גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו',...

שידור חי ◄ הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

(חי פה) - צפו בשידור החי מההפגנה במרכז חורב....

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

מטען חבלה במשקל של 2 ק"ג חומר נפץ נתפס בחיפה

מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: מטען חבלה רב עוצמה,...
באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי...

היצורים הימיים בריף בת גלים • מתנות יום הולדת מאהוב ליבי

מאי, חודש יום הולדת וים מתנות מאהוב ליבי, הכחול...

הפירמידה של מאסלו והמציאות בשנת 2024 • חוסר בטחון וצורך במנהיגות ראויה

אברהם מאסלו, פסיכולוג חברתי יהודי אמריקאי שחי בתחילת המאה...

עשייה מאהבה ללא תנאי • האגודה למען החייל

מאז ה 10 לאוקטובר האגודה למען החייל באזור חיפה,...

הבניינים בסיכון לרעידות אדמה ונפילת טילים, אבל התושבים מיואשים מהתפקוד של עיריית חיפה • סטטוס ההתחדשות העירונית בנווה שאנן מדאיג מאד את התושבים

פרויקט פינוי בינוי תקוע ותושבים מיואשים – הריסת 7 בניינים בנווה שאנן, רחוב אבא הילל סילבר 73-101 ורטנר 41 ובניית 1,000 יח"ד חדשות


הפרויקט שלכם תקוע? ספרו למיכל ירון – כתבת הנדל"ן של חי פה
054-4423911 | [email protected]


כשראש העיר ד"ר עינת קליש רותם נכנסה לתפקידה היא טענה שראש העיר הקודם עו"ד יונה יהב איפשר פרויקטים של התחדשות עירונית רק על הכרמל באיזורים יקרים, שהשתלמו מאוד ליזמים ולקבלנים. קליש רותם רצתה במשמרת שלה משהו אחר – התחדשות עירונית בשכונות קשות יום, שכונות החוף על פי רוב. רותם טפירו ועו"ד ליאור דץ הרימו את הכפפה והציעו לעירייה ולמנהל ההנדסה פרויקט ענקי של למעלה מ-1,000 יח"ד בשכונת נווה שאנן (יזרעאליה) ברחובות אבא הילל סילבר ורטנר.

פינוי בינוי בנווה שאנן - רחוב אבא הילל סילבר 73-101 ורטנר 41 (צילום: חי פה)
פינוי בינוי בנווה שאנן – רחוב אבא הילל סילבר 73-101 ורטנר 41 (צילום: חי פה)

מצב הבניינים נכון לעכשיו – הפיצוצים בעקבות חציבת המנהרות והגרנד קניון, לכאורה פגעו בהם

הפרויקט אמור לכלול מספר בניינים ברחוב אבא הילל סילבר שעומדים כרגע במצב קשה מאוד. הדיירים מעוניינים בפרויקט פינוי בינוי ומעל 50 אחוזים מהם כבר חתמו.

אבא הילל סילבר הוא רחוב צפוף מאוד, עמוס ברבי קומות שנבנו לפני עשרות שנים ומצבם דורש שיפוץ נרחב. לטענת הדיירים, חלק מהסדקים בקירות הבניינים נוצרו בשל הפיצוצים שהתבצעו בקרקע מתחתם, כאשר חצבו את מנהרות הכרמל והגרנד קניון הסמוכים. גם אם אין ודאות לגבי הקשר בין הדברים, מצבם של הבניינים קשה מאוד והפתרון היחיד האפשרי, לטענת הדיירים, הוא להרוס אותם ולבנות במקומם על השטח בניינים חדשים.

רותם טפירו (צילום: אשרי כהן)

רותם טפירו: "העירייה חייבת לאשר את הפרויקט, זה רווח נקי לכל הצדדים"

את הדיירים מלווה רותם טפירו, המתמחה בליווי דיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית. "נכנסתי לפני כמה שנים לבנייה במקום", מספרת טפירו, "האופציה היחידה היא קרקע חלופית או בניינים של 40 קומות, כדי שגם הדיירים יקבלו דירות חדשות ויפות וגם היזמים והקבלנים ירוויחו. כיום יש במקום בניינים של 9 קומות וזה נראה נורא.

במהלך השנים ניסינו לעשות כמה סוגים של הדמיות: 4 בניינים של 40 קומות, או 5 בניינים עם פחות קומות. כל האופציות האלה נפסלו, כי העירייה לא אישרה אותן. ראש העיר לשעבר, יונה יהב, כבר לקראת סוף הכהונה שלו נתן לנו אור ירוק, ערכנו סיור במקום, אבל אז הוא הפסיד את הבחירות לראש העיר הנוכחית, ד"ר עינת קליש רותם.

