ועדת המנכ"לים בהמלצה דרמטית: פינוי מפרץ חיפה ממפעלים פטרוכימיים עד 2031

המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה - מבט משדרות הציונות (צילום: ירון כרמי)

תעשייה מזהמת עם תאריך תפוגה

בשורה לתושבי מפרץ חיפה: בתום חודשים אחרונים של דיונים וויכוחים סוערים, הניחו חברי ועדת מנכ"לי משרדי הממשלה את המלצתם על שולחן הממשלה. ההמלצה היא לפנות את התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה בתוך 10 שנים.

פרק הזמן הזה הוא אמנם ארוך, אך בדו"ח עצמו יש קביעות שנשמרו במשך עשרות שנים בסוד בממשלת ישראל וביניהן ההכרה בתחלואה, בפליטות החריגות, בהגירה השלילית ובהפיכה של חיפה לחצר האחורית של מדינת ישראל. ציטוטים כאלה מעולם לא נשמעו משום גורם רישמי במדינת ישראל, בעוצמה שכזו, לכן, בהכרזה הזאת יש בשורה חשובה שאומרת שלתעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה יש תאריך תפוגה. היות שכך, השקעות רבות ופיתוח מתקנים שתוכננו, אין בהם טעם, להיפך.


עו"ד שרית גולן בראיון לחי פה:

עו"ד שרית גולן, יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה – חיפה:
המלצת ועדת המנכלים על סגירת המפעלים היא צעד חשוב בכיוון הנכון, אך לא די בכך. אני קוראת לממשלת ישראל החדשה לקדם את ביצוע ההחלטה ולהוציא את המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה בתוך 5 שנים ולא להמתין 1ם שנים. אני מוחה על ההתערבות של משרד האנרגיה בדו"חות סביבתיים וקוראת לממשלת ישראל לבצע מעבר מהיר לשימוש באנרגיות מתחדשות ולצמצם את השימוש בדלקים פוסיליים, שיש להם השפעה הרסנית על בריאות הציבור.


מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה:

הדוח המסכם של ועדת המנכ"לים אשר בחנה את קידום ופיתוח מפרץ חיפה מתוקף החלטת הממשלה שהעבירו ראש הממשלה והשרה להגנת הסביבה פורסם היום (ב'); השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "גם הממשלה מצטרפת לעמדתנו ומגבה את החזון שלנו – לתושבי מפרץ חיפה מגיע מפרץ ירוק וחדשני. השלב הבא הוא לאשר בממשלה את ההמלצות, שיש בהן בשורה של ממש לבריאות התושבים ולעתיד חיפה והאזור"

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "אני מברכת על סיום עבודת ועדת המנכ"לים והגשת המלצותיה שמגבות את החזון שהצגנו. לתושבי חיפה מגיע לחיות בסביבה נקייה ממזהמים, ואכן, כפי שהבטחנו – הובלנו בשנה החולפת את המהלך הלאומי של סגירת המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה. העברנו את החלטת הממשלה החשובה והקמנו את ועדת המנכ"לים שסיימה את עבודתה והגישה את המלצותיה, שמגבות את הקשר שיש בין סביבה לכלכלה. כעת, יש שורת פעולות לבצע לשם קידום המפרץ, הכוללות בשורה של ממש לקידום עתיד בר-קיימה ולסגירת התעשייה הפטרוכימית. בשנים הקרובות יצטמצם השימוש בדלקים פוסיליים, עד להפסקת הצריכה של מרבית תזקיקי הנפט בתוך שני עשורים כתוצאה מהמעבר לכלי-רכב חשמליים ולשימוש בדלקים נקיים יותר"

באוקטובר 2020 אושרה החלטת הממשלה שיזמו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל לקידום ולפיתוח מפרץ חיפה. החלטת הממשלה קבעה, כי תקום ועדת מנכ"לים אשר תדון, בין היתר, בעתיד התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה; בתשתיות האנרגיה הקיימות במפרץ חיפה והבטחת רציפות התפקוד של משק האנרגיה; צורכי דיור ופיתוח עירוני, כלכלי ואזורי; סיכונים מחומרים מסוכנים; זיהום אוויר; שיקום קרקע ועוד. את המשרד להגנת הסביבה ייצג בוועדה המנכ"ל, דוד יהלומי.

