פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

תחלואת חורף: הווירוסים הנפוצים, ההבדלים ביניהם וחדרי המיון המתמלאים

(חי פה בחורף) – החורף הזה מתמלאים במהרה חדרי המיון בבתי החולים, המדווחים לא פעם על אחוזי תפוסה גבוהים במיוחד. בין יתר הגורמים נמצאים גם הווירוסים העונתיים בהם נדבקים חלקים רבים באוכלוסיה, ילדים, מבוגרים וקשישים, כשהעיקריים הם וירוס ה-RSV, וירוס הקורונה ווירוס השפעת.

חיובי לקורונה - בדיקת אנטיגן (צילום: ירון כרמי)
חיובי לקורונה – בדיקת אנטיגן (צילום: ירון כרמי)

חורף 2024 – תמונת מצב

מנהלת המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי בני ציון, ד"ר מירב סלוטקי: "אנחנו רואים במיון יותר קורונה, גם בקרב הגילים הצעירים וגם במבוגרים. אצל קשישים אנו עדים לתחלואה קשה."

מנהלת המחלקה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי בני ציון, ד"ר מירית הרשמן סרפוב: "התחלואה הנשימתית הנצפית החורף היא בעיקר בשל וירוס הקורונה, אחריו וירוס RSV, ורק אח״כ וירוס השפעת. מבוגרים או אנשים עם מחלות רקע, סובלים ממחלה קשה יותר, לעיתים עד כדי הנשמה".

מנהלת מיון ילדים במרכז הרפואי בני ציון, ד"ר אירנה ציסטיאקוב: "במיון ילדים רואים מעט ילדים עם קורונה, רובם במצב קל מאוד. השנה רואים מעט ילדים עם שפעת, כשרוב התחלואה היא בילדים עם וירוסים נשימתיים, בעיקר RSV או וירוסים אחרים. חלק מהילדים מתחת לגיל 6 חודשים במצב בינוני-קשה, זקוקים לתמיכה נשימתית ע"י מכשיר, מתן חמצן ומתן נוזלים דרך הווריד. יש גם לא מעט ילדים עם התקפי אסתמה על רקע זיהומים בדרכי נשימה".

עומס בבית חולים רמב"ם (צילום: דוברות רמב"ם)
עומס בבית חולים רמב"ם (צילום: דוברות רמב"ם)

הקורונה עוד כאן

בביה"ח רמב"ם אומרים לחי פה כי הקורונה עדיין כאן ואף באופן משמעותי יותר מבשנה שעברה. ייתכן כי הסיבה לכך היא התרחקות האנשים מהחיסון. לצד זאת, מיקס הווירוסים השנה גורם גם הוא משמעותית לתפוסה הרבה בביה"ח.

התחלואה מופיעה, כאמור, בכל הגילים ומורגשת גם בקרב הצוותים הרפואיים. וכמו תמיד, הנפגעים הקשים ביותר אלה קשישים ומדוכאי חיסון ברובם, הם גם שמגיעים לרוב לחדרי המיון ומתאשפזים. לכך מתווסף היעדר תרופות לקורונה, דבר בעייתי מאוד שאף עלול, כידוע, לעלות בחיי אדם.

"לא לשלוח ילדים חולים למסגרות"

ד"ר רותם לפידות, מנהלת יחידה בפועל – זיהומיות ילדים ברמב"ם: "מחלות החורף השכיחות הן קורונה, RSV ושפעת. אצל הילדים אנחנו פחות רואים קורונה. הדבר שאנו רואים אצל ילדים הכי הרבה הוא וירוס ה-RSV, שפוגע קשה בקבוצה זו ובאנשים עם מחלות רקע. את הווירוס הזה אנחנו רואים בגלים בעונה זו, עונת החורף, שנחשבת לעונת השיא של הווירוסים הללו.

חשוב לציין ש-99% מהילדים עד גיל שנתיים נדבקים ב-RSV. כמו שציינתי, מדובר בווירוסים שכיחים. ניתן, כמובן, להפחית הדבקה ע"י אי חשיפת התינוק למבוגרים חולים, במיוחד אחים ואחיות יותר גדולים. אם יש בבית אח או אחות מנוזלים, אז מומלץ מאוד לא לאפשר להם להתקרב לפנים של התינוק ולנשק אותו., ובכלל, תמיד כדאי להפעיל שיקול דעת בעניין זה. הדבר הכי חשוב הוא לא לשלוח למסגרות ילד חולה", מדגישה ד"ר לפידות.

הרוקחת נאטור עביר מבית מרקחת אבן סינא בארמון עם חיסון קורונה ופייזר לפעוטות (צילום: דוברות כללית)

במגמת עלייה

מומחים מסבירים כי שיעור התחלואה מקורונה, שפעת ו-RSV נמצא במגמת עלייה החורף הזה. הווירוסים הללו, כך לדברי הרופאים, עלולים להתבטא בחום, כאב גרון, שיעול ונזלת, לכן גם קשה להבחין ביניהם על בסיס הסימנים הקליניים בלבד. כיצד בכל זאת נצליח להבדיל?

מצאו את ההבדלים

בווירוס הקורונה או ה-RSV התסמינים מתפתחים בהדרגה וההחמרה תופיע כעבור מספר ימים עד שבוע. בשפעת, לעומת זאת, יופיעו התסמינים בהפתעה, יתפתחו במהירות ויתבטאו בחום, כאבי שרירים ושיעול. גם תקופת הדגירה שונה, כך שאם שהיתם בחברת חולה קורונה או RSV תקופת הדגירה יכולה לארוך בין שלושה ימים לשישה ימים, ואילו תקופת הדגירה מחשיפה לשפעת נעה בין יום ליומיים. בנוסף לתסמינים ולתקופת הדגירה, חשוב להבין כי לווירוס ה-RSV אין חיסון אואין תרופות, בשונה מהשפעת והקורונה, לשניהם קיימים חיסונים יעילים, בטוחים ומצילי חיים.

חיסוני קורונה (צילום: דוברות רמב"ם)
סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

תגובה 1

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי, עם ביתו שני ומספר חברים, להפלגה מול החוף השקט בחיפה. לפתע ראו השייטים להקה של...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....