משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה: אין קשר בין המחקר לזיהום !!! המחקר מראה נתונים שונים

הטיוח של משרדי הממשלה נמשך:

המחקר האפידמיולוגי שנתוניו הצביעו על קשר בין זיהום לבין תחלואה במפרץ חיפה מגיע לקיצו. כך החליטה הוועדה המדעית המלווה למחקר שסבורה, כי ממצאי המחקר אינם יכולים להוות בסיס להערכת התחלואה ולקשר שבין זיהום האוויר ומצב התחלואה באזור מפרץ חיפה.

02-_הפגנה.JPG

תמונת ארכיון- הפגנה נגד המפעלים – צילום חי פה בשטח

המחקר האפידמיולוגי שהודלף לתקשורת בתחילת השנה ועורר סערה, ממנו עלה, כי באזורים מזוהמים במפרץ חיפה תינוקות נולדו עם ראשים בהיקף קטן ושיעור התחלואה בסרטן ריאות ובלימפומה הוג'קין גבוה בהרבה מהממוצע הארצי מגיע לקיצו. משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה דוחים את מסקנותיו ומציינים: " ממצאי המחקר אינם יכולים להוות בסיס להערכת התחלואה ולקשר שבין זיהום האוויר ומצב התחלואה באזור מפרץ חיפה". על כן הממשלה לא תאשר את המשך מימון המחקר לשנה ב' ולשנים הבאות.

שרי הבריאות והגנת הסביבה ח"כ יעקב ליצמן וח"כ זאב אלקין, קיבלו אתמול, את דו"ח הוועדה המדעית המלווה למחקר ניטור אפידמיולוגי לאזור מפרץ חיפה 2015-2020 , מפרופ' סיגל סדצקי – יו"ר הוועדה המדעית.

חברי הוועדה סבורים כי ממצאי המחקר שמטרתו לחקור את הקשר בין זיהום סביבתי במפרץ חיפה לבין בריאות התושבים באזור, ואשר כלל 6 תתי נושאים: היארעות סרטן ריאות ולימפומה שאינה הודג'קין, בריאות תינוקות, תחלואת אסטמה בקרב ילדים, תחלואת אסטמה בקרב מתגייסים לצה"ל, ניטור ביולוגי של השפעת זיהום אוויר ונתוני איכות אוויר אינם יכולים להוות בסיס להערכת התחלואה ולקשר שבין זיהום האוויר ומצב התחלואה באזור מפרץ חיפה. וזאת כי שיטות המחקר שהוצגו בסיום שנת המחקר הראשונה, אינן מהוות תשתית מחקרית מבוססת, לטענתם.

חברי הוועדה מציינים, כי המחקר רצוף בבעיות מתודולוגיות מהותיות, המעוררות ספק בנוגע למהימנות ותוקף הנתונים והשיטות בהן השתמשו החוקרים ומכאן, שגם לגבי תוקף ומשמעות התוצאות שהוצגו.
ממצאי הדו"ח העלו, כי שיעורי סרטן הריאה וסרטן הלימפומה הודג'קין באזור מפרץ חיפה הינם גבוהים יותר מהממוצע הארצי וכי יש ישנו ריכוז גבוה במיוחד של מקרי סרטן באזורים סמוכים לתעשייה וכן מוקדים של תחלואה מוגברת בקרב אוכלוסיות צעירות . בנוסף, לנקודות חמות בהן נמצא היקפי ראש נמוכים וגם של משקלי לידה נמוכים וקשר מובהק וחיובי בין המרחק מאזור התעשיות ומשקל לידה מוקטן והיקף ראש קטן.

הוועדה החליטה לא להתייחס בשלב זה לתוצאות המחקר וציינה ,כי לא ראוי לפרסם ממצאים נוספים באף אחד מהמודולים, ללא תיקון מלא של "הליקויים" וביקשה להסתייג מהצגת מפות של מקבצי תחלואה עד להתוויית שיטה הולמת ומתוקפת. ואם לא די בכך היא החליטה לא לאשר את המשך מימון המחקר לשנה ב' ולשנים הבאות.

לוגו_אוניברסיטת_חיפה.jpgמצוות החוקרים נמסר בתגובה: "הדו"ח המלא בהובלת חוקרים מאונ' חיפה, נכתב על ידי טובי המומחים בארץ, בהם מומחים מאונ' חיפה, הטכניון, אונ' תל אביב ואונ' בן גוריון. הדו"ח עצמו מורכב ממחקרים שונים, שבוצעו על ידי חוקרים מאוניברסיטאות שונות, ומבוסס על מאגרי נתונים חיצוניים ממספר גורמים- משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה והצבא. למרות שמדובר בחוקרים שונים, ומחקרים שונים ומאגרי נתונים שונים, כל התוצאות הן עקביות, וקיימת התאמה גבוהה בין המחקרים השונים בכל הנוגע ל"מוקדים החמים" של התחלואה שהתגלו".

