"פגיעה אנושה באיכות חיינו ורמיסה גסה של ערכי הטבע" • תושבים יוצאים נגד הארכת מסלול מנחת הבונים

תוכנית להאריך את מנחת המטוסים "הבונים" מעוררת התנגדות עזה מצד התושבים באזור

"בימים אלו עובדים על הארכת המנחת", אומר יצחק גבאי, פעיל חברתי ותושב עתלית, אחד מהמתנגדים לתוכנית הארכת מנחת הבונים. "המנחת יהיה צמוד ל-400 יח"ד שמתחילות להיבנות עכשיו, צמוד למושב הבונים. אני לא מבין מי קיבל את ההחלטה הזו להאריך את מסלול ההמראה והנחיתה. זה פשוט מנוגד לאינטרס של כל התושבים כאן", הוא מוחה.

מסלול גדול – מטוסים גדולים וגם מטוסי ריסוס

"ברגע שיהיה מסלול ארוך יותר, יהיה אפשר להפעיל פה מטוסים גדולים יותר, גם מטוסי ריסוס. המסלול יהיה כ-900 מ' מבתי התושבים. העילה להארכת המסלול, לכאורה, הוא הצורך במטוסים במקרים של שרפות, אבל ברור לנו, התושבים, שלא רק בגלל זה האריכו פה את המסלול ואנחנו מאוד מוטרדים".

רעש בלתי נסבל ורעל

"הבעיה הראשונה היא הרעש. היום כל התושבים שגרים סמוך לשדה תעופה, נלחמים כדי להרחיק אותו מאזור מגוריהם ככל האפשר, אז אנחנו עושים הפוך מכולם ומאריכים את המנחת, כדי שיהיה פה רעש בלתי נסבל? ומעבר לזה, מה המשמעות של מטוסי ריסוס מעל הראש שלנו? הם יצניחו פה ריסוס רעיל על בתים של תושבים. זה אינטרס שלנו?"

"למה כולם שותקים?"

גבאי מוטרד גם מכך שעד שהוארך המנחת, היו במקום צמחיה, טבע וציוץ ציפורים, והשטח טופח וטופל ע"י המועצה המקומית. "אני לא מבין איך אפשר לפגוע בטבע בצורה כזו וכולם שותקים? למה המועצה המקומית שלי לא מייצגת את האינטרסים שלי ולא דואגת לשמור על יופיו של הטבע?

"למה מאפשרים דבר כזה?"

שוב, משמעות של מסלול המראה ארוך היא שיוכלו לטוס כאן כלי תעופה גדולים ומאסיביים, ומבחינת התושבים זה אסון. אני יודע שהמראות כאלה מעל הבתים עלולות לגרום לבעיות נשימה, ואם זה לא מספיק, לא פעם מתרחשות גם תאונות מטוסים. ברגע שמטוסים מתחילים לטוס במרחק של כמה מאות מטרים מהבתים, אם קורה משהו ומתרחשת תקלה, או שמטוס לא יצליח להמריא, זה יפגע בנו ובבתים שלנו. אני לא מבין למה מאפשרים דבר כזה. זה פשוט מזעזע".

רותי בנין - מובילת מחאת תעריפי מנהרות הכרמל (צילום: ירון כרמי)
רותי בנין (צילום: ירון כרמי)

רמיסה של הטבע

פעילת איכות הסביבה רותי בנין מספרת שכתושבת עתלית כבר יותר מ-35 שנה, כפעילה סביבתית וכחברה בוועדת איכות הסביבה, נכחה בלא מעט ישיבות שנושא פרויקט המלחה נדון בהן:

"תכנית שמורת המלחה חשובה מעין כמוה בשמירה על השטחים הפתוחים, בשמירה על מקווי המים והביצות באזור. היא חלק מהשמורה הביוספרית, הפגיעה היא גם בתושבים, אך לא פחות מכך מדובר בפגיעה אנושה בערכי הטבע ובקישוריות בין השטחים החקלאיים הטבעיים וחוף הים. מדובר באזור טבעי ייחודי מעין כמוהו, עם בעלי חיים שאמורים לשגשג בו וערכי טבע שלא קיימים במקומות רבים", היא אומרת.

"להבנתי, תוכנית הארכת המנחת כבר קיבלה אישור ואם כך הדבר, המשמעות היא ברורה – פרויקט המלחה יבוטל. שמורת טבע לא יכולה להתקיים בסביבה בה מטוסים וכלי תעופה גדולים ממריאים ונוחתים, זה לא הולך ביחד, זה פשוט ישמיד את הסביבה הייחודית כל כך, אף בעל חיים לא יוכל לשגשג ולחיות באזור כזה".

