סערה בחיפה בעקבות כתבת ערוץ 2 על ניסיונות יהב לבטל מחקר

ערוץ 2 חשף אמש, 09/11/2015 את הודעת עיריית חיפה לחוקרים (לכאורה), כי יופסק המחקר לזיהוי הקשר בין הזיהום לתחלואה והתמותה הגבוהה בקרב תושבי חיפה. בכתבה נמסר כי הודעת עיריית חיפה נמסרה על ידי מהנדס העיר, אריאל וטרמן, אשר הסביר כי המחקר מזיק תדמית העיר.

כתבת וידאו בהפקת ערוץ 2. מגיש: חיים ריבלין

05_-_יונה_יהב._צילום_-_סמר_עודה.JPG

יונה יהב. צילום – סמר עודה
חשוב לציין כי כפי שצויין בכתבה של ערוץ 2, יהב מכחיש את הסיפור וכי דוברת עיריית חיפה הודיעה לערוץ 2 כי הסיפור אינו מוכר לה.
הבוקר יצאה עיריית חיפה בהודעה לציבור כי המחקר לא הופסק. לפיכך לא ברור עדיין אם הדברים קרו או לא קרו.
גם השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, הודיע בדף הפייסבוק שלו כי המחקר לא הופסק וכי כל החלטה שתתקבל בעניין זה, תתקבל בשיתוף אתו.

ברקע לדברים: מדובר במחקר אפידמיולוגי אשר יצא לדרך ב"עידוד" ומימון עיריית חיפה ואיגוד ערים לאיכות סביבה, אשר יהב מכהן כיו"ר שלו. המחקר יצא לדרך לאחר הודעת משרד הבריאות על התחלואה והתמותה החריגה בקרב תושבי חיפה.
על הפרויקט דיווחנו בהרחבה כאן:

תגובות החיפאים מובאות לפניכם כאן בחי פה

חיפה, העיר המסורטנת בישראל, תחת משטר של סתימת פיות, אומרים ארגוני הסביבה.

הארגונים הסביבתיים בחיפה קוראים ליונה יהב להתפטר מתפקידו כראש העיר ויו"ר איגוד ערים עקב מעשה הטיוח של מחקרי האקדמיה בחיפה.

בהודעה שהתקבלה במערכת חי פה, מסרו ארגוני הסביבה החיפאים:

פרסום התחלואה וזיהום האוויר בחיפה השבוע שמו באור הזרקורים את המחדל הלאומי שהרשויות כל כך מתאמצות להסתיר: בעמק הבז"ן מרוכזת באופן מסוכן תעשייה מזהמת סמוך לריכוזי אוכלוסייה החיים במציאות בלתי אפשרית של זיהום אוויר יומיומי, תחלואה ותמותה ממחלות זיהום.

מסתבר שזהו רק קצה הקרחון של המחדל. יונה יהב, יו"ר איגוד ערים, הגוף האמון על איכות הסביבה במפרץ חיפה ועל בריאות התושבים וכן בתפקידו כראש העיר בוחר במדיניות של סתימת פיות, בדומה למדינות החשוכות ביותר.
יונה יהב ידוע בהתכחשותו לבעיית זיהום האוויר בחיפה ובסרובו להכיר בקשר בין עודף התחלואה לזיהום האוויר בעיר, למרות שבתקופתו כיו"ר אגוד ערים חיפה נרשמות כל שנה חריגות של אלפי אחוזים גם בחומרים המסרטנים ביותר שיש ונשברים שיאים חדשים באירועי חומרים מסוכנים. זה מצב של זילות חיי אדם על ידי מי שאמון על שלומם – מצב שלא יכול להימשך.

בהמשך למדיניות בת-היענה של עיריית חיפה בראשותו של יונה יהב, אישר יהב את הגדלת הגפ"מ וחילק אישורי בינוי לתעשייה הפטרוכימית בחיפה, על חשבון בריאותם של התושבים; ודווקא כשחשבנו שראינו את הכל, היום הוא מודיע על עצירת מחקרם של אנשי אקדמיה מקצועיים, חוקרים מהאוניברסיטה, צוות שמונה על ידו לבצע מחקר על תחלואת היתר בחיפה והקשרה למפעלים.

רן_מינרבי.JPG
רן מינרבי
רן מינרבי, פעיל מגמה ירוקה: "אחרי המקרה הזה ברור מעבר לכל ספק לכולנו שחובה להוציא את אגוד ערים חיפה מידי עיריית חיפה. מצוי כאן ניגוד עניינים מובנה: עיריית חיפה שמקבלת כספי ארנונה מהמפעלים, היא גם הרגולטור של אותם המפעלים.
אם עד היום הנחנו שבריאות הציבור נמצאת בראש סדרי העדיפויות של העירייה – אחרי האירוע הזה ברור לכולם מהם סדרי העדיפויות של העירייה והעומד בראשה: למי העירייה לא דואגת ולמי כן."