אנחנו העברנו את כל ההדמיות שלנו למהנדס העיר אריאל וטרמן. עד היום לא קרה כלום עם מה שניתן לו. לפני שנתיים נפגשתי עם נציגי משרד הבינוי והשיכון בירושלים. הם הקשיבו לי, אבל לא יצא שום דבר קונקרטי מהפגישה. המצב של הבניינים הוא בכי רע, ראינו מה קרה בחולון, ראינו את פינוי הבניינים בקריית אתא, אנחנו לא רוצים להגיע למצב הזה, שנצטרך להגיד למאות דיירים, שיארזו מזוודה כי הבניינים שלהם מסוכנים למגורים. אם לא ניקח את הפיקוד, זה עלול לקרות.

לא יכול להיות שגרמו לפיצוצים בבניינים בעקבות חציבת המנהרות והגרנד ועכשיו מתעלמים מהאנשים האלה. בזמנו הוציאו צו של בניין מסוכן למגורים לאותם בניינים. צריך להבין מה יקרה אם העירייה לא תירתם".

ליאור דץ אדריכל ומתכנן עיר (צילום – אלבום אישי)

האדריכל ועורך הדין ליאור דץ, שמלווה את הפרויקט אמר לחי פה:

"הבעיה האמיתית היא המחלקה להתחדשות עירונית בעיריית חיפה", אומר ללא היסוס עו"ד ליאור דץ, שאליו פנתה טפירו כדי שיסייע לה בקידום הפרויקט. "ההתייחסות לדברים מתרחשת בצורה בירוקרטית. זה פרויקט בעייתי, כי כבר כשבנו אותו בשנות ה-50 לא היו מספיק תשתיות. אחרי הזנחה של שנים, הגיע הזמן שהעירייה תיקח אחריות על האנשים האלה. החוק מאפשר לעזור לאנשים האלה.

יש מגרש, ששייך לעירייה, זו הגדה השנייה של הגרנד קניון. הרעיון שלי הוא לבנות מבנה מהצד השני של הגרנד שהוא לתעסוקה ומסחר, ויתחבר לגרנד מבחינה אורבנית. זה ישפר את החזות של החפירות. מעל אותו אזור תעסוקה יהיה מגורים.

כל עוד המחלקה להחדשות עירונית מתנהלת כמו שהיא מתנהלת, לא יהיה פה כלום, מוסיף דץ בכאב, אין סיבה שתכנית אב תיקח שנים, לקריית אליעזר לקח 6 שנים להכין תכנית אב. אדריכלים מקבלים כספים ותושבים מחכים שנים. דווקא בשנה וחצי האחרונות, בתקופת קליש, היא הביאה את אורנה אנג'ל שהיא אשת מקצוע והמועצה הלעומתית זרקה אותה וחבל מאוד".

רחוב רטנר, נווה שאנן - ממתינים להתחדשות עירונית (צילום: חי פה)
רחוב רטנר, נווה שאנן – ממתינים להתחדשות עירונית (צילום: חי פה)

הקשר עם העירייה ומהנדס העיר

לאורך השנים התכתבה טפירו לעתים מזומנות עם העירייה ובעיקר עם משרד מהנדס העיר אריאל ורטמן. בפברואר 2019, לאחר סיור עם וטרמן, כתבה לטפירו מנהלת המשרד שלו, כי לא ניתן להתקדם עם הפרויקט, כיוון שנושא ההתחדשות העירונית בנווה שאנן וביזרעאליה נמצא "בבדיקה כוללת של עיריית חיפה", ורק לאחריה יהיה ניתן לבחון נושאים נקודתיים.

בחודש יולי אותה שנה (2019) שלח וטרמן תשובה לאדריכל הפרויקט, בה ציין כי הפרויקט המוצע בממדיו אינו יכול להתקדם לפני "תכנון כולל", במסגרתו נדרשת להתבצע בחינה מקיפה של התשתיות ויכולת הנשיאה שלהן. "לא מדובר בבחינה נקודתית – אלא בבחינה של כל השכונה – שהיא מהגדולות בארץ. הבדיקה מתבצעת בימים אלו ותערך עוד מספר חודשים להערכתי – רק אז נוכל לתת התייחסות לנושא", כתב ורטמן.

מצב הפרויקט נכון לעכשיו

כרגע הפרויקט נמצא במצב של החתמות בלבד. 50% מהדיירים בבניינים חתמו על כך שהם מעוניינים בפרויקט פינוי בינוי. בעיריית חיפה קיבלו את ההדמיות מטפירו, אך עדיין לא הגיבו עליהן. טפירו כרגע פועלת בעזרתו של דץ לקבל אישור עירייה לתכנית. כשיהיה לה אישור, היא מאמינה שיזמים יעמדו בתור על מנת להרים את הפרויקט הענק הזה. מכיוון שמדובר על יותר מ-1,000 יח"ד הרווח אמור להיות גבוה מאוד. הבעיה היחידה היא שאין הסכמה של העירייה לפרויקט, ולכן בינתיים אין אפילו התחלה של הפרויקט או לוח זמנים.

