פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק...

הקמת אזורי החיץ בשכונות עדיין מתעכבת • חיפה בעתות חירום

(חי פה) – "רק במזל לא היתה שריפה גדולה השנה, אך הסכנה בשנה הבאה תהיה כפולה לעומת מה שחווינו ב-2016", כך אומר גורם המעורה בנושא. לטענת אותו גורם, התוכנית אינה מתבצעת כיוון שעיריית חיפה מתעכבת עם אישורה במועצת העיר.

כזכור, בפברואר 2022 אישרה הממשלה את התכנית הלאומית להתמודדות ולמוכנות עם שריפות ענק, זאת בעקבות שינויי האקלים ומגמות החמרה של השריפות הצפויות להתרחש באזורנו בשנים הקרובות.

במסגרת התכנית מוקמים אזורי חיץ ביישובים הסמוכים ליער ולחורש. תפקידם של אזורי החיץ הוא למנוע התפשטות שריפות וצמצום הפגיעה בנפש וברכוש, כפי שקרה בחיפה ב-2016 בשריפת הענק שהביאה לפגיעה קשה בכ-600 מבני מגורים ואילצה אלפי תושבים להימלט מבתיהם.

התכנית מתבצעת ביישובים הגובלים ביערות, על פי סדר עדיפות שהוגדר בעבודת המטה שריכז המטה לביטחון לאומי (מל"ל), ומתוקצבת על ידי משרדי האוצר, ביטחון הפנים, הגנת הסביבה, החקלאות ורמ"י. חיפה, כאמור, כלולה בתוכנית הרב שנתית.

עבודות לביצוע אזורי חיץ בחיפה (צילום: חי פה)
עבודות לביצוע אזורי חיץ – בחיפה – ארכיון 2018 • (צילום: חי פה)

ראיתם משהו? דווחו לנו כאן…

בחיפה כבר קיימת, כאמור, תוכנית להקמת אזורי החיץ בשכונות הסמוכות ליער וחורש, תוכנית שאך אושרה לביצוע ע"י ארגון כבאות והצלה, אך עפ"י טענת גורמים המעורבים בנושא, ביצועה מתעכב ע"י העירייה.

קווי חיץ עתידיים בחיפה

"התוכניות לאזורי חיץ בשכונות דניה, סביוני דניה, כבביר, כרמליה, רמת אלמוגי, רמת בגין ורמת גולדה מאושרות. ההוצאה לפועל מתעכבת בגלל עניינים פנים ארגוניים בעירייה", כך טוען הגורם.

חיפה נבחרה להשתתף בפרויקט הלאומי ולקבל מימון מהמדינה בשל פוטנציאל הסכנה שבה, חובתה של העירייה לפעול בעניין ויפה שעה אחת קודם. אופיינו מספר אזורים בהם יש יערות בקרבת בתים ועל מנת להרחיק את הסכנה מהאזור צריך לכרות את העצים ולפתוח אזורי חיץ. הקבלן תכנן את העבודות ומערך הכבאות נתנו את האישורים וכעת נותר לעירייה לפעול.

כאמור השכונות דניה, סביוני דניה, כבביר, כרמליה רמת אלמוגי, בגין וגולדה קיבלו כבר אישור. השנה במזל לא התרחשה שריפה גדולה באזור אבל אם לא יבוצעו אזורי חיץ הסכנה תהיה כפולה כי יש כמות גדולה של עשבייה וצמחייה".


אותו גורם אומר כי על העירייה לפעול מיידית על מנת לא להגיע למצב בו היינו בשנת 2016, אז נשרפו מעל 600 מבנים. לדבריו יש לעירייה את היכולת ואת התמיכה התקציבית כדי להקטין את הסכנה בצורה משמעותית. גם התושבים צריכים לקחת חלק אקטיבי ולהפעיל לחץ היכן שרק ניתן כדי להביא למימוש הפרויקט בהקדם האפשרי", הוא מסכם.

חשוב לציין כי מבקר המדינה ציין בשנת 2012 כי התפשטות השריפה בכרמל שהתחוללה בשנת 2010 הייתה יכולה להימנע, בין השאר, על ידי יצירת קווי חיץ ויישום הנחיות מקצועיות של הגופים. בנובמבר 2016, שש שנים אחרי השריפה הגדולה הקודמת בכרמל, פרצו 25 שריפות יער וחורש ברחבי הארץ, חלקן בעקבות הצתות מכוונות. השריפות התפשטו לבתי מגורים ולמבני ציבור ביישובים, ולראשונה הגיעו גם לליבה של העיר חיפה ולשכונותיה המאוכלסות. בחיפה השריפה פגעה בשטח של כ-1,200 דונם בקו התפר בין העיר והשטח הפתוח, והביאה לכך שנדרש פינוי של כ-60,000 תושבים ולנזק רב לרכוש.

