נפרדים משמחה אלאלוף ז"ל: האישה שהקימה מוסד קולינרי בחיפה

(חי פה) - השבוע התבשרנו על פטירתה של שמחה...

ירי מקלעים כבדים מול חופי חיפה

(חי פה) - תושבי חיפה שמעו הלילה, 11/7/24, 22:50,...

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

הסופרת והאמנית יעל שיה – לבדה בעולם

עד שפגשתי את יעל, דמיינתי סופרים בעיני רוחי כדמויות...
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר גורדון 240624
באנר חברה כלכלית 100724
באנר חזית הים רחב
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר קריית אתא קיץ 2024
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר מוזאוני חיפה 230624

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

יוסי ברגר • מעצב מוצר, צלם וסופר חיפאי

פגישה עם יוסי ברגר עשויה לתת טעם של הימצאות...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

"לב הכרמל״ בחיפה ממשיך לפעול אחרי השתלה מוצלחת

במרחק של כ-100 מטרים ממגדל המים ותחנת מכבי האש שבכיכר היינריך היינה, בקצה גן שמואל, שוכן בניין בית המלון ״לב הכרמל״ לשעבר שכיום הינו אגף בדיור המוגן ״אוונגרד רזידנס״.

מלון לב הכרמל

מלון לב הכרמל נחנך ב-1938 והיה הגדול והמודרני מסוגו בחיפה באותה העת. המבנה בן 2 הקומות תוכנן ע״י האדריכל משה חת ונשא מאפייני הסגנון הבינלאומי: שימוש בגופים הנדסיים פשוטים, כגון חצי גליל מזוגג, מרפסות מעוגלות מובלטות, מעקות פלדה ממוטות דקים, פתחים מלבניים ועוד. חומר הגמר היה טיח לבן- עוד סממן של הסגנון הבינלאומי.

הבניין שכן בגן רחב ידיים. בכל חדריו המרווחים זרמו מים חמים וקרים ואפילו היו בהם טלפון ורדיו. הבניין צוייד גם במסלול באולינג. התקיימו בו קונצרטים, מסיבות תה וכנסים רבים. מגינת הגג היה ניתן להתרשם מנוף הים הנפרס במערב. לא פלא ש״לב הכרמל ״ היה חביב על אוכלוסיית ה״ייקים״ של הכרמל המרכזי וגם של קציני המנדט הבריטי. יתרה מכך, הוא אף הוחרם ע״י הצבא הבריטי לצרכי בטחון בדצמבר 1945.

בניין ״לב הכרמל״ המחודש (איור: ד״ר דוד בר און)
בניין ״לב הכרמל״ המחודש (איור: ד״ר דוד בר און)

אדריכל משה חת, מתכנן הבניין

משה חת (1900-1972), יליד אודסה, עלה ארצה בשנת 1921 והשתכן בירושלים. ב-1923 עבד כשרטט במשרדו של האדריכל ריכרד קאופמן, מתכננם של ישובים רבים בא״י וביניהם המושב נהלל ושכונת בת גלים בחיפה. אחרי ששב ארצה מלימודי האדריכלות בפריז (1924-28), משה חת עבד במחלקת העבודות הציבוריות של המנדט הבריטי בירושלים.

ב-1934, עבר להתגורר בחיפה, בעקבות זכיה בתחרות לתכנון שכונת עובדים בעיר. בחיפה הוא תכנן בתי מגורים רבים, בעיקר באזור הכרמל המרכזי. עם עבודותיו הרבות בחיפה נמנים בית האבות ״בית דינה״ (רח׳ אדם הכהן 4, 1946) ובניין בנק ישראל, בדרך העצמאות 24 (1964).

״לב הכרמל״ ניצל הודות מאבק ציבורי

המלון ״לב הכרמל״ היה חלק ממערך פנסיונים ובתי מלון קטנים שאיפיינו את הר הכרמל עד שנות ה-60 של המאה הקודמת, שבהן החלה דעיכתם. בתחילת שנות ה-80 הוא נרכש ע״י יזם שהסב את ייעודו לבית אבות. תכניתו היתה לבנות מבנה חדש לאחר הריסת המבנה המקורי ועל חלק מהגן שהיה שייך לו. תוכנית זו עוררה מחאת תושבי השכונה. בעקבות המאבק הציבורי המוצלח של התושבים, העיריה החליטה להגביל את פתוח הדיור המוגן והכריזה על בניין ״לב הכרמל״ כמבנה לשימור.

התחדשות ושימור

לפני כ-4 שנים הסתיימה בניית אגף חדש בצמוד למבנה המקורי שעבר פעולות שימור נרחבות. המתחם המחודש הפך לדיור מוגן מודרני תוך שלובו עם הבניין ההיסטורי. ניתן לומר כי לב הכרמל “הקשיש” הושתל בהצלחה באגף “הצעיר” וממשיך לפעום גם אחרי 86 שנה.

קוראים יקרים

הכתבות במדור זה מבוססות על מידע גלוי המפורסם במקורות כגון ויקיפדיה ובאתרי אינטרנט אחרים ועלול לכלול אי-דיוקים היסטוריים שונים הנובעים מן המקורות הנ״ל.

** משה מנו, הבעלים של קבוצת מנו ספנות ומנו אחזקות, מרחיב את תחומי פעילותו ונכנס לענף ה"דיור המוגן", ברכישת "אוונגרד רזידנס", מתחם דיור מוגן יוקרתי בחיפה.