הדיירים – "אנחנו נזהרים מלהתלהב עד שנראה את התכנית יוצאת מהכח לפועל"

אלכס - דייר ברחוב אבא הילל סילבר (אלבום פרטי)
אלכס – דייר ברחוב אבא הילל סילבר (אלבום פרטי)

מאז שקליש רותם ראש העיר הכול תקוע

אלכס, שגר בבניין 5 שנים טוען שבתקופת יהב עוד הייתה תחושה, שמשהו עומד לקרות, אבל מאז שקליש רותם ראש העיר הכול תקוע.
"הבניינים פה במצב נורא!
נווה שאנן היא השכונה הגדולה ביותר בחיפה והגיע הזמן, שהיא תקבל את היחס המגיע לה. תושבים בשכונה מדברים, כולם יודעים שאמור להיות פינוי בינוי ברחוב רטנר. זה סכנת נפשות איך שאנשים גרים, גם ברטנר וגם פה, באבא הילל סילבר. אני לא מבין למה אנחנו צריכים לגור ככה, ולא מבין למה ראש העיר, ד"ר עינת קליש -רותם, לא מקדמת פרויקטים שרק מיטיבים עם התושבים ועם היזמים. כולם יוצאים נשכרים מפרויקט שכזה – העיר, התושבים והיזמים, ועדיין ראש עיר שהיא גם משקמת ערים, במקצועה, לא מאפשרת את זה.

"עוד רגע הבניין נופל ואנחנו מיואשים מעיריית חיפה"

דיירת נוספת אליה פנינו לצורך הכתבה אמרה, שאין לה בעיה להתראיין, אבל אין לה שום דבר מעודד להגיד.
"יש כאן דיירים שמאמינים שזה יקרה. ברור לי שהסיכוי הוא מאוד נמוך. אני גרה כאן 20 שנה, הבניין נראה כאילו עוד דקה הוא נופל לנו על הראש. אבל ברור לי שכל העיר הזאת תקועה ולא יעשו חריגה בשבילנו. זה פרויקט עצום, צריך להיות פה כוח רציני, שייקח את זה על עצמו, ואני לא רואה מישהו בעירייה שיכול לעשות את זה כרגע. זה מרגיז אותי מאוד, זה עניין של הבטיחות שלנו. אנחנו מרגישים שאנחנו בסיכון במקרה של רעידת אדמה און נפילת טילים ולאף אחד לא אכפת.

אני בטוחה שקליש רותם ווטרמן גרים בבתים יפים עם מרפסת לנוף. מה יש, הם יותר טובים מאתנו במשהו? לנו לא מגיעה לגור בדירה יפה? אני לא עובדת מספיק קשה כל החיים שלי?".

תגובת עיריית חיפה:

מחלקת ההתחדשות העירונית בחיפה פועלת רבות לקידום הנושא ואף מובילה בהיקפי העשייה התכנונית. כל פרויקט נבחן בקריטריונים מקצועיים ומענה בתשתיות ומקודם לפי העניין.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

36 תגובות

 1. למה בנין בן 30 או 40 קומות? למה גובה מטורף כזה? 15 או אפילו 20 לא מספיקים ליזם?

 2. חיפה יושבת על שבר יגור ברעידת האדמה החזקה הבאה כל החלק של שכונת נווה שאנן שיושב באזורים אלו יגלוש מההר, אנשים הולכים פה להיכנס לכלא על ימין ועל שמאל
  והיום הזה יגיע אם לא יהיה פה שינוי אמתי.

 3. תגובת העירייה מדברת בעד עצמה. הכל מקודם לפי עניין, וכרגע אין עניין לאף אחד בעירייה להתעסק עם נווה שאנן
  כי זה לא אנשים עשירים ברחובות רטנר וסילבר, זה לא רוממה ולא רמת בגין ולא אשכול ולא מעניין אף אחד אם יפול להם הבניין על הראש. גם בבתים שאני גר בהם מנסים לקדם פינוי בינוי (בתים משנת 1947) והתשובה מהעירייה הייתה שכרגע לא מעניין אותם לעסוק במורדות המזרחיים של נווה שאנן, חד וחלק. לא משנה מה ומי בהכל שולט הכסף!

 4. כל נושא הפינוי בינוי זו רמאות של קבלנים. הם רוצים להרויח כסף ולכן המציאו את התמוטטות הבניין.

