מחזירים עטרה ליושנה, פתיחת ההדריון בשכונת הדר חיפה

ביום ה'(30.03.15) פתיחתו של ההדריון בשכונת הדר הכרמל.

00_מבנה_ההדריון.JPG

מבנה ההדריון בשכונת הדר הכרמל
פתיחת_ההדריון_גזירת_הסרט.JPG
פתיחת ההדריון גזירת הסרט עם פרופ פרץ לביא הנשיא וחדווה אלמוג ס.רה"ע , צילום : גיל ניחושתן
שלושה עשורים לאחר שאחרוני הסטודנטים מהפקולטה עברו למתחם הטכניון הנוכחי בנווה שאנן, הם שבים לשכונת הדר הכרמל. מדובר בהישג חסר תקדים
נשיא הטכניון עם סגל המרצים והפרופסורים מהפקולטה של הארכיטקטורה החליטה בשיתוף מועצת הדר הכרמל ועריית חיפה על העברת הפקולטה להדר.
בעבר היתה הפקולטה בהדר בבניין ההיסטורי בהדר ולאחר מכן עבר לקריה בטכניון.
בעברו היה שייך לבית הספר המקצועי בוסמ"ת, קהילות רבות בהדר, כפר הסטודנטים, נהדר בהדר, קיבוץ עירוני, גרעין תורני, בוגרי חוגי סיור ועוד…
ואנו מקווים שאוכלוסית הדר תגדל ותתהדר וכן יהיו שיתופי פעולה רבים.

מבנה_הטכניון_הישן_1924.jpg

מבנה הטכניון הישן נשנת 1924
איריס_ערבות.JPG
איריס ערבות פרופ' לארכיטקטורה וסגנית הדיקן
פרופ איריס ערבות: "ההדריון הוא חלק בלתי נפרד מקהילת הדר ופרושו של השם הוא הכללה של שני מילים הדר הכרמל וטכניון. עבור הפקולטה ועבור רבים שלמדו בבניין ההיסטורי זה סגירת מעגל והחזרת עטרה ליושנה וזה מאוד מרגש. ההדריון יהווה מוקד של מחקר ותכנון ויהיה כבמה לכל המסלולים וגם לארכיטקטורה והמסלול לפיתוח נוף והמסלול לתכנון ערים ואזורים והמסלול לעיצוב תעשייתי פעילות ההדריון יתמקד במרחב החיפאי.
הדר הכרמל, העיר חיפה, מטרופולין חיפה והצפון יצרו סינרגטיות של קהילות ועם גופים והרעיון המגמה הזו הוא הגשמה של עיקר וחזון הפקולטה,והוא זוכה להגשמה מואצת בשנים האחרונות ובאמצעות החממה החיפאית שמומנת עי המל"ג והפקולטה בשיתוף הדוק עם העירייה וכך שבשנה הבאה יהיה שיתוף פעולה עם הסטודנטים והעיריה בתכנון ולטובת קהילות של הדר הכרמל "

מבט_על_במבנה_ההדריון.JPG

מבט על במבנה ההדריון
התערוכה_בבנין_ההדריון.JPG
התערוכה בבנין ההדריון
נשיא_הטכניון_פרץ_לביא.jpg
נשיא הטכניון פרץ לביא
נשיא הטכניון פרץ לביא: בתום 3 שנים ולאחר סיכום עם העירייה הוחלט על הקמת מקום מוקד לפעילות בהדר וכיום אנו חוגגים את פתיחתו של ההדריון ונוכחותו תורגש רק בעוד שנים מספר.
אנו יוצאים במרוץ משותף עם תושבי הדר לפתיחתו של המיזם וחידושו.
מוטלת עלינו האחריות בשיתוף פעולה עם העירייה בחידוש פניה של הדר להוסיף ולפעול לחיזוק חוסנה של העיר חיפה. ההדריון יביא להדר הכרמל את אותם הערכים שהם מוטבעים הכי עמוק ב די אין אי בטכניון וחדירה בלתי מתפשרת למצוינות לצד מחויבות וסובלנות. דו קיום וכבוד הדדי ונפעל לשתף את כל מי שיחפוץ בכך ונעשה זאת במגוון של אירועים ופעילויות ולכל מי שירצה ליטול בהם חלק.

