רחובות ושמות • איך קיבלו הרחובות בכרמל צרפתי את שמם?

כרמל צרפתי (צילום: חי פה)

שכונת כרמל צרפתי, השוכנת בחלקו הצפון מערבי של הכרמל, קיבלה את שמה כאשר קונסול צרפת פרש את חסותו על המנזר הכרמליתי במקום וסייע למייסדיו, נזירים צרפתים בעצמם, בהקמת המנזר, בשנת 1769.

כרמל צרפתי (צילום: מיכל ירון)

טשרניחובסקי

הרחוב המרכזי בכרמל הצרפתי הוא רחוב טשרניחובסקי. הרחוב נקרא על שמו של המשורר שאול טשרניחובסקי, שהיה אחד המשוררים העבריים הבולטים במאה ה-20. כיום לא רק שרבים שעוברים ברחוב טשרניחובסקי, אינם מכיר את השירים שלו, אלא גם שלא מעט אינם מאייתים נכון את שמו ואת שם הרחוב.

כרמל צרפתי טשרניחובסקי (צילום: מיכל ירון)

בתי ספר, בית קפה ותרבות

בתחילת רחוב טשרניחובסקי ישנו בית קפה, שבימי שמש מושך אליו הרבה צעירים והורים עם עגלות. בעבר התחוללו הרבה סערות סביב בית הקפה הזה, אבל מאז הדברים נרגעו. בהמשך הרחוב יש פנייה לאולם קריגר. אחריו יש את בית הספר היסודי טשרניחובסקי, ובקצה הרחובות נמצאות חטיבת הביניים ליאו באק ומכללת גורדון. הקרבה בין ליאו באק לגורדון ייצרה במהלך השנים שיתוף פעולה פורה בין המכללה להוראה ובית הספר.

מעגל התנועה בטשרניחובסקי

מעגל התנועה הזה כל כך יפה בעיניי, עד שזה תמיד מפתיע שהוא נמצא בחיפה. בחיפה אני כמעט לא נתקלת במחוות של כבוד לתרבות, לעומת תל אביב, למשל, שם תראו שלט על כל בניין שבו התגורר משורר או אישיות תרבותית כלשהי, בו מצוינים פרטיו. וחיפה שלנו, שלא התגוררו בה משוררים וסופרים רבים מידי, לא נוטה להזכיר ולכבד אותם. בכל מקרה, במעגל התנועה הזה אפשר לראות את החתימה של טשרניחובסקי, תמונה שלו ושתי שורות מאחד משיריו הידועים.

מעגל התנועה לזכרו של שאול טשרנחובסקי

ז'בוטינסקי

רחוב ז'בוטינסקי נקרא ככה על שם זאב ז'בוטינסקי, שהיה מנהיג ציוני, סופר ומשורר ומנהיג האצ"ל ונשיא הצה"ר. בין היתר, חזה ז'בוטינסקי את הסכנה המרחפת מעל ראשיהם של היהודים באירופה, עוד לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. ז'בוטינסקי אז טען כי יהודי אירופה חיים לצד זאב, שבסופו של דבר יתעורר ויקום עליהם, זה רק עניין של זמן, כך טען, ולא ייתכן אחרת. לצערנו, כידוע, הוא צדק.

רחוב זאב ז'בוטינסקי

בית לחם

רחוב בית לחם קיבל את שמו מהעיר בית לחם, שנמצאת בהר חברון שבהרי יהודה, כ-10 ק"מ דרומית לירושלים. העיר בית לחם מוזכרת בברית החדשה כעיר הולדתו של ישו הנוצרי.

רחוב בית לחם (צילום: מיכל ירון)

אדמונד פלג

רחוב אדמונד פלג נקרא כך לזכרו של מי שהיה משורר וסופר יהודי ממוצא שווייצרי, שכתב בצרפתית (1874-1963). ברחוב ישנה טיפת חלב והוא משמש גם כחנייה למורים מליאו באק וסטודנטים מגורדון.