מצגת תוכנית המלחה – שימור ערכי טבע ומינים נכחדים – צפו


"הטענה היא, הרי, שצריך את המנחת לשעת חירום, כחלק מלקחי אסון השרפה בכרמל, אך התכנון הוא להאריך את המנחת ל-1800 מטרים, מה שמאפשר למטוסים מאסיביים לנחות ולהמריא בו, ושמועות נוספות מדברות על שימוש של מטוסי ריסוס וגם מזל"טים במנחת. כך או כך, זה לא צריך לקרות. המקום צריך להישאר שמורת טבע".

חשוב לציין", אומרת בנין, "שהוקם צוות שישב, חשב, השקיע והכין מצגות והוביל את הפרויקט הזה, כדי לשמר את הטבע ולתת לו להתפתח ולפרוח, כמו שראוי וצריך לעשות. להפתעתי גיליתי שאותו פרויקט, זה שראש המועצה שלנו, אסיף איזק הוביל, עומד להתמוסס ובמקומו מתוכננת רמיסה ודריסה של הטבע והסביבה. כולי תקווה שאגלה שלא כך הדבר…"

"הגענו לעולם כאורחים, תפקידנו להשאיר עולם טוב לדורות הבאים, לא להשאיר רק עוד ועוד אספלט ובטון!" מסכמת בנין בכאב.

תגובת המועצה המקומית חוף הכרמל תצורף לכתבה כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. ד״ר נירנברג גבריאל אמר/ה

  מבהיל ממש מבהיל איך על תא שטח כל כך ייחודי וקטן מצרפים : חוות גז (זוכרים? ) שדה תעופה, התפתחות עירונית גרנזיוזית, (עתלית) הרחבות קיבוץ (נווה ים,) הכפלה וחישמול מסילת הברזל, הרחבות צמתים, מעברים עיליים, כביש מערבי בעתלית, בעתיד כניסה דרומית. (מחלף) …. ועד היד נטויה … אה שכחתי, זה לרווחתם של התושבים …הקידמה הפיתוח ….כשנתעורר אם נתעורר. אז לקחי השרפה העיקריים הם איך לכבות אותה לא איך למנוע אותה … הבנתי . מסלול תעופה.

 2. יפתח כהן אמר/ה

  שימו לב ששכחו את המרחק מהמתחם המתוכנן לקום מדרום לעתלית, שרמ"י מנסים לקדם, הנמצא בסמיכות למסלול. מדובר בעוד כ- 800 יחידות דיור + כ- 242 יחידות של דיור מוגן.

  בנוסף, הצורך במתן מענה למטוסי כיבוי אכן קיים, אך משך זמן הטיסה למרכז הכרמל מרמת דויד, כמעט זהה למשך הזמן שיידרש לטוס ממנחת הבונים. כך שלא זו הסיבה המרכזית (הבדל של דקות בודדות.

  להערכתי, לאחר ששרת התחבורה גנזה את הרעיון להקים שדה תעופה בינלאומי ברמת-דויד, יש מי שיוזם (לכאורה) להקים שדה תעופה בינלאומי, בין עתלית להבונים. הכוונה ככל הנראה, כביכול, לאפשר למטוסי נוסעים בינוניים (כולל סילוניים), לטוס ממנחת הבונים, ביום ובלילה.

 3. לילית אמר/ה

  טעינו שהצבענו לו… חשבנו שיהיה קצת נחת.. שיילחם למען תושבי חוף כרמל אז קיבלנו זובור! איפה התגובה של מר מוקדי?!

 4. פינת גן עדן אמר/ה

  מזעזע!!! לא יקום דבר!

 5. לא נתפס אמר/ה

  מזעזע!!! לא יקום דבר!

 6. הרס אמר/ה

  מזעזע!!! לא יקום דבר!

 7. אחד שמבין אמר/ה

  פעיל הסביבה והירוקים מתעוררים כרגיל מאוחר מידי….הפרוייקט כבר בביצוע כמה חודשים והטבע נהרס…על איזה שמורה אתם מדברים.
  חוץ מזה מדובר גם במינחת עם שימוש צבאי בחירום אז תמשיכו לישון ..

 8. אבי אמר/ה

  לא פגעו בערכי טבע. בעלי הקרקע החקלאית שקנו ממנו את השטח. המרחק מהבניה רחוק. הרעש מהרכבות יותר בעייתי.
  והוא 24/7 אתם בחרתם לגור במקום ואם הייתם בודקים הייתם יודעים שזה מתוכנן כבר שנים רבות.
  המסלול מוארך עי משרד הביטחון ואלו צרכיו. לא הולכים להנחית מטוסי נוסעים. אז תפסיקו לנפח דברים.

 9. שמריהו אמר/ה

  צמיגים בוערים ורחפנים יעשו את העבודה.

 10. צפי אדרי אמר/ה

  חבל מאוד..

  אנשים רק הורסים..

  שימרו על הטבע

  כדי שהטבע והיקום ישמור עלינו..

  Very importent…remember …

הגיבו כאן לכתבה