השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...

הכירו את "הטרמינל" – מתחם ההופעות החדש והגדול ביותר בצפון

בנוכחות חלק ממאות האנשים שעבדו מסביב לשעון בחודשים האחרונים...

״לא יכול להיות שאנחנו גרים בתנאים כאלה״ • השכונה בחיפה שהפכה לאתר בנייה

גבעת זמר בחיפה שכונת גבעת זמר נחשבת ייחודית בחיפה, כיון...

חיפה: פגיעה בקו מים ראשי • צפו

(חי פה) פגיעה של קבלן קידוחים בקו מים ראשי,...
באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

דור המשך לפוסט-טראומה: על העברה בין-דורית, על חרדה והישרדות

הדור השני לאנשים שחוו טראומה כל אירוע משאיר חותם, יש...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שביל אהוד בחיפה – שביל של קהילה

שביל אהוד בשכונת אחוזה שבחיפה הוא מקום מפגש שכונתי לתושבי הרחוב שמתחזקים ומנקים אותו והוא אחד מיני שבילים רבים היוצאים מכל השכונות על רכס הכרמל. את הסיור לשביל אהוד הדריכה אודרי לנגר, מורת דרך, והיא גם כותבת עליו בטור זה.

הסיור לשביל אהוד במסגרת מיזם קהילתי שמובילה קבוצת 'בשבילי חיפה' זו השנה הרביעית, הפעם בצל המלחמה ולמען חיזוק החוסן הקהילתי.

שמורת יער בריטית

"אנחנו החיפאים ברי מזל שיש לנו את ואדיות חיפה שהוגדרו עוד בתקופת הבריטים כשמורות יער. רוב שכונות ההר יושבות על גב השלוחות ומתחת וואדי/ריאה ירוקה.
אלא שברגע שואדי מוזנח כתוצאה מזרימת ביוב, השלכת פסולת, צמחיה שאינה מטופלת הרי שהוא הופך סבוך ובלתי עביר והיכולת שלנו לשמור עליו, לפקוח עין הולכת ופוחתת כמו הפתגם ״רחוק מהעין רחוק מהלב״.

הדרכה על פרחים בשביל אהוד (צילום: נעם בר)
הדרכה על פרחים בשביל אהוד (צילום: נעם בר)

הקורונה קרבה אנשים לטבע

בקורונה, עת הסגר והגבלת המרחק, אנשים החלו לגלות מחדש את השטחים הירוקים מסביב לבית, כאשר ואדיות חיפה זכו לפתע לעדנה. תושבים חנוקים בביתם, ביקשו לצאת להתאורר והחלו לרדת לואדיות ולגלות מקומות ירוקים להרחיב את הלב.

לעיתים שיגעון פרטי של בודדים ולעיתים בעזרת רתימת הקהילה, החלו בחלק מהוואדיות טיפוח שבילים, גיזום ושילוט ובעצם הכרה בנכסים הללו של שבילי טבע עירוני המאפשרים ספונטניות לטייל גם אחרי יום עבודה כי זה קרוב לבית ולא מצריך נסיעה.

מתחת לעץ התות (צילום: אורלי ששון)
מתחת לעץ התות (צילום: אורלי ששון)

שביל אהוד

כך קרה עם נחל אהוד היורד בין רחובות יוכבד ואהוד בחיפה. השביל סומן לפני שבע שנים על ידי עמותת 'ירוק בלב' אך לאורך השנים הוזנח ואחרי הקורונה הוא טופח על ידי תושבי הרחוב. על מנת לייחד את השביל, תלינו בו שלטים עם פתגמים ומידע.

כדי לתחזק את השביל יש צורך להמשיך ולצעוד בו. לצורך כך הוזמנה הקהילה לאירועים בנחל והשביל שובץ להדרכה במסגרת אירועי וואדיות חיפה מיזם של ענבל חן ברגב שהקימה את קבוצת 'בשבילי חיפה' בפייסבוק. הקבוצה מפרסמת את כל מסלולי ההליכה בואדיות חיפה ובשלוחותיהם ובנוסף מציעה סיורים בואדיות ובשבילים בסופי השבוע לטובת תושבים שרוצים להכיר ברגליים מסלולי טבע עירוני.

