פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

ניצחון ל"שומרים על דניה" במחוזי – בוטל האישור ל"דניה הירוקה" בחיפה

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל היום (ג' 27/12/22) את עתירתם של תושבי דניה בחיפה וביטל את החלטת הוועדה המחוזית, שאישרה את תכנית "דניה הירוקה".


השופט אלי אברבנל קיבל היום (ג') בבית המשפט המחוזי בירושלים, את טענת העותרים, לפיה תוכנית "דניה הירוקה" עלולה לפגוע בביטחונם של תושבי השכונה. השופט אברבנל קבע בפסק הדין, כי הוועדה המחוזית שאישרה את הבנייה, לא התייחסה לחוות הדעת שהובעו בפניה, לגבי האפשרות שתיווצר מלכודת אש בשכונת דניה באם תפרוץ שריפה ותושבי השכונה יאלצו להתפנות ממנה במהירות. השופט ציין כי כיום קיימות שתי יציאות משכונת דניה המתנקזות לציר אחד – רחוב אבא חושי.

לטענת השופט, הוועדה המחוזית לא בחנה את עומסי התנועה הצפויים בצמתים המחברים את השכונה לציר אבא חושי בעת אירוע חירום, ולא את ההתמודדות שצפויה במהלכו. השופט ציין כי שכל הנושא צריך להישקל על ידי איש מקצוע, על מנת להבין למה יידרשו התושבים בעת אירוע חירום ואם התכנית החדשה עלולה להגדיל את הסיכון שבו ימצאו.

השופט אברבנל ציין עוד כי גם יצירת אזורי חיץ בשכונה לא תספיק כדי למנוע התפשטות של אש לשכונת דניה, גם אם אזורי החיץ ישפרו את המצב במידה מסוימת, ואף דרש למצוא פתרון לדרכי גישה ומילוט בזמן שריפה מעבר לכך, עוד לפני אישור "דניה הירוקה". בנוסף, דחה השופט את הפתרונות שהביא יועץ התחבורה מטעם המשיבה ואמר שהוועדה המחוזית כלל לא בחנה את האפשרות לפינוי על ידי תחבורה ציבורית ייעודית בשעת שריפה.

השופט גם דחה את טענת המשיבה, לפיה כמות הרכבים שיתווספו לשכונה כתוצאה מבניית 226 יחידות דיור חדשות ובית מלון היא זניחה, והוסיף שברור חששם הגדול של תושבי השכונה מהתווספות מאות כלי רכב לאזור. בית המשפט גם קיבל את טענת העותרים לפיה הסיכון לכך שתפרוץ שריפה גדולה אינו תיאורטי בלבד, אלא זהו איום אמיתי על שכונת מגורים גדולה.

"החלטת הוועדה כי ניתן להסתפק בתשתית התעבורתית הקיימת לצורך מילוט תושבי השכונה בשעת חירום אינה נסמכת על חוות דעת מקצועית בדבר הערכת עומסי התנועה הצפוים בכבישי השכונה ובצומתי היציאה ממנה בעת פינוי תושביה ובדבר משך היציאה של התושבים מהשכונות בתנאים אלה. משכך, בהחלטת הוועדה ובתכנית מושא העתירה נפל פגש המחייב את ביטולן".

"הכתובת הייתה על הקיר, התכנית הייתה עלולה להוביל לאסון"

עו"ד הלן דורפמן, יו"ר עמותת 'שומרים על דניה' אמרה היום: "קיבלנו את החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים, המורה על ביטולה של התוכנית ההרסנית, המכונה, באופן תמוה, "דניה הירוקה" והאישור שניתן לה ע"י הוועדה המחוזית", אמרה היום יו"ר עמותת שומרים על דניה עו"ד הלן דורפמן, "במסגרת החלטתו, קבע בית המשפט, כי כפי שטענו, בתמיכת עיריית חיפה וסיעת הירוקים של חיפה, משמעותה של התוכנית, בהתחשב בעומסי התחבורה, הקיימים בשכונה כבר היום, לא נבחנה כפי שצריך על ידי הוועדה המחוזית, לרבות במקרה בו יהא צורך בפינוי של השכונה.

