אלפי מאמינים צועדים בתהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה • פקקי תנועה ענקיים

בתהלוכת ה-105 שנים ל"מריה הקדושה" בחיפה, שבצל אירועי המלחמה...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

חסימת כבישים בחיפה • תהלוכת מריה הקדושה היום

(חי פה) - תהלוכת מריה הקדושה מתקיימת היום (יום...

כנס בוגרי יחידה 8200 התקיים בחיפה

בימים אלה ערכה עמותת בוגרי 8200, לה אלפי בוגרים...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

לחזור הביתה משדה הקרב • על האתגר והסבלנות עד השתלבות מחדש

החזרה מהחזית לא פשוטה. חיילים שחזרו הביתה מהמלחמה עוברים...

להיוולד מחדש • ״תודה על החופש לחיות את חיי״

עוד רגע ליל הסדר ואנחנו עם זכר ליציאת מצרים....

הכנות לחג פסח עם אמא

30 שנים ללכתה 30 שנים אחרי שאימא עזבה אותנו בעודה...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

תושבים מרחוב ויתקין בחיפה: "תוכנית התמ"א הזו היא הרסנית"

ביום שלישי האחרון (14/12/21) במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, עלה לאישור פרויקט ויתקין 26. כיום הבניין הוא בעל 3 קומות. היזם מעוניין לעשות בבניין תמ"א 38, ובמקום 3 הקומות הקיימות, מתכנן להקים בניין בן 8 קומות. בנוסף, כיום ניצבים סביב הבניין עצים עתיקים, אותם היזם מתכנן לעקור לטובת הקמת חניון.

רחוב ויתקין 26 (צילום: חי פה בשטח)

"לא הוכח שהמבנה לא עומד בתקנים"

אביהו האן, חבר המועצה ויו"ר סיעת הירוקים מלווה את התושבים במאבקם אמר לחי פה:
"הבקשה לתמ"א 38 בבניין ויתקין 26 רעה לחיפה, רעה לשכונה, לרחוב ולתושבים. בבסיס התוכנית עומד עורך בקשה – אדריכל שאינו מוסמך לתוכנית רחבה כזו, ורק על פי דרישתנו עורך התוכנית הוחלף", אומר האן.

"תוכניות תמ"א 38 דורשות עמידה בצורך לחיזוק המבנה. לא הוכח שהמבנה אינו עומד בתקנים הנדרשים. התוכנית לא עומדת בדרישות ועדת השימור, מכילה כריתה של עצים רבים ללא צורך. ובשורה התחתונה, טוב עשתה מליאת הוועדה המקומית שלא אישרה את הבקשה ותמכה בהתנגדותנו לתוכנית".

אביהו האן (חי פה בשטח)

"תוכנית הרסנית"

התושבים בבניינים הסמוכים מנסים כבר חודשים ארוכים להילחם בכוונה לבצע תמ"א. לטענתם לו היה מדובר בפרויקט צנוע יותר, למשל, הוספת ממ"ד לכל דירה, או תוספת הגיונית של קומות, הם לא היו מביעים התנגדות. אבל ההשפעה של בניין בן 8 קומות לרחוב, תהיה הרסנית לטענתם.

"בכל הבניין אין סדק אחד"

"הבעיה שלנו היא שהבניין הזה בכלל לא היה צריך לקבל אישור ללכת לתמ"א", אומר היום לחי פה אחד הדיירים מבניין סמוך, "אנחנו בדקנו טוב את התוכנית כדי לראות איך ייתכן שהבניין הזה הולך לפרויקט של תמ"א 38. המהנדס העירוני כתב שהבניין מלא בסדקים ובגלל מצבו צריך לחזק את המבנה. אני גר ליד, עליי אי אפשר לעבוד. הלכתי לבדוק. אין בבניין הזה סדק אחד".

הוא ממשיך: "פניתי לכל מי שקשור לתכנון ובנייה בעירייה, התחלתי מהמחלקה המשפטית והגעתי בסופו של דבר גם לחבר המועצה מיכי אלפר ומ"מ ראש העיר נחשון צוק. הסברתי להם שעל הבקשה חתום מהנדס עירוני שמאשר את הבקשה, אבל מצב הבניין המתואר בתוכנית רחוק שנות אור מהמצב האמיתי של הבניין. מצאתי אוזן קשבת אצל כל אחד מהם. הם מבינים בנושא, והם הקשיבו לי בנפש חפצה".

