"כל אחד וההדר שלו" • שכונת הדר בחיפה משתוקקת לשוב לימיה היפים

"אי אפשר לנהל עיר מלשכת ראש העיר, צריך לצאת לפגוש את התושבים ולראות את העיר"

אביהו האן, סגן ראש העיר ויו"ר סיעת הירוקים של חיפה, מאוכזב ממצבה של שכונת הדר. הוא מפנה אצבע מאשימה אל ראש העיר, עינת קליש רותם, שלטענתו צריכה לצאת מלשכתה ולהסתובב בהדר. האן: "זו הדרך היחידה להחזיר את ההדר להדר, וההדר צריך לחזור להיות מרכזה של העיר. העירייה לא מגיבה על טענות של חברי מועצה.

כל אחד וההדר שלו

כל אחד שגדל בחיפה יכול לספר על הדר שלו. בשנות ה-50 וה-60 היא הייתה שכונת הפאר של העיר. מי שהצליח כלכלית ורצה להבטיח חיים טובים למשפחתו עלה מהעיר התחתית ומוואדי סאליב לשכונת הדר. הכול היה חדש, בתי הספר הטובים ביותר היו מרוכזים כאן והדר פרחה.

בשנות ה-80 הועם זוהרה של הדר ותושבים התחילו למלא בהמוניהם שכונות כמו נווה שאנן, רמות רמז, ומעט מאוד יותר, גם שכונות היוקרה דניה, רמת גולדה ורמת אשכול.

הכרמלית - תחנת הדר מגדל הנביאים (צילום: ירון כרמי)
הכרמלית – תחנת הדר מגדל הנביאים (צילום: ירון כרמי)

המרכז המסחרי של חיפה

הוקמו הקניונים הראשונים בעיר – פנורמה ומרכז חורב. ועדיין, כל ילד או ילדה שגדלו בחיפה בשנות ה-80, יכולים לספר על הדר כמקום אליו הולכים לעשות קניות: בגדים, נעליים, שמונצ'ס ועוד.

בשנים האחרונות עברו על הדר תהליכים כאלה שלא מאפשרים לה להמשיך להיות המרכז המסחרי של העיר. ראשית, לפני כ-20 שנה, עם פתיחת הגרנד קניון, קווי האוטובוסים והמוניות בהדר שינו את מסלולם ואת מיקום התחנות מסיבות שונות, כך שהיום, מכל נקודה בעיר אפשר להגיע לגרנד קניון, אבל לא להדר. לפני 30 שנה מכל נקודה בעיר יכולת לקחת אוטובוס לרחובות הרצל והחלוץ ואם רצית משהו יוקרתי יותר יכולת להגיע לרחוב יונה ולקנות באחת מקומות המשביר לצרכן.

אוהב את הדר

גם לסגן ראש העיר מטעם סיעת הירוקים אביהו האן, יש את הדר שלו. "שכונת הדר מאוד חשובה לי", אומר האן בשיחה עם כתבת חי פה, "יש לי זיכרונות משם. משפחתי עלתה לארץ בשנת 1935 וקנינו חנויות ברחוב סירקין, בסמוך לשוק. אחר כך היו לסבתי דוכנים בשוק תלפיות. בתור ילד אהבתי מאוד לסייע באותם דוכנים. אפשר להאמין לי כשאני אומר שאני אוהב את הדר ובמיוחד את כל מה שקשור לשוק תלפיות וסירקין".

אביהו האן – יו"ר הירוקים של חיפה וסגן ראש העיר (צילום: ירון כרמי)

אין חניה

כמו כל תושב שאוהב את הדר ועיניו בראשו, ברור להאן שישנם כמה צעדים שצריכים להיעשות באופן מידי על מנת להחזיר את ההדר להדר. "ראשית, צריך לפתח את המערך העסקי בהדר, שנמצא בקשיים. הייתי רוצה לראות יוזמות עירוניות כדי לקדם את בעלי העסקים באזור. אם היו ירידי אמנות, תרבות ואוכל זה היה נותן פוש להדר. ולא פחות חשוב, חייבים לייצר בהדר פתרונות חניה, שאין היום. תושבים לא רוצים לרדת להדר, כי הם לא ירדו בלי הרכב הפרטי והסיכוי למצוא חניה בהדר באמצע היום לא גבוה".