מכללת גורדון

לפני שנים מכללת גורדון הייתה מכללה קטנה עם מעט סטודנטים, אבל בעשור האחרון יותר ויותר עובדים במשק עושים הסבה להוראה או מלכתחילה רוצים להיות מורים וכמות הסטודנטים, וביחס ישר גם המרצים, עלתה במאות אחוזים, ויחד עם עליית מספר הסטודנטים עלה גם הצורך בעוד כיתות לימוד ועוד מקומות חנייה. לאחרונה עברה המכללה מתיחת פנים והיא מאוד מרשימה מבחינה חיצונית. נושא מקומות החנייה הוא עדיין בעיה שלא נפתרה. למרצים במכללה יש חנייה, אבל סטודנטים לעתים מוצאים את עצמם חונים כמעט בשפרינצק ועולים ברגל את כל העלייה עד למכללה. גורדון פנתה לעירייה פעמים רבות על מנת למצוא פתרון, אבל כנראה שזה לא כל כך פשוט. מה שכן, לרשות הסטודנטים בגורדון פתוחה האפשרות להתנייד בחינם ברכבל, דבר שעשוי לעזור, לפחות לחלקם.

מכללת גורדון (צילום: מיכל ירון)

דירות במקום בסיס

במשך שנים בכרמל הצרפתי היה בסיס צבאי, עוד מתקופת המנדט הבריטי. הבריטים השתמשו בבסיס על מנת להגן על נמל חיפה. בשנים האחרונות החלה להתבסס ההבנה שאין מקום לבסיסים צבאיים בלב שכונות מגורים. גם מבחינת ערך הנדל"ן, זה לא הגיוני להחזיק בסיס צבאי על קרקע בעלת ערך כל כך גדול. לכן יש תכנית להקים שכונה חדשה עם מעל 400 יח"ד על שטח הבסיס הצבאי, שיפונה. כמה שנים זה ייקח? ימים יגידו.

בסיס בכרמל צרפתי (צילום: מיכל ירון)

פנייה מרחוב טשרניחובסקי מביאה אותנו למרכז קריגר, מרכז גסטון דפר ואולם האירועים אורנים. מרכז קריגר מארח הצגות תיאטרון, הופעות מוזיקליות ועוד. באורנים יש בר ובת מצוות ובריתות והמרכז לתרבות צרפת הוא המקום ללמוד בו צרפתית ולהתוודע לתרבות הצרפתית.

כרמל-צרפתי אולם קריגר (צילום: מיכל ירון)

סטלה מאריס

בסטלה מאריס ישנם מנזר וכנסיה בני מאות שנים, וגם שורה של מסעדות. למקום מגיעים מטיילים מהארץ ומחו"ל ונהנים גם מהמנזר וגם מהמסעדות.

מנזר סטלה מאריס שפירושו (מלטינית) "כוכב הים", נקרא כאחד מכינוייה של מרים הבתולה, אמו של ישו, שבהקשר זה, נחשבת לשומרת של אנשי הים, דייגים ומלחים. השם נפוץ במנזרים שונים בעולם המצויים בקרבת הים. המנזר הוא מנזר גברים כרמלית בן 3 קומות, והוא מוקף חומה בצורה שנבנתה כדי לגונן על שוכניו מפני התנכלויות מהן סבלו בעבר.

סטלה מאריס (צילום: מיכל ירון)

"הביצים של גוראל"

מסטלה מאריס יש רכבל שמחבר בין הכרמל הצרפתי לבת גלים, והמכונה בחיפאית מדוברת "הביצים של גוראל", בשל צורתם העגולה של קרונותיו ועל שמו של אריה גוראל ז"ל, מי שהיה ראש העיר בעת הקמת הרכבל. החיסרון של הרכבל, מעבר לזה שלוקח הרבה זמן עד שמתחילים לנסוע, זה שכמזג האוויר סוער ומלווה ברוחות ובגשמים, הוא מושבת.

רכבל חיפה - "הביצים של גוראל" (צילום: אדיר יזירף)
רכבל חיפה – "הביצים של גוראל" (צילום: אדיר יזירף)

כמה זה עולה?

ברחוב בית לחם נמכרה דירת 4 חדרים (ששטחה 60 מ"ר) במחיר של 1.36 מיליון ש"ח. דירת שני חדרים (41 מ"ר) ברחוב טשרניחובסקי נמכרה במחיר 580,000 ש"ח. המחיר הממוצע למ"ר בשכונה עומד על 18,000 ש"ח. בשכונה יש שני בתי ספר, טשרניחובסקי וחטיבת הביניים ליאו באק ואת מכללת גורדון. בסך הכול זו שכונה לא רעה למגורים ולגידול ילדים, במיוחד למי שרוצה שהילדים שלו ילמדו 6 שנים בליאו באק (מחטיבת הביניים ועד סוף י"ב). מה שכן, מי שרוצה להימנע ממפגשים עם חזירי בר, זה לא המקום בשבילו, הם מסתובבים בביטחון רב ברחבי השכונה, אבל למעשה זה כבר המצב בכל העיר כמעט.

הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  הערות:
  1. למה להתעלם משמות עשרים רחובות אחרים? למה אדמונד פלג יוזכר, וסטפן וייז או אליהו חכים לא?
  אני כל פעם מתקשה להבין את המתודולוגיה של הכתבות. עבודה מאד חלקית ואזכורים מאד אמורפיים. בית קפה שהייתה איתו בעיה – מה הייתה הבעיה.
  2. "נמכרה דירת 4 חדרים (ששטחה 60 מ"ר)" – דירות 60 מטר הן לא דירות 4 חדרים. כדאי לבדוק שוב, כנראה טעות.
  3. תחת הכותרת "כמה זה עולה" מובאות שתי דוגמאות לא מייצגות לדירות קטנות. אם עושים פינה כזו, מינימום 5-6 דוגמאות לדירות בגדלים ורחובות שונים. ומה הקשר לדחוף משפט על חזירי הבר בשכונה בפיסקה הזו?
  4. שוב פעם חניה לכל מרצה. זה לא בעיה, הבעיה זה שלא מגיעים בתחבורה הציבורית. לא צריך לספק חניה לאף מרצה.
  צריך לספק מספיק קווי אוטובוס, שיגיעו רק בתחבורה ציבורית. מרצים, סטודנטים וסגל.
  הכתיבה ממש מבולבלת
  5. המנזר מוקף חומת אבן בגלל התנכלויות בעבר – מטעם מי? שודדים? מוסלמים? יהודים? הבריטים? מי התנכל להם?
  6. הביצים של גוראל. אף מילה על מצפור סן פרנסיסקו… מי מתי בנו, למה מגודר כיום??
  מרגיש לי כמו חוסר רצון לעשות תחקיר וסלקטיביות גדולה מדי בבחירות הרחובות שמאוזכרים. אם הכתבה על רחובות ושמות, צריכים להופיע 20 רחובות בכרמל הצרפתי.

  1. אראל אמר/ה

   מחזק

  2. אלכס אמר/ה

   סטפן וייס לפחות לדעתי שייך לרמת שאול
   ואולי גם אליהו חכים וקאודרס

  3. לאלכס אמר/ה

   סטפן וייז, אליהו חכים (מרכז גסטון דפר)
   וקאודרס זה מרכז ולב ליבו של הכרמל הצרפתי.
   רמת שאול בכלל לא שם.

 2. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  אמרתי בעבר יש ועדה בעירית חיפה בראשות ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש רותם אשר מחליטה על מתן שמות לרחובות בחיפה ,כמו רחוב על שם השדר יהורם גאון וגם רחוב על שם ירדנה ארזי ,חיפאית לשעבר.חג חנוכה שמח.

  ..

  1. המעודדת הפבלובית אמר/ה

   שמישהו יעדכן את הבוט רפי רפול ה"עיתונאי" מטעם עצמו שזה לא מאמר ביקורת על אופן מתן שמות לרחובות והוא יכול להפסיק לרגע את הסינגור המטופש והממוחזר עם הלשון סלרפ סלרפ בכל נושא כמעודדת טיפשעשרה עם פונפונים.

 3. דוד אמר/ה

  שלום רב היגעתי לכרמל צרפתי בגיל 6 אני זוכר איך החליטו לקרוא לשכונה שלנו רמת שאול כמובן טשרניחובסקי וכל השכונה שלא הזכרתם כלל היתה רחובות צרפתים גרתי באמיל זולא פינת דרך צרפת וכמובן כל שאר הרחובות קצת החמצתם כאן
  תודה דוד

 4. ויק אמר/ה

  אכן כתבה ברמה חובבנית, מרגיש כאילו היו חייבים לכתוב מהר ורק כדי לצאת מידי חובה. שוקל ברצינות להתנתק.

 5. רוני אמר/ה

  הרעיון בכתבה יפה מאד ומבורך אבל הגב מיכל באמת פספסה בגדול כל כך פשוט לדעת ולכתוב אם כבר על כל רחוב ורחוב אז למה כל כך מאכזב שלא קיבלנו את כל המידע המלא

 6. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  תודה מיכל, כהרגלך ,הכתיבה שלך מעניינת,את גם כתבת מעולה, וגם מדריכת שטח. מתאים לך מאד. תודה רבה. 🌿🌷🌿😍

 7. Maayan אמר/ה

  העיר בתלם נקראת מספר פעמים בתורה.

הגיבו כאן לכתבה