 5. אתם צריכים לראות את הביניין ברחוב חביבה רייך 28, חיפה.
  כבר מעל עשור שהוא מחובר למוטות ברזל כתוצאה מרעידת אדמה, המדרגות החלו להתנתק מהבניין ושום דבר לא קרה מאז.
  לצערי אין קול ואין עונה מצד עיריית חיפה והפרוייקט נעצר.

 6. הם צודקים כי מהנדס העיר לא מעניין אותו כלום חוץ מעצמו ועוד הפעם רק הוא. הכל תקוע במנהל הנדסה, אין מפקחים וגם אין ציודים לעבודה במחלקות כל פעם שאני מבקרת בעירייה אני מוצאת שמפקחת שעבדה שנים עזבה בגלל שאין קידום ואין עתחד במקום. כל פעם שאני רוצה לקדם בקשה להיתר שלי המפקחת מוצאת סיבה לדחות לי אותה ברישוי זמין כדי שלא יהיה לה דגל אדום במסך. מזל שאוצה מפקחת עברה לעבוד באגף אחר בעירייה. ובפיקוח על הבניה על כל דבר קטן רוצים לשייך את האדריכל לפלילים כאילו יש לו צד בבניה בלתי חוקית. צריך לשים לזה סוף ולדאוג שהבכירים במחלקות האלו ילכו הביתה הם בסה"כ על חוזים שניתן לפטר אותה. אז קדעמה

 7. אתם נורמלים??? 4 בניינים של 40 קומות??? או שזו שגיאת כתיב?? 40 קומות??? לאן נגיע? לתת כיף לאלוהים?

 8. זה מזכיר לי את פרשת הבנינים ברח' א.ה.סילבר, שנפגעו בזמן הפיצוצים להקמת ה"גרנד קניון".
  מדובר לדעתי בפרשת שחיתות מדהימה! לא פחות!! נחשפתי אליה, וחשפתי כל החומרים והתעוד.
  באותה עת עדיין לא הייתי חבר מועצה, לא יכולתי ליצור את התהודה התקשורתית כראוי לנסיבות,
  ולא היו לי האמצעים להתמודד משפטית וציבורית עם ההשתקה ע"י העיריה, גיבוי שהעניקה לייזם,
  החיפוי לפיצוצים שנעשו בהפקרות ללא הפיקוח שנדרש ע"י הועדה המחוזית, וחיוב הדיירים לממן
  בעצמם את תיקון הנזקים שסיכנו חיי אדם, וחייבו חסימת גשרי הגישה לבנינים.

  • למעשה סביבת אבא הלל סילבר ורטנר, מדובר בשיכונים שעברו לא פיצוצים פעם אחת אלא סביבת פיצוצים והרעדה של הקרקע שלוש פעמים. אולי אפשר לומר, שאם שרדו את כל זה, כנראה ישרדו רעידת אדמה. מי שמבין ביסודות ואיך בניין מגיב לאורך זמן מבין שזה בדיוק הפוך.
   היו את הפיצוצים להקמת הגרנד קניון. לאחר מכן היו את הפיצוצים למנהרות הכרמל ממש מתחת לבניינים האלו. ולאחר מכן פיצוצים וחציבות חלקן ממש מסוכנות להקמת כביש ואדי גיבורים. הבניינים האלו ברעידת אדמה חזקה הבאה – יככבו בכל מהדורות החדשות כאסון שאפשר היה למנוע.
   במפרץ חיפה כבר יש קברי המונים מוכנים, כי במידה שחלילה יתרחש אסון רב נפגעים, ממושך ורב-מוקדי כמו רעידת אדמה חזקה, לא יהיה ניתן לערוך הלוויות ויהיה פחד מתחלואה של רקבון.
   וזה לא רק השיכונים. למראית עין בגלל שהם בניינים ותיקים יותר וגדולים יותר אפשר לחשוב שהם בסכנה גדולה יותר מבית פרטי או בית טורי וכד' שנבנה, נניח, 1990 בשכונה בכרמל. ממש לא, לעיתים אפילו ההיפך. הרבה ממה שנבנה בעיר מעולם לא עבר אבחון לטיב הבנייה על ידי אף גורם מפקח. לכן היום רואים הרבה בניינים משנות ה-80 שמתפוררים ומתבלים הרבה יותר מהר מבניין שנבנה עם קום המדינה אבל בחומרים עובי וחשיבה טובים.