בטחון אישי בשכונה

האן מדגיש שהדר צריכה לשמור על הייחודיות שלה. "בשכונת הדר יש בתים ייחודיים בסגנון הבאוהאוס, שנמצאים תחת סכנה. צריך לשמר את הבתים האלה ובמקביל להשקיע בתשתיות הרעועות בהדר. בעיה מרכזית נוספת היא חוסר הביטחון האישי של התושבים בשכונה בגלל האלימות, כשהפתרון חייב להיות משולב עם משטרת ישראל. עד שלמשפחות בהדר לא יהיה בטחון אישי, השכונה לא תתקדם".

דקירה ברחוב מסדה בחיפה (צילום: איתמר זמיר)
דקירה ברחוב מסדה בחיפה (צילום: איתמר זמיר)

מערב פרוע בהתגלמותו

"הדר צריכה לשנות פאזה", מדגיש האן, "ולחזור להיות שכונה שוקקת חיים עם ביטחון מסודר, תאורת לילה, השקעה בתשתיות, ירידי אוכל, יצירה ורק אז נוכל לייצר משהו אחר בשכונה. עכשיו השכונה מוזנחת, ללא השקעות של הרשות העירונית, ולא מגויסים תקציבים ממשלתיים. השכונה הולכת ודועכת ואת זה צריך לשנות. לפני כמה ימים עשינו סיור בהדר ברחובות יל"ג, ברזילאי, השומר וקישון ונדהמתי מההזנחה הטוטאלית של עיריית חיפה באזור הזה. אין תאורת רחוב, אין ניקיון, עשבים שוטים בכל מקום. בוטקות של מוכרי סמים בכל פינה, אין אכיפה, אין משטרה, מערב פרוע בהתגלמותו. את זה צריך לשנות".

הדר חסן שוקר (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
הדר חסן שוקר (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

לנהל את העיר מהמשרד

האן שולח אצבע מאשימה לראש העיר, עינת קליש רותם. "אי אפשר לשבת בקומה 2 ברחוב חסן שוקרי 14 בהיכל העירייה ולנהל את העיר מהמשרד. אם אתה לא מסתובב, אתה לא מבין את המצוקות והצרכים של העיר. תחת העיקרון הזה אני קורא לראש העיר לפגוש את העיר ואת התושבים ולהחזיר את ההדר להדר".

יש לציין שהעירייה סירבה להגיב לכתבה, כיוון שהם לא מגיבים לטענות של חברי מועצה. שלא לייחוס, נטען מצד העירייה כי ראש העיר עושה כמה סיורים בחודש בהדר ומודעת היטב למצבה של השכונה.

בניין עיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)

ספסלים

בנוסף, בימים שישבה קליש באופוזיציה, היא עצמה הפנתה אצבע מאשימה כלפי ראש העיר דאז – יונה יהב, וטענה שההזנחה בהדר היא פועל יוצא של התעלמותו מהשכונה (על אף שיהב, ברבים מנאומיו, נהג לציין את הקשר שלו להדר, כילד הוא גדל בשכונה). קליש חזרה ואמרה, שוב ושוב, שכאשר היא תהיה ראש העיר, השכונה תראה אחרת. בפועל, השינוי היחידי עליו מצביעים תושבים בהדר הוא העובדה שיועצת ראש העיר אורנה אנג'ל, הגיעה לשכונה לראות את הצרכים שלה והוסיפה מספר ספסלי עץ, שלטענת תושבים מנעו סגירת בתי קפה ברחוב מסדה.