ויתקין 26 (חי פה בשטח)

תשתיות לא מתאימות

בוועדה שהתקיימה כאמור ביום שלישי האחרון, חברי המועצה צביקה ברבי, איציק בלס ומוטי בליצבלאו טענו נגד הפרויקט. ברבי אמר שלא ייתכן להוסיף כל כך הרבה תושבים לרחוב, כשזו המגמה בכל אחוזה. לטענתו התשתיות ברחוב ויתקין לא מתאימות לכמות תושבים כזו ובנוסף עומסי התנועה הצפויים הופכים את הפרויקט לבלתי אפשרי.

רחוב ויתקין 26 (צילום: חי פה בשטח)

לא מוסמך להגיש את התוכנית

"הבעיה הראשונה שנתגלתה בדיון במליאת ועדת התכנון ביום 22/6/2021, היא עניין עורך התוכנית. מי שהגיש את התוכנית לדיון הנ"ל נמצא כלא מוסמך להגיש תוכנית כזו. הבקשה הורדה מסדר היום והחליפו לעורך בקשה מוסמך", אומר חבר המועצה מטעם הירוקים מוטי בליצבלאו. "הדיון בהסתייגות עצמה חזר למליאה רק ביום 14/12/2021. בדיון העליתי את עניין מספר הדירות המבוקש באזור שנתון לבניה מאסיבית. נדרשת בדיקה כוללת של האזור והשכונה מה מספר יחידות הדיור שניתן להוסיף.

מוטי בליצבלאו הירוקים
חבר המועצה מוטי בליצבלאו

מתחם לשימור

"הרחוב נמצא במתחם שהוגדר בתוכנית חפ/2000, כמתחם לשימור, ויש חשיבות לשימור מרקמי בו עפ"י העקרונות של שימור מרווחים פנויים לצורך רצועות ירוקות, עצים ותיקים, עיצוב צנוע וחומרי גלם ההולמים הסביבה, תוך שמירה על קווי הבניין. כל זאת מכיוון שבבקשה יש חריגות בחניון מקווי הבניין, הקדמיים והצדדיים".

תקן רעידות אדמה

סוגיה עקרונית נוספת שהועלתה בדיון עוסקת בהריסת שני מבנים קיימים והקמת מבנה של שני אגפים הכולל 28 יח"ד בגין תמ"א 38. נשאלה השאלה אם אכן המבנים להריסה אינם עומדים בתקן רעידות אדמה. בדיון התברר כי היזם בחר אחד מתוך מאגר הקונסטרוקטורים שרשומים בעירייה, ויש חשש, לכאורה, כי הערכותיו אינן מדויקות. הגשנו השגה על ההמלצה של אותו מהנדס מהעירייה, במצב כזה יש לבחון לעומק ולקבל חוות דעת נוספת, בלתי תלויה".

ויתקין 26 (צילום: חי פה בשטח)

חשיבות רבה לשימור המרקמי

יש לציין כי בחודש דצמבר אשתקד, מחלקת השימור בדקה את רחוב ויתקין במסגרת סקר שימור כנגזר מנספח השימור של תכנית המתאר חפ/2000. לטענת הוועדה ברחוב ויתקין יש חשיבות רבה לשימור מרקמי, כנגזר מתכנון שכונת אחוזה במתכונת "עיר גנים". הוועדה ממליצה שבכל הפרויקטים ברחוב ישמרו כמה כללים, כגון שמירת המרווחים הפנויים לצורך רצועות ירוקות בהם משתמרים עצים ותיקים ומתאפשרת נטיעה והתפתחות עצים משמעותיים, עיצוב צנוע וחומרי גלם ההולמים את הסביבה ההיסטורית ונפחי בנייה המתאימים למרקם.

לגבי הבקשה של ויתקין 26, קובעת ועדת השימור כי החניון התת קרקעי חורג בקדמת המגרש מקו הבניין הקידמי וקווי הבניין הצדיים, ולכן מגביל אפשרות התפתחות עצים משמעותיים במרווח קדמי ובחלק הקדמי של המגרש. בנוסף הוועדה מעירה על כך שנפח הבינוי המוצע חריג למרקם זה ויוצר גוש בינוי הנוגד את המרקם. הוועדה מציעה להוסיף רווח בין שני אגפי הבינוי למשל על ידי הסגת החזית האחורית של האגף העליון ודירוג נוסף בחזית לרחוב ויתקין וחזית אחורית של אגף תחתון.

