מה התגלה בדו"ח ועדת המנכ"לים על מצבה הכללי העגום של חיפה?

מפרץ חיפה (צילום: נינה פסטוק)

ניתן ללמוד הרבה על מטרופולין חיפה מדוח הביניים שפרסמה ועדת המנכ"לים השבוע. תתפלאו, עולים בו לא מעט דברים שצריכים להדאיג את תושבי חיפה וסביבתה

לקראת הכנת תגובת צוות המומחים למניעת אסונות במפרץ חיפה, אותו אני מרכז, קראתי את דוח ועדת המנכ"לים, והאמת, די הופתעתי מכמות הנתונים שפורסמו בו, שחלקם היו חסויים עד עתה. אמנם עם מסקנותיו המעורפלות משהו של הדוח הזה לא כ"כ הסכמתי, וברור שלא לילד הזה פיללו כל מי שחולמים על היום בו תוסר במהרה מעלינו קללת המפעלים והמתקנים המסוכנים והמזהמים במפרץ חיפה, אך בכל זאת, הדוח שפורסם השבוע חושף מידע חשוב על מצבה העגום של העיר שלנו ובעצם, על מצבנו המדאיג כתושבי מטרופולין חיפה והעיר עצמה.

(מצורף קישור לטיוטת הדוח בתחתית הכתבה)

מפרץ חיפה (צילום: יעל הורוביץ)
מפרץ חיפה (צילום: יעל הורוביץ)

בנוסף לנתוני זיהום האוויר, סכנת מאגרי החומרים המסוכנים במפרץ ורמת התחלואה החריגה, ניתן ללמוד מהדוח גם על היבטים חשובים נוספים אודות מצבנו פה, כגון: מצב התעסוקה, הכלכלה, הדמוגרפיה, והדימוי של העיר חיפה בקרב אזרחי המדינה.

לא רבים המקרים בהם ועדה ממלכתית חושפת מידע רשמי, מפורט ורב ממדי על מפרץ חיפה. בפעם האחרונה זה קרה ב- 30 ביולי 2014, כאשר "ועדת המשנה של הכנסת לבדיקת בעיות סביבה ותכנון במפרץ חיפה" בראשות ח"כ דב חנין, פרסמה את מסקנותיה, אך לא פחות חשוב מכך, דב חנין דאג לחשוף באתר הכנסת את כל המידע הרב והמסמכים המעניינים שנשלחו לוועדת המשנה בראשותו מטעם משרדי הממשלה ומגופים ציבוריים רלוונטיים.

והנה, כעבור כשבע שנים, זה קורה שוב: בדו"ח רשמי ובו קרוב ל- 80 עמודים שפרסמה ועדה ממשלתית המורכבת מהמנכ"לים של כל משרדי הממשלה הרלוונטיים. כך בעצם מתגלה באחת מצבה המדורדר של העיר חיפה ושל המטרופולין כולו, בכמה וכמה היבטים חשובים.

אביא רק בתמצית כמה דוגמאות, שכל אחת מהן שווה מאמר ארוך בפני עצמו:
אתחיל כמובן עם מצבנו הבריאותי. גם הוועדה מסכימה כי יש לייחס את התחלואה הגבוהה בנפת חיפה לזיהום האוויר החריג באזורנו. הטבלאות והגרפים בדו"ח חושפים, למשל, עד כמה נפת חיפה חריגה בכמות מקרי הסרטן, לעומת מצב תחלואת הסרטן באזורים אחרים בארץ. הנה הציטוט (עמ' 12 בדוח ועדת המנכ"לים): "ניתן לראות כי בכל סוגי הסרטן המפורטים, הן בגברים והן בנשים, קיימת תחלואה עודפת בנפת חיפה ביחס לממוצע הארצי." בטבלה שצורפה, חיפה מסומנת בצבע אדום בוהק בכל סוגי הסרטן שנבחנו!

