פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

דילול החזירים בירי יצא לדרך בחיפה – צפו

(חי פה) - תושבים בשער העלייה שמעו קולות ירי...

חיפה • חילוץ בלב ים בתנאי רוח קשים

התהפכו עם קייקים נסחפו ללב ים וחולצו על ידי...

איים להרוג את הצוות הרפואי ברמב״ם • "רוצה להיות שהיד"

(חי פה) - היום, רביעי 24.4.24, צעיר בחיפה הודיע...

55 קילו של קוקאין בשווי מיליוני שקלים נתפסו בחיפה

כ-55 קילוגרם של סם מסוג קוקאין, בשווי המוערך במיליוני...

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

האודיטוריום של ״המצניעים לכת״ בבית בירם בחיפה

קמפוס בית בירם הוא סניף הדגל של ביה"ס הריאלי והוא נמצא בשדרות אבא חושי 15 בחיפה. אחד המבנים החשובים בו הוא בניין האודיטוריום ע"ש ש. פבזנר.

בית הספר הריאלי

ביה"ס הריאלי נוסד ב-1913 על רקע "מלחמת השפות" שהתנהלה בין דוגלי הלימוד בשפה העברית לבין אלה שדגלו בלימודים בשפה הגרמנית. הריאלי נועד להיות בית ספר שלומדים בו בעברית. כיום מתפרס בית הספר על מספר מתחמים: בהדר, במרכז הכרמל (מטו”ס) ובאחוזה, הלא הוא מתחם ובית בירם.

האודיטוריום בבית בירם (איור: ד״ר דוד בר און)

קמפוס בית בירם

הקמפוס ניקרא ע"ש ארתור בירם, מייסדו של ביה"ס הריאלי ומנהלו הראשון. ארתור בירם (1878-1967), נולד בגרמניה ולמד באוניברסיטת ברלין שפות שמיות וקלאסיות וכן תרבות האיסלאם ופילוסופיה. עלה לא"י ב-1913 אך עם פרוץ מלח"ה הראשונה התגייס לצבא הגרמני וחזר לניהול הריאלי ב-1919. ב-1953, ביוזמתו ובתמיכתו של דוד בן גוריון, הקים את הפנימיה הצבאית. הפועלת גם בימינו. ב-1954 זכה ל"פרס ישראל" בתחום החינוך.

האודיטוריום

האודיטוריום או "אולם פבזנר" נקרא ע"ש ש. פבזנר שהיה מראשוני הישוב העברי בחיפה, ממקימי הטכניון ושכונת הדר החיפאית. המבנה שנחנך ב-1962 כאולם כנסים הינו מבנה יחודי בשל הגג התלוי והקעור שנולד משיתוף פעולה יצירתי בין האדריכל, פרופ' יוחנן רטנר, לבין מהנדס בניין בעל מעוף, פרופ' פרדי בן ארויו.

בשנת 2003, המבנה עבר שיפוץ נרחב, ע"פ תוכניותיו של האדריכל רמי רן. מבלי לפגוע באופיו המקורי של המבנה, נוספו למבנה מבואה מרווחת בעלת קירות זכוכית ורחבה בחזית.

מתכנני המבנה המקורי

פרופ' יוחנן רטנר, אדריכל הבניין, מראשוני ״ההגנה״, אלוף בצה״ל ולימים דיקאן הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון. עם מבני הציבור הרבים שתכנן נמנה הפקולטה לאווירונאוטיקה, המבנה הראשון בקמפוס נוה שאנן של הטכניון.

פרופ' פרדי בן ארויו, נולד בסופיה, בירת בולגריה ב-1923. הוא למד הנדסת בניין בטכניון והיה מורה אהוב בפקולטה לארכיטקטורה שם ראו בו "מהנדס עם נשמה של אדריכל". מלבד היותו מהנדס בניין מוערך הוא גם כותב שירה בשפה האנגלית לפי מתכונת השירה היפנית הקלאסית "הייקו" (Haiku). בימים אלה הוא חוגג 101 שנה בקרב משפחתו, עמיתיו להוראה ומוקירי אישיותו (גילוי נאות- זכיתי להמנות הן עם סטודנטים שלו והן עם עמיתיו להוראה).