אין זה מקרה שהפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים שהייתה אחרונה להעתיק את משכנה מהקמפוס בנווה שאנן והיא גם משיבה את הטכניון להדר במתכונת הנוכחית, היא קשורה קשר הדוק לקהילה ולסביבה המידית בו היא פועלת מחוץ לגבולות הקמפוס וההדריון על סמך הפעילויות שיתקיימו בו ישמש בקשר הישיר ויהווה דוגמא מוצלחת לחיבור של העיר, האקדמיה, ציבור וקהילה.
זוהי הסנונית הראשונה כדאי להגיע להתרשם ולקבל השראה".

חדווה_אלמוג_ס_רהע.jpg
חדווה אלמוג ס רה"ע
חדווה אלמוג ס. רה"ע : "אין ספק כי שכונת הדר הכרמל היא המרתקת ביותר בחיפה, עכשיו אנו מציבים את היהלום שבכתר עם שיתוף פעולה של הטכניון והעיריה.
מביא את ההדר להדר ופתיחת השלוחה החדשה לארכיטקטורה במשכנה המסורתי והאותנטי. כדאי לנצור את הרגע ההיסטורי הזה.
כאשר חזון, נחישות והעמידה שלנו לעשות שינוי מתחברים יחדיו לגופים הנכונים ישנה לבסוף תוצאה ואני מקווה שהסטודנטים והתושבים יהנו"

חדווה_אלמוג_ופרופסורים_מהפרקולטה__בהדריון.jpg

חדווה אלמוג ופרופסורים מהפרקולטה לדאדריכלות , צילום גיל ניחושתן
בן_טור.JPG
פרופ ארנון בן טור
פרופ ארנון בן טור: "הקמת ארכיון לאומי של מורשת ארכיטקטורה במקום משכנו בבניין ההיסטורי של מוזיאון שקיים בו היום המדעטק, אני מתכוון שיהיה תיכנון גם בדי אן איי של הצעירים שלנו ואנו מדברים על תכנון לאומי אורבני וסביבתי וזה אלמנט חשוב מאוד במאה החדשה שלנו ואנו מתכוונים בעתיד להקים כ 400 מעונות סטודנטים.
אנו רואים ערך מוסף לכולם ורוב הסטודנטים מעוניינים לחיות בסביבה עירונית תוססת ומתחדשת וכיום יש לא מעט סטודנטים שחיים בשכונת הדר ומהווים בה גרעין מצויין להתססה של כל הדר ושל הדר בהתחדשותה.
אנו שימשנו כטריגר בתיכנון של העיר להדר, הדרך היתה עם מכשולים ועם רצון טוב של כל הצדדים הגענו למעמד זה ובשיתוף פעולה מלא של כל הגורמים"

ביקור_בתערוכה_המודלים_בהדריון.JPG

ביקור בתערוכה המודלים בהדריון
קרן_רזניק.JPG
קרן רזניק יור ועד הסטודנטים לארכיטקטורה
קרן רזניק: "זה אינו סוד שהסטודנטים מבלים את רוב שעות היממה בקמפוס ונמצאים בסביבה סטודנטיאלית ומפעם לפעם כאשר אנו מרימים את ראשינו מהמודלים אנו מגלים שיש עוד חיים בחיפה.
ההדריון הינו חלוץ ואנו חיים בצורה של שיתוף ידע וישנה אפשרות חד פעמית להוצאה של הסטודנטים החוצה קצת מהספר והמודל.
ישבנו חשבנו כיצד להנגיש את המקום לציבור. הרעיון ריגש אותנו הסטודנטים לראות כיצד ההדריון נראה עם חלל שהוא מאפשר שיתוף וגם הקהילה תמצא את מקומה פה.
אנו נפתח את ידינו ונארח ואני רוצה להאמין שהבניין ישמש לא רק לסטודנטים כאורחים בחיפה אלה כמארחים בחיפה ושנארח את כולם והקהילה "

להקת_הטכניון.JPG

להקת הטכניון
אלונה_ניצן_שיפטן_ראש_המסלול_לארכיטקטורה.JPG
אלונה ניצן שיפטן ראש המסלול לארכיטקטורה
אלונה ניצן שיפטן ראש מסלול ארכיטקטורה:
"כאן תפעל גם קליניקה וחממה חברתית אשר תיצור הרבה פרויקטים עם הקהילה כמו שוק תלפיות ".

