תושבים מרחוב ויתקין בחיפה: "תוכנית התמ"א הזו היא הרסנית"

ויתקין 26 (צילום: חי פה בשטח)

ביום שלישי האחרון (14/12/21) במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, עלה לאישור פרויקט ויתקין 26. כיום הבניין הוא בעל 3 קומות. היזם מעוניין לעשות בבניין תמ"א 38, ובמקום 3 הקומות הקיימות, מתכנן להקים בניין בן 8 קומות. בנוסף, כיום ניצבים סביב הבניין עצים עתיקים, אותם היזם מתכנן לעקור לטובת הקמת חניון.

רחוב ויתקין 26 (צילום: חי פה בשטח)

"לא הוכח שהמבנה לא עומד בתקנים"

אביהו האן, חבר המועצה ויו"ר סיעת הירוקים מלווה את התושבים במאבקם אמר לחי פה:
"הבקשה לתמ"א 38 בבניין ויתקין 26 רעה לחיפה, רעה לשכונה, לרחוב ולתושבים. בבסיס התוכנית עומד עורך בקשה – אדריכל שאינו מוסמך לתוכנית רחבה כזו, ורק על פי דרישתנו עורך התוכנית הוחלף", אומר האן.

"תוכניות תמ"א 38 דורשות עמידה בצורך לחיזוק המבנה. לא הוכח שהמבנה אינו עומד בתקנים הנדרשים. התוכנית לא עומדת בדרישות ועדת השימור, מכילה כריתה של עצים רבים ללא צורך. ובשורה התחתונה, טוב עשתה מליאת הוועדה המקומית שלא אישרה את הבקשה ותמכה בהתנגדותנו לתוכנית".

אביהו האן (חי פה בשטח)

"תוכנית הרסנית"

התושבים בבניינים הסמוכים מנסים כבר חודשים ארוכים להילחם בכוונה לבצע תמ"א. לטענתם לו היה מדובר בפרויקט צנוע יותר, למשל, הוספת ממ"ד לכל דירה, או תוספת הגיונית של קומות, הם לא היו מביעים התנגדות. אבל ההשפעה של בניין בן 8 קומות לרחוב, תהיה הרסנית לטענתם.

"בכל הבניין אין סדק אחד"

"הבעיה שלנו היא שהבניין הזה בכלל לא היה צריך לקבל אישור ללכת לתמ"א", אומר היום לחי פה אחד הדיירים מבניין סמוך, "אנחנו בדקנו טוב את התוכנית כדי לראות איך ייתכן שהבניין הזה הולך לפרויקט של תמ"א 38. המהנדס העירוני כתב שהבניין מלא בסדקים ובגלל מצבו צריך לחזק את המבנה. אני גר ליד, עליי אי אפשר לעבוד. הלכתי לבדוק. אין בבניין הזה סדק אחד".

הוא ממשיך: "פניתי לכל מי שקשור לתכנון ובנייה בעירייה, התחלתי מהמחלקה המשפטית והגעתי בסופו של דבר גם לחבר המועצה מיכי אלפר ומ"מ ראש העיר נחשון צוק. הסברתי להם שעל הבקשה חתום מהנדס עירוני שמאשר את הבקשה, אבל מצב הבניין המתואר בתוכנית רחוק שנות אור מהמצב האמיתי של הבניין. מצאתי אוזן קשבת אצל כל אחד מהם. הם מבינים בנושא, והם הקשיבו לי בנפש חפצה".

ויתקין 26 (חי פה בשטח)

תשתיות לא מתאימות

בוועדה שהתקיימה כאמור ביום שלישי האחרון, חברי המועצה צביקה ברבי, איציק בלס ומוטי בליצבלאו טענו נגד הפרויקט. ברבי אמר שלא ייתכן להוסיף כל כך הרבה תושבים לרחוב, כשזו המגמה בכל אחוזה. לטענתו התשתיות ברחוב ויתקין לא מתאימות לכמות תושבים כזו ובנוסף עומסי התנועה הצפויים הופכים את הפרויקט לבלתי אפשרי.

רחוב ויתקין 26 (צילום: חי פה בשטח)

לא מוסמך להגיש את התוכנית

"הבעיה הראשונה שנתגלתה בדיון במליאת ועדת התכנון ביום 22/6/2021, היא עניין עורך התוכנית. מי שהגיש את התוכנית לדיון הנ"ל נמצא כלא מוסמך להגיש תוכנית כזו. הבקשה הורדה מסדר היום והחליפו לעורך בקשה מוסמך", אומר חבר המועצה מטעם הירוקים מוטי בליצבלאו. "הדיון בהסתייגות עצמה חזר למליאה רק ביום 14/12/2021. בדיון העליתי את עניין מספר הדירות המבוקש באזור שנתון לבניה מאסיבית. נדרשת בדיקה כוללת של האזור והשכונה מה מספר יחידות הדיור שניתן להוסיף.

