נתוני המחקר דולפים: תחלואה קשה בחיפה ופגיעה בעוברים

09_-_המפעלים_הפטרוכימיים_שדרות_ההסתדרות_הצ%27ק_פוסט_.JPG

נתוני המחקר שעיריית חיפה ואיגוד ערים חיפה כל כך חששו מהם, החלו לדלוף החוצה.

התוצאות מהמחקר באוניברסיטת חיפה דולפות כעת לראשונה והן מזעזעות: תחלואה חריגה מאד בכל השכונות העוטפות את המפעלים הפטרוכימיים, פגיעה בהיקף הראש של תינוקות ומשקל נמוך של ילודים. החוקרים מתלוננים כי איגוד ערים חיפה דחה את בקשתם לניטור דגימות קרקע. האיגוד בתגובה: דגימות הקרקע אינן רלוונטיות.כתבתו של חיים ריבלין – ערוץ 2

ברקע לדברים:


תגובות:

דב_חנין.PNG
ח"כ דב חנין
ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, בתגובה לחי פה:
"תחלואת התינוקות שנחשפה הערב היא שעון מעורר לממשלה, שמעדיפה את רווחי התעשיות המזהמות על פני בריאות הציבור".
"הנתון הקשה שנחשף בדבר תחלואת תינוקות, מצטרף לנתונים שכבר ידועים לנו על היקף נפגעי הסרטן ומחלות הריאות באזור חיפה. ועדת-המשנה לענייני תכנון וסביבה במפרץ חיפה, בראשה עמדתי בכנסת הקודמת, הגישה לכנסת תכנית מפורטת בדבר הפחתת פליטות המזהמים, בין היתר באמצעות עצירת התכניות המסוכנות להרחבת בתי הזיקוק ולהקמת נמל דלקים חדש. התחקיר הדרמטי ממחיש עד כמה נחוץ ודחוף ליישם את המלצות ועדת-המשנה, ולשים סוף למדיניות הממשלתית שמעדיפה את רווחי התעשיות המזהמות על פני בריאות הציבור".
רויטל_גולדשמיד.JPG
רויטל גולדשמיד
ד"ר רויטל גולדשמיד, ראש תא מגמה ירוקה חיפה: "נתוני התחלואה הקשים מעידים על המצב הקיים בחיפה, מציאות של זילות חיי האדם על ידי הרשויות הממלכתיות והמקומיות. לא יתכן כי במרפסות הבתים של ילדי הקריות ומורדות הכרמל שוכן לו בשקט אזור תעשייה רווי זיהום אוויר קרקע ומים אשר מפיץ חומרים מסרטנים ומעלה את שיעורי התחלואה והתמותה בחיפה עד כדי מחדל לאומי- והעולם שותק! הנתונים המטלטלים של זיהום האוויר היומיומי והתחלואה יוצאת הדופן בעיר הסרטן צריכים להרעיד את אמות הסיפים של עירית חיפה ומשרדי הממשלה האמונים על בריאותו של הציבור וסביבתו.

אנחנו מצפים מהשר גבאי להחריף את המסר של משרדו המתנגד לתוספת מיכלי אחסון והרחבת כושר הייצור בבז"ן, לשגר את עמדת המשרד על גבי מסמך רשמי אל וועדת התכנון ולהוביל באומץ מהלך מציל חיים של צמצום התעשיות המזהמות ואחסון החומ"ס בחדר השינה החיפאי.
אנו קוראים לחברי וועדת התכנון להרחבת בתי הזיקוק בראשותה של סלביה רביד, לבטל את התוכנית להרחבת המפעל המזהם ביותר בישראל. לא יתכן שחרב הסרטן מונחת על צווארם של כמעט מליון תושבים והמצב יתקבל בשתיקה צורמת ובאדישות בוועדת התכנון".

אביהו_האן.jpg
אביהו האן
אביהו האן, סיעת הירוקים של חיפה: "במשך שנים יונה יהב טירפד כל הצעה לסדר של סיעת הירוקים של חיפה לטיפול בפליטות מזהמים וזיהום האויר בחיפה. הצעה לסדר להקמת מטה חירום לטיפול בבעיות הזיהום הוסרה מסדר היום. הצעה לפינוי בית ספר דגניה עקב קירבה למיכלים הורדה מסדר היום.

לצערי העובדות על תחלואת העוברים קשות ביותר ונדרש שינוי מהותי . סיעת הירוקים קוראת להקדמת הבחירות על מנת להעלות את נושא זיהום האויר לראש סדר העדיפויות של חיפה ותמשיך לפעול בנושא זה ללא לאות"

אליס_גולדמן.JPG
אליס גולדמן
עו"ד אליס גולדמן, חברת הקואליציה לבריאות הציבור ויו"ר ועדת הסביבה בתנועת אומ"ץ: "כבר ביולי 2006 קיימה העמותה החיפאית "הקואליציה לבריאות הציבור" יחד עם בית הספר לבריאות הציבור של האוני' העברית כנס שנקרא "מהרחם אל הקבר" ובו עסקו בהרחבה בחשיפות הכימיות של עוברים ותינוקות ותואר שם בהרחבה כיצד חשיפת האם לכימיקלים שונים משפיעה גם על העובר המתפתח. בשנת 2010, פורסם כי ילדי אזור חיפה והקריות חולים פי 2 במחלת האסטמה ביחס לשאר ילדי ישראל. בשנת 2011, פרסמה עמותת "הקואליציה לבריאות הציבור" דו"ח חמור המכונה "לראות את הנולד" שנושאו "מה ידוע על זיהום אוויר ותחלואת ילדים" המתריע על הקשר בין תחלואת ילדים לזיהום אוויר.

לפני 9 חודשים כל המדינה רעשה כשפורסם שיותר ילדים במפרץ חיפה חולים בסרטן וש- 50% מילדי מפרץ חיפה החולים בסרטן, חולים בגלל זיהום האוויר (הקשר הסיבתי לזיהום הוכחש אחר כך עקב לחץ על פרופ' גרוטו – אך שיעור הילדים החולים נותר כשהיה). היום פורסם הנתון המזעזע, שאנו, פעילי הסביבה מתריעים עליו כבר שנים. התינוקות שלנו נולדים עם פגיעות פיסיות קריטיות המשפיעות על התפתחותם. מה עוד צריך להתפרסם כדי להכריז סוף-סוף על מפרץ חיפה אזור נפגע אסון בגלל הזיהום התעשייתי (70% מכלל הזיהום!!!)?!

תחלואה חריגה בחיפה

לא ניתן להגיב