זרימה ושפע – מחשבה חיובית כאן ועכשיו

איך ניתן להתחבר לשפע, לזכות בטוב שיש ולאפשר לברכה...

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

זרימה ושפע – מחשבה חיובית כאן ועכשיו

איך ניתן להתחבר לשפע, לזכות בטוב שיש ולאפשר לברכה...

"עיין ערך: דת" • פרק 3 • דת – הערך הפסיכולוגי

השאלות הקיומיות העובדה שהדת נוכחת בחיינו מראשית ההיסטוריה אינה מקרית....

על חתולים ובני אדם – גרגורים, חיוכים ואהבה ללא תנאי

דומה שהקשר בין בני אדם לחתולים התחיל לפני אלפי...

אודיטוריום חיפה – כשהון חובר לתרבות

אודיטוריום חיפה הינו חלק ממכלול מבנים הקרוי "מרכז רפפורט...

חצבת: מה גרם להתפרצות המחלה בשנת 2024 ואיך נתגונן מפניה?

(חי פה) – כ-20 חולים אובחנו עם חצבת מתחילת 2024, חלקם אף מאזור חיפה והצפון. מה הן הסיבות לכך שאנו עדים להתפרצות חצבת בשנת 2024?. ד"ר רותם לפידות, מנהלת יחידה בפועל למחלות זיהומיות ילדים ברמב"ם: "אנחנו מזהים שחלה ירידה בחיסוני השגרה".

בימים אלה, ולמעשה כמעט בכל שבוע מתחילת השנה, יוצא דיווח מטעם משרד הבריאות, על אנשים שנדבקו או נחשפו לחולה חצבת, זאת לאחר שבמשך שנים מדובר היה במחלה שכמעט לא נכחה בסביבותינו. בשנת 2019, לעומת זאת, היינו עדים להתפרצות דומה לזו שאנו רואים עכשיו, שפחתה בשנת 2020, עד שנעלמה. כעת, 2024 רק בתחילתה, והחצבת שבה וזוקפת את ראשה.

"המחלה הזיהומית המדבקת ביותר"

"אנו עדים להתפרצות של חצבת", אומרת ד"ר רותם לפידות, מנהלת יחידה בפועל למחלות זיהומיות ילדים ברמב"ם. החצבת נחשבת למחלה הזיהומית המדבקת ביותר, שמאפייניה הם כמו במחלה ויראלית. המחלה מתחילה עם חום, נזלת, הפרשות מהעיניים, ובהמשך מופיעה פריחה שמתחילה בפנים ויורדת לשאר הגוף"." מסבירה ד"ר לפידות.

רוב חולי החצבת יעברו את את המחלה ללא סיבוכים, כמחלה ויראלית פשוטה, אך חלק מהחולים עלולים לפתח סיבוכים, כמו זיהום שמערב את מערכת העצבים המרכזית (מוח), או להתפתחות דלקת ריאות קשה. ולפעמים מתפתחים סיבוכים חמורים שמופיעים אחרי שנים. החיסונים יעילים מאד במניעת המחלה.ד"ר לפידות מדגישה: "רוב המקרים שאנחנו נתקלנו בהם והגיעו עד לבית החולים, היו של ילדים שלא חוסנו, או מפאת גילם הצעיר, או שקיבלו את המנה הראשונה בלבד. חשוב גם לזכור שהמחלה לא נעלמה מהעולם, היא בהחלט קיימת וישנן בעולם אוכלוסיות רבות שלא מתחסנות, לכן פעמים רבות נחשפים ונדבקים בחו"ל, כשמדובר במחלה שמתפשטת די במהירות.

חצבת (shutterstock)
חצבת (shutterstock)

"לבנות את האמון מחדש"

החיסונים בארץ ניתנים בשתי מנות – מנה אחת בגיל שנה ומנה שניה בכיתה א'", אומרת ד"ר לפידות ומסבירה: "ילדים שלא חוסנו בזמן מסיבות כאלה ואחרות, או מבוגרים שלא חוסנו, יכולים להתחסן בכל גיל ואף מומלץ להתחסן, או להשלים את המנה השניה. אנחנו מזהים בתקופה זו שחלה ירידה בהתחסנות בחיסוני השגרה, ייתכן שהסיבה לכך היא מאורעות הקורונה".