"זאת ועוד, מחקר, אשר מבוסס על מתודולוגיית הדו"ח, פורסם לאחרונה בכתב העת המדעי Environmental Research, שמפרסם מדי שנה רק עשרות בודדות של מחקרים הנבחנים בקפידה ונבחרים מבין מאות שמוגשים לכתב העת. עובדה זו מעידה על כך שמדובר במחקר בין המובילים בתחומו, וכי המתודולוגיה שבה השתמשו החוקרים עומדת בסטנדרטים מדעיים בין-לאומיים גבוהים. ביקורת על הדו"ח או על המתודולוגיה שלו היא דבר לגיטימי ומקובל. לנגד עינינו עומדת רק האמת המדעית והמחקרית, ואין לנו אינטרסים אחרים מלבדה".

לוגו_עיריית_חיפה.jpgמעיריית חיפה נמסר בתגובה: "עיריית חיפה וגורמי המקצוע בעיר מקבלים ככתבה וכלשונה את הודעת המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות, השוללת את שיטת המחקר שבוצע וכן את תוצאות הביניים שפורסמו עד כה. בימים הקרובים נלמד את הדברים ונפעל כתף אל כתף עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות, על מנת לקדם מחקר חלופי, שיצור בהירות הנוגעת לנתוני איכות האוויר בערי המפרץ. עיריית חיפה והעומד בראשה יפעלו בנחרצות, יחד עם ראשי העיר באזור, על מנת שערי המפרץ לא יהיו עוד "החצר האחורית" של ממשלת ישראל. בכוונתנו ליישם זאת על ידי כך שנתנגד לכניסה של כל גורם אשר יש לו השפעה סביבתית באזורנו. במקביל, אנו דורשים פינוי מדורג של הגורמים המזהמים או התאמתם לתקנים המחמירים בעולם. ראש העיר יפעל יחד עם ארגוני הסביבה והציבור במישור המשפטי, הציבורי והפוליטי, על מנת לקדם יעדים אלה".
יעל_פארן.jpgח"כ הכנסת יעל כהן פארן (המחנה הציוני): "ממצאי הדו"ח כל כך ברורים ונחרצים שתגובת המשרדים מגוכחת בקיצוניותה. נראה שכדאי שהמשרדים ימליצו למל"ג להשעות את הפרופסורים שכתבו את הדו"ח לאלתר ויקחו מהם את התארים. כדאי שגם יודיעו למגזין המדעי הבינלאומי שפרסם לפני כחודש חלק ממצאי המחקר שהוא יכול לפטר את הצוות המדעי שלו. הדו"ח מוכיח את הטענות שלנו – יש קשר ברור בין בז"ן, זיהום האוויר, והיקף התחלואה ומקרי הסרטן במפרץ חיפה. הדו"ח אף מוצא קשר חיובי וחזק בין היקפי הראשים ומשקל התינוקות, כך שככל שיש יותר קרבה למפעלים המזהמים כך הסכנה גוברת."

"אלו שמימנו את הדו"ח, בוחרים עכשיו לערוף את ראשי החוקרים שהעזו לפרסם מחקר אמיץ ומעמיק. מדובר כאן בהתערבות פוליטית בוטה, תוך כדי השמצה חסרת בסיס ותוקף, אני אמליץ לחוקרים המכובדים להגיש תביעת דיבה ולשון הרע כנגד משרדי הבריאות והגנת הסביבה"

אזרחים_למען_הסביבה.jpgעמותת אזרחים למען הסביבה: "החלטת "הוועדה המדעית" שקוטלת את תוצאות המחקר האפידמיולוגי במפרץ חיפה היא המשך של הקו שהמדינה מובילה כבר הרבה שנים: שתיקה והכחשה שמאפשרים המשך עניינים כרגיל לבעלי ההון. עשרות מחקרים הראו בעבר את עודפי התחלואה באזור חיפה והקריות וכאשר קבוצה של חוקרים אמיצים, ממיטב החוקרים שיש, הצליחו לקשור לראשונה בין עודפי התחלואה האלה לבין הזיהום התעשייתי, המדינה מטילה ווטו על התוצאות וקוטלת אותן כלאחר יד, ואף מונעת מהם את המימון להמשך המחקר".

"אי אפשר להפריך תוצאות של מחקרים מדעיים באמצעות וועדות והודעות לעיתונות. אם המדינה רוצה לחלוק על תוצאות המחקר שתתכבד ותעשה זאת באמצעות מחקר מדעי מסודר. מבחינה מדעית, תוצאות המחקר עומדות בעינן, כל עוד לא נסתרו על די מחקר מקביל".

