דיירי בניינים מסוכנים בחיפה אובדי עצות: "אין לנו יכולת לממן את שיפוץ הבניין"

רחוב ערד בנווה יוסף במהלך השרפה (צילום: דוברות המשטרה)

דיירים בבתים שדורשים שיפוץ בחיפה, מתכוננים לצאת לרחוב ולהפגין נגד דרישת העירייה

דיירים בבנייני מגורים בחיפה קיבלו לידיהם מכתבים מהעירייה, בהם הם נדרשים לשפץ את הבניין שלהם תוך 60 יום, תוך הבהרה כי אם לא יעשו כן – יוטלו עליהם קנסות. הדיירים מתקוממים ומתכוונים להתאגד כדי לצאת להפגין נגד דרישת העירייה.

לטענת הדיירים, גם אם אכן הבניין בו הם מתגוררים מהווה סכנה, אין בידיהם היכולת הכלכלית לממן את שיפוצו מכיסם. דבר נוסף שמעורר את זעמם, הוא שרבים מהבניינים הללו מיועדים לפינוי בינוי כבר מספר שנים, ועל כן, אין כל הגיון לדרוש מהם להשקיע כסף בשיפוץ כשגם כך הבניין עומד בפני הריסה.


שער העלייה – רחוב יציאת אירופה 1 א' ו-ב'

רחוב יציאת אירופה, שער העלייה (צילום: מיכל ירון)

"אנחנו לא יודעים מה לעשות"

"גם אנחנו, דיירי רחוב יציאת אירופה 1 א' ו-ב', קיבלנו את אותה הפנייה ואנחנו לא יודעים מה לעשות", אומרים דיירים משער העלייה לחי פה. "גם אנחנו חתמנו ליזם, בתיאום עם עו"ד המייצגת אותנו מטעם עירית חיפה, על פינוי בינוי, כבר לפני כ-4 שנים. אנחנו מבקשים הדרכה. מה אנחנו צריכים לעשות?!, מי יכול לייצג אותנו, התושבים המקופחים, והמאוימים בקנס עצום – אם לא נפעל תוך 60 יום?"


נווה יוסף – רחוב ערד

רחוב ערד בנווה יוסף במהלך השרפה (צילום: דוברות המשטרה)

"רוצים לשפץ, אבל לא יכולים"

המקרה של רחוב ערד הוא אף יותר מורכב. הבית נשרף כתוצאה מהצתה, ומהמכתב שקיבלו הדיירים עולה שמהנדס הגיע לבדוק את הבניין יומיים לאחר השרפה. המהנדס מצא בבניין בדיוק את הליקויים שנמצאו גם בבניינים ברחוב המגינים בקריית אליעזר. הדיירים בבניין רצו מאוד לשפץ אותו לאחר השרפה, אבל חלק גדול ממי שמתגורר בבניין לא מסוגל כלל להשתתף בעלות השיפוץ, גם אם ירצה. עכשיו אותם דיירים מוצאים את עצמם מחויבים לתקן את הבניין כשקנס כבד מרחף מעליהם.

בכתבה שפורסמה בחי פה באוקטובר האחרון, פנו דיירות הבניין בבקשת עזרה לנציגים בעירייה ולכל מי שיש באפשרותו לסייע לטיפול בבניין, שעוד טרם השרפה היה במצב מחריד, מבחינות רבות ומתוך הידיעה הברורה שלרוב רובם של הדיירים אין כל אפשרות להוציא מכספם למען המטרה הזו, שכן רבים מהם הם אנשים קשיי יום ומתקיימים מקצבת הכנסה.

"יש שכונות במצב יותר גרוע"

"אחרי שנפל הבית בחולון", אומרת לירז גל שמתגוררת בבניין, "העירייה רצתה להימנע מאסון דומה בשטחה. לכן הוחלט לשלוח מכתבי אזהרה לגבי בניינים מסוכנים בעיר שעלולים להתמוטט. ביקשנו אישורים לדברים פשוטים כמו מעלית, ואמרו לנו שזה ייקח כמה שנים, והשכונה שלנו בכלל לא בתוכניות. הסבירו לנו בעירייה שיש שכונות במצב יותר גרוע מנווה יוסף, ואנחנו צריכים לחכות. אני לא מבינה מה קורה, שום דבר לא זז בעירייה, חוץ מזה שכל היום מצלמים ישיבות שכולם בהן רבים עם כולם. העיקר שעל התושבים מאיימים. כל חבר מועצה שהגיע לבניין דיבר יפה מאוד מול המצלמות, אבל אחרי זה נעלם. אני לא מוצאת שום היגיון בהתנהלות הזאת.


