"סגירת המפעלים הפטרוכימיים ופיתוח מפרץ חיפה מוקדם ככל האפשר" • דיון משרדי הממשלה

מפרץ חיפה (צילום: יעל הורוביץ)

נציגי משרדי הממשלה יקיימו היום (א' 2/1/22) פגישה בנושא סגירת המפעלים הפטרוכימיים ופיתוח מפרץ חיפה.

בהמשך להמלצות ועדת המנכ"לים שהונחו בחודש יוני האחרון על שולחן הממשלה, מתקיימת היום פגישה בין נציגי הממשלה, במהלכה ידונו הנציגים בנושא – בהובלתו של משרד ראש הממשלה החליפי.

כזכור, באוקטובר 2020 אושרה החלטת הממשלה אותה יזמו ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה לשעבר גילה גמליאל, לקידום ולפיתוח מפרץ חיפה. החלטת הממשלה קבעה, כי תקום ועדת מנכ"לים אשר תדון, בין היתר, בעתיד התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה, בתשתיות האנרגיה הקיימות במפרץ חיפה והבטחת רציפות התפקוד של משק האנרגיה, צורכי דיור ופיתוח עירוני, כלכלי ואזורי, סיכונים מחומרים מסוכנים, זיהום אוויר, שיקום קרקע ועוד. בהמשך להחלטה וכעבור כחצי שנה של דיונים אינטנסיביים ולאחר שנשקלו הערות הציבור, הוועדה פרסמה, כאמור, את המלצותיה, בהן בין השאר:

 1. להביא להפסקת פעילות התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה בתוך עשור או מוקדם מכך, בכפוף לעמידה בצורכי משק האנרגיה המינימליים ההכרחיים להבטחת רציפות תפקודית.
 2. לקדם תכנון חדש למפרץ, אשר יאפשר פיתוח בר קיימה של האזור ויהפוך אותו לאזור מוטה מגורים המכיל תעסוקה נקייה ופארק מטרופוליני מרכזי.
 3. להקים צוות ממשלתי שיעסוק בפיתוח וחיזוק ענפי תעסוקה עם פוטנציאל כלכלי משמעותי במפרץ חיפה.
 4. להקים צוות ממשלתי שיגבש מענה לפגיעה הכלכלית הזמנית של חלק מהרשויות המקומיות במפרץ עקב הפסקת הפעילות של התעשיות הפטרוכימיות.
 5. לקדם חבילת צעדים להפחתת זיהום אוויר ממקורות תחבורתיים במפרץ חיפה, ובתוך כך חשמול התחבורה הציבורית במפרץ, הגדלת שטח "אזור אוויר נקי" מחיפה לקריות, הנעת משאיות אשפה ומשאיות בנמל באמצעות חשמל או גז טבעי, הפחתת פליטות עשן נראה לעין מכלי שייט, בחינת תמריצים להגעה של כלי שיט מופחתי זיהום לישראל ועוד.
תמר_זנדברג_-_מרץ
תמר זנדברג, השרה להגנת הסביבה

תמר זנדברג, השרה להגנת הסביבה, מסרה לחי פה:

מסקנות ועדת המנכ"לים לפיתוח מפרץ חיפה קבעו כי יש להביא מוקדם ככל האפשר ומקסימום בעוד עשור לסגירת המתחם הפטרוכימי. פניתי לראש הממשלה בקריאה לקדם ביחד החלטת ממשלה לאימוץ ההמלצות של ועדת המנכ"לים, הקמת ועדה מלווה והקמת מנהלת – והמהלך הזה יוצא לדרך. בעת הזו של משבר האקלים ובתקופה זו שבה אנו מתווים את הדרך למעבר לכלכלה דלת פחמן, עלינו להפסיק את ההשקעות בתשתיות פוסיליות ולהאיץ את ההשקעות באנרגיות מתחדשות. הביטחון האנרגטי של ישראל צריך לבוא מאנרגיית השמש, והמפעלים במפרץ חיפה צריכים לפנות את מקומם.
הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  זה בבל"ת שיווקו בלבד.
  למשל את חוות מיכלי הדלקים תש"ן רוצים לסגור מהר. ולאן יעבירו את הדלקים? אה, לתוך מתחם בז"ן. יבנו "זמנית" מיכלים שם. על מי אתם עובדים. בבז"ן בתוכנית קרקעות הצפון דיברו על הקמת מיכלי אחסון חדשים לתש"ן לדלקים ל-25-30 השנים הבאות. אז איך שכונת מגורים בפינוי בז"ן מסתדר עם אישור להקים מיכלים חדשים ל-25 שנים? על מי עובדים בספין התקשורתי

 2. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  איזה כףףףףףף בעוד 10 שנים יעלמו המפעלים הפטרוכימיים מחיפה. ולסבתא יהיה זקן ארוך. ולכל הצעירים בחיפה אוליי תהיה עבודה . והדור השלישי של היום יכול להמשיך לחלום. המשך יום נחמד לכם 🙋‍♀️

 3. יונתן אמר/ה

  יש התחייבויות של זנדברג, ליברמן, עידית סילמן ואלון טל בנושא. נכון שהם פספסו בענק כשלא הצליחו לתקצב מנהלת לקידום הנושא. עדיין המלה האחרונה לא נאמרה, נראה אם יעמדו במילתם

הגיבו כאן לכתבה