ירון_ואביהו.JPGתגובת הירוקים של חיפה, אביהו האן וירון חנן: "לאחר קריאה ראשונית של הדו"ח האפידמיולוגי שפורסם היום, די ברור לנו שאין כל הפתעה בממצאים ובמסקנות, אלא רק להפך, מה שהיה כבר ידוע בשנים האחרונות רק התחזק: ככל שאתה גר יותר קרוב ויותר חשוף לאזורי התעשייה המזהמת והמסוכנת במפרץ חיפה, כך מצבך הבריאותי גרוע וחמור יותר בהשוואה כלל ארצית ואזורית! ומה כבר ידוע היום, הן מהדו"ח הזה והן מדוחות קודמים שעסקו בתחלואה שונה באותם שנים: על פי הסקר האפידמיולוגי
1.נמצא קשר מובהק בין מגורים בסמוך לאזורי התעשייה לבין משקל לידה נמוך וגודל הראש בקרב ילודים.
2.נמצא קשר מובהק בין מגורים בסמוך לאזורי התעשייה לבין תחלואה במחלות סרטן מסוג נון-הוצ'קין לימפומה וסרטן הריאה.
3.נמצא קשר מובהק בין מגורים בסמוך לאזורי התעשייה לבין תחלואת מחלות נשימה בקרב ילדים ובני נוער המתגייסים לצה"ל".

"הדו"ח חשף כי קיימים "אזורים חמים" בהם ריכוזי התחלואה, הפגמים המולדים והפגיעה הם חמורים במיוחד: אזור הקריות, שכונות בהדר הכרמל, מרכז הכרמל וגם בתל חנן, וחלק מקרית טבעון. כל אותם אזורים שידועים כחשופים במשך ימים רבים בשנה לזיהום האוויר הקשה מהתעשייה הפטרו-כימית במפרץ.
כמו כן נמצא כי סוגי הזיהום המאפיינים את התחבורה (תחמוצות חנקן NOX), אינם גורמים לתחלואה עודפת יחסית לזיהום התעשייתי. החוקרים מציינים לרעה את היעדר הנתונים על מצב הזיהום מתחמוצות אורגניות נדיפות (VOC) הידועות כמסרטנות בוודאות. אם נוסיף לכך את הדיווחים הנוספים שכבר פורסמו בנוסף לכך מתברר כי: על פי דו"ח ראש אגף בריאות הציבור פרופ' איתמר גרוטו
א.תחלואה גבוהה במחלות לב למי שגר עד 200 מ' ממיכלי הדלק הגדולים במפרץ
ב.ודף תחלואה פי 2.5 באסטמה בקרב ילדים בנפת חיפה
על פי דו"ח הלמ"ס על תחלואה בשנת 2012 באזור המפרץ נמצא כי תחלואת סרטן שד חודרני בקרב נשים בעיר נשר גבוהה ב- 40% מעל הממוצע הארצי! הרי שמתקבלת בסה"כ תמונה מבהילה שמסקנתה אחת:
אף הורה שחשב אולי לגדל פה את ילדיו, לא יכול מעתה לישון בשקט בלילה ולרצות עוד לגור באזור עוטף המפרץ! עצם עיתוי פרסום הדו"ח (עם צאת הכנסת לפגרה ולקראת סוף השבוע) מצביע על הבהלה שאחזה במשרדי הבריאות והגנת הסביבה והנה כבר יצאו דוברי אותם משרדי ממשלה בניסיון נואש לטרפד את מסקנות החוקרים! והאמת שקופה- הם יודעים היטב את המשמעות של המסקנות, שכבר איש לא יכול לטייחן ולהסתירן יותר מהציבור: הם מפחדיםםםם, כי הם אחראים! הם האשמים בהסתרת האמת במשך שנים. הם אשמים בחידלון המתמשך בטיפול בבעיות המפרץ, בקידום קבוע ומובהק של אינטרס בעלי ההון תאבי הבצע על חשבון אינטרס שמירת שלום הציבור!".

"לאור זאת:אנו קוראים לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו להביא להקמת ועדת ועדה חקירה ממלכתית לבדיקת הכשלים והמחדלים המתמשכים של הגופים השונים האמונים על בריאות תושבי מטרופולין חיפה . לפחות מכך איננו מוכנים להסכים! אנו דורשים עצירה מוחלטת של כל תכניות הפיתוח וההרחבה המסוכנות של המפעלים והמתקנים מסוכנים במפרץ חיפה ובמקביל להתחיל לאלתר בניקוי כולל של כל המפרץ מהמתקנים הקטלניים שמרעילים את חיינו. ללא פעולה ברוח הזו, ממשלת ישראל תגלה תוך זמן קצר כי אזור עוטף המפרץ יהפוך לאזור של ערי רפאים, כי איש לא יוכל להסכים לחיות כאן!".

