באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

אודיטוריום חיפה – כשהון חובר לתרבות

אודיטוריום חיפה הינו חלק ממכלול מבנים הקרוי "מרכז רפפורט...

האם בית חולים כרמל יעבור לקרית אתא? • ערעור החקלאים…

בשבוע שעבר (תחילת אוגוסט 2023) בחן בית המשפט העליון (בשבתו כבית משפט לערעורים בעניינים מנהלתיים) ערעורים על פסק דין של בית המשפט לעניינים מנהלתיים בחיפה.

פסק הדין של בית המשפט בחיפה דחה עתירות, שהוגשו נגד החלטות הוועדה הארצית לתכנון ובניה של מתחמים מועדפים (הוותמ"ל) להפקיד ולאשר את תכנית תמ"ל 1025 "קרית אתא צפון". המערערים הם הוועדה הקיבוצית, ועד הפעולה להצלת שרידי החקלאות בעמק זבולון, קיבוץ שער העמקים, קיבוץ רמת יוחנן, גד"ש רא"ם וכפר ביאליק.

מהי תכנית תמ"ל 1025?

תכנית תמ"ל 1025 עוסקת בהקמת שכונת מגורים חדשה בת כ-10,950 יח"ד למגורים, מבנים ומוסדות ציבור, מסחר, משרדים ותעסוקה. בתכנית מיועדות 1,400 יח"ד לטובת דיור מוגן ובנוסף, בית חולים אזורי ובו 2,200 מיטות, מוסד להשכלה גבוהה ושטחים ציבוריים פתוחים. התכנית גם מתייחסת לתחבורה הציבורית הייעודית במקום.

העליון: "להורות על הוצאת בית החולים מתחומי התכנית"

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון עוזי פוגלמן קבע כי יש לקבל את הערעורים באופן חלקי. "מצאתי כי יש לקבל את הערעורים באופן חלקי, ולהורות על הוצאת בית החולים מתחומי התכנית. כמו כן, מצאתי כי קביעת שטחים בייעוד תכנון לעתיד, חורגת מסמכותה של הוותמ"ל; וכי נוכח הוראת תיקון מס' 7 לחוק, על הוותמ"ל לשוב ולבחון את מידתיות הפגיעה בכפר ביאליק".

בהמשך אומר השופט שהתכנית היא רחבת היקף, ובחלקה העיקרי בית המשפט לא צריך להתערב ולכן אין מקום לביטול התכנית כולה. מה שצריך לעשות הוא להחזיר את הדיון לוותמ"ל כדי לתקן את מה שנחוץ בהתאם להחלטת השופטים ולשקול את הפגיעה בכפר ביאליק.

נציג המערערים עו"ד רון רוגין: "העברת בית החולים לא תתקיים"

עו"ד רון רוגין, שייצג את המערערים, אמר כי בית המשפט העליון פסק באופן ברור באשר לשערוריה זו ושם לה סוף:
"בית המשפט העליון קבע כי אין שום קשר בין פתרון משבר הדיור למגורים לבין בית החולים. ראשית, יש צורך בהסכמים ״עם כלל הגורמים הרלבנטיים״ גם לפינוי וגם להעברה של בתי החולים פלימן ומזור [בית חולים פסיכיאטרי] וכמו כן בית חולים בני ציון ״או בתי חולים מקבילים״. התכנית עצמה מדגישה כי יש צורך באישור משרד הבריאות ובנוסף לכך באישור משרד אוצר להסכמים הללו. אין הסכמים כאלה ואין צפי בזמן הקרוב או הבנות לחתימה על ההסכמים הללו. הכל דיבורים.

שנית, אין מקור תקציבי להעברת בתי החולים; אין סעיף תקציבי נזיל ומיידי לבניית בית חולים בקרית אתא – אפשר לברר זאת מול משרד האוצר; פשוט אין דבר כזה. לא ברור מי יבנה בית חולים(!) שלם ללא הרשאה תקציבית קונקרטית. הכל דיבורים.

