באנר טירת כרמל 240624
באנר גורדון 230524
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת...

האמנית ריטה בנימינוב • תערוכה על יופייה של העיר חיפה

במתנ"ס הדר "ביתנו" השוכן ברח' ירושלים 29 בחיפה, מתקיימת...

מגדל המפרש או מגדל הטיל? • סמל חיפאי

כ-700 מטר מזרחה משער פלמר נמצאת קרית הממשלה ובה שוכן, ברחוב נתנזון 1, אחד הבניינים האיקוניים של חיפה המודרנית, בניין הטיל.

מגדל המפרש או מגדל הטיל?

המגדל הוא בניין משרדים בגובה 137 מ’ (29 קומות מעל הקרקע) שהוקם בין השנים 1999- 2002 בקרית הממשלה ע”ש יצחק רבין. הוא נחשב לגבוה ביותר לא רק בחיפה אלא בצפון כולו. שמו נגזר מדימיונו למפרשי אוניה או בעיני אחרים לטיל על כן שילוח. התכנון ההנדסי של הבניין מבטיח לו עמידות מיטבית בפני רוחות חזקות ורעידות אדמה.

בין המגדל לבין שדרות פל”ים מחברת שדרת קשתות בה משולבים פסיפסים שמציגים מפות עתיקות של חיפה ורישומי נוסעים מימי הביניים. המכרז המקורי משנת 1998 להקמת קרית הממשלה כלל גם בניית תחנת רכבת פרוורים בסמוך לבנייני המשרדים בשם “בית המכס” אולם חלק זה טרם בוצע.

מגדל המפרש, סמל חיפאי (איור: דוד בר און)
מגדל המפרש, סמל חיפאי (איור: דוד בר און)

מתכנני הבניין: האדריכלים אמר-קוריאל

הבניין נבנה ע”פ תכניותיו של משרד האדריכלים החיפאי ד. אמר – א. קוריאל שנוסד ב-1992 ע”י האדריכלים דינה אמר ואברהם קוריאל. המשרד עוסק בעיקר בתכנון מבנים ציבוריים. הוא מעורב במספר פרויקטים בחיפה וביניהם: בניין IBM באוניברסיטת חיפה, שימור וחידוש מבנים ברחוב הנמל עבור הפקולטה למחשבים של אוניברסיטת חיפה ובניין דירות להשכרה ברחוב הנמל עבור חב׳ שיכון ובנוי.

קוראים יקרים, 

הכתבות במדור זה מבוססות על מידע גלוי המפורסם במקורות כגון ויקיפדיה ובאתרי אינטרנט אחרים ועלול לכלול אי-דיוקים היסטוריים שונים שמקורם במקורות הנ״ל.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ד"ר דוד בר און
ד"ר דוד בר און
ד״ר דוד בר און • אדריכל ומתכנן ערים

כתבות קשורות לנושא זה

21 תגובות

 1. בניין שלא נבנה טוב, אין סירקולציה של אוויר, אנשים שם חטפו מחלות. טוב שלא בונים עוד מגדלים בחיפה, ת"א הפכה למפלצת בטון!!

 2. קיר המסך החיצוני ( שלד אלומיניום וזכוכיות) בוצעו ע"י חברה איטלקית אם אני זוכר טוב.

 3. מעמיק מסכים לרוב הדברים. לגבי הפריצה בין רמת דניה לרמת אלון, צריך לזכור שמראש התב"ע קבעה שם כביש חיבור בין השכונות והמשך בנייה של שכונת רמת אלון שנקראת רמת אלון דרום ותכלול מגדלים בדומה לרמת דניה רחוב גלוברמן שזה החלק שלה שנבנה עד עכשיו. לא ברור לי מה הטענה נגד סיום הסלילה של הכביש מי שמכיר חלקו התחתון שמתחבר לרמת אלון כבר סלול ככה שפגיעה קשה בטבע אין, זה טבע מופר כבר. לגבי הטענה לפקקים שייגרמו בירידת תושבי רמת דניה דרך רמת אלון זה משהו שכבר נלקח בחשבון בתכנון המאושר של התב"ע של רמת אלון דרום ומי שרכש דירות ברמת אלון ידע שהיא תחובר לרמת דניה, אין פה איזה חידוש מסעיר. לא ברורה לי ההתנגדות לכביש החיבור החשוב הזה בין שתי השכונות.

 4. רחל אין שום דמיון לבורג' אל ערב. לא בחומרים, לא בגבהים, לא בשימושים, לא בהעמדה, לא בתכנון הפנימי, לא בצורה החיצונית, כלום. שום דמיון, אפילו לא מזערי.
  שניהם אולי מהדהדים צורה של מפרש, גם הצורה מתעגלת באופן מאד שונה בשניהם.
  באמת שאין שום פרמטר להשוות או לטעון לדמיון.