בעמוד הבא מופיע עוד ציטוט מחריד: "ידוע כי (בנפת חיפה) זיהום אוויר מהווה גורם סיכון לתחלואה במחלות הבאות: מחלות דרכי הנשימה, מחלות לב וכלי דם, מחלות ממאירות, פגיעה בהתפתחות העובר ומומים מולדים וסכרת" ובצד מופיעים שני גרפים שאמורים לזעזע כל הורה המגדל את ילדיו בעוטף המפרץ ומהם עולה כי שיעורי האשפוז של ילדים בנפת חיפה, החל מגיל הלידה ועד גיל 14, הם הגבוהים ביותר בהשוואה לנפות אחרות בארץ.

צעדת הסרטן בקריית הממשלה בירושלים (צילום: עינת גרליץ)
צעדת הסרטן בקריית הממשלה בירושלים (צילום: עינת גרליץ)


בצד הנתונים הרפואיים, מופיעים (בעמ' 14-17) גרפים החושפים את שיעורי הזיהום במפרץ והם מגלים כי מפעלי התעשייה בחיפה חריגים ביותר בפליטות תרכובות אורגאניות נדיפות (VOC), שחלקן ידועות כמסרטנות בוודאות! אבל הגרפים חושפים עוד נתון מדהים, שלאחרונה חילחל יותר ויותר לתודעה הציבורית: "תרומת" האוניות העוגנות במפרץ לזיהום האוויר החריג באזורנו.

נמל חיפה | הכרמל | קריית הממשלה (צילום: ירון כרמי)
אוניות מהוות גורם זיהום משמעותי (צילום: חי פה)

מסתבר שהתחבורה הימית (קרי ארובות האוניות), היא המרכיב הבולט ביותר בשיעורי הפליטות של מספר סוגי מזהמים, וזה עוד לפני שהחל לפעול נמל המפרץ. תארו לעצמכם מה עוד יקרה פה כשהנמל החדש הענק, יחל לפעול! הוועדה מדגישה כי מדינת ישראל היא אחת המדינות המפגרות ביותר בעולם בהפעלת אכיפה של התקנות הבינלאומיות המעודכנות (נספח 6 לאמנת MARPOL העולמית) למניעת זיהום אוויר מאוניות. את המחיר הגבוה ביותר משלמים, יום יום, תושבי עוטף מפרץ חיפה! עד עתה ממשלת ישראל לא מצאה את הזמן לעדכן את תקנות האכיפה בהתאם לאמנה הבינלאומית על אוניות המגיעות אלינו, וכך סוכני האוניות שולחים בעיקר את האוניות המיושנות והמזהמות שלהם, אשר ברוב מדינות האזור לא מוכנים לתת להן לעגון בנמליהן ולהפליג בקרבתן!

בזיהום האוויר, תשלובת בז"ן "מככבת" ברמה הארצית, במספר ההפרות החריגות שהתגלו במתחם הזה מתנאי היתרי הפליטה והיתרי הרעלים שניתנו למפעלי בז"ן!

בתי הזיקוק לנפט - בז"ן בחיפה (צילום: מתן אלטיט)
בתי הזיקוק לנפט – בז"ן בחיפה (צילום: מתן אלטיט)

עתה אציג דוגמאות נוספות לתמונת המצב העצובה במטרופולין חיפה בהקשרים אחרים, כפי שחושף הדוח הזה:

1) הבעיה הכלכלית-תעסוקתית

להלן ציטוט מהדוח (עמ' 4):
"אזור מפרץ חיפה, אשר בעבר היה ממוקדי התעסוקה המובילים במדינת ישראל ותרם רבות לתעשייה הישראלית, נמצא בקיפאון בעשורים האחרונים. בעיות זיהום האוויר, אשר מובילות לדעת קהל שלילית על האזור, ריחות רעים, ומגבלות חמורות על מגורים, מסחר ושירותים, עקב המצאות חומרים מסוכנים, על שטח של עשרות אלפי דונמים בין חיפה לקריות, הובילו לקיפאון בהתפתחות הכלכלית והדמוגרפית של העיר חיפה בפרט ואזור המפרץ בכלל".