רחוב המגינים 126 קריית אליעזר

הבניין ברחוב המגינים 126, קריית-אליעזר. (צילום: אלבום פרטי)

"למה להשקיע כסף שאין לי בבניין שמיועד להריסה?"

הדיירים בבניינים 126-132 ברחוב המגינים בקריית אליעזר חשבו בהתחלה שהם היחידים שקיבלו את מכתבי האזהרה מהעירייה. אחד הדיירים, שלומי, אמר לחי פה שלא ברור לו איך מכל הבניינים בעיר העירייה החליטה להתחיל דווקא עם הבניין שלו. "אנחנו מחכים כבר כמה שנים לפינוי בינוי", הוא אומר, "ופתאום העירייה באה ואומרת, שהבניין שלנו לא בטוח ואנחנו צריכים על חשבוננו לשפץ אותו. אנחנו יודעים שהבניין לא בטוח, לכן אנחנו רוצים לעשות פינוי בינוי. למה שאני אשקיע כמה מאות או אלפי שקלים שאין לי, כדי לשפץ בניין שהוא לקראת הריסה? אם העירייה פתאום כל כך דואגת לדיירים, שתזרז את האישור לפינוי בינוי שלנו ומחר אנחנו יוצאים מהדירות. אבל למה סתם לזרוק כסף?"


מהעירייה נמסר בתגובה כי היא משקיעה משאבים ומאמצים רבים בקידום תוכניות התחדשות, כך בכל שכונות העיר הוותיקות ובכלל זה גם בקריית אליעזר. המבנים בהם מדובר אכן מיועדים על פי תכנית מתאר לפינוי בינוי, עם זאת, מדובר בשלב מוקדם בתהליך שעורך שנים ועל כן לא ניתן להמתין עם הסרת המפגעים שעשויים לסכן דיירים המתגוררים במקום היום – בהתאם לכך פועלת העירייה כפי שהיא מחויבת לעשות על פי חוק.

הגיבו כאן לכתבה

13 תגובות
 1. אבי אמר/ה

  לא נעים לי לכתוב את זה אבל….. היכן הייתם כל השנים. הבניין לא הגיע למצב זה פתאום. מה חשבתם שיקרה איזה נס חנוכה והבניין יעביר את עצמו שיפוץ. גרתי לפני 40 שנים בבניין בקרית אליעזר. שהיה בסכנה.
  קריסה. אנשים הכניסו יד לכיס והוציאו כספים שלא היו להם.
  מבוגרת בבניין שלא היה לה כסף מכרה תכשיטים כדי לממן את השיפוץ. זה נכס שלכם ולא של העירייה. אז אין סיבה שתממן את השיפוץ. ואיזו אחריות תגלה שב 10 שנים הבאות תגורו בבית מסוכן. ואיזה יזם יתן לכם שיפור בתנאים כאשר הבית במצב כזה ואתם לחוצים.
  ממש לא נעים לי אבל זו האמת.

 2. אבי אמר/ה

  זהבה את ממש מגלה תגובה לא מכובדת. הדירה שלך לא שייכת לעיריה. וכניראה מישהי אחרת היתה יען שתמנה ראשה באדמה.

 3. מעין אמר/ה

  ממש לא נעים לגור בך חיפה לא נעים להגיד זאת אבל זאת האמת

 4. אטימות אמר/ה

  בכל הארץ בכל הערים שהיה צורך בפינוי בינוי והבנינים היוו סכנה – העיריה זרזה את התהליך ולא הפילה על התושבים פצצה כזו של התנערות מאחריות כפי שנדרש מראש עיר אחראי ולא כמו הגברת קליש האטומה. תגובות שנכתבו. כאן הן תגובות של צרות עין ,כל הארץ דברים כאלה זורמים ונפתרים ורק בחיפה ראשת העיר מתעלמת,והתושבים שלא קשורים לעיניין -קופצים בטיפשות ורוע לב. מה זה עינינכם? זה לא יוצא מכיסכם, ויש דברים שנקבעו עם יזמים לפני שקליש נבחרה,אך הגברת הזו הקפיאה את התוכניות, כמו עוד תוכניות שתקועות.

 5. די לבכות על תחזוקה זה חובה! אמר/ה

  לאותם דיירים יש אלפי ועשרות אלפי שקלים לטייל בחו"ל. להעלות פוסטים של טיולים במלדיבים ואז לבכות שאין כסף לשפץ עמודי הבניין. להחנות רכבים חדשים ואז לבכות שאין כסף לסייד בניין. להזמין בבלאק פריידיי באלפי שקלים ולספר שהעירייה הרעה דורשת לתחזק את הבניינים.
  באמת סיפור עצוב.
  הישראלי בטוח שאם קנה דירה לא צריך לתחזק. בניינים עומדים מוזנחים שנים רבות ורק כשהמצב מגיע לכשל וסדקים נזכרים ואז בוכים גם שאין כסף. למי שאין כסף שימכור את הדירה בבניין פינוי בינוי ערכה בטח עלה. שימכור ואדם אחר ישמח לשפץ מה שדרוש ולהרויח דירה חדשה בעוד כמה שנים. הבכיינות על תחזוקה, וההתעלמות ממצב הבניינים הפכו למכות מדינה. יש לכם כסף לכל דבר אחר נכון? לסלולרי חדש, לטיסות, לקניות, למסעדות..

