מבנים מסוכנים בחיפה • "יש לערוך סקר מקיף ולהיערך למצבי חירום" – הצעה לסדר של הירוקים

בניין ברח' אחווה בקריית אליהו שהחל להתפרק, עמודים חשופי ברזל

סקר מקיף על מצב הבניינים בחיפה – הצעה לסדר

לאחרונה עלתה המודעות בקרב הציבור לאפשרות כי קיימים סביבנו מספר לא מבוטל של מבנים שעל יציבותם לא ניתן לסמוך, בלשון המעטה. הנושא עלה לסדר היום עם התמוטטות בניין המגורים בחולון, שרק במזל הספיקו הדיירים להתפנות ממנו. בחיפה קיימים מבנים רבים שהוקמו לפני עשרות רבות של שנים, כשאיש לא באמת יודע מה מצבם, אך יש לציין כי הסכנה יכולה להסתתר לא פעם גם במבנים חדשים יותר, כאלה שמלכתחילה נבנו לא כנדרש.

מבנה מסוכן ברחוב אחווה 25 בחיפה - "עזרה ראשונה" שנועדה למנוע את קריסת המבנה (צילום: דודי מיבלום)
מבנה מסוכן ברחוב אחווה 25 בחיפה – "עזרה ראשונה" שנועדה למנוע את קריסת המבנה (צילום: דודי מיבלום)

בעניין זה הגישו חברי סיעת הירוקים של חיפה הצעה לסדר למועצת העיר, שעניינה עריכת סקר מקיף לאיתור מבנים מסוכנים והיערכות למצבי חירום.

ההצעה מתייחסת להתמוטטות חלקי מבנים, התפוררות מבנים ותיקים שהוקמו הרבה לפני כניסת תקן רעידות אדמה, כפי שנראו לאחרונה, ודרישה לעריכת סקר יסודי לאיתור מבנים מסוכנים.

בהצעה נכתב כי לאחרונה נראו מספר מקרים חריגים בחיפה וסביבתה, בהם התגלו מבנים כמסוכנים. אחד המקרים המוזכרים הוא האירוע בו קיר תומך התמוטט בבניין ברחוב זלמן שניאור ודייריו פונו ממנו בשל סכנה אפשרית. (ראו קישור לכתבה)

קיר תומך קרס ברמות רמז בחיפה (צילום: איחוד הצלה)
קיר תומך קרס ברמות רמז בחיפה (צילום: איחוד הצלה)

כמו כן, ציינו הירוקים בהצעה את המקרה בו עלה חשש לקריסת מבנה ברחוב אחווה בקרית אליהו, כשהעירייה נדרשה לפעול מידית ולהציב תמיכה במבנה באמצעות מוטות מתכתיים.

חברי סיעת הירוקים של חיפה (משמאל עם כיוון השעון) הילה לאופר, אביהו האן, מוטי בליצבלאו ויעל שנער

עוד נכתב בהצעה: "חזינו בקריסת הבית בחולון, ובקריית אתא פונו לאחרונה דיירים מביתם מחשש לקריסתו. יותר ויותר מקרים של התפוררות עמודי תמך של מבני מגורים והדיירים נאלצים להשקיע כספים רבים בחיזוק אותם עמודים".

למעשה, כך צוין, כלל לא ידוע כמה מבנים מסוכנים ובעלי פוטנציאל של סיכון לתושבי הבתים ישנם בחיפה, "נזרקו לאוויר מספרים שונים, אך יש לטפל בבעיה באופן מקצועי ויסודי".

ההצעה לסדר כוללת:

 1. עריכת רשימת קריטריונים על פיהם יוגדר מהו מבנה מגורים בעל פוטנציאל לסיכון קריסה או התמוטטות חלקית.
 2. ביצוע סקר מבנים מסוכנים על פי הקריטריונים האלו.
 3. הכנת תוכנית עירונית ברורה כיצד לטפל במבנים שסומנו כמסוכנים למגורים וטיפול מדורג.
 4. עריכת תיעדוף של שכונות בעלות סיכוי גבוה למבנים בסיכון.
 5. בניית תקציב בלת"מ שנתי לסיוע לדיירים שנקלעו למצב של מבנה בסיכון שנדרש לפנותו.

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. תושב קריית אליעזר אמר/ה

  עד כה הירוקים היו נגד כל פרוייקט התחדשות ובניה לגובה… "מפלצות בטון" קראו למבנים החדישים.
  ברור לי שאין לירוקים דרך אלה רק פרובוקציה לשמה.
  התחדשות עירונית במישור החוף של חיפה נדרשת במיידי.

  והשאלה אם לבנות בניין 17-22 קומות או בניין 9 קומות לא קשורה למציאות בפועל.
  היזם לא עובד בחינם ובנוסף יבנה תשתיות כדרישת העיריה ללא רווח?!

  הירוקים ואביהו האן היו צריכים ליהיות בראש הדגל של ההתחדשות העירונית והבניה לגובה ולא להקניט אותה באינטרסים אישיים (נאות פרס והבניין בשדרות מוריה).

  הפשע הגובר בחיפה הוא חלק מההזנחת שכונות החוף.