 5. לזהבה-
  תודה על תגובתך המביאה פן ביקורתי נוסףה של תכנון קרית הממשלה. שבת שלום!

 6. המושג "ידידותי למשתמש" זר למתכנני קרית הממשלה. כל הגעה למתחם משמעה מסע כומתה שכשגולת הכותרת הינה בתי המשפט. הויה דה לה רוסה מחוירה מול המסלול שיש לעבור עד שמגיעים לבית המשפט. היצירתיות שהובילה לפרסים הינה על חשבון הציבור. מסלולים ארוכים חסרי נגישות מינימלית שקדים מאד לאנשים מבוגרים . כל המתחם הזה הינו בכייה לדורות ומתכנניה מתהדרים בפרסים ותעודות הוקרה. בושה.

 7. לאייל..התייחסותי למגדל הנביאים היא ל" פרטאצ' " של רמת הגימור המתפוררת שלו..שאינה שונה מרמת הגימור המתפוררת של " שיקום מרכז הכרמל" שהמכרז שלו היה על מליר בלבד.. כאשר הסתובהתי שם טרום ביצוע עם נציגי יפה נוף .לא ידעו לאמר כלל במה ירוצף..תכננו את ה" אמפי" המיותר בין הכרמלית והפסנתר ההזוי בכובה כפול, לט פתרו הנגשה..וניקוז?? כמעט הפכו את הסודוכ לבריכת שחייה.. אז הוזעקתי על ידי הסוחרים המיואשים.. הצעתי תוכנית חליפית.. אך..הם כבר היו סגורים על חוכמתם הם.
  בחיפה אלו דוגמאות של קצה הקצה של " החוכמה היא שם למעלה " וחוסר שיתןף הציבור. ולאחרונה 2 המאבקים של הצלת נחל הגיבורים ומניעת הפריצה ההזוייה בחסות כביכול פיקוד העורף בין דניה לרמת אלון דוב מצביעים על נתק טוטאל..שלא לדבר על הכבישים המוצעים מערבה אל הים שסופית יגמרו את החזות ההררית.
  טך כל זה בחסות המלחמות וכביכול למניעת עוד שריפות. דיונים מעמיקים נערכים כביכול בחסות ועדות עם מומחים שלא כיבו שאיפה מימיהם..בוודאי שלא ביער..וכך אנו ממשיכים לנו מכשל בגובה לכשל בביצוע וכן הלאה.. ונותרנו עם התמא ש כרסמת בשכונות לשימור הקורסות בחסר תשתיות. ולאזרחים הבודגים המזדעקים קוראים לגנאי..מתנגדים סידרתיים.. ואף מאיימים בהוצאות משפטיות.
  התנהלות מחפירה…
  ומתן הפרסים…כן…גם זה ממש באופק ובהתאם להיגיון עקום וקירבה לצלחת. כבר כתבה בשעתו אסתי זנדברג על הפרס שהוענק לשיקום כביש 6 בשעה שמנגד הוגשה התוכנית להצלת יערות בית קשת שכנראה היתה קצת רחוקה לש. ופטים המכובדים ליסוע ולהתרשם…
  ותודה לשניכם על הכתבות המרתקות והתגובות החדות.

 8. לאייל-
  מעריך מאוד את הידע והראיה הביקורתית שלך ואף מסכים בהחלט לחלקה. אני שמח על השיח שהתפתח בעקבות הכתבה.