הדוח מציין כי הבעיה הזו מורגשת גם במספר הנמוך ביותר בארץ של שטחי משרדים באזור חיפה, לעומת המצב בערים הגדולות והבינוניות בארץ, ובנוסף, עלייה מועטה בביקושים למגורים ובתנופת בנייה מהנמוכות בארץ, וכן, גבייה נמוכה של ארנונה ממגורים בהשוואה ארצית. בכל הקשור לפיתוח העסקי של אזורי מסחר, תעסוקה ומשרדים, העיר חיפה מפגרת משמעותית לא רק בהשוואה ארצית אלא אף בהשוואה לערי הלווין שלה בתוך המטרופולין, ולהלן הציטוט מתוך הדוח (עמ' 6): "גם במקרה הזה חיפה משתרכת הרבה מאחור בין הערים הגדולות בישראל, כלומר –  התעשייה במפרץ חיפה אינה מפצה על השיעור הנמוך של גמר בניית משרדים בעיר. נתונים אלה מתחדדים כאשר משווים את העלייה בארנונה העסקית בחיפה (16% בלבד) לעומת באר שבע (39%) וירושלים (37%)".

2) המצב הדמוגרפי – הגירה שלילית וחוסר נכונות לגור בחיפה

להלן ציטוט מהדוח (עמ' 4):
"על פי נתוני הלמ"ס, שיעור גידול האוכלוסייה בנפת חיפה הוא הנמוך ביותר בין כל הנפות בישראל, כאשר גודל האוכלוסייה בנפת חיפה גדל בין השנים 1995-2019 ב-19% בלבד, לעומת ממוצע ארצי של 63%"(!!!).

כמו כן, נכתב בדוח כך (עמ' 5): 
"חיפה סובלת מהגירה פנימית שלילית, בעיקר בקרב הגילים 20 עד 44 ו-0 עד 14, גילים שאופייניים למשפחות צעירות עם ילדים ולסטודנטים, דבר שיכול להצביע על חוסר אטרקטיביות"(!).

"עיר הזיהום" – סקר דעת קהל

אין מה לפרש פה, הדברים הקשים פשוט כתובים, שחור על גבי לבן, במסמך רשמי ממשלתי! בין השאר, הדוח חושף לראשונה סקר דעת קהל שהיה חסוי עד עתה שבוצע בהזמנת המועצה הלאומית לכלכלה ע"י לשכת הפרסום הממשלתית. מדובר במחקר עומק אשר כלל סקר שבחן מהי דעת הקהל ביחס להשפעת התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה על נכונות הציבור לגור ולעבוד בעיר חיפה.

הנתונים שנחשפו מצביעים בבירור כי הן בקרב תושבים מחוץ לחיפה והן בקרב תושבי העיר עצמה, העיר חיפה נתפסת כעיר שבה זיהום האוויר הגבוה ביותר בארץ. נמצא כי הסיבה השכיחה ביותר לכך שמשיבים שאינם מתגוררים בחיפה לא היו עוברים לגור בחיפה, גם אם היו מציעים להם הצעה אטרקטיבית למגורים ולתעסוקה, הייתה מטעמי בריאות וזיהום אוויר. רוב המשיבים שאינם תושבי חיפה והקריות, העידו שהימצאות התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה מקטינה עבורם את הכדאיות לעבור לגור או לעבוד בחיפה, בהתאמה.