נזכיר כי מדובר בתוכנית אשר ביקשה להעמיד את תושבי השכונה ומבקריה בסכנת חיים של ממש, שכן לכולנו ברור שאין אפשרות להתמודד עם שריפות בשכונת דניה, גם כיום, במקרה בו בפועל נצטרך (שוב) לפנות את השכונה, כמו שראינו בשריפות הקודמות – זה פשוט לא יהיה אפשרי! התוכנית שבמסגרתה ביקשו לבנות מספר כזה של יחידות דיור, מבנה ציבורי, מלון ומרכז מסחרי– אינה ישימה ועלולה להביא לאסון – הכתובת הייתה על הקיר, ואני שמחה שבית המשפט, אף הוא אף, ראה את הדברים והבין את החשיבות של העניין.

עו"ד הלן דורפמן (צילום: גיל נחושתן)

"צר לי שהוועדה המחוזית, תחת ביצוע בדיקה מעמיקה של הדברים וחרף עמדתה הנחרצת של הוועדה המקומית בעניין זה, החליטה בהינף יד, כפי שאף קבע בית המשפט, לאשר את התוכנית, מבלי שזו נתנה מענה ומבלי שהתמודדה עם החששות שהועלו במסגרת פסק הדין שניתן על ידי בית המשפט, כבר בעתירה הקודמת שהוגשה על ידנו.

בנימה אישית, אני רוצה להודות בראש ובראשונה לתושבי דניה, שנרתמו למאבק ונתנו את אמונם בי ובעמותת "שומרים על דניה", לחברי העמותה היקרים ומתנדביה, אשר בלעדיהם כל זה לא היה אפשרי. לסיעת הירוקים של חיפה בראשותו של אביהו האן, אשר תמכה בנו והתלוותה אלינו לאורך כל הדרך כבר מראשיתה, לוועדה המקומית לתכנון ובנייה חיפה, לעיריית חיפה ובמיוחד ליועצת המשפטית של עיריית חיפה, עוה"ד קרן גולדשמידט, על עבודתה המסורה לשמירה על חייהם של תושבי השכונה."

"היה ברור מלכתחילה שהתכנית מסוכנת"

יו"ר סיעת הירוקים של חיפה, אביהו האן, שהצטרף לעותרים, הביע היום שביעות רצון מהחלטת בית המשפט. "אנו מברכים על ההחלטה החשובה והצודקת של כבוד השופט אברבנאל. לדאבוננו, את מה שפסק השופט היום בתום הליך משפטי ממושך וסבוך, היה אפשר לדעת כבר מראש, לו אך היו מצויות בעיריית חיפה העיניים והאוזניים הפקוחות והקרויות אשר היו מבינות מבעוד מועד את הסכנות הרבות בתוכנית הבנייה ההרסנית ופועלות מראש לביטולה. הנה אפוא שוב נוכחנו כי הוועדה המחוזית חיפה כושלת בתפקודה ובהחלטותיה ואינה פתוחה לביקורת עניינית.

אביהו האן (צילום: עומר כרמי)

אם ישנו לקח ברור וחד משמעי מאירוע השריפה הגדולה בכרמל בשנת 2015, הוא כי דרכי מילוט הן תנאי סף לעיבוי השכונות בכרמל וכי אין לאפשר לתוכניות בנייה ליצור סיכונים נוספים לתושבים. אנו קוראים לעיריית חיפה ולקליש לבחון מחדש את המנהג הקלוקל לאשר בבהלה תוכניות תמ"א 38 ברכס הכרמל אשר אינן מציעות פתרונות דרכי מילוט לתושבים".


רה"ע עינת קליש רותם, בירכה על החלטת בית המשפט שאימץ את עמדת העירייה שפעלה בשיתוף פעולה מלא עם "עמותת שומרים על דניה", לפיה אין לבצע את הרחבת השכונה ללא מענה לצרכי השכונה הקיימת ובטחון התושבים באירועי חירום.

המשנה ליועצת המשפטית בעיריית חיפה, עו"ד קרן גולדשמידט, שייצגה את העירייה והוועדה המקומית בעתירה: "בית המשפט קיבל את עמדת העירייה, לפיה החלטת הוועדה המחוזית לאישור התכנית לא נתנה מענה הולם לחשש לפיו מערכת התחבורה בשכונה לא תעמוד בעומס בעת אירוע חירום, ובכלל זה שריפת יער, ותכביד על יכולת המילוט של תושבי השכונה".

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

19 תגובות

 1. אייל, איך הצלחת לערבב אותנו. תושבי דניה עם פנסיה תקציבית???? איפה אתה חי. מתי לאחרונה ראית בן אדם עשיר מפנסיה תקציבית. דעות קדומות ושנאת חינם זה רע

 2. לפני כמה ימים שלחת לי הודעה פרטית שטוענת שאתה מוביל החלטה במועצה שלא תתקשר עם ספקים שיחרימו לקוחות על רקע מגדר, דת והעדפה מינית.