מן הראוי להזרים כעת – בדחיפות – כספים, משאבים ומקורות לחיזוק בתי החולים הקיימים בחיפה ובצפון כולו – כסף ולא הבטחות על הקרח; כסף – ולא דיבורים.

שלישית, בתכנית – ביחס לבית החולים: אין בכלל מסמכי תכנון מפורט בסיסים, כמו הנחיות איכות סביבה; טיפול בביוב; תשתיות רעש וריח; פסולת [כולל פסולת אורגנית וטיפול בחומרים ביולוגיים וכימיים] – הכל ״ייעשה בעתיד״. הכל דיבורים.

רביעית, אין הגדלה של ״בית החולים״ ללא אכלוס של לא פחות מ 8,000 יח״ד – זאת אומרת שמדובר בדברים שלא עומדים לקרות.

אני ייצגתי בערעור את היישובים שמעבדים את הקרקע הזאת כבר למעלה מ 80 שנה ובראשם כפר ביאליק – כאמור, מגדלי שורש החזרת הגדולים בארץ [רוב השורשים גדלים באזור זה]. החזרת הוא שורש מוצק תת קרקעי בצבע לבן; טעמו חריף מאוד; הוא נחשב בריא מאוד".

נציג עמותת בינוי שפוי משה פישר: "בתוך קרית אתא יש מאות היתרי בנייה שניתנו כבר ולמרות זאת לא בונים בהם"

בבית המשפט היה גם משה פישר, שהוא נציג של עמותת "בינוי שפוי" של הקיבוצים והמושבים בנושא של הוותמ"ל:
"הבג"צ החזיר את התכנון של מה שנעשה על כפר ביאליק לתכנון מחדש. הטענה שלנו היא שהפגיעה היא לא מידתית. לוקחים אדמות מניבות שנמצאות בכפר ביאליק, חקלאים שמעבדים את המדינה לפני קום המדינה, ומחליטים לבנות על האדמות האלה.

אם הייתה סיבה מוצדקת, לא היינו מתנגדים. אבל להקים בית חולים ופארק תעשייתי ולבנות לקרית ביאליק אלפי יח"ד, אנחנו לא רואים את זה כסיבה מוצדקת להרס האדמות והיבולים".

"בתוך קרית אתא יש מאות היתרי בנייה שניתנו כבר ולמרות זאת לא בונים בהם. יש מצוקת דיור, המחירים מתייקרים, אבל בצפון גם בעכו וגם בשלומי המכירות מאוד איטיות והביקושים מאוד נמוכים.

בשנת 2015 לקחו אדמות מקיבוץ אדמית ובנו עליהן לטובת תושבי שלומי והסביבה. נבנו בסך הכול 15-20% של מה שלקחו, כשעקרו למעלה מ-30,000 עצי אבוקדו מניבים. לא כואב הלב לעקור כל כך הרבה עצים ובסוף בקושי להשתמש בקרקע?

גם בעכו זה לא פשוט ולא קל, עם ישראל לא רץ לגור בעכו. אנחנו רואים שבכרמיאל אין תוספת של תושבים. כל זה הוא חלק מהתמונה. רמ"י ומנהל התכנון לא יכולים לעבוד בחלל ריק. מנהל התכנון הוא לא קבלן או יזם. כשהם באים ולוקחים אדמות מהקיבוצים חשוב לשמור על הקרקע".

