגי המסכם הועבר לידיעת הציבור רק לאחר מכן בקול ענות חלושה והתקשורת כמעט ולא עסקה בממצאיו החמורים באופן חריג.

זהו כשל חמור של רוב העיתונות החוקרת, שהיתה אמורה לזהות את התרגיל השקוף הזה ולחשוף אותו לציבור תוך מתן דגש לממצאים המאד מדאיגים של החוקרים..

תחלואת החיפאים נחשפת

ומה גילו בכל זאת החוקרים שכל כך הפחיד את יהב, גבאי וליצמן?

הם חשפו את האמת המרה:

הם גילו כי במספר שכונות גדולות בנפת חיפה קיימת תחלואה חריגה בסוג מסויים של סרטן שנבדק במחקר, וכן מחלות נשימה פי 2.5 מהממוצע הארצי בקרב ילדים ונוער  וגם לידת תינוקות עם פגמים מולדים ברמה חריגה מובהקת מעל הממוצע הארצי ובמקביל עלה כי רמת הזיהום מהתעשייה במפרץ נמצאה כחריגה במיוחד באותן שכונות "חמות". בקיצור נמצא קשר ברור, הגיוני ואכזרי בין הזיהום מהתעשייה לבין התחלואה הקשה והחריגה בנפת חיפה.  איש לא היה צריך להיות מופתע מהמסקנות הללו כי בעיקרון הדוח של החוקרים תאם להפליא לעוד מחקרים אחרים שמשרד הבריאות עצמו פרסם על מפרץ חיפה רק שנה לפני כן…

מפה – המחקר האפידמיולוגי – פרופסור פורטנוב – תחלואת אסתמה בקרב ילדים בשנת 2014.

כעת מגיע השלב הבא שכבר אז הסתמן  בדברי השר גבאי ובהבטחות השר ליצמן- ביטול המחקר האפידמיולוגי,  פיזור צוות המחקר והמנעות מכל ניסיון לחשוף יותר את הקשר בין הזיהום החריג לתחלואה החריגה בנפת חיפה.

 וכך ביוני 2017 מודיעים משרדי הבריאות והגנת הסביבה (ביחד עם ישראל דנציגר- מנכ"ל המשרד שמינה גבאי והועבר בירושה לשר הבא), שהם לא יחדשו את המחקר האפידמיולוגי במפרץ חיפה!

 

 

אותם "שומרי הסף"  פועלים שוב באותה דרך. הם מתגלים כשומרי הסף, לא של בריאות הציבור, אלא כ"כלבי השמירה" הנאמנים של בעלי ההון, בעלי המפעלים המזהמים שרוצים רק להתרחב, להוסיף עוד מתקנים מזהמים ולקבע לעוד דורות קדימה את המשך פעילותם הרווחית של מפעליהם.

כל מחקר כזה מדאיג אותם מאד ולכן הם דואגים ששליחיהם, שרים כמו-  גבאי, אלקין וליצמן- ידאגו לאינטרסים שלהם על חשבון בריאותנו ובריאות ילדינו. והנה מאות אלפי תושבים במטרופולין חיפה  מוחזקים כך כבני ערובה לגחמות של בעלי ההון ושליחיהם בממשלה.

האמת? לא צריך לבצע שום מחקר: אם יחשף אחד מ"סודות המדינה" הכמוסים יראה הציבור מהי האמת בנפת חיפה.  הסוד טמון בדוחות האשפוז, התחלואה והתמותה במחלקות בתי החולים בנפת חיפה.

רופאים שמעזים להתבטא בעילום שם מספרים לנו את האמת, אך מכיוון שאיימו עליהם לבל יחשפו את המידע, עד כה לא נמצאו כמעט רופאים אמיצים שהעזו להתבטא ואלה שעשו זאת בעבר, כמו מנהלת מחלקה מסוימת מבית החולים "כרמל", הושתקו או הורחקו מחיפה.  האמת ידועה ומצויה תחת ידנו, אבל היא לא תפורסם  ובעיקר לא יחשפו נתוני התחלואה הקשה החריגה בקרב ילדים ונוער בנפת חיפה מוכת הזיהום!

 

כאן מתרחש "הפרדוכס החיפאי":

למען האמת גם הציבור פוחד שיגלו לו בעובדות ובמופתים מהי המציאות הכואבת במפרץ חיפה…לשני הצדדים ברור: ברגע שהאמת תתפוצץ לכולנו בפרצוף יהיה להרבה הורים לילדים קושי רב להכיל את ההשלכות הברורות של המידע המפחיד הזה!

וכך פוגשת ההדחקה הפסיכולוגית של הציבור את ההכחשה המגמתית שמובילים הפוליטיקאים בשירות מתי המעט בעלי האינטרס העסקי הקר והפרטי !!

 

לא ניתן להגיב