אסבסט במבני הטכניון • כיצד מטופלים הבניינים הישנים?

פיגום נפל בטכניון (צילום: חי פה בשטח)

בעקבות הטיפול באסבסט בתיכון ליאו באק, עולים קולות התוהים על טיפול הטכניון במבנים בשטחו המכילים אסבסט כמו במבנה הפקולטה לאדריכלות (בניין אמדו) ובניין דייוויס (הפקולטה למכונות).

הבניינים הללו נבנו לפני למעלה מ-70 שנה, כששילוב אסבסט בבנייה היה מקובל ולא היה ידוע על הסכנה הבריאותית שהחומר טומן בחובו. רק במהלך השנים החלה להתברר הסכנה הגלומה באסבסט, לא באסבסט כמו שהוא, אלא כשהוא מתפרק ונישא באוויר.

ברוב המבנים בארץ בהם נמצא אסבסט הוא הוסר במהלך השנים בתהליך מאוד מורכב, כיוון שכאמור, במהלך ההסרה הנזק הבריאותי הוא הגדול ביותר. בעוד כחודש יתחיל תהליך הסרת האסבסט מתיכון ליאו באק בכרמל צרפתי, שגורר אחריו פינוי של התלמידים וילדי הגנים מהמבנה של תיכון ליאו באק.

במוסדות חינוך – המדינה מסייעת במימון

יש לציין שכשמדובר במוסדות חינוך, המדינה, כלומר המשרד להגנת הסביבה והרשות העירונית, מתגייסים על מנת לממן את הסרת האסבסט (עלות של כמה מיליונים), אבל כשקיים אסבסט בבתים פרטיים, כמו בכמה בתים בשער עלייה, העירייה פונה לבעלי הבתים ודורשת מהם לטפל במפגע.

כמובן שדיירים בשכונת שער העלייה, מוצאים את עצמם בבעיה רצינית מול דרישה כזו לתיקון, היות שמדובר כאמור, בעלויות גבוהות. נשאלת השאלה האם למדינה ולרשות העירונית אין חובה לדאוג לזכותם של תושבים לחיים ובטחון, כשידם אינה משגת לממן את הסרת האסבסט מהבניין בו הם מתגוררים.

בניין בטכניון (צילום: חי פה בשטח)

"יש אסבסט במבנים, אנחנו פועלים על פי החוק, על מנת לא לסכן אף אחד"

מדוברות הטכניון נמסר כי הטכניון מבצע סקר שנתי לאיתור אסבסט כנדרש בחוק, לטובת הערכת מצבם הפיזי של מבני הטכניון המכילים אסבסט, אופן הטיפול בהם ומניעת חשיפתם של באי הטכניון לסיבי אסבסט.

הסקר כולל מידע מפורט כגון: סוג המבנה וייעודו, מספר המשתמשים במבנה, שטח המבנה, תיעוד על שיפוצים שנערכו במבנה, תיעוד ביצוע פעולות תחזוקה באסבסט ותכנון עתידי (שיפוץ/ הריסה). רוב הבניינים בקמפוס נבנו לפני כ-50 שנה, בתקופה בה האסבסט היה חומר בניה מקובל לשימוש. לטכניון תכנית עבודה רב-שנתית לטיפול באסבסט, תוך התייחסות לתכניות הבינוי והשיפוץ המתוכננות של הטכניון וליישומה לאורך שנים בהתאם לדרישות החוק.

התכנית כוללת התייחסות לכל מבני הטכניון הכוללים אסבסט, פעולות הפינוי והתחזוקה הנדרשות, לוח זמנים מפורט לתחילתו וסיומו של כל פרויקט והגדרת חלוקת אחריות בין העוסקים באסבסט (יחידת הבטיחות, אגף בינוי ותחזוקה, הפקולטות)".

עוד נמסר: "הטכניון מנהל רישום מרוכז של כל האסבסט הקיים בהתאם לסקר המלא והוא מעודכן מעת לעת באופן שוטף. כמו כן, נערך מעקב שוטף על פעולות תחזוקה המתבצעות על ידי אגף בינוי ותחזוקה במטרה לעמוד באופן מלא בהנחיות הסקרים ובדרישות החוק".

האסבסט הפריך האחרון פונה מהטכניון באוגוסט 2021

מדוברות הטכניון הודגש כי בקמפוס אין יותר מופעי אסבסט פריך. "האחרון פונה באוגוסט 2021 מתחומי הטכניון. אסבסט צמנט מתוחזק לפי החוק והטכניון מבצע ניטור באופן תדיר של כל המקומות בהם עלול להיות אסבסט צמנט ומבצע הערכות סיכונים לגבי המשך טיפול בו.
נדגיש כי הטכניון פועל עפ"י כל דרישות החוק ותקנות הבטיחות בנושא, תוך הקפדה על בריאות הבאים בשעריו".

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. דינה אמר/ה

    ומה עם 'מעונות עזה'? הגגות שם ניראים לי אסבסט.

  2. Drjackel אמר/ה

    The US Occupational Health and Safety administration recommended “not to remove Asbestos if it is not friable and it is below the limit.” Since, removal of asbestos may create a bigger health hazard and it is costly. Next, proper maintenance and warning is part of asbestos program.

הגיבו כאן לכתבה