באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

לקראת פינוי בינוי או תמ"א 38? • כיצד תתנהלו נכון מול עוה"ד המייצג אתכם? הנחיות לבעלי דירות בתהליכי התחדשות עירונית

(חי פה בנדל"ן) – הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית פרסמה המלצות לבעלי דירות, כיצד להתנהל עם עורכי דין המייצגים אותם בתהליכי ההתחדשות העירונית.


למנוע ניגוד עניינים

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית פרסמה בימים האחרונים (12/22) המלצות לבעלי דירות המצויים בתהליכי התחדשות עירונית, בהן הנחיות התנהלות מול עורכי הדין המייצגים אותם בתהליכים אלה. הנחיות הרשות פורסמו בתיאום עם לשכת עורכי הדין, ולמעשה זהו פרסום ראשון מסוגו, המקבץ את כל ההנחיות וההמלצות של ועדת האתיקה בלשכת עורכי הדין ומנגיש אותן עבור בעלי הדירות. מטרת הפרסום היא להבהיר את היחסים בין בעלי הדירות לעורכי דינם ולמנוע מצבים של ניגודי עניינים.

בתהליכי התחדשות עירונית, בין אם מדובר בפינוי בינוי או בתמ"א 38, נהוג כי היזם משלם את שכר הטרחה של עורך הדין המייצג את בעלי הדירות, כחלק מתשלום הוצאות העסקה של בעלי הדירות, מצב שעלול ליצור ניגוד עניינים מול עורך הדין. כדי למנוע זאת, הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מדגישה כי התחייבות היזם לתשלום שכרו של עורך הדין היא אך ורק עבור השירותים שמספק עורך הדין לבעלי הדירות וכי הוא מנוע להעניק שירותים ליזם.

הדמיה של פרויקט - ליווי דיירים התחדשות עירונית - פינוי בינוי - מנשה שמש (צילום באדיבות קיים טכנולוגיות)
הדמיה של פרויקט – ליווי דיירים התחדשות עירונית – פינוי בינוי – מנשה שמש (צילום באדיבות קיים טכנולוגיות)

החלטה מהותית בחיי בעלי דירה

ההמלצות גובשו על בסיס הניסיון שנצבר בפרויקטים השונים שהגיעו לידי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ולמינהלות העירוניות המלוות תהליכי התחדשות עירונית בכל רחבי הארץ.

הרשות הממשלתית ריכזה את ההמלצות, היות שתהליך התחדשות עירונית הינו מורכב ומביא עימו החלטות חשובות ומהותיות בחייהם של בעלי דירה. מטרת ההמלצות היא להקל על בעלי הדירות באמצעות ייצוג על ידי עורך דין שיגן על האינטרסים שלהם.

עיקרי ההמלצות:

 1. בעלי הדירות הם שיבחרו את עורך הדין שייצג אותם ומומלץ לא להתקשר עם עורך דין שהוצע על ידי מארגן או יזם.
 2. אסור לעורך דין, בעצמו או על ידי אחר, לפנות לבעל דירה ולשכנע אותו לשכור את שירותיו.
 3. עורך הדין יספק שירותים אך ורק לבעלי דירות בפרויקט, והיזם רשאי להעביר לעורך הדין תשלום אך ורק בגין שירותים אלו.
 4. עורך הדין יתקשר בהסכם שכר טרחה אך ורק עם בעלי הדירות. אסור לעורך הדין לנהל משא ומתן עם היזם על שכר טרחתו בשם בעלי הדירות או לחתום עימו על הסכם שכר טרחה עצמאי.
 5. מומלץ לקבוע את שכר הטרחה של עורך הדין כנגזרת של מספר יחידות הדיור הקיימות ו/או של שווי דירות התמורה לבעלי הדירות.

התנהלות מול עורכי דין המייצגים דיירים בתהליכי התחדשות עירונית – מסמך ההמלצות המלא – לעיונכם:


אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית:

"במסמך קצר ופשוט ריכזנו, בעבודה מתואמת עם שותפינו בלשכת עורכי הדין, המלצות שיסייעו בהגנה על ציבור התושבים הנמצאים בתהליכי התחדשות עירונית. עורך הדין שמייצג את בעלי הדירות בתהליכים אלו, הוא חוליה חשובה מעין כמוה בקידום עסקה, שהיא בין המשמעותיות ביותר בחייהם של בעלי הדירות, כאשר הוגנות, שקיפות והליך סדור מטיבים לא רק עם בעלי הדירות, אלא עם כל הגורמים המעורבים. מתוך הבנה זו הרשות הממשלתית ממשיכה לקדם עם שותפיה כלים ליצירה של תהליכים בריאים ויעילים להתחדשות עירונית".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

 1. לא מבינה איך פתאום אתה מפסיק לראות נוף מגובה ארבע קומות,כשקודם ראית…

 2. כתבה חשובה מוריה סטופל באתר חי פה. יום נפלא.