משה מנו, הבעלים של קבוצת מנו ספנות, שבבעלותה וניהולה אוניות מטען ואוניות נוסעים ובנוסף משמשת כסוכנת כללית של חברות ספנות גדולות בעולם, התפרס בשנים האחרונות גם לתחומי המלונאות, כשרכש מלונות בארץ ובחו"ל. לתחומי הנדל"ן כשרכש מבני משרדים להשכרה והשקיע בחברות טכנולוגיות שונות.

תחום הדיור המוגן הפך בשנים האחרונות עם עליית תוחלת החיים, לענף מבוקש. הרכישה של "אוונגרד רזידנס" מקום יוקרתי ביותר, שאין לו אח ורע בצפון והוא בין המובילים בארץ, היתה עבור משה מנו הזדמנות להיכנס לתחום הדיור היוקרתי. מקורביו מציינים כי בעתיד הלא רחוק הוא ישקיע עוד בדיור מוגן במקומות נוספים בארץ.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ד"ר דוד בר און
ד"ר דוד בר און
ד״ר דוד בר און • אדריכל ומתכנן ערים

כתבות קשורות לנושא זה

13 תגובות

 1. לאיתן-
  אינני יודע היכן התגורר קאופמן. מציע לך לשאול בעמותה לתולדות חיפה. שבת שלום!

 2. האם ידוע היכן באיזה בית התגורר ריכרד קאופמן? בתודה מראש ובהערך רבה לפועלך

 3. לדוד היקר, אני ממשיך להנות מהמחקרים שאתה מגיש על ההסטוריה והבנייה בעיר, והאיורים המקסימים
  נתראה בתערוכה שלך שנפתחת בבית אבא חושי ביום ששי הקרוב

 4. בנינים ישנים מתקופת טרום המדינה שתוכננו ונבנו על ידי יהודים זאת מורשת שמוכיחה את זכותינו על הארץ הזאת , מדינת ישראל לא התחילה ב…1948…אז חובה לשמר .

 5. ל- טלי דייג:
  תודה רבה על תגובתך. אם המידע שלך נכון, זה מחזק את הצורך ברשימת שימור ואכיפתה ביעילות. שבת שלום!

 6. ל- נורית פלד:
  תודה רבה על תגובתך. אנא ראי את תגובתי ל-אזרח איכפתי לעיל. שבת שלום!

 7. ל- אזרח איכפתי:
  תודה רבה על תגובתך. על העיריה לאפשר התחדשות עירונית בד בבד עם שימור מבנים בעלי ערך היסטורי ואדריכלי. המפתח לכך הוא סקר שימור רציני ותרגומו למדיניות תכנונית יעילה. שבת שלום!

 8. שימור זה צורך למען הדורות הבאים ההסטוריה חשובה כבר נאמר עליה הכל למדו לקח הרס גימנסיה הרצליה שהיא בכיה לדורות, ניסו לשחזר, אין
  כמו שמירת המקור והעבר

 9. רבים ממבניו של משה חת בשכונת שמבור נמצאים היום בסכנת הרס עקב תמא 38 האכזרית שהעיריה אינה מפנימה שמכלול יצירתו חשוב ולא השארת פאות מיצירותיו פה ושם וכואב ומוזר שאת הית משפחתו כובשת התמא…ואז ידביקו בחזית שלטון כחלחל ויכתבו כי כאן התגורר?? עורו תושבי חיפה ועורי מחלקת השימור. עורי אדריכלית העיר והתעוררי ראשת העיר .

 10. לאמר שבמבנה המקורי נערכו עבודות שימור אינו מדוייק. היסם החליט תוך כדי העבודות להתחיל בהריסת המבנה והעיריה כפתה עלתה שחזור מגוייק של המהנה. מעשה דומה נעשה לקזינו בבת גלים שגם אותו הרס היסם ונאלץ לשחזר.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

הפגנה בחיפה בקריאה לעסקה להשבת החטופים

(חי פה) - בחיפה נמשכות ההפגנות נגד ממשלת נתניהו בקריאה לבחירות עכשיו ולאישור עיסקת החזרת החטופים. אנחנו נשדר כאן את הנאומים. הודעת מטה "מחאת העם...

חברת החשמל בתרגיל מלחמה ראשון מסוגו

חברת החשמל בתרגיל מלחמה רחב היקף שיתנהל לאורך חמישה ימים ובמספר זירות. התרגיל יתחיל ביום ראשון 12/07/24 בשעה 07:00 ויסתיים ביום חמישי, 18/07/24 בערב....

31 נפטרים מקדחת מערב הנילוס

משרד הבריאות מעדכן כי עד כה דווח על 31 נפטרים כתוצאה מקדחת מערב הנילוס. כ-80% מהנדבקים בקדחת מערב הנילוס אינם מפתחים תסמינים כלל. עם זאת,...

בלורות • מי שלא שיחק……סימן שהוא צעיר…. • סיפור קצר

בערבית מדוברת גביש זכוכית נקרא בלורה. שם זה שמור לחיפה רבתי עם ייחוד לעמק-הזיתים, קסל ובן-יהודה. הארץ חולקה לאזורים לא על פי חלוקת "בזק"...

מוצרי בשר של מפעלי אירנה לבצק ממולא בע"מ – קריאה להחזרה (ריקול)

לאחר דיגום שיגרתי של שירות המזון במשרד הבריאות נמצא חיידק סלמונלה במספר מוצרים, וכמשנה זהירות ומתוך חשש להימצאות החיידק וממצאים מיקרוביאלים חריגים נוספים, החברה...