 2. תעשו משהו אמר/ה

  יש להפעיל את תוכניות הפינוי בינוי במידי, יש תוכניות שהוקפאו ולא מומשו עם כניסת של קליש לתפקיד, ויש טירוף בדיקות במבנים הישנים בעיר ולזרז את התחדשות העירונית דבר ראשון.
  זה פיקוח נפש.
  ודי להתקטשות ולמשחקי כוחות

  1. שלך אמר/ה

   כן, עכשיו הדיירים של אותם המבנים קיבלו מכתב מהעירייה, שנאמר בו שיש עליהם לתקן את הפגמים על חשבונם או שהעירייה תנקות צעדים משפטיים נגדם, אז לתקן מבנה בכדי שבעוד כמה שנים להרוס אותם במכוון.

 3. אייל אמר/ה

  רוצים שהעיריה תעשה סקר מבנים מסוכנים בכל חיפה?
  דוח מבקר המדינה:
  מהנדס העיר חיפה לא עשה דוח גשרים מסוכנים ולא ידע בכלל מתי מתוחזק כל גשר. התגלגל בין יפה נוף ומהנדס העיר כמו תפוח אדמה לוהט שני הגופים לא עשו כלום בנושא
  דוח מבקר העיריה:
  לאחר התמוטטות תקרת בית ספר דגניה. מאז היו שני מקרים דומים בבתי ספר שהסתיימו בנס בלי שהיו באולמות אנשים. העירעה יודעת שיש מאות מבני חינוך ישנים. אין לה תוכנית טיפול מסודרת ולא תוכנית התחדשות מבני חינוך.
  אז….
  הבנתם כמה אבסורדי לדרוש סקר לכל העיר.

 4. שמך אמר/ה

  דרך-אגב, בתמונה מרחוב אחווה 25, הגרפיטי על הקיר, מעניין מה זה. נראה לי שזה סמל של ערבי קיצוניים בשכונה, ורואים אותו בעוד מקומות בקרבה. זה יכול להעיד על תנועות מסויימות שהתחילו להגיע לשכונה, ולהיות קשור לעלייה במקרי הרצח בעיר בכלל.
  אני בהחלט שם לב לשינוי ב-"אקלים" של השכונה. אם יש לכם כתבים חוקרים, זה יכול להיות רעיון בשבילם, בכל מקרה הייתי שמח אם מישהו יסביר מה זה התג הזה.

  1. דרורי אמר/ה

   זה סימון שהשאיר המהנדס, מראה את כיווני התפתחות הסדקים…

 5. מוטי בליצבלאו , חבר המועצה מהירוקים של חיפה אמר/ה

  הירוקים בניגוד לנאמר על ידך תמכו בפינוי בינוי בשער העליה בבת גלים , מתחם ענק במקום 125 דירות יוקמו כ 500 דירות במגדלי מגורים . הירוקים תמכו בפינוי בינוי בשלושה מתחמים בקרית אליעזר , תוכנית אחת הבניה על מתחם מגרש הכדורגל בקרית אליעזר, ושני מתחמים לאורך שדרות רוטשילד. בכול המתחמים האלו הבניה היא לגובה . כעקרון אנחנו דורשים!! פינוי בינוי והתחדשות בעיקר בשכונות בעיתיות שבהן , רצנה הגורל נמצאים מבנים ישנים שאינם עומדים בתקן רעידות אדמה. אז אני לא יודע על מה אתה מלין.

  1. אייל אמר/ה

   מוטי זה נחמד שתומכים בפינוי בינוי הבעיה שהיד השנייה מאשרת בכרמל עוד ועוד תמא 38 ושכונות גדולות בותמ"ל בין טירת הכרמל חיפה (נאות פרס ב' ג' ומורדות לינקולן). ברור לכם ששכונות כאלו יתקעו פינוי בינוי והתחדשות עירונית בשכונות הותיקות בחיפה עוד עשרות שנים. במצב כזה קבלנים מקומיים וגדולים ארציים יפנו לעשות רווחים מהירים במגרשים בשיווקים הגדולים ויזנחו את פינוי השיכונים.
   זה קורה בכל הארץ אבל בחיפה עם ביקוש מוגבל לדירות כל שנה זה מורגש הרבה יותר. ב-20 שנה מאז קודמו תוכניות פינוי בינוי בחיפה, יצאו לפועל רק 4 פרויקטים בכל חיפה והקריות: בברל כצנלסון, ביציאת אירופה, בנוה דוד וברמות רמז. עשרות פרויקטים אחרים תקועים. בניינים מסוכנים תקועים.
   חייבים לעשות סקר מהיר של מבנים בסיכון גבוה ולהפסיק את תמא 38 בכרמל ולהעביר את הקבלנים לפינוי בינוי בשכונות השיכונים בכל העיר. אי אפשר עכשיו לחכות עוד 20 שנה כמו עם נאות פרס, עד שיסיימו גם את ב' וג' ולינקולן ואז אולי 2-3 פרויקטים של פינוי בינוי ייצאו שוב לדרך.
   אבל זה בדיוק מה שעומד לקרות כאן.

הגיבו כאן לכתבה