דקירה ברחוב מסדה - זירת האירוע (צילום: משטרת ישראל)
דקירה ברחוב מסדה – זירת האירוע (צילום: משטרת ישראל)

מלוכלכת, אלימה וחשוכה

תושבים אחרים מדברים על נזק לבית הקפה הוותיק (שהוקם בשנות ה-60 של המאה הקודמת ברחוב הנביאים), שעד הופעת הספסלים היה מוציא שולחנות לרחבה, וכיום, בגלל הספסלים, לא יכול לעשות זאת יותר. ככה או ככה, שכונת הדר של קליש מלוכלכת, אלימה וחשוכה. בתקופת יהב היו בה לפחות מסיבות רחוב והשכונה משכה אליה מבלים מכל העיר. כיום אפילו את זה אין, כי קליש לא מאמינה שמתפקידה של העירייה "לספק שעשועים לתושבים".

הגיבו כאן לכתבה

17 תגובות
 1. שולה אמר/ה

  לפני הבחירות היא הסתובבה רגלית והרבה. אחרי הבחירות זה סיפור אחר

 2. דוד שחף אמר/ה

  חיפה ניגמרה זהו לאף אחד לא איכפת ממנה היא תיהפך לעיר של אלימות וסמים וזה יגלוש לעשירים של אחוזה.הדר זה רק הפרומו.

 3. arnona hayon glickman אמר/ה

  i lived in haifa from the 1946 till the 1960.first i lived in masada st,i think it was 9,masada street,then 110 arlozerov street,and then 56 hillel street.i love haifa,i think it is a beautiful city,almost every saturday me and my friends used to walk to the bahai garden,or go to the carmel,migrash ha'ma'cha'not to pick some flowers,i had a great childhood and many,many great memorries.it hurts to hear and see pictures of what became of haifa.please ,take care and make sure she returns to her beauty.

 4. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  חייבים להשקיע בשכונת הדר בחיפה, חייבים ,להשקיע בתשתית שלה כגון:תאורה,כבישים,נקיון מקיף בכל הרחובות בהדר,ריבוד מדריכות וגם על הכלבים לעשות צרכים שלהם ברחובות הדר.תודה

 5. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  בושה שכלבים עושים את הצרכים שלהם ברחובות הדר בחיפה.

 6. יוכי אמר/ה

  העיר מלוכלכת. הסתובבתי ברחוב ירושלים וממש כאב הלב. עירו של אבא חושי, הרחוב של אבא חושי , שלימד אותנו לא לזרוק פיסת נייר ברחוב, הכל מוזנח ומלוכלך.

 7. א אמר/ה

  מזל גדול שיש רק אחת כזו חובה להרחיק אותה מתפקיד רשות העיר
  הפכה את חיפה לגן חיות ענק
  ומזבלה ענקית
  אין פינה בחיפה שלא הרסה והשחיטה עד תום
  פשוט כישלון מושלם בניהול העיר

 8. הומו וורס אמר/ה

  הדר הייתה פעם שכונה.
  ששם היו גרים כל בץהבוהמה של אותה תקופה.
  הדר נהרסה במהלך השנים כי מי שיכל עזב לכרמל.
  עד לפה בסדר או שאני צריך לחזור על מילות השיר בזנה ההבאה?
  שקט מגגלית אינך מציינת עובדה או משיואה חגיצ תשבי עם עצמך בשקט.

 9. מנדלסון רונן אמר/ה

  אחד שגר ברחוב החלוץ פינת הנביאים אולי הגיע הזמן במקום לדבר ממרומים להתחיל ליצר ולפעול במקביל תאורה חובה אשפה ונקיון הרחובות ממש חובה הזוהמה בשיא וממש לא צריך להיות ככה פעולות קטנות שיביאו שינויים.

 10. אדם אמר/ה

  כל העירייה כולל ראש העיר כל הזמן בסיורים בהדר. ויש לכולם רצון טוב. הבעייה היא כנראה אחרת.

