מבנה לשימור ברח' עובדיה 35 בסכנת הריסה מכוח תמ"א 38

09_-_מבנה_לשימור_ברחוב_עובדיה_35.JPGעובדיה 35 הוא מבנה היסטורי, בעל איכויות אדריכליות ונופיות, שהיה שייך למשפחת שביב הערבית עד 1948.
יזמים הגישו תכנית להריסת המבנה, בן 15 יחידות הדיור ובמקומו לבנות 44 יחידות דיור

לחי פה נודע כי עובדיה 35 הוא מבנה לשימור בדרגה גבוהה, הנהנה מערכים מובהקים בכל התחומים הרלוונטיים להגדרת מבנה לשימור. את החותמת הרשמית קיבל המבנה במסגרת סקר הכרמל הצרפתי שנערך ע"י אדריכלית נועה שק והתקבל נחתם והצטרף לרשימת השימור העירונית ע"י עיריית חיפה בשנת 2012.

נעמה נאמן מזרחי, מנהלת המחוז של המועצה לשימור אתרים, מסרה לחי פה: כל הטוב הזה לא מונע מיזמים עזי מצח להגיש בקשה להריסת המבנה (בן 15 יחידות דיור) והקמה תחתיו ובנוסף לו מכח זכויות תמא 383 שני מבנים בני 44 יחידות דיור סך הכל.
הבקשה להריסת המבנה לא עברה אפילו ביחידת השימור העירונית – כך נכתב לי ישירות ע"י ראש היחידה אדר' וליד כרכבי.
המועצה לשימור אתרים ותושבי השכונה יאבקו בבקשה זו בכל דרך.

דף המבנה שיצרה המועצה לשימור אתרים.


תוכלו להורידו בגודל מלא בקישור למטה
[pdf-embedder url="https://haipo.co.il/forum/download/file.php?id=22676"]
מבנה_לשימור_-_עובדיה_35_-_דף_האתר.pdf

ההתנגדות להריסה, אשר הוגשה על ידי המועצה לשימור אתרים:

הנדון: התנגדות לבקשה להיתר ברחוב עובדיה 35, כרמל צרפתי, חיפה, בגוש 12597 חלקה 4.

הבית ברחוב עובדיה 35 הינו מבנה לשימור בדרגה גבוהה הנכלל בסקר הכרמל הצרפתי שנקלט נחתם וצורף לרשימת השימור העירונית בשנת 2012 (כרטיס אתר – נספח 1).
המבנה נהנה מערכים מובהקים בכל תחום:
אדריכל ידוע : משה גרסטל (מי שתכנן למשל את שוק תלפיות) ומבנים נוספים רבים , בין השאר כאן בכרמל הצרפתי.
סגנון אדריכלי – בינלאומי מקומי , כולל אלמנטים כמו חלון מדחום בחדר המדרגות, חלונות סרט וחיפוי אבן (האופייני לחלק ממבני סגנון זה בחיפה)
בולטות נופית על גדות ואדי לוטם
וחשיבות היסטורית – כאן התאכסנו ילדי קיבוץ שער הגולן בתקופת מלחמת העצמאות. כאן גדל יגאל לוסין (בן הקיבוץ) יוצר סדרת "עמוד האש"

מתמיה ומקומם אם כך שמוגשת למבנה זה בקשה מכוח תמ"א 383 המבקשת להרוס את הבניין הקיים (12 יח"ד) ולהקים תחתיו ובנוסף לו סה"כ שני מבנים בהיקף ובנפח בניה גבוהים (44 יח"ד סה"כ) שיפגעו ראשית ברחוב עובדיה : קומת חניה מוגבהת וחמש קומות מעליה במבנה הקדמי ( הנצפית כמבנה בן 8 קומות מכיוון הואדי) ושנית בואדי ובנוף עם מבנה תחתון בן 7 קומות. וכמובן בשכונה שכבר כיום סובלת מעומסים לא מבוטלים.

המבנה, על אף מעמדו כמבנה לשימור, מעולם לא הגיע לשולחנה של ועדת השימור העירונית – עניין שכשלעצמו אינו תקין כלל ועיקר.על הועדה המקומית להפסיק את התהליך מיידית ולהחזיר את הדיון אל ועדת השימור.

בקשה להיתר זו היא דוגמא לשלל הנזקים שתמ"א 38 מחוללת ברקמה עירונית ונופית עדינה.
יש לפסול בקשה זו על הסף, להחזיר את עורכי הבקשה למסלול מתוקן ולהתייעצות מול הגורמים המוסמכים בעירייה בטרם יגישו בקשה חדשה התואמת ומכבדת את ערכי המקום.

בכבוד רב,

אדר' נעמה נאמן מזרחי
מנהלת מחוז חיפה וגליל מערבי
מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

לא ניתן להגיב