 9. אונם גברת קליש אינה מחשיבה אל שפרינצק ושער העליה אל חייבים להתריע בשער שרחובות שלימים בשכונות אילו במיוחד סעדיה פז והרותם מסוכנים ויש לתת מענה הולם למצב!!גם שם גרים תושבים עתירי זכויות לא רקבכרמל וניה שאנן⛔

 10. בואו אגלה לכם סוד עיריית חיפה בנתה מעון לנשים איפה שהיה בית ההסתדרות בקרית חיים שקיעה מיליונים אבל כן יש אבל. אנטנות שמסרטנות לא הורידו מהגג (זה משלם ארנונה(הם הולכים לטגן את הנשים האלא . אסבסט מסביב כמו חול ומלא ילדים קטנים בגנים ולאף אחד לא אכפת שיחלו מקסימום עוד 20 שנה יקבלו סרטן!!! אז לדבר על מבנים ורעידות אדמה חחח

 11. הבעיה היא שבעירייה חושבים שהתושבים עובדים שלהם!!!?

 12. מאז ולתמיד.
  הסמולנים הרסניים.
  הגיע הזמן להפקיע את תכנון העיר שהוא לטווח ארוך מידיים של מי שבא לזמן קצר.
  כל ארבע שנים יבחר ראש עיר אחר וכל אחד מהם יבוא עם אג'נדה משלו.
  יתקעו תוכניות ועל חשבון מי?
  לכן ועדות ציבריות גחבות של נציגי העיר מיוחדים רק לתפקיד זה צריכים לנהל את עניין תיקי הבניין.
  בהצלחה. גב' רותם.

 13. חיפה היא הדבר החם הבא, כל גוש דן התייקר.
  עכשיו גם חדרה נתניה התייקרו
  המעגל הבא יהיה יקנעם וחיפה, זה ברור לכן גינדי רצו לקנות 90 דירות להשכרה בנוה דוד.
  היום אין דירה סטנדרטית בכרמל בפחות מ-.1.5 מ' של יד שנייה לשיפוץ ו-2.5 מליון זה תמא חדשה.
  מחירי הדירות עלו בכל חיפה. נוה דוד התייקרו 80-100% לעומת עשור קודם.
  ועדיין יש מעט מאד פינוי בינוי באזור חיפה.,
  למה? כי לקבלנים אין מימון יותר בבנקים. נגמר לעשר שנים קדימה המימון. זה לא מספרים וזאת הסיבה העיקרית לעליות מחירים. שימו לב הם לא בונים. אין מי שיבנה ומסרבים להביא חברות בנייה מחו"ל שמשוועות לבוא לבנות פה.
  בלי חברה סינית שתביא לפי כמה מאות עובדים ותרמים פרויקט כזה פשוט אין מצב שיבנו אותו אי פעם.

 14. איפוא ביכלל ראשת העיר בחזקת נעלמת
  מישהוה ראה אותה מקבלת מסכורות חינם על חוסר מעש איפוא עינת קליש למה גם כאן כן כאן בק חיים מערבית סליחה ראשת עיר החצר האחורית שלך כן ושל עוד ראשי עיר שעשו את אותם טעויות גברת הנכבדה הכול תקוע אצלך הכול לו עובד אצלך איפוא את שחררי אותנו אז אם הינך מסוגלת לטפל בנו אנו התושבים או עכשיו כן עכשיו עשי משהוה למען שדרות דגניה

 15. " כשיהב היה עוד הייתה תחושה שמשהו הולך לקרות " בדיוק ! תחושה ! כי הוא הבטיח בלי סוף בלבל את המוח ולא עשה כלום !!! לא גינות כלבים לא שיפוצים מחדל המטרונית זה בכלל קטוסטרופה !! עכשיו שקליש נמצאת סוף סוף משפצים את הדר עליון והקימו גינות כלבים הגדילו תקציב לעיקורי חתולים אתם פשוט עיתון חצר של יהב מעניין אם הוא משלם לכם על כל הכתבות האלה אם כן לפי חוק אתם חייבים לציין שהתוכן ממומן. רק תושבים שלא מחוברים לשטח ותושבים שלא הכירו את יהב יאמינו להבלים שאתם כותבים .ביזיון

  • מה מעניין גינת כלבים אם הבית שבו אני גר יפול ויקבור אותי בחיים!!!!

