פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי...

זהבה זיו אמזלג • יו"ר אגודת הציירים והפסלים בחיפה

ביקור בבית "פרח הבר" בעלת הרוח החופשית

מיד בפתח ביתה של זהבה זיו אמזלג ניתן לחוות תחושה של גלריית תמונות גדולה ומקסימה. על סף מעונה מתקבלים הבאים במגוון עשיר של ציורי שמן, ציורי אקריליק, ציורים אומנותיים ובעבודת יד למכביר. כמו כן זהבה מזמינה אל הסטודיו שלה הנמצא בחצר הבית, בו היא יוצרת ובו אף ניתן לערוך סדנאות מרתקות, או להתנסות בלימודי אומנות וחוגים לציור.

בנוסף לכל זאת, כיום זהבה הינה יו"ר אגודת הציירים והפסלים חיפה והצפון, תפקיד התנדבותי אשר היא מחוייבת לו בכל עוצמתה ובכל נימי נפשה.

כאן המדור המביא אליכם דמויות חיפאיות מרתקות בבית מגוריהן, כאשר ההיכרות הינה דרך הסיפורים, המטענים ונקודת המבט הייחודית על ידי אירוח במעונם. אלו האנשים אשר מרכיבים את הפסיפס האנושי של עירנו, אלה שחיים פה, כשם המדור – "גם אני חי פה".

בבית זהבה אמזלג - שביל הכניסה (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – שביל הכניסה (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג - עיטור דגי עץ על סורגי הדלת (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – עיטור דגי עץ על סורגי הדלת (צילום: רחלי אורבך)

אגודת בית האומנים

אגודת בית האומנים (עתה ע"ש שאגאל), זוהי עמותה ללא מטרת רווח, אשר הוקמה בשנת 1954 ביוזמת אגודת הציירים והפסלים בישראל, חיפה והצפון ומיקומה הינו בבית האומנים אשר בשד' הציונות 24 בחיפה וממוקם במבנה ייחודי למדי.

מבנה בית אומנים זה תוכנן על ידי האדריכל דוד ויטמן והוא בעל שתי קומות ושני אולמות תצוגה. יש בו מבואת כניסה ואולם בקומה הראשונה, גרם מדרגות מוביל לאולם בקומה השנייה וכן שירותים כפולים, מטבח ומחסן לאחסון היצירות הרבות. כמו כן, את הבניין מקיף  גן פסלים.

מאז הקמת "אגודת האומנים העברית" באוקטובר 1920, שמה לה האגודה למטרה "לפתח ולהפיץ בקרב העם את האומנויות, את מלאכת האמנות ואת הטעם והיופי ברוח עברית". בחיפה, בשנת 1957 בנוכחות האמן מארק שאגאל עצמו הוענק שמו לבית אומנים זה.

זהבה אמזלג - יצירות פיסוליות (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג – יצירות פיסוליות (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג - פרחים (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג – פרחים (צילום: רחלי אורבך)

אז מי זאת זהבה זיו אמזלג?

זהבה זיו אמזלג אשר כיום הינה יו"ר אגודת הציירים והפסלים חיפה והצפון, נולדה בחיפה בשנת 1963. בהיותה כבת 3 קנו הוריה בית בשכונת "שיכון עובדים" בקריית חיים ומאז חייה השתלבו באזור זה.

הוריה עלו ממרוקו ולכל אחד מהם הווי סיפורי חיים הקשורים בציונות וביהדות. זהבה מתארת ילדות אשר בה האב, אדם ציוני דתי עבד, במהלך 40 שנה "מצאת החמה ועד צאת הנשמה", בתעשייה הצבאית. לכן, נוכחותה של האם, עקרת בית חילונית, הייתה הדמות הדומיננטית במעונם. לזהבה 3 אחיות ואח אחד והיא הינה הצעירה שבחבורה.

בבית זהבה אמזלג - מיקס מדיה בפיסול נעלים (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – מיקס מדיה בפיסול נעלים (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג - פיסול בחומרים שונים (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – פיסול בחומרים שונים (צילום: רחלי אורבך)

על תא משפחתי זה שלטה האם ביד רמה

האוכל הטרי שבושל מדי יום ביומו הוגש לילדים נאכל במקום ובזמן המתאים, כל זאת בצורה הנקייה ביותר בה אין ללכלך את הבגדים, אשר חייבים להיות ללא כל כתם וללא כל רבב. כמו גם אין לדחות מטלות למחר, יש לסיים כל עבודה מיד לאחר שניתנה.  