המעילה בציבור תושבי מטרופולין חיפה על ידי ראש העיר והיותו שופר לבעלי האינטרסים ואנשי ההון-שלטון במפרץ חיפה, מעלות קריאות של אי אמון בראש העיר העוברות כחוט השני בין תושבי העיר והארגונים הירוקים.

עינת_קליש_11.jpg
עינת קליש
עינת קליש רותם, יו"ר סיעת 'חיים בחיפה' מצטרפת לזעזוע הציבורי עקב התנהלותו הכושלת של ראש העיר: "אני קוראת להדחתו של ראש העיר חיפה על רקע מעילתו באמון התושבים. אחרי שנה שבה הוא הצליח לתעתע בציבור, התגלה פרצופו האמיתי."

אביהו_האן_-_הירוקים_של_חיפה.JPG
אביהו האן – הירוקים של חיפה
אביהו האן, סיעת הירוקים בחיפה: "אנו קוראים ליונה יהב להתפטר לאלתר מתפקידו כיור האיגוד. אנו קוראים לממשלת ישראל לתקצב מיידית את המשך המחקר. אנו קוראים להתערבות מיידית של ליצמן וגבאי להצגת הנתונים הנוכחיים של המחקר. אנו מוקיעים את החלטותיו של יהב החושפות את פרצופו האמיתי: תמיכה במפעלים המזהמים במקום בתושבי עירו"

אליס_גולדמן.JPG
אליס גולדמן
עו"ד אליס גולדמן מהקואליציה לבריאות הציבור: "פרצופו האמיתי של יונה יהב שוב מתגלה בכיעורו.
יהב סבור שהחיים שלנו שווים כקליפת השום. הוא מתנהג כאחרון הבריונים ובדרך הוא שכח את תפקידו כמי שצריך לדאוג בראש ובראשונה לרבע מיליון תושבי חיפה.
יהב לאורך כל שנות כהונתו דואג בעיקר לחבריו הטייקונים. גם בשנת 2012, כשכמעט הוכרז אזור מפרץ חיפה כנפגע זיהום אוויר, הוא השתולל ויצא מגדרו כדי לבטל את ההכרזה שיכלה להציל חיים וביטל את ההכרזה בטענה המבזה בה הוא שוב משתמש – "פגיעה בתדמית העיר".
אנחנו מסירים את הכפפות אדוני ראש העיר ומוכנים למלחמה על חיינו."

דודי_מיבלום.JPG
דודי מיבלום
דודי מייבלום, נציג פורום אדם סביבה במטרופולין חיפה: "בנוסף למיסוך העולה כדרך קבע מארובות בזן החליטה עירית חיפה לבצע מיסוך עשן משלה ולנסות לבטל את המחקר מיסוך זה יעלה לראש העיר ולפקידים במשרתם"

ואכן, ניכר המשחק הכפול של יהב בהתנהלותו מול גורמי ההון-שלטון ותושבי העיר על חשבון בריאותם.

שרית_גולן_-_סיעת_מהפך.jpg
שרית גולן – סיעת מהפך
עו"ד שרית גולן, מסיעת מהפך בחיפה וחברת מועצת העיר: "בשבוע שבו ראש העיר תומך בהקמתה של וועדת בריאות הוא מבצע מהלך אומלל. קטיעת המחקר החשוב הזה מעידה כי איגוד ערים לסביבה הוא השופר של המפעלים ולא של התושבים."

יגאל, פעיל מגמה ירוקה:"בהתערבותו לביטול במחקר משמעותי כל כך, יונה יהב מראה התנהלות בריונית. ששמה את בריאות תושבי חיפה על קרן הצבי. זאת הזדמנות לאמר לראש העיר לקחת נשימה עמוקה ולהתפטר מתפקידו לאלתר".

אבי שגב, יו"ר הקואליציה לבריאות הציבור: "מדובר במעשה הטיוח החמור ביותר שזכור לי בשנים האחרונות מצד הגורם העירוני הבכיר בעיריית חיפה."

שמוליק_גלבהרט.jpg
שמוליק גלבהרט
שמוליק גלבהרט:"אנחנו דורשים לפרסם מיד את המימצאים שהתגלו עד כה, לצרף נציג מהארגונים הירוקים לצוות המחקר, להפקיע מיד את ראשות האיגוד ממר יהב ולהעמיד בראשותו אישיות ציבורית לא פוליטית ללא דופי מהרמה הגבוהה ביותר."