״הריאלי״ והחברה הישראלית

כיום מונה בית הספר כ-5000 תלמידים מגיל הגן ועד י"ב, הלומדים בארבעת הקמפוסים ברחבי העיר חיפה. למעלה מ-25,000 בוגרי בית הספר מצויים בעמדות מפתח בחברה הישראלית. עם הבוגרים נימנים- 45 כלות וחתני "פרס ישראל", 4 רמטכ"לים, 3 שופטי בית המשפט העליון. 74 עיטורים וצל"שים צבאיים הוענקו לבוגרי בית הספר. נשיא המדינה לשעבר, עזר ויצמן ז"ל, למד אף הוא בריאלי.

תודתי נתונה בזאת לד״ר יוסי בן דב, מנכ״ל ביה״ס הריאלי, על עזרתו בהשגת מידע חיוני להכנת הכתבה.

קוראים יקרים

הכתבות במדור זה מבוססות על מידע גלוי המפורסם במקורות כגון ויקיפדיה ובאתרי אינטרנט אחרים ועלול לכלול אי-דיוקים היסטוריים שונים הנובעים מן המקורות הנ״ל.

ד"ר דוד בר און
ד"ר דוד בר און
ד״ר דוד בר און • אדריכל ומתכנן ערים

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

  1. כתבה מעניינת מאוד. למדתי בביה"ס הריאלי מכיתה א עד י"ב. אני בוגרת המחזור ה 50 של ביה"ס. אמי ז*ל היתה בוגרת המחזור ה 25 של ביה*ס, ובני בוגר (בהצטיינות) מחזור 80 של בי"הס. גאווה גדולה!

    • תודה על תגובתך! שלשה דורות של מצניעי לכת- יפה מאוד!

  2. בכל הזדמנות דחפו בתלמידים: "הריאלי הטביע את חותמו…". אחר כך עוד רוצים כי תלמידים כאלו "יצניעו לכת"?

  3. כל הכבוד לך ידידי ד"ר דוד בר און. שבת שלום ומבורך לך.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

איתי אלימלך "ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה"

"ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה" איתי אלימלך, יו"ר מחוז חיפה והצפון בארגון נכי צה"ל, קרא להידוק וחיזוק הקשר בין מוסדות הממשלה והרשויות...

איסור דיג בים התיכון במהלך עונת הרבייה

עונת הרבייה והגיוס מתחילה • חל איסור על הדיג למעט חריגים וסייגים הודעה משותפת - משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מודיעים על תקופת האיסור על...

מרכז הכרמל מרכז מבקרים ומגדלור של תקווה • יוסי לובלסקי

בצומת הרחובות שער הלבנון עם הציר המרכזי שדרות הנשיא מיתמרים מעלה צמד בניני פנורמה המזוהים ומאפיינים את המרכז. מגדלי פנורמה אחד המגדלים הוא מגדל דירות...

"מבט מרענן על משמעות המלתחה שלנו" / לילי מילת תופסת מדף

בימי המלחמה, כשאני לוקחת ספר חדש ליד, אני רוצה שהוא ייקח אותי מכאן. לאנשים שונים התמודדויות שונות. אני מכירה כאלה שדווקא מחפשים ספרים שיהיו...

טֶקֶס הַדְלָקַת הַמִּשְׁוָאוֹת

אמוּל קְבַל עַם וְעֵדָה הִתְיַצְּבָה הִיא לַטֶּקֶסכֹּה זְקוּפָה, עֵרָנִית וְגֵאָה.הִיא הִרְגִּישָׁה מַמָּשׁ כְּמוֹ שֶׁלָּהּ הוּא הַנֶּכֶס,וְרַק לָהּ הִיא כָּאן זְכוּת הַדֵּעָה.בבְּיָדָהּ אָחֲזָה בָּרְשִׁימָה הַמֻּמְלֶצֶתכְּמוֹ...