פעילי הקבוצה אף עשו מאמצים לשלב את השביל בתכנית הטיולים של בתי ספר קרובים-עירוני ה׳ ובי״ס אהוד הקרוב מתוך מחשבה שהמטיילים הצעירים יכירו את הנכסים הירוקים ליד ביתם וירבו לטייל בהם עם בני המשפחה.

שביל אהוד (צילום: ענבל חן ברגב)

איך מגיעים?

השביל מתחיל ברחוב אהוד 44 ויורד במדרגות לזולה קסומה בצל עץ התות רחב הנוף, מקום מופלא להתכנסות. בירידה ניתן לראות איך בעקבות הנחת צינור ביוב חדש לטובת פרוייקטים של תמ״א, הצומח גולח ואיך הדבר משפיע על גלישת קרקע…

בזולה ניתן לנוח, יש במקום ספסלים ונדנדה והמקום טופח על ידי עודד אולמן, פנסיונר נמרץ שהמיר את צעידת הבוקר ברחוב לטובת טיפוח השביל ובהמשכו מתפצל השביל לכמה אפשרויות. השביל האמצעי, שביל הערוץ, מאפשר ירידה עד רחוב מבצע יונתן. השביל הדרומי, שביל הפריחה, מאפשר להנות מפריחה אביבית נהדרת שכן כרגע בין שלל המופעים תמצאו דרדרים כחולים, שיחי לוטם שעיר, שום גבוה, פישתה מצויה ואת דם המכבים.

מומלץ לרדת בשביל הערוץ ולחזור עם שביל הפריחה לאותו פיצול ומשם לעלות לכיוון רחוב שער הגיא 1 דרך הגדה הצפונית מרחק כמה מטרים מנקודת ההתחלה.
משך הביקור כשעה וחצי.

לא רק עשבים שוטים.(צילום: נעם בר)
לא רק עשבים שוטים (צילום: נעם בר)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ענבל חן ברגב
ענבל חן ברגב
ענבל, מורה ועו"ד , מייסדת קבוצת "בשבילי חיפה" בפייסבוק המחברת טבע חיפאי וקהילה מקומית. פועלת להעלאת המודעות לטבע העירוני ולשימור ואדיות חיפה.

כתבות קשורות לנושא זה

5 תגובות

  1. כל הכבוד לך ענבל חן ברגב
    שבת שלום ומבורך לחג הפסח שמח

  2. שמורות טבע? החבלנים נוגסים בכל הטבע בחיפה במיוחד נחל רושמיה שכולו שמורת בטון מכוער

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה של חברת אקולאב – קריאה להחזרה

חברת אקולאב ע.מ 309938322 קוראת להחזרת מוצר: סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה. בעקבות פעולת פיקוח שביצע שירות המזון מחוז מרכז נמצא כי המוצרים...

הברק הירוק חזר: ברק בכר חתם לשנתיים בחיפה!

מאמן מכבי חיפה לשעבר ברק בכר חתם ביום רביעי, 29/5/2024 רישמית כמאמן הקבוצה לשנתיים הבאות הקרובות, זאת לאחר שסיכם עם נשיא המועדון, יעקב (יענקל'ה)...

אביהו האן נבחר ליו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה

מועצת איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, אישרה בישיבתה ביום רביעי 29/5/24 את מינויו של סגן ומ"מ ראש עיריית חיפה, אביהו האן, ליו"ר...

מעשן יקר – אם לא תמות מסרטן יש לך סיכוי טוב להפוך לאימפוטנט. אז אולי פשוט עדיף להיגמל?

מסר פסימי רמב"ם לרגל היום הבינ"ל להימנעות מעישון שחל ביום שישי 31/5/24 ד"ר יניב דותן, מנהל מכון הריאות של רמב"ם והמומחה מספר אחד שלנו לנזקי...

לראשונה • מעסיקים יורשו להעסיק בני נוער עד השעה 1:00

החל מהשעה 23:00 הם יחויבו להחזירם לביתם (חי פה) - ועדת העבודה והרווחה אישרה בשבוע שעבר (19-23/5/24) לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שמאפשרת העסקת בני...