דוח המבקר שיצא בשנת 2018, כשנתיים לאחר גל השריפות של 2016, כלל ממצאים על הליקויים שהועלו בדוחות קודמים ונשארו בעינם, מבלי שתוקנו. דוח המבקר קבע כי הרשויות המקומיות אשר ברמת סיכון גבוהה בשל קרבתן ליער וחורש לא הכשירו אזורי חיץ וכבישי מילוט.

בשנת 2022, כאמור, התקבלו שתי החלטות ממשלה אשר נועדו לקדם הקמת קווי חיץ ברשויות המקומיות ולתת מענה על בעיית המימון בעזרת הקצאת תקציב. החלטת ממשלה מספר 1091 מפברואר 2022 אשר קבעה תכנית לאומית להתמודדות עם שריפות יער, חורש ושטחים
פתוחים שתהיה באחריות משותפת של המשרד לביטחון לאומי ומשרד הפנים.

בהתאם להחלטת הממשלה 1091, מקדם המשרד לביטחון לאומי את ביצוע אזורי החיץ וזאת על פי הערכת הסיכון שנקבעה ע"י מערך הכבאות. לפי דירוג כב"ה את רמות הסיכון והתקציב המוקצה בכל שנה, חיפה נבחרה ליעד הראשון ליישום החלטת הממשלה. בהתאם, המשרד לביטחון לאומי חתם בשנת 2022 על הסכם עם עיריית חיפה להקמת אזורי החיץ בשלושה אזורים אשר הוגדרו ברמת הסיכון הגבוהה ביותר ואשר לאחר הערכת עלויות תאמו לתקציב של 13 מיליון ש"ח שהוקצה לכך.

מעיריית חיפה לא נמסרה תגובה.

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

9 תגובות

 1. אני שואל,האם.שכונות שעכונת שכונת בטוחנני
  שתהפשכות האש?

 2. כרגיל אצלנו קודם מחכים שחזבאללה יירה כמה מאות טילים ויצית שריפות בכל האזור ורק אז יעשו חקירה למה לא הכינו מראש תגבור כבאות ויצירת אזורי חיץ… הכל ברור אצלנו החשיבה היא רק "למה לא ראינו ומנענו את המחדל" אין חשיבה מראש ומניעה מראש.

 3. שימוש באוטובוס ירד ל-25% בחיפה והקריות מ-35% בשנת 2000 ו-45% בשנות ה-80. במקום ששימוש ברכב יהיה 25% כמו בכל המטרופולינים באירופה.
  אנחנו צועדים לקטסטרופה בכבישים.

 4. ליעל, העיר ניצלה בנס מהתוכנית של מטרונית נו"ש. יש מספיק קווי אוטובוס בתדירות טובה לנו"ש והם הרבה יותר זריזים מהמטרונית המסורבלת שהיא בסה"כ אוטובוס כפול. צריך רק לאשר לאגד להשתמש באוטובוסים כפולים ויהיה עוד יותר נוח

 5. חיפה היפה הערי ישראל ניצלה בסנ בשריפה הגדולה ולכן צריך את פינוי אזורי החיץ מצמחיה בדחיפות!

 6. רק החלפת ראש העיר שתקעה מקלות בגלגלי חיפה בכל תחום 5 שנים.
  לא קידמה כלום, יצרה מנהלת מושחתת 2030 שבזבזה זמן וכסף ויצרה כלום. הרסה תוכניות ממשלתיות כמו מטרונית נו"ש. חיסלה את מינהור הרכבת שהיה מציל את שכונות החוף מהגדר הענקית שתוקם עכשיו סביב החופים. חיסלה את יוזמת המרינה מול רמב"ם. חיסלה את תוכנית חזית החוף. הרסה את ואדי גיבורים עם כבישים. חייבים להעביר את המושכות לגורם מקצועי מנוסה בניהול וזה בורובסקי, היחיד הרציני.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי מזג האוויר בחג הפסח הולך להיות חם ושרבי. תחזית מזג האוויר ליום ראשון 21/4/24: מעונן...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק ולתוספתנקרא קושיהחמישית נוספתבה לא נשאל מה נשתנהאלא נשאל מתי ישתנה.התשובה היאבכיסא הריקשעל כל דלת מתדפקמתייצב...