המלצת הצוות הבין-משרדי: "להעתיק את המרכז הרפואי כרמל אל קריית אתא"

יש לציין כי במקביל השבוע פורסם כי צוות בין משרדי שהקים משרד הבריאות אשתקד המליץ להעתיק את המרכז הרפואי כרמל אל קריית אתא ואת בית החולים בני ציון אל המבנה, המשמש כיום את בית החולים כרמל. הצוות הוא בראשותה של ד"ר הגר מזרחי. הצוות מעריך שייקח לבנות את בית החולים בקריות 6.5 שנים. ההצעה הזו משלימה את תכנית תמ"ל 1025, שלפיה לקריות יעבור בית חולים קיים, אך כעת לאחר תוצאות הערעור, לא ברור כיצד הדברים יתקדמו.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

13 תגובות

 1. יש אפשרות להצעת מכרז לבניית מתחם עבור ביה"ח. להביא כסף. יש מספיק יזמים חזקים בשוק הנדל"ן .. תקצו שטח וניירת ונדאג לכסף ותכנון הנדסי ואדריכלי לפי דרישת המחוקק והרשות המקומית וכו

 2. בית חולים חייב להיות נגיש – ומהר.
  חצי שעה יש להסתובב בחיפה עד שמגיעים אליו וזה ביום שאין חסימות ופקקים בלתי צפויים.

 3. זה מה שאמרנו,הקיבוצים הם בעלי הקרקע והם נלחמים ברפורמה,בכדי להתנגד למסור קרקעות לא להם לפיתוח המדינה,יצר המרצע מן השק.

 4. כתבה חשובה מאד, בעיקר לאור הדיון בעיתונות החיפאית בשבוע האחרון על העתקת בית חולים כרמל לקרית אתא, ללא התיחסות להיבטים השונים של פעולה כזו. צרמה מאד הגישה שזה הגיוני לקחת אדמות חקלאיות מחקלאים שמעבדים אותן שנים רבות, לעקור מטע של עשרות אלפי עצי אבוקדו ובסוף אפילו לא להשתמש בקרקע.

 5. עוה"ד שוגה מאחר שר האוצר הקודם לחברמן הכניס לבסיס התקציב את ביה"ח ולכן כעת זה סגור וגמור שיקום בי"ח שכמובן השלב הראשון הוא תכנונו

 6. החקלאים לא טמבלים!! מה אתה רוצה מהם? השטחים המיועדים לבית החולים אינם בכלל שטחים חקלאיים. לו ראש העיר הסמוכה היה פועל בדרך המלך אזי המהלך התיכנוני היה מתקדם בצורה יותר יעילה. נושא התקציבים והתקנים לבית החולים אינו קשור בכלל לחקלאות

 7. טמבלים החקלאים,
  זה לטובתם שמקרבים את בית החולים אליהם.
  הם שוכחים שגם הם מזדקנים.

 8. זה בית חולים זה ?!
  זה מפעל לחלמאות .
  בעעעעע
  יש שם כמה אנשים שבאים להדפיס כרטיס , לא לבצע אמנת הרופאים .
  אם אפשר לקחת על הדרך לקריית אתא את מור ממרכז חורב .

 9. בית חולים בקרית אתא, בי חולים בשפרעם (זה אותו בית חולים) הם מילים ריקות מתוכן. אין תקציב וגם לא יהיה כי עובדתית קל יותר להרחיב בית חולים קיים – רמב"מ ונהריה ויש להם עתודות קרקע להרחבה מאשר לבנות חדש. חדש יבנה גורם פרטי כמו אסותא אבל זו כבר פוליטיקה. מעשית, בריאו. ורווחת הצפון לא מעניינת את ממשלות ישראל מזה שנים רבות

  • רמב"ם מורחב כבר שנים
   ב. המתנה ממוצעת במיון כ7 שעות
   ג. בני ציון וכרמל לא יכולים להרחיב אותם כי אין לרן.
   ג. בכל איזור הקריות / שפרעם קשה להגיע במהירות לרמב"ם בגלל הפקקים בעיר התחתית.
   ד יש זמינות רבה לתורים לניתוחים / mri וכו' במרכז
   ביוד שבצפון התורים יכולים לקחת שנה .