 16. "מאז קליש ראש העיר הכל תקוע"
  וואו יש לכם את זה ביותר מוטה ומגמתי ? עיתונאי חצר של יהב פחחח מגוחך. פעם חזירים עכשיו זה מחפשים בנרות על מה להיטפל לקליש. למה לא עשיתם כתבןת כאלה בתקופתו של יהב ?? הבניינים בני חמישים שנה פתאום נזכרתם? למה אין לכם כתבה אחת מפרגנת לקליש ? אחת אין לכם!! למה אתם לא כותבים על כך שבהדר עליון יש סוף סוף שיפוצים לכבישים ולתשתיות ,למה אתם לא כותבים שהקימו גינית כלבים אחרי שיהב הבטיח 20 שנה ולא קיים? למה אתם לא כותבים שקליש הגדילה תקציב לעיקורים של חתולי הקהילה ? אתם מתדרדרים מיום ליום הפכתם כמו ישראל היום עיתון של נתניהו לעיתון של יהב

 17. "התחדשות עירונית" חייבת להתחשב בתנאי השטח. ברחוב סמולנסקין, ויתקין והרופא באחוזה הסתערו קבלנים על האזור עם פרוייקטים חדשים שיחסמו כליל את הנתיב העיקרי היוצא מבית חולים "כרמל". חמישה פרוייקטים חדשים מסתיימים ברחובות אלה, והצפי הוא שאמבולנסים היוצאים מבית החולים יאלצו לחכות בפקק תנועה, ויסכנו חיי אדם.

 18. בשם מקום בכתבה לא כתוב בכמה דירות להריסה מדובר. כתוב רק 7 בנינים ובמקומם 1000 דירות חדשות. ככל הנראה מדובר בכ-250-300 דירות לפינוי. זה קריטי. אם היחס נמוך (1:3, 1:4) אף קבלן לא יעמוד בתור לבצע את הפרויקט, כי יזרעאליה זה לא מחירי הדירות של נוה שאנן. עם כל הכבוד, מחירי הדירות החדשות יהיו נמוכים גם הם בעשרות אחוזים ממרכז נוה שאנן.
  לכן יש תור של קבלנים לעשות התחדשות עירונית בתוך נוה שאנן וכמה שיותר קרוב למרכז השכונה, ולא בשיכוני יזרעאליה.
  דבר שני:
  מגדלי 40 קומות, זה נשמע יפה. לדיירים הקשישים, הצעירים, הסטודנטים, יהיה כסף לתחזק מגדל של 40 קומות? יהיה להם 1000 שקל לשלם בחודש ועד בית כמו שמשלמים במגדלים בתל אביב כדי לתחזק מגדל של 40 קומות? התשובה היא לא, רבים לא יוכלו לגור שם בכלל בגלל יוקר התחזוקה.
  לכן הפתרון חייב להיות אחר. בינוי פינוי, עם קרקע חלופית. למצוא קרקעות לתת ליזמים לבנות בנייני 15-20 קומות, 5-6 בניינים כאלה. לפנות לשם את הדיירים, ולהרוס בבת אחת בפיצוץ מבוקר את כל 7 השיכונים. להערכתי דרושים שם 1200 דיות שזה 12-14 בניינים של 15-20 קומות שזה פרויקט ענק שייקח 7-10 שנים להקים (ראו פרשקובסקי בברל)
  רק חברת בנייה מאד גדולה, תוכל להיכנס לפרויקט מסובך כזה.

 19. א. הבניינים אולי לא יפים אך לא עומדים ליפול.
  ב. כל בעל דירה שחולם על אקזיט מספר לנו שהבניין מוזנח
  אז יש לי עצה בשבילו ,שימכור את הדירה.
  ג. לפרוייקט בסדר גודל כזה יש השלכות סביבתיות עצומות
  הן מבחינת העירייה והן מבחינת התושבים מסביב .
  ד. עורך הדין והאדריכל המעורב בזה מתפרנס מהצלחת הזזת הפרויקט ולכן יספר לנו כמה השכונה/עיר/בניין/דיירים צריכים את הפרוייקט.

  • יש לי גם עצה בשבילך, תבוא ותגור פה כמה שנים ואז תספר על מצבם של הבניינים.
   רוב בעלי הדירות שמתגוררים פה עושים זאת בלד ברירה, כי לא היה להם כסף לדירה יותר גדולה ובבניין יותר חדיש.
   חלקם עדיין משלמים משכנתא.
   מאוד קל לבוא ולהתחכם כשאתה לא חי את זה ביום יום. מצבם של הבניינים עלוב מאוד: יש סדקים במבנים, בחלק מהדירות אין ארקה שזה סכנת נפשות.
   ברור שהיזמים והדיירים ירוויחו מהפרויקט, אבל יותר מזה העיר תרוויח. גרנד קניון, ספורטק, מנהרות – זה נהיה אזור מאוד מרכזי, וכשרואים כל זה על רקע של הבניינים המדוברים מבינים עד כמה מתבקשת התחדשות והתפתחות האזור.