מוטי בליצבלאו הירוקים
חבר המועצה מוטי בליצבלאו

מתחם לשימור

"הרחוב נמצא במתחם שהוגדר בתוכנית חפ/2000, כמתחם לשימור, ויש חשיבות לשימור מרקמי בו עפ"י העקרונות של שימור מרווחים פנויים לצורך רצועות ירוקות, עצים ותיקים, עיצוב צנוע וחומרי גלם ההולמים הסביבה, תוך שמירה על קווי הבניין. כל זאת מכיוון שבבקשה יש חריגות בחניון מקווי הבניין, הקדמיים והצדדיים".

תקן רעידות אדמה

סוגיה עקרונית נוספת שהועלתה בדיון עוסקת בהריסת שני מבנים קיימים והקמת מבנה של שני אגפים הכולל 28 יח"ד בגין תמ"א 38. נשאלה השאלה אם אכן המבנים להריסה אינם עומדים בתקן רעידות אדמה. בדיון התברר כי היזם בחר אחד מתוך מאגר הקונסטרוקטורים שרשומים בעירייה, ויש חשש, לכאורה, כי הערכותיו אינן מדויקות. הגשנו השגה על ההמלצה של אותו מהנדס מהעירייה, במצב כזה יש לבחון לעומק ולקבל חוות דעת נוספת, בלתי תלויה".

ויתקין 26 (צילום: חי פה בשטח)

חשיבות רבה לשימור המרקמי

יש לציין כי בחודש דצמבר אשתקד, מחלקת השימור בדקה את רחוב ויתקין במסגרת סקר שימור כנגזר מנספח השימור של תכנית המתאר חפ/2000. לטענת הוועדה ברחוב ויתקין יש חשיבות רבה לשימור מרקמי, כנגזר מתכנון שכונת אחוזה במתכונת "עיר גנים". הוועדה ממליצה שבכל הפרויקטים ברחוב ישמרו כמה כללים, כגון שמירת המרווחים הפנויים לצורך רצועות ירוקות בהם משתמרים עצים ותיקים ומתאפשרת נטיעה והתפתחות עצים משמעותיים, עיצוב צנוע וחומרי גלם ההולמים את הסביבה ההיסטורית ונפחי בנייה המתאימים למרקם.

לגבי הבקשה של ויתקין 26, קובעת ועדת השימור כי החניון התת קרקעי חורג בקדמת המגרש מקו הבניין הקידמי וקווי הבניין הצדיים, ולכן מגביל אפשרות התפתחות עצים משמעותיים במרווח קדמי ובחלק הקדמי של המגרש. בנוסף הוועדה מעירה על כך שנפח הבינוי המוצע חריג למרקם זה ויוצר גוש בינוי הנוגד את המרקם. הוועדה מציעה להוסיף רווח בין שני אגפי הבינוי למשל על ידי הסגת החזית האחורית של האגף העליון ודירוג נוסף בחזית לרחוב ויתקין וחזית אחורית של אגף תחתון.

בסופו של הדיון התקבלה ההחלטה לקבל את ההתנגדויות לפרויקט. המשמעות היא שכעת התוכנית חוזרת לתכנון מחודש ותוצג שוב למליאת הוועדה המקומית עם תיקונים.

הגיבו כאן לכתבה

19 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  כל התמא 38 זה תמה 38 כי תמה העיר וקבלנו רק בצע נדלני עם אפס שיקולים עירוניים. ולכן טוב תעשה חיפה אם תעצור את כל התוכניות האלו.. גם אין סקר תחבורה מה יקרה לרחוב הזה שכבר מפוצץ בבנייה כזו והוסיף 300 כלי רכב בשנים האחרונות. הפקקים ממנו לשד' הנשיא הם כבר חצי שעה בבוקר.

 2. אייל אמר/ה

  הכוונה לחורב כמובן.
  צריך לאשר תמא 38 בלי שום חניות מעבר למה שהיה קודם. שהקבלנים יבינו שנגמרה החגיגה ושימכרו דירות בלי חניה למי שמסתדר בתחבורה ציבורית.

  1. קלמן אמר/ה

   קומת העמודים הכפולה בגובהה הנבנית בחורב 43 היא דוגמה מאלפת לאישורים הפסולים שנותנת עירית חיפה. רק תביעות יעזרו.

 3. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  כל הכבוד. כן ירבו עצירות בנייה מיותרות.

 4. גרשון אמר/ה

  עיתונכם הפך שופר לחב5רה שאיננה מעוניינת בפיתוח העיר חיפה. יכולם לפנותה ליזם או למתכנן ולהציע לו במה זהה. נעביר המסר בין היזמים לא לפרסם בערוץ החד צדדי שלכם

 5. אבי אמר/ה

  אני מאד חושש שבסופו של דבר הפרוייקט יקום על אפם וחמתם של התושבים כי כמו שאמר קהלת : הכסף יענה
  את הכל ומקרה שלנו – הארנונה תענה את הכל.