רשמים של בוגרת המסלול של הארכיטקטורה ומציגה בתערוכה: ענבל בוגרת המסלול לארכיטקטורה
"דימויה המקובל של העיר חיפה כ"עיר של הר וים" מבוסס על משאביה הנופיים בלבד.
אולם העיר נהנית ממשאב נוסף בעל חשיבות רבה לא פחות, משאב שאינו זוכה להתייחסות בפי רוב: ההון האנושי.
אוכלוסייה האקדמית בחיפה מהווה משאב עירוני עתיר פוטנציאל. בחיפה למעשה הריכוז הגבוה ביותר בערי ישראל של סטודנטים באוניברסיטאות ומספרם מהווה מעל 10% מתושבי העיר.
חרף כך, אופיים האינטרנטי של הקמפוסים ומיקומם בפאתי העיר מותירים את מרבית הסטודנטים בחיפה ספונים בסביבה המידית של מוסדות הלימוד מבלי שיהנו ממגוון האפשרויות שמזמנת העיר וללא שהם עצמם יזינו את רחובותיה ויתרמו להחייאתה.
כאלטרנטיבה לנתק המתקיים בין העיר לאקדמיה מציע הפרויקט לפרק את הקמפוסים האקדמיים בחיפה על ידי שזירת שירותים אקדמיים בתחומי הפנאי.
הלימוד והמגורים בלב המרקם העירוני ליצירת קמפוס עירוני תוסס.
כאתר התערבות נבחרה שכונת הדר, מקום משכנו המקורי של קמפוס הטכניון ושכונה היסטורית בעיר אשר סובלת בעשורים האחרונים מהזנחה, מושכת אליה אוכלוסיות קשות יום ומשוועת להתחדשות עירונית."

בתמונה: אימאג' מתוך הפרויקט המראה הצעה לתכנון מחודש של קולנוע רון הנטוש שברחוב החלוץ, אותו מוצע להסב להיכל תרבות ובו גלריות, אודיטוריום, קפה, וכיכר ציבורית עבור קהל הסטודנטים והציבור הרחב כאחד.

ענבל_לצד_המודל_של_קונוע_רון.JPG

ענבל לצד המודל של קולנוע רון
ביקור_בתערוכה.JPG
ביקור בתערוכה
התערוכה מוצגת בהדריון ומקווים שבקרוב תפתח לקהל הרחב .

האירוע הסתיים בהקרנת סרט לסטודנטים ברחבת ההדריון
הקרנת_סרט_בהדריון_לסטודנטים.JPG

הקרנת הסרט בהדריון לסטודנטים
צילם וכתב: בן אופיר

3 תגובות
 1. רמי שובל אמר/ה

  ביה"ס בסמ"ת ולא בוסמ"ת, כפי שנכתב.
  ראשי-תיבות של: בית-ספר מקצועי תיכוני.
  ה-וו, מיותרת.

 2. קלמן אמר/ה

  המבנה הוקם כיד זכרון לנופלי בית הספר וכספריה לזכרם. האם הזכרון נשמר?

 3. גוגו אמר/ה

  וואו שמה שיחקנו כדורסל בבסמ"ת עם המורה לספורט אורי ירון.ובמבנה עצמו שמענו הרצאות וראינו סרטים.מתחת המבנה כביכול במקלט שלו היתה הסדנא ללימודי מכונאות.ומכשירנות.והידראוליקה.שם שופצו הרבה פולקסוואגן חיפושית של המורים.ולמטה במבנה הטכניון הישן למדנו מחרטות בסדנא עם האולם הענק שהיה מלא מחרטות מכל הסוגים עוד לפני שידעו מה זה CNC .שם ייצרתי את מכשיר ההברזות האישי שלי.ומעל הסדנא היתה המסעדה "המנזה" שאכלנו ארוחת צהריים בלירה וחלי אייזנשטט ו מאשה לורנץ לימדו אותי לשתות בצהריים עם האוכל כוס מיץ עגבניות.

לא ניתן להגיב