במבט לאחור, זהבה דווקא רואה באור חיובי את צורת החינוך הקשוחה ואף מציינת שהיא היוותה בסיס טוב להמשך חייה.

זהבה אמזלג - פורטרט עצמי (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג – פורטרט עצמי (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה זיו אמזלג - ציור אגרטל עם פרחים (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה זיו אמזלג – ציור אגרטל עם פרחים (צילום: רחלי אורבך)

החיבור בין זהבה לאומנות

הזיקה אל האומנות החלה אצלה כבר בגיל הגן, כאשר בנתה ארמונות בארגז החול ולא נאותה להיכנס לכתת הגן אלא המשיכה וליצור צורות, תוך שימוש בעלים וענפים אשר מצאה בחצר. מרדנות נפש האמן אשר הייתה בילדה הקטנה גררה את תגובת הגננות, אשר תאמה לתקופה דאז.

זהבה זוכרת שבגין מעשים שכאלו היא בודדה בחדר צדדי ובמהלך זמן רב שיחקה שם עם צעצוע בצורת שפורפרת דמוי טלפון אדום, דיברה ודימיינה לעצמה שיחות ארוכות רבות ומשונות. דווקא לטובה היא זוכרת את ליטופי ראשה בידי עוזרת הגננת אשר תמכה בה מאד, זאת הייתה לא אחרת מאשר לימים נודעה כשדכנית הבינלאומית הלנה עמרם ז"ל.

בבית זהבה זיו אמזלג - ציורי פורטרט עצמי ו"כלה בחופתה" (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה זיו אמזלג – ציורי פורטרט עצמי ו"כלה בחופתה" (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג (צילום: רחלי אורבך)

זהבה הנערה

בשנות לימודיה בבית הספר היסודי "גורדון" אשר בקריית חיים, הייתה תלמידה טובה וספורטאית מוכשרת. אך יותר מכול הצטיינה כאחראית ב"וועדת הקישוט" הבית סיפרית.

הייתה לה רשות תמידית להיכנס אל חדר המורים, בו פרסה את הפלקטים הרבים והרחבים על שולחנות חדר המורים וזאת לשם קישוט מסדרונות בית הספר ומטלות קישוט נוספות.

בבית זהבה זיו אמזלג (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה זיו אמזלג (צילום: רחלי אורבך)

נבחנה, התקבלה אבל..

זהבה החלה את שנות לימודיה בבית הספר התיכון שבקריית חיים. בהיותה בסוף כיתה י׳, מרד גיל התבגרות מצא את זהבה, פרח בר בעלת רוח אומנותית וחופשית, נוסעת מקריית חיים לחיפה אל "תיכון ויצ״ו" (שאז שכן באזור בית חולים רוטשילד/בני ציון) להיבחן ולהירשם לתיכון זה, וזאת ללא ידיעת הוריה.

נבחנה, התקבלה אבל.. לא נרשמה. שכן האם לא הסכימה שילדתה הצעירה תיסע בשני אוטובוסים אל עבר הלא נודע אשר בעיר הגדולה. או אז- מרד גיל הנעורים פרץ ללא חת. באומץ ובגבורה האופיינית לגיל זה החליטה הנערה ש"אם היא לא תלמד בבית הספר לאומנויות, הרי שלא תלמד בכלל". כך קרה שמגיל כתה יא' מצאה עצמה, במהלך כמה שנים, עובדת בבית חולים "אלישע" בחדרי הניתוח במחלקת הסטריליזציה.

בבית זהבה אמזלג - ציור מפרי מכחולה (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – ציור מפרי מכחולה (צילום: רחלי אורבך)
זהבה זיו אמזלג - נוף (צילום: רחלי אורבך)
זהבה זיו אמזלג – נוף (צילום: רחלי אורבך)

בנה של זהבה אותו גידלה בכוחות עצמה

"באחד האמשים" הוזמנה על ידי חברתה הטובה לנסוע איילתה. השתיים בילו זמן מה בנעימים בעיר הדרומית אך משהגיעה העת לשוב החליטה זהבה להישאר באילת. שם הכירה עלם חמודות צעיר, בעל ספינה לטיולי תיירים, ואהבה עצומה פרחה ביניהם. דינה של "לבה ואש" זאת הייתה להיכבות, אך הפרי המתוק הינו בנה עומרי (יליד 85') אותו גידלה בכוחות עצמה בקריית חיים.

