עו"ד תמי אולמן: "סוד ההצלחה אינו כישרון , אלא רק עבודה קשה"

יו"ר לשכת עורכי הדין מחוז חיפה, עו"ד תמי אולמן, אחת הפליליות המוצלחות והחזקות בארץ, והבולטות בצפון מספרת בראיון מרתק לחי פה ליום האישה על הקריירה המפוארת והתובענית בתחום המשפט הפלילי, לצד בניית משפחה וגידול ילדים קרייריסטים בנוסף, לארבעה ילדים מאומצים.

 

עורכת הדין תמי אולמן בריאיון עם סמר עודה

עורכת הדין תמי אולמן, מנהלת משרד עו"ד תמי אולמן משרד בתחום הפלילי שנחשב לאחד מהמשרדים המובילים והחזקים בתחום בארץ ואחד הבולטים באזור חיפה והצפון, ויו"ר לשכת עורכי הדין מחוז חיפה במסגרתו אחראית על 8700 עורכי דין, אם לשלושה ילדים, ארבעה מאומצים, ושתי נכדות. אולמן הוסמכה כעורכת דין בשנת 1983 ואת ההתמחות עשתה אצל השופט בדימוס פרופסור אמנון כרמי, אליו היתה מתלווה מכיתה ח' ואצל השופט בדימוס אביעד קליינברג.

על הבחירה בתחום המשפט הפלילי מספרת אולמן: "בכיתה ח' הצטרפתי לשופט אמנון כרמי, שאשתו היתה המחנכת שלי בבית הספר. הוא היה שופט בבית משפט השלום בעכו ומדי פעם היתי מצטרפת אליו לבית המשפט, הוא היה לוקח אותי למשפטים אותם הוא ניהל ואז היה ברור לי שמה שהוא עושה אני עושה וזה תחום שכן מעניין אותי וכך הגעתי לפלילים".

 

"למי שאין זמן תמיד יש זמן"

"למי שאין זמן תמיד יש זמן כך אני חושבת", ענתה עו"ד אולמן כשנשאלה כיצד הצליחה לשלב משפחה וגידול ילדים לצד קידום קריירה מוצלחת בתחום המשפט הפלילי שהוא מאוד תובעני וקשה. והוסיפה: "מעבר למה שאני חושבת היתה משפחה תומכת, בעלי פרופ' יהודה אולמן, וההורים של בעלי שמאוד תמכו ועזרו לי עם הילדים. חוץ מזה הילדים שלי היו במועדון ספורט סיוף בחיפה כך שלא הסתובבו ברחובות. ברגע שגמרו בית ספר מהצהריים ועד הלילה הם היו במועדון הסיוף תחת ההשגחה של המאמן אודי כרמי, שהוא הבן של השופט בדימוס פרופ' אמנון כרמי, והוא השגיח עליהם גם בשבילי. הם היו בסביבה מאוד תומכת ועובדה שתיים מבנותיי הלכו בדרכי אם כי אחת פרשה בשיא והלכה ללמוד הוראה".

 

"כמו שאני טובה במשפטים היתי טובה גם בסייף"

יש לציין כי ילדיה של אולמן, הלכו בדרכה בכל הקשור בספורט מאחר ואולמן היתה אלופת ישראל בסייף וגם אלופת המכבייה בסייף. על האהבה לספורט הסייף והאליפויות מספרת: "יש לי אין ספור תארים בסיוף. אהבתי מאוד את הסייף וכמו שאני טובה במשפטים היתי טובה גם בסייף. היתי מתאמנת ומשקיעה המון, היתי משקיעה 6 שעות אימונים ביום, כי רציתי להצליח וכי אני חדורת מטרה והמטרה שלי היתה להגיע רחוק בסיוף והשתדלתי לעשות את המיטב וגם זכיתי להיות בין הספורטאים הטובים בארצות הברית. ייצגתי את אוניברסיטת פן סטייט בארה"ב, שמונה חודשים סייפתי עבור הקבוצה שלהם ונהניתי מאוד".

על העבודה בתחום הפלילים: "אני לא עוצרת באדום. כשלקוחות מתקשרים באמצע הלילה גם בימי שבת ובכל שעה אנחנו זמינים והמשרד נותן מענה לכל שאלה ולכל בקשה. אני חושבת שהקליינטים רואים את המסירות שלנו ולכן זה כרטיס הביקור הכי טוב לכל עורך דין. בימי שישי מה שעורכי דין צעירים אוהבים לעשות להיות בחופשה ולהנות, אני עובדת בשישי, מבקרת עצורים ומכינה תיקים. זה סוד ההצלחה שום כישרון רק עבודה קשה ומסירות לקליינט".


"עצם העובדה שאני נהנית מהעבודה שלי זה נותן השראה לכל המשפחה להמשיך בקריירה"

כיצד מקדישים זמן למשפחה?
"המשפחה היא בראש המעיינות שלי .אבל הילדים שלי כבר גדולים ויש לי שתי נכדות, אני לא אגיד שאני הסבתא הטובה ביותר בעולם גם לא הקרובה לזה. אבל אני חושבת שזמן איכות זה דבר חשוב וגם עצם העובדה שאני נהנית מהעבודה שלי זה נותן השראה לכל המשפחה להמשיך בקריירה וזה לא על חשבון המשפחה. צריך לדעת לעשות הכל בשיתוף פעולה מלא בלי רגשי אשם והכל מסתדר".