  אז קודם כל, מגדר זאת המצאה.
  שנית, יש חוק איסור אפלייה בשירותים ציבוריים וממשלתיים, וכל הדיבור סביב הנושא בימים האחרונים נוגע לעסקים פרטיים שעליהם החוק לא חל – רוצה לומר כוסות רוח למת.
  שלישית, בחיים שלך יותר אל תשלח לי הודעה לטלפון הפרטי.

  יום טוב.

 3. קראו את פרוטוקול הדיון בהתנגדויות שהגישו כמה גורמים לועדה המחוזית כנגד התוכנית הזו. תגלו שהיחיד שהעלה בכתב ובעל-פה את הטיעון הזה של מלכודת אש לשכונה והיעדר דרכי מילוט, כעילה לדחיית הבקשה להיתר בנייה, הייתי אני. עמדתי זו התקבלה ע"י כל הערכאות וטוב שכך. אני שמח שבהמשך המאבק השכילו העוררים להשתמש בטיעון שהעליתי בועדה המחוזית ובזכות ההתעלמות של הועדה מדברי, התברר כי זהו טיעון מנצח! מברך את התושבים על ההחלטה שהתקבלה. עדיין אני ממליץ על פתיחת דרך מילוט תחבורתית ומתחשבת בסביבה מדניה לעבר כביש 4 ויפה שעה אחת קודם!

  • כולנו גאים בך על אצילות הנפש, שיהיה לך יום נעים בוילה.

  • ירון חנן מתגאה המניעת דיור לצעירים בטענות שקריות שיש רק 2 יציאות מדניה כשאנחנו יודעים שאתם חסמתם את חיבור דניה וטירת הכרמל. מקוה שבית המשפט העליון יבטל את החלטת המחוזי כל הנסיון למנוע הכנסת אוכלוסית מעמד ביניים לדניה זה כל מה שעומד מאחורי התארגנות הסרק הזו. מה שמפריע זה שדניה לא תהיה וילות אלא גם דירות
   ראש העיר הבא צריך להרים שני מגדלי דירות לצעירים והשכרה מעל המרכז המסחרי בדניה. זה יהיה לקח מופלא לאליטיסטים שהם חלק מעיר ולא במצפה בגליל

 4. משונה מאוד !
  קודם צריך לכרות עצים 100 מטר מהבתים .
  אחר כך לעשות רבחים של 20 מטר כול 50 מטר .
  אני יודע על 2 יציאות מדניה .
  אבל למה לא עושים את היציאה המערבית ?
  ובנוגע לפקקים בשכונת כרמל צרפתי ושפרינצק רוצים לבנות
  גורדי שחקים תוספת של כמעט 1000 יח"ד .
  כשהיום יש כבר פקקים של 20 דקות בשעות תחילת הפעילות
  של בתי הספר והגנים .

 5. נכון כי זאת הסיבה. .
  לא רציתם כביש יציאה לכיוון טירת הכרמל
  ולא הרחבה של השכונה
  וכולם יודעים למה.

 6. הןכחה נוספת לכך שתושבי דניה יודעים כיצד לדאוג לאינטרסים שלהם טוב יותר מתושבי שאר השכונות.

 7. בחביבה אישרו 9- 10 קומות בלי חניה
  תסתכלו מה שקורה בכרמל מאות מפלצות הרסניות
  בהדר חוף כמה תאמות? 0
  כי קבלנים חזירים לא מעניין אותם התחדשות או איכות חיים
  רק כסף
  עינת עצרה חלק אך לא מספק
  צריך לחשב מסלול מחדש לגבי כל התוכנית

 8. דואגים לעשירי העיר ולמקורבים, מנגנים על יציאות מדנייה.. קישקוש . הייתה תוכנית לפתוח כביש מערבה מדנייה … לא מבין איך השופט לא זרק אותם חזרה. את חביבה רייך הפכו לשכונה איומה …. כלואה , ללא תשתיות ללא חנייה וצפופה להחריד … בזמן שריפה יהיה קשה להימלט משם…. אבל כנראה שרק לעשירים דואגים

 9. מה אשמים בעלי המגרשים הריקים בשכונה אשר ירצו לבנות וכעת לא יוכלו. גם הגדלת דירות קיימות לשטח מעל 120 מר דבר שידרוש תוספת חניה תהפוך לבלתי אפשרית. ברור שנפלה גם התכנית לפיצולי דירות. נצחון פירוס.