 6. אין כסף לתחזק שיכון, אז מגדל? אמר/ה

  אגב מוזר: אותם דיירים שנתלים בתירוץ פינוי בינוי ואין להם כסף לשפץ, איך תתחזקו בניין 15 קומות עם 3 מעליות שידרוש פי 3 ועד בית לשנה? על זה חשבתם?

 7. מוטי אמר/ה

  יש להקים
  קרן לשיפוץ בערבות בנק מלווה ולרשום הערת אזהרה בטאבו על שם הקרן בדיוק כמו משכנתא הפוכה זו הברירה היחידה

 8. קרן אמר/ה

  נראה שקלים מגיבה לעצמה. מדובר בשכונות של אנשים ללא אמצעים שגרים בבתים האלו שנים.
  כבר לפני 30 שנה הבניינים האלה היו רעועים. אם הם מיועדים לפינוי בינוי , אז נא לזרז אישורים, זה לא כזה מסובך.
  כיסוי תחת של העיריה על חשבון אוכלוסיה חלשה. מעניין שבכרמל, שיש בו לא מעט בניינים ישנים ומוזנחים לא קיבלו מכתבים כאלו

 9. ציון אמר/ה

  גם רחוב סטרומה מתפרק, והאטימות של ראשות העיר אינה יודעת גבולות, על מצפונם ישאו את תוצאות רעידת האדמה הקלה ביותר.

 10. יצחק אמר/ה

  חברים. נא לשקול דברים ולא להגיב סתם כך:
  בניית מבנים בארץ זהו הליך שהמדינה קבעה חוקים והתנהלויות רגולטוריות מחמירות מאד ווהמדינה גורפת מיליאגדים גבים של שקלים בכל שנה. ילכן כאשר יש תקלות בבנינייניל הללו המדינה אחראית ב-100% בכל העלויות.
  כי למעשה ע"פ החוקים שקבעה המדינה , המבנים ההלו צריכים להשתמר גם יותג ממאה שנים. חזדים ובטוחים. אם המבנה נחלש קונסטרוקטיבית זה פועל יוצא של עבודות לקויות והפיקוח של המהנדסים התרשל. אסור להטיל על הצבור כל אחריות מפני ש:
  א. זה תחום אחריות של המדינה לפק על כיכות הבניה. ושהבניה מתנהלת עפ' התקנים..
  ב. הצבור לא יודע גם היום, מה בודקים ואיך.
  בעירית חיפה זורקים לחלל את הדיבורים. שהדייגים ישאו בנטל… אותו פקיד שאמג את זה. נראה אותו אם מדובר במבנה בו הוכ מתגורר.
  נא לפנות לעו",ד יורם שפטל או לאחרים מסוגו.

 11. יהודה טרבלסי אמר/ה

  זאת בדיוק הנקודה המקרה בו צריכים להסתכל מחוץ לקופסא …על קברניטי העיריה במקרים מסוג זה לעודד את כל המתחם לעבור תהליך מסודר של פינוי בינוי ואף לעזור לדיירים להדריך אותם ולעודד אותם כמובן צריכה להיות מכונות מצד קברניטי העיר לעשות הכל בהליך כחוק הליך במסלול ירוק מהיר שיענה הן על הצרכים הציבוריים בשכונה אזור והן על צרכי הדיירים ויפה שעה אחת קודם לטובת הדיירים לטובת העיר לטובת השכונה

 12. למה לעזור מכספי ציבור?? אמר/ה

  ם מתפרק תשפצו.
  אנשים הזניחו בכוונה כדי לדרוש פינוי בינוי.
  זה ידוע לכל. למה שהעירעה תממן לכם שיפוץ
  קחו הלוואה, אם צריך אז פנו לקבל סיוע בקבלת הלוואה למימון השיפוץ זה כן.
  מי שיש לו דירה לא מסכן גדול. שהעיריה תעזור למי ששוכר דירה אחרי גיל 50.

 13. גיל ארז אמר/ה

  הייתי שמח אם הכתבת, מיכל ירון, הייתה מראיינת בנושא את הדובר של האגודה לתרבות הדיור. איך הם יכולים לעזור לנו?

הגיבו כאן לכתבה