על תפקיד יו"ר לשכת עורכי הדין במחוז חיפה לו נבחרה אולמן, לפני כשנתיים ובמסגרתו היא אחראית על 8700 עורכי דין לצד העבודה הסיזיפית במשרד שממשיך להתרחב היא אומרת: "עוד פעם למי שאין זמן יש זמן. בחיפה בלשכה יש לי צוות: מנכ"לית מצוינת רויטל אלמוז, וחברי וועד שעובדים יחד איתי בסיפור של הלשכה וכמובן ויש את יו"ר לשכת עורכי הדין הארצי עו"ד אפי נווה, ואנחנו כולנו עובדים בשיתוף פעולה מלא, ואני חושבת שעבודת צוות היא שנותנת את התוצאות והתוצאות מדברות בעד עצמן. עובדה, שאנחנו נותנים מענה לעורכי הדין בכל תחום. אני אחראית על 8700 עורכי דין במחוז חיפה ומשתדלת לכל מי שיש בעיה להיות אוזן קשבת ואני אומרת אני לא לבד במערכה הזאת כולנו יחד כל חברי הוועד".

כידוע ברזומה של עו"ד תמי אולמן, יש שורה ארוכה של תיקים משמעותיים וגדולים בתחום הפלילי הכוללים תיקי רצח. ולא פעם עורכי דין בתחום הפלילים מקבלים איומים. לשאלה אם אי פעם קיבלה איומים או חששה לחייה. עונה אולמן: "מעולם לא היו לי איומים וחששות כי הקליינטים רואים שאני עושה את עבודתי ביושר עבורם ולכן אני לא מאוימת. אני עושה כל מה שאני יכולה לעשות על פי חוק עבור הקליינט ולכן אני מקבלת מהם ברכות".

לשאלה אם התקבלו איומים לא מהקליינטים אותם היא מייצגת, אולמן עונה בחיוב, ואומרת: "יש בתיקי רצח. זה מאוד אופייני שבמסגרת תיקים כאלה משפחות הקורבן מנסים להשתלח בעורכי הדין, בסנגורים, אני לא עונה, אני מכבדת את הצד השני וגם אפשר להבין את כאבם. אני רק עושה את העבודה עבור הקליינטים שלי כי המטרה שלי לייצג אותם ובשביל זה למדתי משפטים ובשביל זה אני פה".

על החלטת הבנות שהלכו בעקבותייך ולמדו משפטים האם עודדת אותן או התנגדת?
"אני לא עודדתי חשבתי שכל אחד ואחת צריך לעשות מה שהוא רוצה. הבן הלך ללמוד רפואה, הבנות חשבו שזה שטח שמתאים להן ועובדה שהבת הבכורה למדה משפטים עבדה איתי שנה והיא פרשה בשיא והלכה ללמוד הוראה והיום עושה תואר שני. כך שאצלנו כל אחד עושה מה בראש שלו ואנחנו פה בשבילם".

 

"כל אחד צריך לדעת שאפשר לראות גם מעבר למשפחה שלו"

על אף העבודה הקשה והתובענית, ניהול משרד גדול ומוביל לצד תפקיד יו"ר לשכת עורכי הדין במחוז חיפה ולצד משפחה מורחת עם נכדות, תמי מוצאת גם זמן לארבעה ילדים ממוצא אתיופי שהחליטה לאמץ.
"הסיפור התחיל כשהתנדבתי ללמד שיעור משפט בבית ספר קישון בחיפה לפני שבע שנים שם הכרתי ילד בן 12. אז פניתי להוריו וביקשתי מהוריו שיתנו לי את האפשרות לתמוך בו ומהר מאוד הוא הביא לי את האחים והאחיות שלו כך שהיום מדובר בארבעה ילדים. אנחנו עוזרים לילדים האלה בכל תחום. הילד גדל והיום הוא בן 19התגייס לצנחנים ועבר טירונות בהצלחה מרובה. השניים האחרים לומדים בבית ספר צור ים והקטנה לומדת בבית ספר רגיל והילדים מוצלחים מאוד ומדהימים. אני חושבת שכל אחד צריך לדעת שאפשר לראות גם מעבר למשפחה שלו ואם כל אחד היה מאמץ עוד משפחה אצלנו במדינה או בכל מקום החיים היו נראים אחרת. אני חושבת שככל שאתה נותן אתה נתרם יותר ואני מאושרת מהילדים האלה הם עושים לי את היום כל יום".

טיפים להצלחה: "הדבר החשוב ביותר זו הנחישות והרצון להצליח, היכולת והרצון להקדיש שעות כדי לצליח ולהיות יסודי בעבודה. לא לזלזל באנשים, לאהוב אנשים ולאהוב את המקצוע. אני כל יום כמה בחדוות היצירה. אני פוגשת עורכי דין מהתחום שלי שכל יום באים ואומרים לי איך יש לך כוח לבצע את העבודה הזאת לא נמאס לך? אז התשובה שלי חד משמעית אני נהנית כל רגע ממה שאני עושה גם כשאני בחו"ל אני אפילו מתגעגעת לעבודה אז כשמישהו קם לעבודה בחדוות היצירה זאת התשובה".

בעוד 10 שנים עו"ד אולמן רואה את עצמה באותו המקום. "אני אוהבת את העבודה שלי אני אמשיך לעבוד באותו קצב כמו שאני עושה עד לרגע זה, גם כשאני הולכת הביתה אני לוקחת תיקים כדי להכין למחרת היום לשבוע הבא ולשנה הבאה".

תמי אולמן – עורכת דין (צילום – סמר עודה)

 

לא ניתן להגיב