התחלואה בסרטן באזור חיפה

3) ריכוז החומרים המסוכנים במפרץ חיפה – "אחד המקומות המסוכנים בישראל":

הדוח אישש באופן משמעותי חלק מחוות הדעת שצוות המומחים שלנו העביר לוועדת המנכ"לים. למשל, הוועדה קבעה כי מפרץ חיפה הוא אחד המקומות המסוכנים ביותר בארץ מבחינת סיכון להתרחשות אסון טבע ובעיקר רעידת אדמה והשפעתה האפשרית לאירוע הצפה ופליטת חומרים מסוכנים קטלניים לסביבה. לדעת כל המומחים בצוות שלנו, הפרק הזה עדיין לוקה בחסר והוא מציג תמונת מצב "ורודה" מדי על סכנת החומרים המסוכנים במפרץ. הוא מאמץ סקר סיכונים מופרך, חלקי ביותר ולא מקצועי מספיק, אותו פרסם המשרד להגנת הסביבה, עם מסקנות שגויות. הדוח הזה לא מתייחס כלל לתרחיש ייחוס מלחמתי, למרות האיום הידוע לפגיעה במפרץ חיפה בתרחיש כזה, ולא מדגיש את הסיכון הבא: ריכוז החומרים המסוכנים הרבים שיגיעו מנמל המפרץ ומנמל חיפה בעתיד, בנוסף לריכוזים המסוכנים הקיימים.


6 תגובות
 1. עירית אמר/ה

  עצוב מאד. עיר עם כל כך הרבה פוטנציאל , עם נוף נהדר חוף ים שיכול היה להראות נפלא שבכל מקום בעולם היתה מהווה מוקד למשיכת תיירות פנים וחוץ. בגלל
  אדישות ואי אכפתיות וניהול כושל הכל מתדרדר.אין לחיפה לובי שידאג לה.

 2. דוד פרידמן אמר/ה

  זה ממש לא נעים לקרוא את הנתונים. למה לתת להם לזהם לנו את החיים עוד עשור.
  5 שנים לא מספיקות להם ולמדינה למצוא פתרון אחר ? מה גם שכל יום שעובר עוד ועוד אזרחים וילדים מסכנים את עצמם בלנשום את כל המזהמים שמפעלים אלו פולטים לאוויר.

 3. אמנון אמר/ה

  הכתבה מדהימה. היא מחזקת את הדעה שיש לפנות את התשלובת הפטרוכימית: בתי זיקוק, כרמל אולפינים וגדיז, מאזור חיפה והקריות, כמה שיותר מהר.

 4. רון אמר/ה

  מתסכל ומזעזע. העיר מתדרדרת ואנחנו עוצמים עיניים
  עסוקים בשטותיות של קליש או יהב או אחר.. ולא רואים את הסכנה היומיומית שאנחנו חיים בתוכה

 5. אורי אמר/ה

  ולא דובר בקשר לנמל החדש על שטחי האיכסון הענקיים בו. בטח בהתחלה, כשעוד ריק, אבל גם בהמשך- מי יבדוק מה מאוחסן בהם? יש סכנה גדולה שכל מיני חומרים דרעק מהעולם יזרמו לכאן, 'לבינתיים'. יש מלא חומרים ומוצרים שמסתובבים ורק מחפשים איפה להניח אותם (ואם אפשר לשכוח, ושיישארו שם).

 6. קובי אמר/ה

  התעלמות משרדי הממשלה השונים וממשלות ישראל בעבר ובהווה מאזור חיפה והקריות שיותר מחצי מיליון תושבים יושבים על אבק שריפה חומרים מסוכנים המשמשים כר נוח לטייקונים שמחזיקים את הנמל שהורחב למראה ומתפשט באזור הנמל וסביבתו אוניות מזהמות שעוגנות לאף אחד לא איכפת זו מדינת ישראל ,עד שלא קורה אסון לא עושים שום דבר! ,איום האמוניה פעל מאגרי דלק זיהום פטרוכימי בקישון וחלילה שלא יקרה אסון "ביירות" בעירנו ,תמיד מתריעים מוציאים דוחות מיועדות אבל לא עושים שום דבר !!!

לא ניתן להגיב