בסופו של הדיון התקבלה ההחלטה לקבל את ההתנגדויות לפרויקט. המשמעות היא שכעת התוכנית חוזרת לתכנון מחודש ותוצג שוב למליאת הוועדה המקומית עם תיקונים.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

19 תגובות

 1. למה אישרו כאן רק 8 קומות ?
  אם במגרש פצפון בחורב 45 אושרו 8 קומות, הרי במגרש גדול ומרווח בויתקין ניתן לבנות לפחות 10 קומות…

 2. כל הכבוד לתושבים שהתנגדו והפעילו שכל ישר בהתחשב באופי האזור. חרפה שמהנדסים מכופפים את התקנות, מספרים בדים כדי לקדם הרס של הקיים.

 3. בבניינים מתפוררים בהדר אין אישור לתמא, אבל כשזה נוגע להר הכרמל אז גם בניינים תקינים יקבלו אישור.

 4. לפני שנותנים אישור לתמא העיריה צריכה לבדוק את כל השטח לאורך הרחוב. לבדוק את כל הבניינים מסביב, ולחשוב אולי צריך דוקא לחבר כמה ביניינים ולעשות פינוי בינוי, אולי יש אפשרות להרחיב את הרחוב, לעשות תבע חדשה ולקחת הכל בחשבון. לא להסתכל רק על בנין אחד שביקש אישור לתמא. קצת להגדיל ראש ולתכנן בצורה הגיונית. גם דיירים שרוצים לעשות תמ״א שיסתכלו דרך החלון ויבדקו מה קורה בסביבתם, איזה נזק הם עלולים לעשות כשהם חושבים רק על עצמם, או אולי הם יכולים יחד עם עוד ביניינים דוקא להטיב עם השכנים,. ולקחת יזם שמסוגל לעשות פרויקט בהיקף מתאים. כאן נראה לי שלקחו יזם לפי מה שהוא מסוגל ולא לפי מה שהשטח זקוק לו.

 5. באם השכנים הגובלים יגישו תביעות לנזקים שנגרמו להם, לפי סע' 197 לחוק, ועירית חיפה תצטרך לשלם להם סכומי עתק, היא תחשוב פעמיים האם כדאי (וליזמים המשפים) לאשר ולבנות .

 6. תפסיקו להתסיס את האיזור עץ אחד כבר עומד לקרוס איכפת לכם שיום אחד הוא יפול על מישהו והיו מקרים. והבניינים הישנים שקורסים גם לא אכפת לכם? מה שכן אני מסכימה שתמ"א באמת לא מספיק בטיחותי לעתיד . היסודות אותם יסודות. הייתי חוששת לגור בבתים כאלה. הפנים אותו בניין אותו מראה ישן והמחירים כאלו הרסו ובנו בניין חדש מהיסוד. זה אבסורד שעדיין מאשרים בניינים כאלה

  • מציעה לפנות ל 106 ולדווח על העץ העומד לקרוס ולמנוע אסון. תודה

  • את קצת נסחפת. בניינים לא מתמוטטים ובעץ אפשר לטפל. גם בבניינים ישנים הדיירים יכולים לטפל וזה מחובתם. אבל כשיש עיניים גדולות, חמדנות ותאוות הלקיחה מהאחר, הכל כשר.

 7. חוסר פרגון, היום קראתי את מה שאומר מהנדס מומחה , במקום שלא מחזקים מטפלים בסופו של יום לוחמי האש, כמה נכון.
  מה יענה אותו שקרן שאומר שלא ראה אפילו סדק אחד בבניין, כל הבניין שלו ? כולם קראו אותו לבדוק את הדירות שלהם, מה הוא עושה מחר לאחר שיקרוס שם מבנה?

  • לא חייבים תמ"א בגלל סדק. סדק אפשר לאטום, זה עולה קצת כסף, אבל עדיף על תוכניות שיגרמו לנזק יותר מאשר תועלת.

