בית הזכוכית • ללא זכוכית

״בית הזכוכית״ שוכן ברחוב בר גיורא 21. המחפש רמז כלשהו לשם הבניין במראהו העכשיווי – יתאכזב קשות! זהו הבית השני פרי יוזמתו של מקס לוין. על הראשון, בית ״המרפסות העגולות״, סיפרנו בכתבה קודמת.

היזם מקס לוין

נזכיר בקצרה כי מקס לוין היה יזם נדל״ן חיפאי ממוצא דרום אפריקאי אשר זיהה פוטנציאל עסקי בבניית דירות להשכרה בסטנדרט גבוה. קהל היעד שלו כלל חיילים בריטיים משוחררים שהשתלבו במנגנון הפקידותי של המנדט. הם היו חפצי דיור משופר והבניינים של מקס לוין הצטיינו בתשתיות מתקדמות כגון הסקה מרכזית, מים חמים, פיר אשפה מרכזי.

בית הזכוכית ברחוב בר גיורא 21

בית הזכוכית

הבניין המכונה “בית הזכוכית” ניבנה בין השנים 1938-1941 ברחוב בר גיורא 21, ע״פ תוכניותיו של האדריכל תיאודור מנקס. הוא הכיל 14 דירות בשטח 53 מ״ר בממוצע שיועדו לרווקים. מכיוון הרחוב בלט מגדל המדרגות העטוף בקיר מסך אשר הפך בלילה לגוף תאורה מרשים. מלבד זאת נעשה שימוש נרחב בלבני זכוכית במחיצות שונות בבניין. שני אלמנטים אלה היוו המקור לכינויו “בית הזכוכית”.

הבניין הזכיר את האות ״ח״ כאשר במרכז הגינה שנוצרה בין אגפיו היתה בריכת שחייה. זרוע אחת של הבניין היתה מגדל המדרגות עצמו עטוף קירותֶ מסך ואילו הזרוע השניה כללה דירות.

הבניין התנשא לגובה של 3 קומות מעל מפלס הרחוב. על גג הבניין היו פונקציות משותפות: מרפסת שמש גדולה ומגרש בדמינטון מוקף ברשת כדי למנוע מכדורי המשחק לעוף מעבר לבניין. חומר הגמר היה טיח בגוון בהיר. המרפסות המעוגלות והמעקות עשוים צנורות פלדה השלימו את עצוב הבניין בסגנון הבאוהאוס.

האפליקציה של חי פֹּה…

האדריכל תיאודור מנקס (Theodor Menkes)

תיאודור מנקס (1906-1973), יליד אוסטריה, למד אדריכלות בוינה שבה גם החל את הקריירה המקצועית. עם השתלטות הנאצים על אוסוטריה (1933), עלה ארצה והתיישב בחיפה. במשך כ-40 שנה תכנן עשרות בתי מגורים בחיפה עבור יהודים וערבים כאחד. אחד מהם נמצא באותו הרחוב, בר גיורא, במספר 28. בנייניו נשאו כולם את מאפייני סגנון הבאוהאוס ובכולם עשה שמוש נרחב בלבני זכוכית שהפכו לסימן ההכר שלו.

מבנה לשימור… על ידי מי ?!

הבניין הוכרז כ״מבנה לשימור״ ע״י עירית חיפה ואף נקבע שלט כחול מאיר עיניים בחזיתו. בכך יצאה העיריה לידי חובתה, אך לא ברור כלל על מי מוטלת האחריות למלאכת השימור. כיום, קיר המסך של מגדל המדרגות נעלם מזמן, לבני הזכוכית כוסו בחלקן ע״י חומרים אחרים, סדקים רבים ניכרים בקירות.

הדיירים הנוכחיים חסרי האמצעים הדרושים לבצוע שימור מקיף, כפי שראוי שתזכה יצירה אדריכלית בסדר גודל עולמי. דרושה יוזמה נמרצת מצד הרשויות לפני שעוד פנינה אדריכלית חיפאית תתפורר לחלוטין.

האפליקציה של חי פֹּה – להורדה כאן…

קוראים יקרים, 

הכתבות במדור זה מבוססות על מידע גלוי המפורסם במקורות כגון ויקיפדיה ובאתרי אינטרנט אחרים ועלול לכלול אי-דיוקים היסטוריים שונים הנובעים מן המקורות הנ״ל.

טירת כרמל – רחב
הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. דוד בר און אמר/ה

  תודה על תגובתך.

 2. אייל אמר/ה

  מחלקת השימור בעירייה עושה רשימות… שימור אין. אבל יש רשימות.

 3. ד"ר דוד בר און אמר/ה

  תודה רבה, ידידי, שבת שלום!

 4. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  כל הכבוד לך ידידי ד"ר דוד בר און. שבת שלום ומבורך.

הגיבו כאן לכתבה