דיור מוגן – מובייל

"לב הכרמל״ בחיפה ממשיך לפעול אחרי השתלה מוצלחת

בניין ״לב הכרמל״ המחודש (איור: ד״ר דוד בר און)
דיור מוגן – רחב

במרחק של כ-100 מטרים ממגדל המים ותחנת מכבי האש שבכיכר היינריך היינה, בקצה גן שמואל, שוכן בניין בית המלון ״לב הכרמל״ לשעבר שכיום הינו אגף בדיור המוגן ״אוונגרד רזידנס״.

מלון לב הכרמל

מלון לב הכרמל נחנך ב-1938 והיה הגדול והמודרני מסוגו בחיפה באותה העת. המבנה בן 2 הקומות תוכנן ע״י האדריכל משה חת ונשא מאפייני הסגנון הבינלאומי: שימוש בגופים הנדסיים פשוטים, כגון חצי גליל מזוגג, מרפסות מעוגלות מובלטות, מעקות פלדה ממוטות דקים, פתחים מלבניים ועוד. חומר הגמר היה טיח לבן- עוד סממן של הסגנון הבינלאומי.

הבניין שכן בגן רחב ידיים. בכל חדריו המרווחים זרמו מים חמים וקרים ואפילו היו בהם טלפון ורדיו. הבניין צוייד גם במסלול באולינג. התקיימו בו קונצרטים, מסיבות תה וכנסים רבים. מגינת הגג היה ניתן להתרשם מנוף הים הנפרס במערב. לא פלא ש״לב הכרמל ״ היה חביב על אוכלוסיית ה״ייקים״ של הכרמל המרכזי וגם של קציני המנדט הבריטי. יתרה מכך, הוא אף הוחרם ע״י הצבא הבריטי לצרכי בטחון בדצמבר 1945.

הזמינו דף עיסקי בחי פה – פרטים…

בניין ״לב הכרמל״ המחודש (איור: ד״ר דוד בר און)
בניין ״לב הכרמל״ המחודש (איור: ד״ר דוד בר און)

אדריכל משה חת, מתכנן הבניין

משה חת (1900-1972), יליד אודסה, עלה ארצה בשנת 1921 והשתכן בירושלים. ב-1923 עבד כשרטט במשרדו של האדריכל ריכרד קאופמן, מתכננם של ישובים רבים בא״י וביניהם המושב נהלל ושכונת בת גלים בחיפה. אחרי ששב ארצה מלימודי האדריכלות בפריז (1924-28), משה חת עבד במחלקת העבודות הציבוריות של המנדט הבריטי בירושלים.

ב-1934, עבר להתגורר בחיפה, בעקבות זכיה בתחרות לתכנון שכונת עובדים בעיר. בחיפה הוא תכנן בתי מגורים רבים, בעיקר באזור הכרמל המרכזי. עם עבודותיו הרבות בחיפה נמנים בית האבות ״בית דינה״ (רח׳ אדם הכהן 4, 1946) ובניין בנק ישראל, בדרך העצמאות 24 (1964).

״לב הכרמל״ ניצל הודות מאבק ציבורי

המלון ״לב הכרמל״ היה חלק ממערך פנסיונים ובתי מלון קטנים שאיפיינו את הר הכרמל עד שנות ה-60 של המאה הקודמת, שבהן החלה דעיכתם. בתחילת שנות ה-80 הוא נרכש ע״י יזם שהסב את ייעודו לבית אבות. תכניתו היתה לבנות מבנה חדש לאחר הריסת המבנה המקורי ועל חלק מהגן שהיה שייך לו. תוכנית זו עוררה מחאת תושבי השכונה. בעקבות המאבק הציבורי המוצלח של התושבים, העיריה החליטה להגביל את פתוח הדיור המוגן והכריזה על בניין ״לב הכרמל״ כמבנה לשימור.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

ראיתם משהו? דווחו לנו כאן…

התחדשות ושימור

לפני כ-4 שנים הסתיימה בניית אגף חדש בצמוד למבנה המקורי שעבר פעולות שימור נרחבות. המתחם המחודש הפך לדיור מוגן מודרני תוך שלובו עם הבניין ההיסטורי. ניתן לומר כי לב הכרמל “הקשיש” הושתל בהצלחה באגף “הצעיר” וממשיך לפעום גם אחרי 86 שנה.

קוראים יקרים

הכתבות במדור זה מבוססות על מידע גלוי המפורסם במקורות כגון ויקיפדיה ובאתרי אינטרנט אחרים ועלול לכלול אי-דיוקים היסטוריים שונים הנובעים מן המקורות הנ״ל.