זהבה אמזלג - בסטודיו הפנימי (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג – בסטודיו הפנימי (צילום: רחלי אורבך)

״סוסת פרא יפה ואצילית"

בד בבד עם גידול ילד פעוט ועבודה מפוצלת בכמה מקומות: הספיקה זהבה ללמוד את מלאכת הצורפות ב"עמל" קריית אתא. נוסף לכך למדה ב"מכללת גליל מערבי" והינה בעלת תואר "מדריך מוסמך בכיר לאומנות" מטעם משרד החינוך.

יתר על כן, זו שחדלה מלימודיה בהיותה צעירונת, השלימה את שעות "חרישת ספסל הלימודים" במהלך 3 שנים תמימות ב"מכללת הגליל" בלימודי צילום, פיסול ורישום. כמו גם: לימודי תעודה בתרפיה באמנות ואיבחון ציורי ילדים מטעם משרד החינוך. אכן, בדיעבד מסתבר שצברה שנות לימוד מרובות אשר מהן משתמע שניתן להגדירה בשפה ציורית כ ״סוסת פרא יפה ואצילית".

בבית זהבה אמזלג - יצירות מעשה ידיה (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – יצירות מעשה ידיה (צילום: רחלי אורבך)

אהובה של זהבה – מרדכי (מורדי)

בשנת 89' הכירה זהבה את מורדי (מרדכי) הם נישאו ולהם בן, עמית (יליד 94'). יחדיו הם מפנקים את חמישה נכדים (שלושת ילדי עומרי ויפית, ושתי בנות עמית ולינה).

לזהבה אין שעות פנאי משום שכל שעה אפשרית אשר במהלך 25 שעות היממה (כן, אכן יש לה שעה נוספת) מוקדשת לציור, לפיסול, ליצירה ולאומנות.

בבית זהבה אמזלג - עיטורים בחצר (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – עיטורים בחצר (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג - מבט אל חצר הבית (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג – מבט אל חצר הבית (צילום: רחלי אורבך)

אגודת הציירים והפסלים בסניף חיפה והצפון

בשנת 96' התקבלה זהבה כחברה מן המניין באגודת הציירים והפסלים בסניף חיפה והצפון. יחד עם זאת, היא מעולם לא פסקה לעבוד וללמד במקומות שונים. בנוסף להוראה בבית ספר בטבריה עבדה כעצמאית במועדוניות טיפוליות של ויצ"ו, בשיתוף עם עיריית חיפה (3 מועדוניות בחיפה ו 5 בקריית אתא).

במהלך 4 שנים, היא תמכה בנערות במצוקה במועדונית אשר בקריית חיים מטעם עיריית חיפה, זאת בד בבד עם עבודתה ב"קרן קרב" אשר עוסקת במעורבות בחינוך, תוך פיתוח תוכניות לימוד ייחודיות.

כיום זהבה פעילה ב"מתנ"ס מנדל" אשר בקריית ים, בו היא מלמדת נוער בשני חוגי ציור: מתחילים ומתקדמים.

זהבה אמזלג - הכרה אומנותית מטעם מוזיאון לואיג'י בליני, פירנצה, 2022 (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג – הכרה אומנותית מטעם מוזיאון לואיג'י בליני, פירנצה, 2022 (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג - פינת איכסון צבעים ומכחולים (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – פינת איכסון צבעים ומכחולים (צילום: רחלי אורבך)

ביתם של זהבה ומורדי

לפני 9 שנים קנו מורדי וזהבה את ביתם הנוכחי. היה זה בית ישן ומוזנח ולכן הוא עבר שינוי ושיפור יסודי. חלק ניכר מעבודת השיפוץ נעשתה ע"י ידי הזהב של  זהבה- תוך כדי עזרה קלה של בעלי מקצוע. למשל, את הריצוף עשה בחור סיני מיומן, בעבודות האינסטלציה נעזרה בחבר המשפחה וכו'. היא עצמה פירקה את כל החלונות, התריסים והמשקופים וכן צבעה את קירות הבית ואת לבני האכסדרה סידרה ובנתה לבדה.

זהבה אמזלג - מבט אל מטבח הבית (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג – מבט אל מטבח הבית (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג - האכסדרה, מעשה ידיה! (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – האכסדרה, מעשה ידיה! (צילום: רחלי אורבך)

הומאג' לאדריכל אנטוני גאודי

יתר על כן, לאחר שובה מטיול בברצלונה בו הייתה עמוסה בחוויות ארכיטקטוניות, פיסוליות וציוריות רבות, בנתה בחצר הבית ספסל ישיבה כהומאג' לאדריכל אנטוני גאודי. כמו כן, קירות המבואה, החצר והסטודיו החיצוני קושטו באריחי קרמיקה בסגנון המודרניסטה הספרדית.