"המושכות נמצאות בידיים של השר החיפאי היחיד- מר משה כחלון שהתקשר אמש לאביהו האן – יו"ר "הירוקים של חיפה" והבטיח לכנס מיד את המועצה הארצית לתכנון ובנייה לדיון מחודש בתוכניות ההרחבה של מתחם בז"ן. השר כחלון הוא זה שיכול לבצע את המפנה הדרמטי שמתבקש כעת, אחרת יהיה עליו להסיק ראשון את המסקנות ולהתפטר מכל תפקידיו בממשלה! אנו מצפים מראשי ערי האזור ובמיוחד מיונה יהב ראש עיריית חיפה, שטען במשך שנים כי אין בעיית זיהום אוויר באזור חיפה, להתייצב כגוף אחד מאחורי הארגונים הסביבתיים ולהיאבק עמנו באופן נחוש ואמיתי לשינוי המציאות הנוראית שגם הם היו שותפים להיווצרותה בשנות כהונתם!".

לוגו_מגמה_ירוקה.jpgארגון מגמה ירוקה: "אנו רואים איך באופן מגמתי במשך שנים, צעד אחר צעד, בוחרת המדינה להתעלם ממצב התחלואה החריג במפרץ חיפה, לאשר את הרחבת התעשיות על חשבון חיי התושבים, לאפשר היתרי פליטה מתירנים למפעלים המזהמים בישראל, ועכשיו לצאת אל הציבור בהודעה לכאורה כי המחקר אשר מוכיח את מה שכבר ידוע כאן שנים, איננו קביל".

"בעוד שעון החול של המציאות במפרץ חיפה ממשיך לזרום והעיד על תחלואה גבוהה וזיהום אויר קיצוני, בוחרת הועדה המלווה של המחקר האפדימיולוגי לנהל במשך שנתיים מחקר שהיא לא מסכימה איתו . בל נשכח כי מחקרים רבים שנערכו בעולם באזורי בתי זיקוק ומחקרים ממוקדים שנעשו במפרץ חיפה, הראו קשר וודאי בין זיהום אויר ותחלואת סרטן ונשימה ואף קשר בין נוכחות בית זיקוק לתחלואת ילודים. דוח משרד הבריאות ("הדוח של גרוטו") מ-2014 הראה רמות גבוהות של סרטן בפילוחי שכונות הקרובות למפעלים".

רויטל.jpgרויטל גולדשמיד, מובילת המאבק החיפאי מטעם מגמה ירוקה בחיפה: "אנו רואים איך באופן מגמתי במשך שנים, צעד אחר צעד, בוחרת המדינה להתעלם ממצב התחלואה החריג במפרץ חיפה, לאשר את הרחבת התעשיות על חשבון חיי התושבים, לאפשר היתרי פליטה מתירנים למפעלים המזהמים בישראל, ועכשיו לצאת אל הציבור בהודעה לכאורה כי המחקר אשר מוכיח את מה שכבר ידוע כאן שנים, איננו קביל. יש לזכור כי הרחבת התעשיות בחיפה הותנתה בתוצאות הסקר ואושרה בלעדיו. אנחנו רואים במסקנות הועדה נסיון להתיישר עם החלטת ועדת התכנון ולא להיפך, זוהי התנהלות לא קבילה, בנוסף לעובדה שבה מושלכים כאן כספי הציבור לריק ושמו של פרופסור מכובד נפגע על גבי העיתונות. הערות כפי שהועלו, יש להם מקום להאמר במהלך המחקר על ידי אנשי מקצוע תוך כדי התנהלות המחקר כדי להגיע לתוצאות ולא למצוא את עצמנו שנתיים אחרי מחקר בכיוון לכאורה שגוי".

"מחקרו של פרטנוב הוכיח את מה שיודע הרחוב החיפאי וחווה אותו על בשרו: ישנם שני אזורים בהם ריכוז חולי סרטן הריאה, נון-הודג'קין לימפומה גבוהים במיוחד (עד 500% יותר מהממוצע הארצי!): בקריית חיים, קריית מוצקין וקריית ביאליק הדר התחתון ורכס הכרמל. מסקנות מטלטלות אלה אחרי שנה אחת של מחקר מתוך 5 שנים עם מובהקות סטטיסטית למחדל הלאומי התחלואתי במפרץ חיפה; אך ברור למה החליטה המדינה לעצור מחקר שאם יתנהל 5 שנים כמתוכנן, המובהקות שלו תחתם בסלע. שלילת המקצועיות של הדוח האפדימיולוגי מצביעה על התנהלות המחקר ולא על ממצאיו. יש לפזר את הוועדה המנהלת של המחקר שלא עושה את עבודתה ולתת לגורמים המקצועיים להמשיך לעבוד."לא ניתן להגיב