  • דייר-
   כתבתי ברבים כי א. אנחנו משפחה, וב. אנחנו לא היחידים.
   בכתבה גברת טפירו ציינה במפורש שהאופציה היחידה היא 40 קומות. למה? כי הקבלן רוצה להתעשר על חשבון הפחד שלנו? יש פתרונות נוספים. מה עם תמ"א?
   ודאי שאני מפחדת מהסדקים בבניין, אני חיה כאן, אבל היית פעם בקומה 30 באוניברסיטה? קצת רוח חורפית ואתה מרגיש תזוזות מפחידות. מה יעזור ממ"ד בגובה כזה? טילים יעופו ישר לתוך הדירות. שרפה או רעידת אדמה יהיו בכלל מלכודת מוות לכל הקומות. זה רעיון מטורף ומסוכן.
   ומה לגבי כל התנים שחיים בוואדי? לא בא לי לקחת גם להם את שטח המחיה כך שיעברו לטייל ברחובות כמו שקרה עם החזירים.
   גם עם הפחד ממצב המבנה, צריך להפעיל שיקול דעת ולא לקפוץ על כל הצעה שאין לדעת מהם האינטרסים מאחוריה. טובת הדיירים היא בטוח לא חלק מהם.

 20. כדיירים אחרים בבניין רצינו להגיד: תודה לעיריית חיפה! מזל שלא מאשרים!
  למה בשביל תוספת של כמה מטרים רבועים נצטרך לגור במפלצת של 40 קומות, צפופה להחריד ומסוכנת אפילו יותר במקרה של שריפה, מלחמה או רעידת אדמה? ממתי האופציה היחידה היא 40 קומות? למה לא 20? למה לא תמ"א 38? למה הקבלן צריך להרוויח פי 4 ויותר? בכל פרויקט פינוי בינוי הבניין מקסימום מכפיל את עצמו וכל הצדדים מרוויחים מספיק. למה גברת טפירו פונה רק לקבלנים חמדנים במיוחד שרוצים רווח ענק כל כך? מה האינטרס שלה?
  9 קומות נראה רע? מה פתאום? רואים אור ושמיים. רבים מדיירי הבניין רוצים גם אור ואוויר ולא מפלצות בטון שמסתירות את השמיים. 9 קומות בטוח עדיפות על הזוועה שטפירו מייחלת לכולנו.
  ולבנות בעוד שטח ירוק? כדי שמה- יהיו ברחובות עוד כמה תנים וחזירי בר? שעוד ריאה ירוקה תחוסל?
  כל הכבוד לראש העיר שעצרה את הדבר המפחיד הזה.

  • ראש העיר מומחית בלעצור תוכניות. זה גם אני יכול. אבל מה היא עושה חוץ מלעצור הכל?

  • אני מבקש לא להזדהות ברבים כי זו דעתך אישית.
   יש לי כמה שאלות אלייך, אשמח אם תוכלי לענות.
   מה תגידי לדיירים מבוגרים שצריכים לעלות/לרדת במדרגות בבניין של 9 קומות ללא מעלית?
   האם ידוע לך שיש כאן דיירים שלא מסוגלים כלל לרדת במדרגות באופן עצמאי?
   למה משפחות צעירות עם ילדים קטנים צריכות לסחוב עגלה 4 קומות במדרגות?
   למה לדיירים אין אופציה הכי בסיסית להיום לצאת למרפסת? אולי כי אין בבניין מרפסת?
   למה את מפחדת מבניין חדש שעומד בכל התקנים הכי חדישים אבל לא מפחדת לגור בבניין בן 60 עם סדקים שלא עומד בשום תקן, שמספק לדיירים חיבור חשמל הכי מיושן של 25A, שאין בו ארקה, ואין אפילו ממ"ד שזה חובה בכל בית בישראל?
   חוץ מזה לא מדובר בבניינים של 40 קומות, אלא בבניינים יותר נמוכים בתנאי שנקבל קרקא משלימה מהמדינה.

  • בגללך שרון הבודדה הבניין נראה ככה , לא מתאים לך לכי תעברי דירה לבניין אחר ישן, תחשבי באנשים חולים, ילדים קטנים, זקנים ולא בחיות בר.

  • שרון הבניין שאת גרה בו הוא מפגע סביבתי. כל רחוב רטנר מלא בזבל שאתם זורקים מהחלון האחורי שלכם כי אתם הרי גרים בסילבר ומה קורה ברחוב רטנר לא מעניין אתכם. ובגרפיטי של הפועל חיפה שמרססים אוהדים הזויים שמרגישים בבית בתוך כל הזבל שאתם זורקים. בגלל כלוב התרנגולות האנושי שאת כל כך נלחמת להגן עליו ומה שהוא עושה לשטח הציבורי סביבו אני פשוט מתבאס לצאת מהבית ברגל. לא "ריאה ירוקה", לא "אור ושמיים" ולא בטיח. זוהמה, הזנחה ודיכאון שגורמות למגדלים הישנים מ1970 ולסניף הרוסמן עם הו' המקולקלת על השלט להיראות כמו נווה מדבר יפהפה וחזרה לציביליזציה. כל שניה שלא עולים על ה"פנינה" שאת גרה בה עם דחפור גורמת לי צער

 21. אינני יודע למה משלמים משכורות לאנשי העיריה האחראים לסחבת הבלתי נסבלת בנושא תמא או פינוי בינוי.
  זה בניגוד להחלטות הממשלה. זה בניגוד להגיון. הם כנראה נהנים מהפוזיציה שהם יכולים להגיד לא.