לאחר כחצי שנה של דיונים אינטנסיביים ולאחר שנשקלו הערות הציבור, הוועדה פרסמה היום (ב', 7/6/21) את המלצותיה:

 1. להביא להפסקת פעילות התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה בתוך עשור או מוקדם מכך, בכפוף לעמידה בצורכי משק האנרגיה המינימליים ההכרחיים להבטחת רציפות תפקודית.
 2. לקדם תכנון חדש למפרץ, אשר יאפשר פיתוח בר קיימה של האזור ויהפוך אותו לאזור מוטה מגורים המכיל תעסוקה נקייה ופארק מטרופוליני מרכזי.
 3. להקים צוות ממשלתי שיעסוק בפיתוח וחיזוק ענפי תעסוקה עם פוטנציאל כלכלי משמעותי במפרץ חיפה.
 4. להקים צוות ממשלתי שיגבש מענה לפגיעה הכלכלית הזמנית של חלק מהרשויות המקומיות במפרץ עקב הפסקת הפעילות של התעשיות הפטרוכימיות.
 5. לקדם חבילת צעדים להפחתת זיהום אוויר ממקורות תחבורתיים במפרץ חיפה, ובתוך כך חשמול התחבורה הציבורית במפרץ, הגדלת שטח "אזור אוויר נקי" מחיפה לקריות, הנעת משאיות אשפה ומשאיות בנמל באמצעות חשמל או גז טבעי, הפחתת פליטות עשן נראה לעין מכלי שייט, בחינת תמריצים להגעה של כלי שיט מופחתי זיהום לישראל ועוד.

עדיין נדרשת החלטת ממשלה

את המלצות הוועדה יש להביא לאישור בהחלטת ממשלה. המשרד להגנת הסביבה הניח באפריל 2021 טיוטה ראשונית של החלטת ממשלה, אשר מציעה לוחות זמנים ברורים לסגירת מתחם בז"ן, מפעל דשנים וחוות המכלים תש"ן קריית חיים; החלטה על הקמת מנהלת ליישום המלצות ועדת המנכ"לים; וכן מקבעת תקציב ראשוני על סך של 40 מיליון שקל להנעת המהלך.

מבתי הזיקוק (בז"ן) נמסר לחי פה:

ההמלצות המתפרסמות על ידי יועץ ראש הממשלה הן בניגוד לעמדה המקצועית של משרדי הממשלה – כולל כלכלני משרד האוצר וראשי משרד האנרגיה.

הניסיון של יועץ ראש הממשלה לפרסם בעיתוי הנוכחי המלצות שאינן מקובלות על הדרגים המקצועיים, מעלה סימני שאלה כבדים של הכנסת שיקולים זרים לדו״ח שהיה אמור להיות מבוסס על עובדות ונתונים.

בז"ן קוראת לכל ממשלה שתוקם לנהל דיון מקצועי מעמיק המבוסס על עובדות ונתונים ולא על סיסמאות. הבטחת רציפות תפקודית של משק האנרגיה היא אינטרס לאומי.

3 תגובות
 1. חנה ארז אמר/ה

  שיפסיקו הבזנ״ים לנסות לטרפד את המלצות המנכל״ים. מדובר פה בחיי אנשים וזה עדיפות עליונה

 2. שמואליק 9גלבהרט אמר/ה

  היכן ראיתם "דרמה"? זו המלצה ולא החלטה. קוראת ל"היערכות לפינוי" ולא לפינוי. ניסוח חלקלק שלא מבטיח כלום. חקוק בקרח… השלטון הממושך של הליכוד האיר פנים למיפעלים המזהמים ולטייקונים בעלי השליטה בהם. ישראל בפיגור גדול אחרי העולם הנאור בכל הקשור לסביבה. ומפרץ חיפה הוא הדוגמה הכי מזוהמת.

 3. גוליית אמר/ה

  בז״ן = בני ?

לא ניתן להגיב