 8. אנחנו קוראים את הכתבה מאחת משכונות החוף ומשתוממים.מילא,אצלנו האוכלוסיה חלשה ללא אמצעים כלכליים ומעט הבנה,הגיע איזה יזם,חתמו לו כמו ילדים על מכפלות של 5 יח"ד שיעשה פה(אולי בעוד 30 שנה)שכונת בומביי עם מיליון שכנים ו4 מיליון רכבים.אבל אתם?? אתם בכרמל שיש לכם אמצעים כלכליים ויש לכם הבנה לחתום על בנין עם 8 קומות,למה?זכויות הבנייה הן שלכם! יש לכם בנין קטן ומדהים עם מעט שכנים,תביאו קבלן ביצוע ותשדרגו אותו עם מעלית ממדים ומרפסות.במקום זה לבנות 8 קומות עם 16 משפחות! רעש,קריוקי,נרגילות,בלגן,ובעיות חנייה.למה?

 9. השערוריה באישורים נמצאת בכל מקום גם ברחוב רות 19 ניתן אישור למפלצת שחריגה בנוף עומס על כרמחיה אין שקט ושלווה לתושבים נגמר ביניין מתחיל ביניין אחר תעחת בלאומייך

 10. אני מאד חושש שבסופו של דבר הפרוייקט יקום על אפם וחמתם של התושבים כי כמו שאמר קהלת : הכסף יענה
  את הכל ומקרה שלנו – הארנונה תענה את הכל.

 11. עיתונכם הפך שופר לחב5רה שאיננה מעוניינת בפיתוח העיר חיפה. יכולם לפנותה ליזם או למתכנן ולהציע לו במה זהה. נעביר המסר בין היזמים לא לפרסם בערוץ החד צדדי שלכם

 12. הכוונה לחורב כמובן.
  צריך לאשר תמא 38 בלי שום חניות מעבר למה שהיה קודם. שהקבלנים יבינו שנגמרה החגיגה ושימכרו דירות בלי חניה למי שמסתדר בתחבורה ציבורית.

  • קומת העמודים הכפולה בגובהה הנבנית בחורב 43 היא דוגמה מאלפת לאישורים הפסולים שנותנת עירית חיפה. רק תביעות יעזרו.

 13. כל התמא 38 זה תמה 38 כי תמה העיר וקבלנו רק בצע נדלני עם אפס שיקולים עירוניים. ולכן טוב תעשה חיפה אם תעצור את כל התוכניות האלו.. גם אין סקר תחבורה מה יקרה לרחוב הזה שכבר מפוצץ בבנייה כזו והוסיף 300 כלי רכב בשנים האחרונות. הפקקים ממנו לשד' הנשיא הם כבר חצי שעה בבוקר.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

יירוט מול חופי עכו 17/6/24 • הגרי מסביר לקשורת הזרה על עתיד לבנון

06:40 - דובר צה״ל מוסר - יירוט מול עכו: מוקדם יותר הבוקר לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח לבנון לאזור המרחב...

חיפה גבר כבן 70 נמשה מהמים ללא הכרה

מאיחוד הצלה נמסר לחי פה: צוותי הרפואה של איחוד הצלה בהחייאה בדקות אלו על גבר כבן 70 שנמשה מהמים ללא הכרה בחוף הכרמל בחיפה....

קרית אתא: בת שנתיים במצב בינוני לאחר שטבעה

מאיחוד הצלה הצלה נמסר לחי פה: צוותי הרפואה של איחוד הצלה העניקו סיוע לילדה (כבת שנתיים) שנמשתה מהבריכה בחצר ביתה ברחוב זלמן שניאור בקרית...

קייטנת אנגלית קטנה ומיוחדת בחיפה – לגילאי 5-12 • קיץ 2024

פעילות של כיף הנאה ולימוד אנגלית: 21/07-08/08/24 • 15 ימי קייטנה 11-15/08/24 אופציה לשבוע נוסף לפרטים והרשמה – שוש קולין: 04-8364464, 052-3324117 קייטנת אנגלית מיוחדת במינה צוות מדריכים...

אלפי מאמינים צועדים בתהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה • פקקי תנועה ענקיים

בתהלוכת ה-105 שנים ל"מריה הקדושה" בחיפה, שבצל אירועי המלחמה והוראות פיקוד העורף נדחתה לאחרונה מלפני חודשיים, נוטלים חלק אלפי מאמינים מהעדה הנוצרית שהגיעו מכל...