 3. אני שומע המון תושבים ממורמרים וכל הזמן אותה סיבה: אנחנו נותנים דירות בקומות 1-4, והיזם לא מוכן לתת לנו דירות מעל קומה 7-8 שברור לנו שהיא תחסם עם בנייה אחרת ובעצם נקבל דירות ללא נוף פתוח, כשקודם לכן הבניין הנמוך דווקא נהנה מנוף פתוח. הדבר הזה חוזר בעשרות פרויקטים בשכונות החוף והדיירים בצדק מסרבים להתפשר. כל תוספת קומה ובוודאי אם זה כולל נוף פתוח בניגוד לקומה נמוכה זה הפרש של עשרות אחוזים במחיר הדירות. אף אחד לא רוצה חלון סלון שפונה לקיר עם חלונות סלון כשקודם היה לו נוף פתוח בלי חסימות, לואדי או לים.
  התושבים צריכים לנהל מכרז בין היזמים כשגובה הקומות שהם יקבלו הוא פקטור מרכזי וכמה שפחות דירות – תראו כמה תושבי דניה נלחמים בשיניים נגד תוספת 200 דירות בשכונה הכי מרווחת עם הצפיפות הכי נמוכה בחיפה. צפיפות יתר נכונה לתל אביב עם ערכי קרקע מטורפים בטח לא לחיפה פה קרקע עולה אולי חמישית מזו של מרכז ת"א. לכן אין סיבה לציפוף ההיסטרי מלבד רצון היזם למקסם רווח של עשרות אחוזים.
  הדיירים צריכים להילחם על דירות חדשות בקומות 10 ומעלה, מכיוון שמלבד מגדלים בשכונות החוף יהיו מבננים עד 10 קומות מה שאומר שדירות מקומה 12 ומעלה יהיו עם נוף פתוח לעומת דירות בקומות נמוכות. זו מלחמה קשה אבל כשעושים מכרז בין יזמים יש תוצאות חיוביות. לא להסס לבטל הסכמים עם יזם שמוכן לתת רק דירות עד קומה 8-9 כלומר שדרוג של 4-5 קומות לגובה בלבד. הקרקע שלכם שווה הרבה כסף ליזם ואם אתם מוסרים אותה זכותכם למקסם את התמורה בדירה בקומה גבוהה עם נוף פתוח. תעמדו על המקח גם אם זה יקח עוד כמה שנים או החלפת יזמים.

  • איפה ראית בשכונות החוף שיש בכלל פרויקט פינוי בינוי שקיבל היתר? ממש נדיר..אולי 1 ל-100

  • התייחסתי לאלו בנוה דוד ויציאת אירופה שקיבלו היתר וביחס פינוי בינוי גבוה מאד שאם ישוכפל עוד הולך לייצר סלאמס מוחלט
   זה כמו צפרדעים בסיר – לאט לאט מעלים טמפרטורה עד שהם כבר במים רותחים מדי
   ככה בחביבה רייך בהתחלה היו 2-3 מבנים לא הרגישו את הצפיפות שתבוא, אחרכך עוד 2-3 אחרכך חצי רחוב ומתחילים להבין שזה תכנון הזוי של כמעט סלאמס על כביש שלא שודרג ועל תשתיות ישנות ועל אפס תוספת שטחי גינות וכריתת הירוק מסביב.
   התוכניות מדברות על ציפוף גבוה עוד הרבה יותר בנוה דוד, שער עליה ומורדות קרית שפרינצק. זה אומר בהכח שמגדל יסתיר למגדל, מגדל יסתיר שמש למגדל, מגדל יחסום אויר למגדל, ובמפלס הרחוב יהיה פקק קבוע לכל כיוון וסכנה להולכי רגל, חוסר במבני ציבור ונשמע זעקות כמו ברמות רמז על ציפוף יתר חוסר יכולת להיכנס ולצאת מהשכונות ואין לילדים מגרשי ספורט…

  • לא מבינה איך פתאום אתה מפסיק לראות נוף מגובה ארבע קומות,כשקודם ראית…

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...

אותות הוקרה ללוחמים דרוזים שסייעו לארגון 'ההגנה' בתקופת המדינה שבדרך

בסניף ארגון 'ההגנה' בחיפה, הוענקו ביום חמישי 13/6/24 אות ההגנה ואות על"ה (עיטור לוחמי המדינה) לבני משפחתם של שני לוחמים דרוזים, שיח' תופיק חלבי...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר הכרמל ומשם היא צופה אל הים בדרום-מערב ואל מפרץ חיפה ועמק זבולון בצפון-מזרח. קיצור תולדות האוניברסיטה תחילתה...