 9. שלום מעמיק. מגדל הנביאים שימש כקריית הממשלה לפני הקמת שני המבנים בקרית רבין בעיר התחתית. במידה רבה הוצאת משרדי הממשלה ממגדל הנביאים תרמה להידרדרותה של הדר, יחד עם הוצאת בית המשפט המחוזי.
  מי שמכיר את התכנון של קרית הממשלה, היא הייתה אמורה להיראות אחרת לחלוטין. הייתה אמורה לקום כיכר גדולה (פי 2 בגודלה מהרחבה מול מגדל הטיל) ומשני צידיה מבני משרדים של 6-7 קומות כשבקצה הרחבה כניסה לבית המשפט המחוזי
  ובקצה השני היא מתחברת לתחנת רכבת חדשה.
  התכנון הזה היה מוטה להולכי רגל ועודד הפיכת קרית הממשלה לחלק מהסביבה העירונית. היזם שהקים עבור מנהל הדיור הממשלתי את המגדל, חברת אשטרום שגם הקימה את קרית הממשלה בבאר שבע, לא אהבו את התוכנית עם ריבוי הבניינים לכל משרד ממשלה בנפרד והוחלט לאחד אותם בשני מגדלים. נוספו גם דרישות שונות לייצר רחבה סטרילית שניתן לאבטח (רצח רבין..) וככה הופקעה הכיכר העירונית והפכה לרחבה סגורה ומגודרת. את הקישור בגשר לתחנת רכבת חדשה ביטלו כי רכבת ישראל העדיפה להרחיב ולשפץ את תחנת חיפה מרכז.
  בבית המשפט המחוזי התחולל פשע דומה נגד הולכי רגל. המתכננים של הבניין המפלצתי והפלצני באו עם רעיון שהציבור "יעבור דרכו" מצד אחד לצד השני. לכן במקום כיכר קרית הממשלה שתתחבר אליו, ביטלו אותה בטענה שהציבור יוכל "ללכת דרך הבניין" משני פתחים בשני הקצוות שלו. כמובן שדרישות בטחוניות גרמו לסגירת הפתח בקצה רחוב פל-ים, ודרישות תחבורה גרמו להרמה שלו "לטובת" קומת חניון מעל הקרקע. ככה נוצר גשר הולכי הרגל המטופש שמגשר בין כיכר סגורה וסטרילית לבין רחבת בית המשפט וההליכה ברחוב אליו היא כמו הליכה ליד גדר הפרדה בגובה 30 מטר. אין מסחר, אין בתי קפה, אפילו הממדרגות שהובילו לרחוב פל-ים מהרחובות מעליו נחסמו ב"כשרון" רב על ידי האדריכלים הכושלים חיוטין.
  על הכשלון הזה זכו בפרסים. פרס טרטור ופגיעה בהולכי הרגל. החזית המעוגלת ללא קולונדה נועדה למקסם את הרוחות בחורף ואת השמש בקיץ.
  בישראל זוכים בפרסים על תכנון גרוע, יקר, מכוער, לא מתחשב ואנטי עירוני. קרית הממשלה בחיפה היא הוכחה לזה.

 10. יש טעות בכתובת. נתנזון 1 זה מהצומת של כיאט-יפו-נתנזון. הכתבות של בניין המפרש (הטיל) זה הפלי"ם 15 (כניסה ראשית) והעצמאות 36 (כניסה אחורית). וזה מנסיון של עשרים שנות מגורים ועבודה כשליח של אוכל בעיר התחתית.

 11. כן..אייל ודוד..נשכח עוד מגדל מתפורר ושומם.. מגדל הנביאים שבוצע בגימור של תת רמה ובושה…
  ואם מדברים על נפלאות המתכננת…הצליחה גם לייצר חוסר שילוב ופונקציונאליות ופקשוד שאין דומים לו ..ב"קיוסק" מצופה החרסינה בכניסה לפארק היערני בנשר- פארק הגשרים. במקום לייצר בית קפה הפעיל בלילה..במקום לייצר רחבות ישיבה..במקום להשתלב בחומרים הטבעיים המתבקשים ובצורות הזורמות..עוד חרוט סתמי ומבוזבד לדראון עולם.