מודרניזם קטלאני קרוי גם מודרניסטה, והוא ווריאציה קטלאנית של סגנון האדריכלות והאמנות הפלסטית בתקופת האר נבו. הריכוז הגדול ביותר של מבנים בסגנון זה נמצא באזור האישמפלה אשר בברצלונה, ואופייני במיוחד ביצירותיהם של גאודי ומונטנר (שהיה המורה של גאודי ואחד האדריכלים הגדולים של ברצלונה).

זהבה אמזלג - יצירת הספסל כהומאג' לגאודי (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג – יצירת הספסל כהומאג' לגאודי (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג - ריצוף הקיר שבחצר כהומאג' לאנטוני גאודי (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג – ריצוף הקיר שבחצר כהומאג' לאנטוני גאודי (צילום: רחלי אורבך)

החלום של זהבה – רחוב מסדה בחיפה

למרות זאת לזהבה חלום לעבור ולגור בעיר חיפה עצמה, באזור רחוב מסדה.

אמזלג מספרת:

חיפה בליבי, בביטחון מלא חיפה הינה העיר הציורית ביותר ברחבי תבל. בכל מקום בו מסתכלים בחיפה ניתן לראות תמונה. אין משהו בעיר זו שאיננו יפה לציור, גם חלון שבור הינו מיצג מעולה לרישום, ולכן בכל מקום ובכל שכונה רואים פריים של תמונה וכל מה שנשאר לעשות זה להביט ולצייר.

בחלומה לשפץ שם בית ישן נושן… אך מורדי מרגיש הכי בנוח ליד הים. שניהם אוהבים את היכולת לשמוע בקיץ ממש בביתם, את רעשי חוף הים, כמו גם את נקישות משחקי המטקות ואת הוראותיו של המציל אשר בחוף.

בבית זהבה אמזלג - מבט מהסלון אל המטבח (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – מבט מהסלון אל המטבח (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג - מבט אל חדר המגורים (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – מבט אל חדר המגורים (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג - אהבת בני הבית לאוצרות הים (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – אהבת בני הבית לאוצרות הים (צילום: רחלי אורבך)

שילוב בין מעשי לריגשי

על כן, אל כל פינה ופינה שבמעונה מחוברת זהבה הן מהפן המעשי מחד והן מהפן הריגשי מאידך. במיוחד היא אוהבת את המקום בו היא מרבה לשבת וזוהי מיקומה של "הכורסה הוורודה", אשר הייתה מרוטה וכמובן רופדה מחדש.

בפינת הסטודיו אשר בתוך הבית היא מרבה ליצור במיוחד בעונת החורף. אך בעונת החום והקיץ היא מרבה לעבוד דווקא בפינת הפיסול אשר ליד החצר.

בבית זהבה אמזלג - "הכורסא הוורודה" והאהובה (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – "הכורסא הוורודה" והאהובה (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג -הגזיבו שבחצר (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג -הגזיבו שבחצר (צילום: רחלי אורבך)

״הכל זמני״

זהבה מעידה על עצמה על שאיננה נקשרת לחפצים היות והיא סבורה שהכול הינו זמני. לדידה הכול יכול להשתנות כמו החיים עצמם, כך אף החפצים.

לכן היא אוהבת להביט בחפצים שהזמן ניכר בם. למשל מתקרת הסטודיו הפנימי משתלשלת מנורת ברזל חלודה.

זהבה מתפייטת ואומרת:

זהו חפץ אשר איבד את הזמן ובא לעולם מחדש.

בדיוק כך הינה לדידה מכונת טחינת הבשר הישנה המוצגת לראווה לזכר זמני העבר.

בנוסף לזאת, נמצאת ברשותה "תיבת אוצרות" בעלת ריקועי נחושת ייחודיים. תיבה זו, אשר איננה קשורה לכל זמן: עבר עכשווי או עתידי ניתן תמיד לשים בה דבר מה: פתק מיוחד, ציור שניתן על ידי תלמיד ופריטי מזכרות שהם "ממש ממש חשובים"…

בבית זהבה אמזלג - מטחנת בשר "של פעם" (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – מטחנת בשר "של פעם" (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג - מטחנת בשר המזכירה נשכחות (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – מטחנת בשר המזכירה נשכחות (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג - "תיבת אוצרות" עתיקה (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – "תיבת אוצרות" עתיקה (צילום: רחלי אורבך)

ספריית האומנות של זהבה – הלן רוקר

מפינת הספרייה שולפת זהבה במהירות רבה שלושה ספרי אומנות הקרובים לליבה עד מאוד. הראשון שבהם הינו קטלוג של חברה וקולגה יקרה: הלן רוקר.