עליזה ברקן, סיעת חיים בחיפה: "בשל המצב שנוצר, אני פונה לאבי גבאי לקחת בערבון מוגבל את דיווחיו של ראש העיר על מצב זיהום האויר והתחלואה. אני קוראת לשר להיפגש עם פעילי הסביבה כדי לגבש תוכניות סביבה אמיתיות ויעילות בחיפה".

רויטל_גולדשמיד.JPG
רויטל גולדשמיד
רויטל גולדשמיד, דוברת מגמה ירוקה בחיפה: "מדיניות הבריונות של בעלי ההון מול אוכלוסיית חיפה ניכרת במחדל הלאומי של תחלואת יתר בקרב תושבי חיפה בשל תיעוש יתר בין שכונות מגורים. המצב הוא תוצאה של העדפת התעשייה מכניסת הארנונה וה"תרומות" לכיסם של ראשי הרשות המקומית על פני חייהם ובריאותם של תושבי חיפה. לא יאמן שפוליטיקה זולה עוצרת עוצרת מדע ומסתירה את המציאות הקשה בחיפה!
אנו דורשים שקיפות ציבורית לגבי נתוני המחקרים שנגנזו. אנו קוראים למר גבאי, השר להגנת הסביבה, להגן על תושבי חיפה, ולהציב בראש איגוד ערים אדם ממשרדו האמון על בריאות הציבור. אנו קוראים למר יהב: בגדת בנו שוב – תתפטר מתפקידך לאלתר."

יונה_יהב_._צילום_-_חי_פה_בשטח.JPG
יונה יהב . צילום – חי פה בשטח
יונה יהב בתגובה לחי פה: "הסקר האפידמיולוגי שיזמנו ואנו מבצעים מעולם לא הופסק, ונתוניו, כולל חומר הגלם יועמדו לרשות הציבור באופן גלוי ובשקיפות מלאה."

בעקבות נתונים שפורסמו בתקשורת, שהיו מבוססים על מידע חלקי והודעה כאילו המחקר שהוזמן על ידי עיריית חיפה יפסק, הודיע היום ראש העיר יונה יהב כי הוא עומד על כך שהמחקר ימשך על מנת שעם סיומו ניתן יהיה להציג אותו לציבור.

המחקר, המתקיים בימים אלה, אמור להציג גם נתונים השוואתיים בין המצב כיום במפרץ חיפה לערים אחרות בישראל כתל-אביב וחדרה.

ההנחיה לגורמי המחקר הינה כי הנתונים יוצגו בפני הציבור רק עם סיומו של הליך המחקר ואיסוף כל נתוני האמת.

"הכרת המציאות כפי שהיא, היא בסיס לתיקון המצב שנמשך מעל ל-70 שנים. יהיו הנתונים אשר יהיו, הם ישקפו את המציאות הקיימת ויסייעו לכל מי שבאופן אמיתי רוצה לתקן מן היסוד את בעיית זיהום האוויר בישראל ולגבש תכנית אפקטיבית, אשר מחקר זה הינו חלק ממנה.

ממשלת ישראל, עיריית חיפה, הגופים להגנת הסביבה, שר האוצר ואני מקיימים היום מדיניות שלא הייתה קיימת מאז קום המדינה. זו חובתנו, זו אחריותנו ולשם כך נבחרנו.

אני הייתי זה אשר דרש לאסוף את הנתונים, לחקור אותם ולתת להם פומבי. איש לא יסתיר מתושבי חיפה את נתוני האמת, ואיש לא ימנע מאתנו להתמודד עם הבעיה באופן שקוף ופומבי. עלינו ללמוד מה לעשות על מנת להפוך את האוויר בחיפה לנקי יותר. זו מדיניות עיריית חיפה בראשותי ואני מחויב לה באופן אישי."

2 תגובות
  1. רמי אמר/ה

    ראש העיר יונה יהב צריך "לפטר" את השליחים שלו – את העוזרים, הדוברים ובמיוחד את מהנדס העיר שהוציא את ההודעה ואשר לא ממלא את עבודתו נאמנה ובכך מאפשר לזיהום ולראש העיר להשתולל.

  2. ברוך אמר/ה

    כתושב קרית חיים שהרס את חיי התושבים להפקרות שיונה יהב ראש העיר הגרוע מימי קיומה שנוא התושבים המודח שיצא סוף סוף מחיינו

לא ניתן להגיב