 12. חלק 2 של מחדל קרית הממשלה. חלק 1 תארתי ברכבת מרכז שלא זזה מול קרית הממשלה. החלק השני במחדל הוא בניין המפרש או הטיל. הדעות חלוקות. אין יותר גרוע מהתכנון של המגדל הזה מכל בחינה אפשרית. נתחיל ברחוב העצמאות המסכן לו המגדל פשוט מפנה את ישבנו. במקום שהמגדל יהיה מוקד להכניס חיים בסביבה הרימו אותו ויצרו נתק מוחלט. למה הרימו אותו? כמו שתארתי היה אמור להיות גשר מעל הרחוב אל תחנת הרכבת וכדי שיהיה במפלס אחד עם בית המשפט המחוזי. מה עשו אדריכלי בית המשפט המחוזי? הרימו גם אותו לקומת חניון. מה קבלנו? גשר מטופש ומסורבל מרחבת מגדל הטיל אל בית המשפט המחוזי, קיר אטום לאורך פל-ים ורחבה שוממת שאף אחד לא יושב בה ועוד קירות אטומים וכניסות לחניונים שמנתקות את קרית הממשלה מרחוב העצמאות ורחוב נתנזון. כדי לוודא הריגה בנו חומה מול רחוב נתנזון שנקראת מגדל מס הכנסה.
  אבל אם חשבתם שהתעללות בציבור תסתיים בגשרים, מעברים חסומים וטרטור ללכת מסביב לרחבה שכולה מגודרת חכו. אם הגעתם לכניסה למגדל הטיל, העיצוב שלו מבטיח מקסימום רוחות במפלס הכניסה לציבור. כל מי שהמתין לבידוק בחוץ, כי כמובן גם אין חללי המתנה סגורים וממוזגים – אז טור של אנשים שמזיעים בקיץ וחוטפים סופת רוחות וגשמים נוצר כל הזמן בכניסה למגדל. אם כבר עברתם את מסך הרוח והגשם או השמש והחום בקיץ תוכלו להתמודד גם ביציאה עם חוסר הצללה בכל העיר התחתית, פשוט אין עצים ואין סככות ואין מעברים מקורים, אם לא שמתם לב. פעם ידעו לייצר קולונדות עם צל, האמר-קוריאלים של ימינו לא יתנו לגג להפריע לציבור להרים את הראש ולראות את המגדל המתנשא מולם שמסכים בקושי לפתוח להם פתח קטן ממנו ייצאו וייכנסו אם יועיל. ממש ביטוי מוחשי למגדל השן ולאטימות.
  האירוניה היא שהירוקים בחיפה וכל המתנגדים למגדל השתמשו בו אחרכך כאחד המבנים המזוהים של העיר. אלו שטענו שהוא מגמד את הדר ונראה דוקר את גן הזכרון כבר הפכו לנבחרת מעודדות של 'הסמל' החדש. איך זה קרה? פשוט מאד. מאז המגדל לא נבנה אף מגדל משרדים בחיפה. לא בעיר התחתית ולא בשום מקום. ככה זכה הברווזון המכוער מההפקר והפך לנסיך בנייני חיפה, ללא שום תחרות נראית לעין. בזמן שבתל אביב נוספו בעשור האחרון 1 מליון מ"ר משרדים, בחיפה לא נוספה עשירית מזה. ומול הכיעור של חומת בניין מס ההכנסה הפך הכיעור של מגדל הטיל לגאווה עירונית, ממש כמו חומת דגון, ממש כמו מחדל מגדלי פנורמה. איך שר דודו טסה? בסוף מתרגלים להכל, מתרגלים להכל. ובחיפה גם לא דורשים יותר – לא דורשים עיר תחתית נוחה ונעימה להולכי הרגל. לא דורשים קישוריות בין אמצעי תחבורה ציבורית. לא דורשים עצים לצל. ובניינים שיודעים לתת מבואת המתנה בלי רוח גשם וזיעה. בחיפה רוצים רק עוד חניונים. וואלה כל עוד יש איפה להעמיד את הרכב, הכל בקטנה. כי הרכב ישמש למילוט מהיר מהמקום הגועלי. "בית קפה? עזוב, נשב כבר במקום אחר כשנסע מפה"

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

ייערך שיתוף ציבור בתוכנית הקזינו • הדיון בוועדת המשנה לתכנון ובנייה

(חי פה) - ועדת המשנה לתכנון ובנייה בחיפה התכנסה ביום ב' 24/06/24 ודנה בעתיד בניין הקזינו בבת גלים והתכנית להפיכתו לבית מלון. מתנגדים משכונת...

סאמר בלאן מחליף את בשארה עבסאוי כנשיא רוטרי סטלה מאריס בחיפה

ביום חמישי 20/06/24 קיים מועדון רוטרי סטלה מאריס חיפה טקס מרשים של חילופי נשיאים בהיכל עיריית חיפה, במסגרתו העביר הנשיא היוצא רו"ח ועוה"ד בשארה...

ד"ר דורון מייזלס – רופא חדש בצפון

ד"ר מייזלס, מומחה ברפואת ילדים, הצטרף למרפאת כללית ביקנעם עילית ד"ר מייזלס (35), נשוי + 1, מתגורר בקרית טבעון. הוא בוגר לימודי רפואה בהצטיינות מהטכניון....

אחמד ספי, מנהל אדמיניסטרטיבי חדש במרפאת כללית

אחמד ספי (38) תושב דיר אל אסד, בוגר B.A בניהול מערכות בריאות במכללה האקדמית רמת גן ותואר שני בבריאות הציבור מאוניברסיטת תל אביב. בעברו...

בוטלו קנסות לתלמידים בחיפה שלא הצליחו לתקף רב קו באוטובוס

(חי פה) - הורים של חמישה ילדים הלומדים בבתי ספר בחיפה פנו לנציב תלונות הציבור והלינו על כך שילדיהם קיבלו דוחות בגין אי-תשלום דמי...