 11. יעקב בירן אמר/ה

  כיליד רח' סירקין של שנות ה 50 אני יכול להזדהות איתך.נחוצה חשיבה יצירתית כיצד להפוך את הרחוב לאתר אטרקטיבי.יש אין ספור דוגמאות מחול כיצד התמודדו עם הבעיה.משיכת זוגות צעירים .דמי שכירות סבירים.שימור חזיתות מבנים.גלריות בתי קפה מסעדות ועוד

 12. דין דין אמר/ה

  הדר כבר בשפל המדרגה אבל התופעה גולשת לשכונות נוספות. כרגע היא טיפסה למרכז הכרמל שהפכה לקסבה של העיר והשלב הבא מרכז חורב. ראו הוזהרתם.

 13. איציק אמר/ה

  אם תמשיכו להיות יפיי נפש כפי שדורשת הנוחיות של העושקים כך שלא תהיו משמעותיים אלה כפופים לתקנות הנוחיות שכופים עליכם וזה אומר. לדבר "אמת" שבגבולות החנופה להם שלא חלילה יעצרו אתכם על ביזיון עלבון וחרבון !!!! ולא שקוף אמיתי שיחייב את ראשת העיריה המהוללת לצאת ממיטת האפיריון של יוליוס קיסר ואולי לעשות מעשה טוב .חלילה ….
  הדר היית המקום הרומנטי הישראלי….פריז ..שאנס אליזה…מולאן רוז'. רומנטיקה שמחה ססגוניות אחווה.
  זו הפכה לעיר מתה שרק הפקקים שבילי האוטובוסים מטרונית שכמעט רוב הזמן רק מעודדים סבל ופקקים חזיריי בר שולטים וראשת עיריה שחוגגת בלשיו עלינו פס רציף רחב.
  תמשיכו לבכות ולילל אזרחים ותאכלו קש. או זיקפו ראש. זו העיר שלנו. שחררו אותה מהנוגש הרע והיא תחזור אולי במאמץ משותף לכבוד הראוי לה

 14. ורד אמר/ה

  יונה יהב לצערנו זכור לשימצה יותר מכל ראש עיר אחר. רודף כבוד באופן כפייתי. חולה שלטים המפארים אותו ואת פועלו.

 15. חיפאית ותיקה אמר/ה

  חיפה אהובתי הוא ספר הלל למה ששכונת הדר היתה פעם, מתאר את האווירה הקסומה של העיר ותושביה מיד לפני ואחרי קום המדינה. זו חיפה שאליה כולנו מתגעגעים, אך היא נעלמה, ואחרי 40 שנות היעדרות הזדעזענו לראות את העליבות והזוהמה וההזנחה בכל מקום, גם בכרמל ובאחוזה.
  לבי כואב על נכדיי שנאלצים לגדול בעיר שלנו שכעת היא פשוט, מכוערת בכל מובן…

 16. שמפו אמר/ה

  הזוי איך בכלל אפשר לתאר שכך יכולה עיר להראות.
  מי שמסתובב, נכנס להלם. לא ניתן לתאר איך אנשים בכלל חיים במקום כל כך מוזנח כזה!
  לעירייה לא אכפת מילימטר. לא מעכשיו, אלא כבר עשרות שנים!
  טרוף עד העצם!

 17. אני אמר/ה

  מספיק לראות את בניין הערייה הסמוך …
  בניין במצב רעוע מתפורר מוזנח מבנה לשימור שהעריה אינה עושה דבר וחצי לשקומו ועוד מבנים רבים לשימור שהם נכס הסטורי לעיר והעיריה בהתנהלותה הופכת אותן למאורות סמים. הרי ברור שהכל דיבורים ושכונת הדר תשאר כפי שהיא …
  "הדג מסריח מהראש"

הגיבו כאן לכתבה