 10. מתי יאשו גם אצלינו בהדר פינו בינוי למה רק אושים שכונת חדשות בדניה זה לא הוגן הבתים אצלינו ישנים בהדר כבר 70 שנים מה קורה לעיירה חיפה

  • לדעתי האישית, רק אחרי שיצליחו לגרום לתושבים לברוח ומחירי הנכסים ירדו עוד, כך שבעלי עניין יוכלו לרכוש את מרבית השטחים.
   הסתכלי מה נעשה בקרית אליעזר.

  • אם עיריית חיפה הגדירה את בנייני הרכבות מתקופת השיכונים בסילבר "מופת ברוטליסטי לשימור" קטונתי.

 11. בחיבובה רייך שזה סמטה קטנה להוסיף אלפי דירות בתמא פראית .זאת לא סכנה..
  שכונה שהיא חצי שטח של חיפה זה מסוכן

  • חביבה רייך זה מה שקורה כשמאפשרים לקבלנים כל מה שהם רוצים כמו שאיפשרו יהב וחדוה אלמוג
   התוצאה זו קטסטרופה של צפיפות ופגיעה אמיתית באיכות החיים
   בדניה אפשר להוסיף 500 יח"ד ולא תהיה שום צפיפות. זאת השכונה הכי פחות צפופה בחיפה.
   הם גם נלחמו נגד מבנים של 4 קומות אתם מבינים – כשכל התמא 38 מייצרת מבנים של 7 קומות בשאר שכונות הרכס
   מדינת כל עשיריה. מאד פשוט. הרבה פנסיונרים בדניה עם פנסיה תקציבית ומליונים לממן בלי סוף ערעורים.

 12. תושבי דניה חוששים מתוספת רכבים של 226 דירות בעודם מפצלים את הבתים שלהם ומשכירים יחידות נפרדות מה שכמובן מוסיף מאות רכבים לשכונה. השכונה עם שתי יציאות לציר אבא חושי בדיוק כמו כל שכונות רכס הכרמל שבהן יש תמ"א 38 שמוסיף הרבה יותר מ-200 דירות לכל שכונה.
  הצביעות והאיפה ואיפה זועקת לשמים. את נוה דוד מצופפים עד מוות עם אלפי דירות חדשות על שתי יציאות קיימות בלי שום שיפורי תשתיות. זה בסדר, זה לא מלכודת אש ולא פגיעה…
  נראה שעשירים בישראל יזכו לאיכות חיים נטולת "הפרעה" של ציפוף, בנייה לגובה, תמא 38, תוספת יח"ד בשכונות שלהם.
  בעוד שאר השכונות בהן אין מי שילחם – יהרסו וירמסו כדי שפקידי העיריה יוכלו לקבל עוד היטלים ואגרות מקבלנים…
  עצוב מאד אבל הפסיקה הזו מנציחה חוסר שוויון קיצוני בין שכונות חיפה ובכלל בישראל בין העשירים שיכולים להילחם לבין שכונות מעמדות נמוכים שנרמסות עם תוספת לא 200 אלא 2000 דירות במגדלים צפופים עם פקקי ענק שצפויים בהן.
  עד רבה, תושבי דניה הם שמתנגדים לחיבור השכונה מערבה כלפי טירת הכרמל והשופט היה צריך לגלגל אותם מכל המדרגות ולשלוח אותם לחפש פתרונות חיבור השכונה מערבה עם העירייה תוך כדי אישור הבנייה של תוספת זניחה של 226 דירות, בערך מגדל דירות אחד בנוה דוד.

  • (שבינתיים מספרים לכולנו שחזירים הם חסרי ישע ואנחנו צריכים להירגע) –
   אלא גם אצל השופט.

   מאחל להם קומפלקס של גורדי שחקים בלי היתרי חנייה ובלי שום נתיב חדש בשכונה, מכל הלב.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי מזג האוויר בחג הפסח הולך להיות חם ושרבי. תחזית מזג האוויר ליום ראשון 21/4/24: מעונן...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק ולתוספתנקרא קושיהחמישית נוספתבה לא נשאל מה נשתנהאלא נשאל מתי ישתנה.התשובה היאבכיסא הריקשעל כל דלת מתדפקמתייצב...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון (12.4.2024) בשעות הבוקר במחנה המעפילים בעתלית: עשרות ממעפילי הספינה 'אקסודוס' ובני משפחותיהם התכנסו לקראת חג...