ארגוני הסביבה מזהירים מתביעות פליליות ונזיקין כלפי מונופול האמוניה והממשלה!

מרגע שהשופטים הזכירו כי עקרון "הזהירות המונעת" הוא אבן יסוד בהתייחסות החוק לטיפול בחומרים המסוכנים לאדם ולסביבה, נפתחת הדרך לנקיטת צעדים פליליים והגשת תביעות נזיקין על פגיעות בהיקפים עצומים, אם חלילה יתגלה ליקוי מהותי...

פסה”ד  של בית המשפט העליון מיום 28/5/2017, שפרסמו כבוד השופטים מלצר, סולברג ושהם, מציין את סוף פעילותו של מיכל האמוניה במפרץ חיפה ב- 31/7/17.

אך פסק דין זה מהווה גם נקודת ציון חשובה להמשך הדרך, אם וכאשר יופעלו חלופות שונות למשק האמוניה בטווח המידי ובמעלה הדרך בשנים הקרובות.

“עקרון הזהירות המונעת”

מרגע שהשופטים הזכירו כי עקרון “הזהירות המונעת” הוא אבן יסוד בהתייחסות החוק לטיפול בחומרים המסוכנים לאדם ולסביבה, נפתחת הדרך לנקיטת צעדים פליליים והגשת תביעות נזיקין על פגיעות בהיקפים עצומים, אם חלילה יתגלה ליקוי מהותי בקבלת ההחלטות הן מצד הממשלה והן מצד מחזיקת מונופול יבוא האמוניה עד כה, חברת “חיפה כימיקלים בע”מ”.

יש לשים לב כי השופטים הדגישו שכל חלופה שתופעל מעתה ובמיוחד מילוי אחרון של מיכל האמוניה, על כל סכנותיו, או הזמנת אוניה שתשמש כמיכל צף תפעולי לפרק זמן מסוים, או כמיכל למילוי  אמוניה באיזוטנקים, יהיו באחריות ישירה, הן של הגורם המתפעל והן של המשרד להגנת הסביבה וגורמי הביטחון שמחויבים בפסק הדין לבחון את הסיכונים, לשקול אם לאשר את ביצוע החלופות הנ”ל ולנהל את הסיכונים הנובעים מכך!

מיכל האמוניה ושובר הגלים של נמל המפרץ. צילום – חי פה

כשל עלול לגרום לנקיטת הליכים

כל כשל שיגרם חס ושלום הן בהליך ניהול הסיכונים והערכתם והן בביצוע החלופות הנ”ל, יזקף לחובת הגורמים הנ”ל ויאפשר נקיטת הליכים מסוג זה הן מצד רשויות האכיפה והן מצד הציבור והעסקים שעלולים חלילה להיפגע מכשל כזה!

אנו בארגוני הסביבה מבטיחים להמשיך לעמוד על המשמר כפי שעשינו בכל שנות המאבק שלנו למען סגירת המיכל.

אנו קוראים לשרים זאב אלקין, אביגדור ליברמן ולראש הממשלה בנימין נתניהו, לבחון שבעתיים ובזהירות רבה כל מתן אישור למלא מחדש את מיכל האמוניה, תוך ווידוא קפדני ומחמיר שאין בכך סכנה חלילה להתבקעות המיכל, אשר כבר כיום הוא בגדר “גרוטאה זקנה” ומסוכנת להחריד ומהווה יעד מועדף על אויבינו.

אניית אמוניה פורקת למיכל האמוניה – מסוף הדלקים – נמל חיפה. (צילום: חי פה בשטח)

כמו כן, יש לבחון באופן מקצועי ובצורה מחמירה, תוך התייחסות לכל תרחישי הייחוס העיקריים-  כל רעיון להביא אוניות אמוניה לקירבת חיפה, הן למילוי מיכלים והן כמיכל צף עבור תעשיית הדשנים במפרץ!

אנו ממליצים למקבלי ההחלטות כי יפגשו עם המומחים הבלתי תלויים שפועלים בנושא בהתנדבות וכתבו חוות דעת מנומקות ומקצועיות הן לממשלה והן לבית המשפט.

האחריות רובצת מעתה על ראשי מקבלי ההחלטות ועל בכירי משרדיהם באופן אישי!

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.