** משה מנו, הבעלים של קבוצת מנו ספנות ומנו אחזקות, מרחיב את תחומי פעילותו ונכנס לענף ה"דיור המוגן", ברכישת "אוונגרד רזידנס", מתחם דיור מוגן יוקרתי בחיפה.

משה מנו, הבעלים של קבוצת מנו ספנות, שבבעלותה וניהולה אוניות מטען ואוניות נוסעים ובנוסף משמשת כסוכנת כללית של חברות ספנות גדולות בעולם, התפרס בשנים האחרונות גם לתחומי המלונאות, כשרכש מלונות בארץ ובחו"ל. לתחומי הנדל"ן כשרכש מבני משרדים להשכרה והשקיע בחברות טכנולוגיות שונות.

תחום הדיור המוגן הפך בשנים האחרונות עם עליית תוחלת החיים, לענף מבוקש. הרכישה של "אוונגרד רזידנס" מקום יוקרתי ביותר, שאין לו אח ורע בצפון והוא בין המובילים בארץ, היתה עבור משה מנו הזדמנות להיכנס לתחום הדיור היוקרתי. מקורביו מציינים כי בעתיד הלא רחוק הוא ישקיע עוד בדיור מוגן במקומות נוספים בארץ.

דיור מוגן – רחב
הגיבו כאן לכתבה

13 תגובות
 1. ד"ר דוד בר און אמר/ה

  לאיתן-
  אינני יודע היכן התגורר קאופמן. מציע לך לשאול בעמותה לתולדות חיפה. שבת שלום!

 2. איתן אמר/ה

  האם ידוע היכן באיזה בית התגורר ריכרד קאופמן? בתודה מראש ובהערך רבה לפועלך

 3. דוד אמר/ה

  ל- יהודה ארידור
  תודה רבה על מילותיך, להתראות בתערוכה.

 4. יהודה ארידור אמר/ה

  לדוד היקר, אני ממשיך להנות מהמחקרים שאתה מגיש על ההסטוריה והבנייה בעיר, והאיורים המקסימים
  נתראה בתערוכה שלך שנפתחת בבית אבא חושי ביום ששי הקרוב

 5. רחבעם גולני אמר/ה

  בנינים ישנים מתקופת טרום המדינה שתוכננו ונבנו על ידי יהודים זאת מורשת שמוכיחה את זכותינו על הארץ הזאת , מדינת ישראל לא התחילה ב…1948…אז חובה לשמר .

 6. דוד אמר/ה

  ל- טלי דייג:
  תודה רבה על תגובתך. אם המידע שלך נכון, זה מחזק את הצורך ברשימת שימור ואכיפתה ביעילות. שבת שלום!

 7. דוד אמר/ה

  ל- נורית פלד:
  תודה רבה על תגובתך. אנא ראי את תגובתי ל-אזרח איכפתי לעיל. שבת שלום!

 8. דוד אמר/ה

  ל- אזרח איכפתי:
  תודה רבה על תגובתך. על העיריה לאפשר התחדשות עירונית בד בבד עם שימור מבנים בעלי ערך היסטורי ואדריכלי. המפתח לכך הוא סקר שימור רציני ותרגומו למדיניות תכנונית יעילה. שבת שלום!

 9. נורית פלד אמר/ה

  שימור זה צורך למען הדורות הבאים ההסטוריה חשובה כבר נאמר עליה הכל למדו לקח הרס גימנסיה הרצליה שהיא בכיה לדורות, ניסו לשחזר, אין
  כמו שמירת המקור והעבר

 10. אזרח איכפתי אמר/ה

  רבים ממבניו של משה חת בשכונת שמבור נמצאים היום בסכנת הרס עקב תמא 38 האכזרית שהעיריה אינה מפנימה שמכלול יצירתו חשוב ולא השארת פאות מיצירותיו פה ושם וכואב ומוזר שאת הית משפחתו כובשת התמא…ואז ידביקו בחזית שלטון כחלחל ויכתבו כי כאן התגורר?? עורו תושבי חיפה ועורי מחלקת השימור. עורי אדריכלית העיר והתעוררי ראשת העיר .

 11. טלי דייג אמר/ה

  לאמר שבמבנה המקורי נערכו עבודות שימור אינו מדוייק. היסם החליט תוך כדי העבודות להתחיל בהריסת המבנה והעיריה כפתה עלתה שחזור מגוייק של המהנה. מעשה דומה נעשה לקזינו בבת גלים שגם אותו הרס היסם ונאלץ לשחזר.

 12. דוד אמר/ה

  תודה רבה, ידידי, שבת שלום!

 13. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  כל הכבוד לך ידידי ד"ר דוד בר. שבת שלום ומבורך

הגיבו כאן לכתבה