"אנחנו צריכים לבנות מחדש את האמון של האוכלוסיה בנושא החיסונים, אומרת ד"ר לפידות. "חשוב לי שההורים יבינו את חשיבות החיסונים, במיוחד חיסוני השגרה. אם יש להורים התלבטויות, או שהם מהססים, אני ממש ממליצה לפנות לאנשי מקצוע, לשוחח איתם ולקבל אינפורמציה טובה ואמינה, ולאחר מכן לקבל החלטה בצורה מושכלת".

"חיסון בטוח וחשוב"

"חיסון החצבת הוא חיסון בטוח", מדגישה ד"ר לפידות. "יש אמנם אוכלוסיות שלא יכולות לקבל אותו, למשל במקרה של ילדים שסובלים ממערכת חיסון חלשה, כיוון שמדובר בחיסון חי-מוחלש. זו גם סיבה טובה עבור שאר האוכלוסייה שכן ביכולתה להתחסן, לעשות זאת ובכך נגן על אלה שאינם יכולים.

לחיסון החצבת תופעות לוואי כמו ליתר החיסונים. תופעות הלוואי עלולות להתפתח לאחר קבלתו ויתבטאו בחום, כאב מקומי או פריחה. כל תופעה חריגה מהאמור, או במקרה שמבחינים בשינוי חריג בהתנהגות הילד לאחר קבלת החיסון, יש לפנות מיידית לייעוץ עם רופא ולדווח על כך.

אדם שנדבק בחצבת יכול להדביק אחרים ארבעה ימים לפני הופעת הפריחה, כאשר תקופת הדגירה אורכת בין 8 ל-12 ימים. המקרים שמגיעים לבית החולים הם לרוב בגלל החולי של הילד, שמיובש מהחום ומרגיש חולשה, ולפעמים כתוצאה מסיבוכים של דלקת ריאות קשה או זיהום במערכת העצבים של המוח. רוב החולים מבלים את ימי המחלה ועד ההחלמה בבית, כי רובם עוברים אותה כמחלה קלה כשהסיבוכים הם נדירים".

טיפים והמלצות:

  • מבחינת החיסונים לוודא שהילדים מחוסנים. במידה ויש התלבטות מצד ההורים לבוא מוכנים עם השאלות והתהיות והמידע שבגללו מהססים לתת חיסון.
  • חשוב לשמוע את ההסבר מאדם מוסמך וכזה שסומכים עליו על מנת להציג לנו תמונה למה כן להתחסן. אנחנו כהורים מקבלים החלטות לילדים שלנו וזכותינו לקבל מידע.
  • חשוב להישמע להמלצות משרד הבריאות.
  • לא צריך להכנס להיסטריה ופחד זה לא מצב חירום והמטרה היא לא לייצר חרדות אלא להעביר את הידע.
  • אם מישהו נחשף לחולה חצבת חשוב ליידע את הרופא.
  • חולה חצבת מקבל הנחיות ברורות מהרופאים.
  • ניתן להקל על התסמינים כמו בכל מחלה ויראלית, לשתות מים, לנוח ולקחת מוריד חום.
  • מה שנכון לנו כמבוגרים נכון גם לילדים וכמו שאנחנו רוצים לנוח כשאנחנו לא מרגישים טוב כך גם הילדים. צריך לנוח בבית ולתת לעצמנו להבריא. לא לשלוח את הילדים לגן או לבית הספר ולתת להם את הזמן להבריא בבית וגם כדי למנוע הדבקה של אחרים.
  • כחברה מוטלת עלינו האחריות לשמור אחד על השנייה וגם להתחשב באחרים.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

תגובה 1

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

שיקוע הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת...

הוקמה מפקדה משימתית: המשטרה מגבירה את הלחץ על העבריינים באזור דאליה – עיספיא

(חי פה) - בעקבות העלייה בפשיעה באזור דאליה - עיספיא, הקימה המשטרה מפקדה משימתית, אשר תבצע מגוון פעילויות אכיפה נגד משפחות פשע, עבירות של...

הודעות חשובות לתושבי קריית אתא

הפסקת מים בשכונת גבעת אלונים ובקשה שלא להחנות לאורך רחוב רמז • הלילה שבין ראשון לשני, 19-20/24 מעיריית קריית אתא נמסר לחי פה: לידיעת...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא...

רעיונות לחגוג יום נישואין

חגיגות יום הנישואין שלכם היא דרך נפלאה לכבד ולהוקיר את הזמן והשנים הרבות שאתם חיים זה לצד זו, ואם אתם נשואים רק זמן קצר...