הלן הינה פסלת, ציירת ותחריטאית אשר החלה לעסוק באמנות בשנות השבעים, ומאז הפכה לאחת האומניות הבולטות בחיפה. עבודותיה הוצגו הן בתערוכות יחיד והן בתערוכות קבוצתיות רבות בארץ ובעולם.

זהבה זיו אמזלג עם קטלוג עבודותיה של הלן רוקר (צילום: רחלי אורבך)
זהבה זיו אמזלג עם קטלוג עבודותיה של הלן רוקר (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג - מנורת ברזל חלודה וישנה (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – מנורת ברזל חלודה וישנה (צילום: רחלי אורבך)

״ימים סוערים״/ רותי סגל

סיפרה של חברתה הקרובה רותי סגל, "ימים סוערים", הוא למעשה הינו אלבום ציורים מהודר ויש בו ציורי צבע רבים. רותי היא ילידת קריית מוצקין ובעלת תואר ראשון באומנות, כמו גם אוצרת בסמינר הקיבוצים. סגל השתלמה אצל אמנים בינלאומיים והינה יזמית ואוצרת תערוכות ייחודיות.

זהבה זיו אמזלג עם ספרה של רות סגל (צילום: רחלי אורבך)
זהבה זיו אמזלג עם ספרה של רות סגל (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג - מבט אל חלון המטבח (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – מבט אל חלון המטבח (צילום: רחלי אורבך)

יוסף זריצקי

…ואחרון, אך חביב ביותר, הינו ספרו של יוסף זריצקי אשר לדידה הינו ה-אומן הישראלי החשוב ביותר. זריצקי היה מגדולי הציירים בישראל, ואף ממקדמי האמנות המודרנית בארץ גם בתקופת היישוב וגם לאחר הקמת המדינה.

הצייר זריצקי היה בין מקימיה של קבוצת "אופקים חדשים", אשר חפצה לעודד את השפעת האמנות הבינלאומית על האמנות החזותית בישראל. יצירותיו של זריצקי הינן בעלות סגנון ייחודי מקומי בסוגה של האמנות המופשטת, שאותה ביקש לקדם באמצעות אותה קבוצה. בשנת 1959 זכה זריצקי בפרס ישראל לציור.

זהבה זיו אמזלג עם סיפרו הצייר הנערץ עליה יוסף זריצקי (צילום: רחלי אורבך)
זהבה זיו אמזלג עם סיפרו הצייר הנערץ עליה יוסף זריצקי (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג - ציור הומאג' לזריצקי (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג – ציור הומאג' לזריצקי (צילום: רחלי אורבך)

מאוויי העתיד של זהבה

מאוויי העתיד, על פי זהבה זיו אמזלג, הינם בשני מישורים האישיים לה ביותר. ראשית דבר הינו העיניין הבריאותי. זהבה מייחלת לעתיד מדיני ואישי טוב יותר, ובדגש על בריאות שלמה ומלאה שכן, לפני כחמישה חודשים היא עברה ניתוח ראש מז'ורי ואף הוצא מראשה "גידול רב תפארת".

בעזרת מזור מלא חפצה זהבה להמשיך ולקדם את התרבות והאומנות בעיר חיפה. היא מספרת שדווקא בשנה האחרונה היו הרבה סיורים בבית האומנים ע"ש מארק שאגאל, ביתה של אגודת הציירים והפסלים חיפה והצפון, מכל מני מקומות בארץ.

יתר על כן, בגין עתות המלחמה קהל התושבים אשר פונו מבתיהם לחיפה מגיע לתערוכות רבות. היא מוסיפה ומספרת שזהו קהל איכותי ביותר ובעל ידע מרשים הן באומנות בכלל והן באומנות ישראלית בפרט.