 22. עיריית חיפה
  אחריות עליכם , קליש אחריות אליך אישית , איך אתם יכולים לישון כאשר רוב הביתה בחיפה עומדים ליפול ברעידת אדמה לא חזקה תוך שניות , בניינים אלו כבר ספגו מכה אחרי מכה , גרנד קניון – מנהרות – מה הבא בתור ??? צועקים לכם כאן הצילו הצילו הצילו , אנא מכם לפני שיהיה מאוחר מידי

  • תגידו תודה ליהב שבנה את הקניון והרס את כל הואדי ואגב יהב הוא זה שהרס את רצף הואדיות של חיפה והנה החזירים המסכנים נתקעו בעיר בלי יכולת לשוב ליער

 23. תודה רבה רבה למיכל ירון עבור הכתבה הזו.לילה טוב ושבוע טוב.

 24. מספר ימים לאחר הפיצוצים לבניית הגרנד קניון החלו סדקים על הגשרים ובתוך הדירות.
  הם לא היו לפני כן.
  ומי שלם על שיפוץ הגשרים?
  כמובן דיירים קשי יום שגרים שם.
  גד זאבי שבנה את הקניון התעשר יותר, והתושבים עניים יותר.
  הגיע הזמן שהעירייה תתן קדימות לפרויקט ותתבע את מקימי הקניון שגרמו לנזקים בלתי הפיכים לדירות המדוברות.
  ויפה שעה אחת קודם.
  אנו כבר באיחור וכרגיל מי שישלם את המחיר אלה הדיירים חסרי האונים.
  קליש וצוותה…עורו !!!
  תודה למיכל על הכתבה, תמשיכי לעקוב ולדווח.

  • " כשיהב היה עוד הייתה תחושה שמשהו הולך לקרות " בדיוק ! תחושה ! כי הוא הבטיח בלי סוף בלבל את המוח ולא עשה כלום !!! לא גינות כלבים לא שיפוצים מחדל המטרונית זה בכלל קטוסטרופה !! עכשיו שקליש נמצאת סוף סוף משפצים את הדר עליון והקימו גינות כלבים הגדילו תקציב לעיקורי חתולים אתם פשוט עיתון חצר של יהב מעניין אם הוא משלם לכם על כל הכתבות האלה אם כן לפי חוק אתם חייבים לציין שהתוכן ממומן. רק תושבים שלא מחוברים לשטח ותושבים שלא הכירו את יהב יאמינו להבלים שאתם כותבים .ביזיון

 25. לרותם ולכולם ביקשתי באופן אישי ממהנדס העיר ,אנג' אריאל ,לבדוק את העניין הזה באופן יסודי. שבוע טוב.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הדגים שאנו אוכלים – איך בוחרים דג טרי בשוק ונזהרים מסיכונים שבקניית דגים מקולקלים

מאז ימי קדם, האדם חי מציד ומדיג. בחלוף השנים, עם הגידול האדיר באוכלוסייה בעולם, עלתה הצריכה באוכלוסית הים ושטחי הים החלו להיות מנוצלים לצרכי...

התפרעות אוהדי הכדורגל: עשן כבד ביציע • הדרבי החיפאי בסמי עופר הופסק

(חי פה) - ברגעים אלה (שבת, 25.5.2024) בדרבי החיפאי, נזרקו ביציעי המגרש באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה האבוקות הירוקות. המשחק הופסק לדקות ספורות. נדמה...

שידור חי ◄ הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

(חי פה) - צפו בשידור החי מההפגנה במרכז חורב. מוקדם יותר התקיימה צעדה ממרכז הכרמל ועד צומת חורב. הודעת מטה "מחאת העם חיפה" חיפאיות וחיפאים, תושבי...

תאונה עם חזיר בר בחיפה – אזהרה (!) הוידאו קשה לצפיה

(חי פה) - מכת חזירי הבר בחיפה - לחי פה מגיעים דיווחים על תאונות בין כלי רכב, כמעט מדי שבוע. שמאי הרכב מדווחים לחי...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו', 25/5/24. בשעות הערב התנשאו הגלים לגובה של כ-150 ס"מ והזרמים היו חזקים מאד. סביב השעה...