 10. 50 שנה מבטיחים לתקצב בית חולים בקרית אתא. 10 ממשלות, 10 שרי בריאות הבטיחו. בסוף מביאים קומבינה מארץ הקומבינות, נגרור בית חולים מחיפה..מי יבנה אותו מחדש בקרית אתא? אה, אין תקציב. תל אביב בחריגות כל קו רכבת קלה – שופכים בכיף עוד 3-4 מליארד שקל, מה קרה.. מטרו 200 מליארד.. מה קרה, צריך.
  בית חולים לרבע מליון תושבי הקריות? לא לא, אין תקציבים לזה.. מה חצי מליארד שקל? מאיפה נביא סכום ענק כזה.
  המדינה צריכה לפנות לאסותא, כמו שהקימו באשדוד ובתל אביב ועכשיו בבאר שבע – שיקימו בקרית אתא בית חולים חדש. לא מחיפה. שראש העיר פרץ שמתגאה בקשריו בממשלה מהליכוד יביא חצי מליארד שקל לבית חולים חדש. למה הוא לא מצליח?!

 11. 50 שנה מבטיחים לתקצב בית חולים בקרית אתא. 10 ממשלות, 10 שרי בריאות הבטיחו. בסוף מביאים קומבינה מארץ הקומבינות, נגרור בית חולים מחיפה..מי יבנה אותו מחדש בקרית אתא? אה, אין תקציב. תת אביב חריגות כל קו רכבת קלה – שופכים בכיף עוד 3-4 מחיארד שקל, מה קרה.. מטרו 200 מליארד.. מה קרה, צריך.
  בית חללים לרבע מליון תושבי הקריות? לא לא, אין תקציבים לזה.. מה חצי מליארד שקל? מאיפה נביא סכום ענק כזה.
  המדינה צריכה לפנות לאסותא, כמו שהקימו באשדוד ובתל אבעב ועכשיו בבאר שבע – שיקימו בקרית אתא בית חולים חדש. לא מחיפה. שראש העיר פרץ שמתגאה בקשריו בממשלה מהליכוד יביא חצי מליארד שקל לבית חולים חדש. למה הוא לא מצליח?!

  • האם העובדה כי אסותא קיבלה מענקי מדינה בגבולות 1 מיליארד ש"ח, בכדי לבנות את בית החולים באשדוד – משנה במאומה את המלצתך לתת לאסותא לבנות את בית החולים בקרית אתא?
   אני בטוח שהממשלה מוכנה לתת להם לבנות, כמובן על חשבונם, כבר מחר בבוקר.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

קריית ביאליק אירחה את חידון ביאליק זו השנה ה-13

זה כבר הפך למסורת שקריית ביאליק מארחת את חידון ביאליק ומיוצגת בו בכבוד על ידי תלמידי בתי הספר בעיר. השנה (2024) התקיים החידון בסימן 90...

אבא ליום אחד…..וחוזר חלילה • סיפור קצר

מתאים לקריאה גם לילדים! מתחם של שלושה מגרשי כדורגל שימש בעבר הרחוק את השחקנים בחיפה. עבר ישן שהיה קרוב להקמת המדינה. מגרשי הבכירים "מכבי" ו"הפועל"...

סמים בחיפה • כ-1.5 ק"ג סמים נתפסו על-ידי פקח עיריית חיפה

(חי פה) פקחי עיריית חיפה הגיעו לאירוע אלימות במשפחה ומצאו שקית מלאה בחומר החשוד כסם מעיריית חיפה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: מהלך סיור שגרתי,...

פשיעה בחברה הערבית • נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו

(חי פה) נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו בעוספיא. אב ובנו נעצרו מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: שוטרי המפקדה המשימתית...

תאונת עבודה • נפצע במהלך עבודתו בבית עסק

(חי פה) גבר כבן 20 נפצע במהלך עבודתו בבית עסק בשדרות וייצמן בקרית מוצקין ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: הלילה בשעה 23:40 התקבל דיווח...