 6. רות אמר/ה

  השערוריה באישורים נמצאת בכל מקום גם ברחוב רות 19 ניתן אישור למפלצת שחריגה בנוף עומס על כרמחיה אין שקט ושלווה לתושבים נגמר ביניין מתחיל ביניין אחר תעחת בלאומייך

 7. להרוס בנין כזה מיוחד,למה? אמר/ה

  אנחנו קוראים את הכתבה מאחת משכונות החוף ומשתוממים.מילא,אצלנו האוכלוסיה חלשה ללא אמצעים כלכליים ומעט הבנה,הגיע איזה יזם,חתמו לו כמו ילדים על מכפלות של 5 יח"ד שיעשה פה(אולי בעוד 30 שנה)שכונת בומביי עם מיליון שכנים ו4 מיליון רכבים.אבל אתם?? אתם בכרמל שיש לכם אמצעים כלכליים ויש לכם הבנה לחתום על בנין עם 8 קומות,למה?זכויות הבנייה הן שלכם! יש לכם בנין קטן ומדהים עם מעט שכנים,תביאו קבלן ביצוע ותשדרגו אותו עם מעלית ממדים ומרפסות.במקום זה לבנות 8 קומות עם 16 משפחות! רעש,קריוקי,נרגילות,בלגן,ובעיות חנייה.למה?

 8. אחד מהעם אמר/ה

  חוסר פרגון, היום קראתי את מה שאומר מהנדס מומחה , במקום שלא מחזקים מטפלים בסופו של יום לוחמי האש, כמה נכון.
  מה יענה אותו שקרן שאומר שלא ראה אפילו סדק אחד בבניין, כל הבניין שלו ? כולם קראו אותו לבדוק את הדירות שלהם, מה הוא עושה מחר לאחר שיקרוס שם מבנה?

  1. רחל אמר/ה

   לא חייבים תמ"א בגלל סדק. סדק אפשר לאטום, זה עולה קצת כסף, אבל עדיף על תוכניות שיגרמו לנזק יותר מאשר תועלת.

 9. דין דין אמר/ה

  ויתקין הופך לסניף של רחוב חביבה רייך.

 10. לובה שומינוב אמר/ה

  תפסיקו להתסיס את האיזור עץ אחד כבר עומד לקרוס איכפת לכם שיום אחד הוא יפול על מישהו והיו מקרים. והבניינים הישנים שקורסים גם לא אכפת לכם? מה שכן אני מסכימה שתמ"א באמת לא מספיק בטיחותי לעתיד . היסודות אותם יסודות. הייתי חוששת לגור בבתים כאלה. הפנים אותו בניין אותו מראה ישן והמחירים כאלו הרסו ובנו בניין חדש מהיסוד. זה אבסורד שעדיין מאשרים בניינים כאלה

  1. לני אמר/ה

   מציעה לפנות ל 106 ולדווח על העץ העומד לקרוס ולמנוע אסון. תודה

  2. רחל אמר/ה

   את קצת נסחפת. בניינים לא מתמוטטים ובעץ אפשר לטפל. גם בבניינים ישנים הדיירים יכולים לטפל וזה מחובתם. אבל כשיש עיניים גדולות, חמדנות ותאוות הלקיחה מהאחר, הכל כשר.

 11. זיאד אמר/ה

  באם השכנים הגובלים יגישו תביעות לנזקים שנגרמו להם, לפי סע' 197 לחוק, ועירית חיפה תצטרך לשלם להם סכומי עתק, היא תחשוב פעמיים האם כדאי (וליזמים המשפים) לאשר ולבנות .

 12. חיה ב אמר/ה

  לפני שנותנים אישור לתמא העיריה צריכה לבדוק את כל השטח לאורך הרחוב. לבדוק את כל הבניינים מסביב, ולחשוב אולי צריך דוקא לחבר כמה ביניינים ולעשות פינוי בינוי, אולי יש אפשרות להרחיב את הרחוב, לעשות תבע חדשה ולקחת הכל בחשבון. לא להסתכל רק על בנין אחד שביקש אישור לתמא. קצת להגדיל ראש ולתכנן בצורה הגיונית. גם דיירים שרוצים לעשות תמ״א שיסתכלו דרך החלון ויבדקו מה קורה בסביבתם, איזה נזק הם עלולים לעשות כשהם חושבים רק על עצמם, או אולי הם יכולים יחד עם עוד ביניינים דוקא להטיב עם השכנים,. ולקחת יזם שמסוגל לעשות פרויקט בהיקף מתאים. כאן נראה לי שלקחו יזם לפי מה שהוא מסוגל ולא לפי מה שהשטח זקוק לו.

 13. חיפאית ותיקה אמר/ה

  בבניינים מתפוררים בהדר אין אישור לתמא, אבל כשזה נוגע להר הכרמל אז גם בניינים תקינים יקבלו אישור.

 14. רחל אמר/ה

  כל הכבוד לתושבים שהתנגדו והפעילו שכל ישר בהתחשב באופי האזור. חרפה שמהנדסים מכופפים את התקנות, מספרים בדים כדי לקדם הרס של הקיים.

 15. זלמן אמר/ה

  למה אישרו כאן רק 8 קומות ?
  אם במגרש פצפון בחורב 45 אושרו 8 קומות, הרי במגרש גדול ומרווח בויתקין ניתן לבנות לפחות 10 קומות…

הגיבו כאן לכתבה