בבית זהבה אמזלג -הסטודיו שבחצר (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג -הסטודיו שבחצר (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג -מבט בתוך הסטודיו שבחצר (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג -מבט בתוך הסטודיו שבחצר (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג - קיר הכניסה אל הסטודיו שבחצר (צילום: רחלי אורבך)
זהבה אמזלג – קיר הכניסה אל הסטודיו שבחצר (צילום: רחלי אורבך)

חזונה של זהבה – אומנות לגיל הרך

בחזונה צופה זיו אמזלג, חשיפה לאומנות מעת הגיל הרך. לטענתה, כבר בגיל צעיר ניתן להתחבר לדמיון היצירתי, לרצונות בוני אומנות וליצירת "אני" בריא יותר המשולב בחובו את כל מגוון סוגי האומנויות. כאשר הדבר תלוי בה הרי שהיא ממליצה למשל ללמד ציור מכיתות ב' ואילך ברמה אקדמית ומובנת: רישום נוף, טבע דומם וכו'.

בבית זהבה אמזלג - במקום מראה: תריס לחלון (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – במקום מראה: תריס לחלון (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג - מראה שהוסבה לעיטור החלון (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – מראה שהוסבה לעיטור החלון (צילום: רחלי אורבך)

טיפול באמצעות אומנות

זהבה זיו אמזלג הינה "לוכדת אומנים" ודרך אגודת האומנים היא מגישה ליוצרים את היכולת להתפתח ליצור ולצמוח. היא חסידה של נושא התרפיה באומנות כאשר הטיפול הינו באמצעות אמנות חזותית והוא נמנה עם מקצועות הבריאות ומוקדש להגשת סיוע נפשי תוך שימוש בתהליכי יצירה והבעה אמנותיים.

אשר על כן היא היקפידה להתנדב בארגונים אשר היו הזקוקים לכך כמו: אנוש, נשים מוכות, ועוד.

בבית זהבה אמזלג - מבט אל חדר המגורים (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – מבט אל חדר המגורים (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג - הקקטוס וחבריו (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה אמזלג – הקקטוס וחבריו (צילום: רחלי אורבך)

קידום פעילויות אומנים בחיפה

כיו"ר אגודת הציירים והפסלים חיפה והצפון- אמזלג מייחלת לתקציב מכובד יותר אשר יאפשר את שיפוץ המבנה ובכך אף ניתן יהיה לקדם פעילויות נוספות, כמו כן גם לפרסם ולתמוך בקידום האומנים והאומנות אשר בעירנו חיפה.

בבית זהבה זיו אמזלג - פינת הוינטג' אשר במטבח (צילום: רחלי אורבך)
בבית זהבה זיו אמזלג – פינת הוינטג' אשר במטבח (צילום: רחלי אורבך)
רחלי אורבך
רחלי אורבך
עוסקת בחינוך מיוחד, אומנות ומוסיקה. מתנדבת במועדוני חרשים. עוסקת בציור ובהאזנה מודרכת למוסיקה קלסית.

כתבות קשורות לנושא זה

7 תגובות

 1. מרשים מרתק ואכן עוצמה נשית חזקה בהתהוות
  האמנית ראויה לפרס יוצרת תורמת בקהילה
  מעריצה מאוד מעוררת השראה שלך מירלה

 2. מודה מקרב לב לרחלי אורבך על הכתבה הנהדרת ,נפגשנו בפתיחת תערוכה של דוד בראון חבר האגודה ומיד נוצר חיבור טבעי וזורם עם רחלי,הרגשתי מיד שאני יכולה לדבר איתה על כל נושא שבעולם ואפילו לספר לשתף אותה בדברים אישיים כאילו אנחנו חברות כבר שנים רבות,נהנתי לארח את רחלי היקרה למרות שלצערי לא הספיקה להנות מהקרואסון המתוק שהגשתי לה,רק כתבה במרץ ונסחפה לתוך העולם הפרטי שלי….תודה

 3. כתבה מענינת על אישה מוכשרת רבת פעלים, שמחתי לערוך הכרות עימה ועם ביתה היפה והססגוני.

 4. זהבה האלופה
  אומנית משכמה ומעלה.
  מדריכה מנחה ומרצה לאומנות ומעבירה את זמנה בקידום אומנים ובשיח מהלב המלא אור שלה.
  מאד מעריכה את פועלה ואת אשיותה ואת חופש היצירה האוטנטי שלה.
  עכשיו כיו"ר אגודת האומנים בחיפה מקדמת את הבית, את הקהילה ואת האומנים

  מעריכה אוהבת אותך מאד
  בהצלחה

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי מזג האוויר בחג הפסח הולך להיות חם ושרבי. תחזית מזג האוויר ליום ראשון 21/4/24: מעונן...