באנר טירת כרמל עצמאות
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

נעמי זידמן מחיפה – דוגמנית הבית בגיל הזהב

הנכנס בשערי הדיור המוגן Avantgarde Residence אשר ממוקם בלב...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

"יום הים" במוזיאון הימי הלאומי • סיפור אוניות השילומים

חוזרים ל"יום הים" במוזיאון הימי הלאומי: יום עיון ופתיחת תצוגה חדשה במוזיאון, המוקדשת לקשר בין הסכם השילומים לצי הסוחר הישראלי.

אוניית מטען כללי (צילום: הלל ירקוני)

ב-9/6/24 יתקיים יום עיון במוזיאון הימי הלאומי בחיפה, תחת הכותרת "דם. כסף. אוניות". יום העיון יעסוק בהסכם השילומים עם גרמניה כמנוע צמיחה מרכזי של צי הסוחר הישראלי. לרגל שבעים שנה לראשיתו של מימוש ההסכם בתחום הספנות תחנך במוזיאון תצוגה חדשה בתערוכת הקבע המתחדשת של הספנות הישראלית, שתספר את סיפורן של אוניות השילומים. הקמת התצוגה התאפשרה הודות לתרומה של צים שירותי ספנות משולבים בע"מ.

דגם האונייה – נבנתה עבור צים (צילום: ג'ני כצנר)

בינואר 1952 סערו הרוחות במדינת ישראל הצעירה

על הפרק עמדה שאלת הבחירה להיכנס למשא ומתן עם גרמניה המערבית בנוגע להסכם שילומים – מהלך שנועד לפצות את המדינה בעקבות קליטתם של כחצי מיליון ניצולי שואה, וכן להשיב קצת מן הרכוש שאבד לעם היהודי במהלך שלטון הנאצים. לאחר עימות סוער בין המצדדים למתנגדים, הסכם השילומים אושר ברוב של 61 קולות ונחתם ב־10 בספטמבר 1952.

מעטפה לציון פתיחת דואר, אוסף המוזיאון הימי הלאומי, חיפה

לכספי השילומים נודעה חשיבות רבה בהתפתחות הכלכלה הישראלית, והם תרמו באופן מכריע להתפתחותו של צי הסוחר הישראלי. חלק ניכר מכספי השילומים, כ־17%, שימש להזמנת 49 אוניות חדשות. לצד רכישת האוניות חל גידול בכמות המועסקים בספנות ובהיקף הסחורות שהגיעו לארץ בספינות ישראליות. נרכשו גם ספינות דיג ונבנו בארץ אוניות נוספות מחומרים שנרכשו בכספי השילומים. גם הנמלים עברו התייעלות משמעותית ותפוקתם גדלה הודות לרכישת מנופים, עגורנים ומבדוק צף.

דגם אוניית הנוסעים השנייה (צילום: ג'ני כצנר)

אוניות השילומים נרכשו ברובן על ידי "צים", שהוקמה ב-1945 כחברת השיט הלאומית של ישראל. היא התחדשה ב־37 אוניות חדישות, ששימשו למטען ולנוסעים. חברת "אל-ים" בבעלות משפחת רקנאטי, המוכרת פחות לציבור הרחב, הייתה שנייה בגודלה רק ל"צים". היא רכשה שמונה אוניות מטען חדשות וגדולות במיוחד במסגרת ההסכם.

חברת "עתיד, קווי הים התיכון", שהוקמה בשותפות בין משפחת בורכרד וחברת הספנות של הקיבוץ המאוחד, רכשה אף היא אוניות אחדות. בתצוגה החדשה מוצגים דגמים של אוניות ששימשו למטען ולנוסעים. עוד מוצגים בה רגעים היסטוריים בסיפוריהן של האוניות, כפי שאלו תועדו ביומני החדשות, בתצלומים, בעלונים פרסומיים ועוד.

עלון פרסום בצרפתית, אוסף המוזיאון הימי הלאומי, חיפה.

לדברי עדי שלח, אוצרת המוזיאון הימי הלאומי:

התצוגה החדשה מספרת את סיפוריהן של האוניות שנרכשו בעזרת כספי השילומים. בין אם אלה אוניות נוסעים מפוארות לזמנן ומעוצבות לעילא, שהיו חדשות בנוף הישראלי הצנוע, ובין אם אלה אוניות הסחר, שחיברו את ישראל הצעירה לכלכלה העולמית. התצוגה כוללת גם סיפורים ואנקדוטות שליוו את השנים האלה, עלוני פרסום ודימויים חזותיים שממחישים את התרבות החומרית של התקופה.
ביום העיון נעמוד על ההקשרים הרבים הנוגעים ל"אוניות השילומים" – החל בוויכוח המר שניטש בארץ סביב החתימה על ההסכם, דרך אופן יישומו בדגש על התחום הימי, השפעתו על יחסי ישראל גרמניה ועל כלכלתן של שתי המדינות, חלקן של האוניות בעיצוב זהותה של ישראל הצעירה וטיפוח הגאווה הלאומית, ועד לשאלות האסטרטגיות הנוגעות לחשיבותו של צי סוחר לאומי, במיוחד לנוכח המציאות הפוקדת את ישראל כיום.

יום העיון מתקיים זו השנה השלישית, כחלק מחידוש מסורת החגיגות של "יום הים", שהייתה נהוגה בישראל ובתפוצות מאמצע שנות ה־30 עד אמצע שנות ה־50 של המאה החולפת. האירוע יתקיים בשיתוף פעולה בין המוזיאון הימי הלאומי למכון למדיניות ואסטרטגיה ימית במרכז לכלכלה כחולה וחדשנות בחיפה. יום העיון פתוח לקהל הרחב ללא תשלום, אך נדרשת הרשמה מראש באתר.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מוזיאוני חיפה
מוזיאוני חיפה
מוזיאוני חיפה - הינה חברה לתועלת הציבור (חל"צ) אשר הוקמה ב-23 בפברואר 1976 . מוזיאוני חיפה כוללים את המוזיאונים העירוניים הפרושים ברחבי העיר חיפה: מוזיאון חיפה לאמנות, והמרכז לאמנויות, מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, המוזיאון הימי הלאומי, מוזיאון העיר, מוזיאון מאנה כץ ומוזיאון הרמן שטרוק והמוזיאון לפרהיסטוריה. לפרטים נוספים: 04-8383554

כתבות קשורות לנושא זה

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...